fbpx

PSB: Два активни монитори со пристапни цени, Alpha AM3 и Alpha AM5, изградени врз успехот на високо ценетите серии Алфа mk

ПИКЕРИНГ, ОНТАРИО, КАНАДА 14ти Октомври, 2020-– Звучниците на PSB, долго време познати по извонредноста во дизајнот на звучниците, ја објавија непосредната достапност на два нови компактни звучници со поволна цена Alpha AM3 и Alpha AM5. Новите модели се засновани на речиси 50-годишната експертиза за дизајн на звучници на PSB и на наградуваните Alpha P3 и P5 претставени минатата година. Alpha AM3 и Alpha AM5 се нудат во избор на мат бел или мат црн финиш.

Пар на PSB Alpha активни звучници

Разновиден дизајн

Активните монитори Alpha AM3 и AM5 се лесни за поставување и употреба и можат да послужат како основа на компактен систем за домашна забава. Нема засилувач за приклучување или апликации за преземање. Емитувајте и слушајте ја омилената музика со aptX™ Bluetooth од вашите мобилни уреди – едноставно спарете и репродуцирајте. Поврзете се со вашиот компјутер или телевизор за кристално чист и природен звук. Двата модели имаат дури и неколку режими на звук што ви овозможуваат да ги нагласите дијалогот, звучната сцена и многу повеќе. Љубителите на винил ќе го ценат дедицираниот RCA фоно влез. Каде што сакате, користете го излезот за SUB за да додадете сабвуфер за уште подлабок бас. Флексибилниот дизајн на овие активни монитори Алфа ги прави совршено прилагодени за поставување на работната површина, полица за книги или држач.

Alpha AM5 активни звучници покрај грамофон

Соодветни компоненти / Неспоредливи перформанси

Искористувањето на експертизата за засилување од нашите сестрински брендови му обезбеди на дизајнерскиот тим на PSB значителна предност за дизајнирање звучник за познат засилувач. Додадете ја моќта на DSP и одеднаш одговорот на фреквенцијата, проширувањето на басот и вкупниот излез се оптимизирани на извонредно ниво на перформанси за такви компактни звучници. Каде што сакате, лесно е да се искористи SUB излезот за да се додаде сабвуфер, за уште подлабок бас. Исклучително мал број активни звучници споделуваат интелектуални ресурси од оваа големина, што ги прави Alpha AM5 и Alpha AM3 истакнати во толпата звучници со напојување.

Заден поглед на белиот Alpha АМ5

Со слични дизајни, разликите помеѓу Alpha AM5 и AM3 првенствено може да се најдат во големината на кабинетот, количината на моќност на засилувачот и големината на вуферот. Користејќи ги комерцијалните алфа драјвери на PSB, AM5 располага со вуфер од 5,25″ со текстуриран полипропиленски конус и засилувач од 50 W x 2. AM3 користи вуфер од 4″ и засилувач од 35 W x 2. И двата користат ¾“ алуминиумски високотонец со купола со неодимиумски магнет и се карактеризираат со акустично транспарентни отстранливи магнетни решетки.

„Покрај компактната големина, достапноста и разновидноста на Alpha AM на,тоа е звучна изведба што јасно го исполнува наследството на PSB, коментира Џо де Хесус, менаџер за производи на Lenbrook за звучници на PSB. „Како и сите звучници на PSB, последното збор беше на основачот и главен дизајнер, Пол Бартон, во познатиот Национален совет за истражување на Канада“.

Главни карактеристики на PSB Alpha AM3 и Alpha AM5:

  • Qualcomm® aptX™ Bluetooth
  • Дедициран RCA Phono влез
  • 3.5 mm Аналоген влез
  • Оптички влез
  • USB DAC
  • USB Power Jack
  • IR Далечински управувач
  • Subwoofer Излез

За PSB Звучниците

Од 1972 година, основачот и главен дизајнер, Пол Бартон, го зацврстува своето наследство како експерт во дизајнирање и градење на звучници со висока верност кои ги вклучуваат научните принципи во психоакустиката. Речиси 50 години подоцна и сега стратешки дел од глобалното портфолио на Lenbrook International, производите на PSB Speakers се продаваат на повеќе од 70 пазари каде што брендот ги поставува стандардите за звукот „True to Nature“ и е критички ценет поради неговата вредност и дизајн на звучниците. Со широк пакет производи кои вклучуваат аудиофилски звучници, ANC слушалки, моќни и музички сабвуфери и семејство на решенија за инсталирани звучници, PSB Speakers се дизајнирани и изградени за да ѝ дадат живот на снимената музика на нивоа од светска класа.