FileBase - WordPress Media Library Folders - en to id_ID translation catalogue (129 entries)

en: Absolute
id_ID: Mutlak

en: All childs
id_ID: Semua anak

en: Auto
id_ID: Mobil

en: Background
id_ID: Latar Belakang

en: Background Attachment
id_ID: Lampiran Latar Belakang

en: Background Color
id_ID: Warna latar belakang

en: Background Position
id_ID: Posisi Latar Belakang

en: Background Repeat
id_ID: Ulangi Latar Belakang

en: Background Size
id_ID: Ukuran Latar Belakang

note: Author of the plugin
en: BestBug
id_ID: Terlaris

en: Black - Heavy (900)
id_ID: Hitam - Berat (900)

en: Block
id_ID: Blok

en: Block Content
id_ID: Blokir Konten

en: Blockquote
id_ID: Blokir

en: Bold (700)
id_ID: Berani (700)

en: Border
id_ID: Berbatasan

en: Border Color
id_ID: Warna perbatasan

en: Border radius
id_ID: Jari-jari batas

en: Border Style
id_ID: Gaya Perbatasan

en: Bottom
id_ID: Bawah

en: BottomLeft
id_ID: Kiri bawah

en: BottomRight
id_ID: Kanan bawah

en: Capitalize
id_ID: Bermodalkan

en: Center
id_ID: Pusat

en: Center bottom
id_ID: Bawah tengah

en: Center center
id_ID: Pusat pusat

en: Center top
id_ID: Tengah atas

en: Clip
id_ID: Klip

en: Color
id_ID: Warna

en: Contain
id_ID: Berisi

en: Cover
id_ID: Penutup

en: Dashed
id_ID: Putus-putus

en: Display
id_ID: Tampilan

en: Dotted
id_ID: Burik

en: Double
id_ID: Dua kali lipat

en: Ellipsis
id_ID: Elipsis

en: Example selector
id_ID: Pemilih contoh

en: Extra Light - Ultra Light (200)
id_ID: extra light - ultra light (200)

note: Name of the plugin
en: FileBase - WordPress Media Library Folders
id_ID: FileBase - Folder Perpustakaan WordPress Media

en: Fixed
id_ID: Tetap

en: Flex
id_ID: Melenturkan

en: Font family
id_ID: Keluarga font

en: Font size
id_ID: Ukuran huruf

en: Font style
id_ID: Gaya tulisan

en: Font weight
id_ID: Berat font

en: Groove
id_ID: Alur

en: Heading
id_ID: Tajuk

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Hidden
id_ID: Tersembunyi

en: Inherit
id_ID: Mewarisi

en: Initial
id_ID: Awal

en: Inline
id_ID: Di barisan

en: Inline-block
id_ID: Blok sebaris

en: Inline-flex
id_ID: Flex inline

en: Inline-table
id_ID: Tabel sebaris

en: Inset
id_ID: Sisipan

en: Italic
id_ID: Miring

en: Justify
id_ID: Membenarkan

en: Left
id_ID: Kiri

en: Left bottom
id_ID: Kiri bawah

en: Left center
id_ID: Kiri tengah

en: Left top
id_ID: Kiri atas

en: Letter spacing
id_ID: Penspasian surat

en: Light (300)
id_ID: Cahaya (300)

en: Line height
id_ID: Tinggi garis

en: Line through
id_ID: Baris melalui

en: List
id_ID: Daftar

en: List-item
id_ID: Daftar barang

en: Local
id_ID: Lokal

en: Lowercase
id_ID: Huruf kecil

note: Description of the plugin
en: Manage unlimited media files in WordPress media library easily using the drag&drop interface.
id_ID: Kelola file media tanpa batas di perpustakaan media WordPress dengan mudah menggunakan antarmuka seret & lepas.

en: Margin
id_ID: Batas

en: Max Height
id_ID: Tinggi maksimal

en: Max Width
id_ID: Lebar Maks

en: Max Width & Max Height
id_ID: Lebar Maks & Tinggi Maks

en: Medium (500)
id_ID: Sedang (500)

en: No-repeat
id_ID: Jangan ulangi

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Nowrap
id_ID: Sekarang

en: Outset
id_ID: Awal

en: Padding
id_ID: Lapisan

en: Position
id_ID: Posisi

en: Pre
id_ID: Pra

en: Pre-line
id_ID: Pra-line

en: Pre-wrap
id_ID: Pra bungkus

en: Read more
id_ID: Baca lebih lajut

en: Relative
id_ID: Relatif

en: Repeat
id_ID: Ulangi

en: Repeat-x
id_ID: Ulangi-x

en: Repeat-y
id_ID: Ulangi-y

en: Ridge
id_ID: Punggung bukit

en: Right
id_ID: Kanan

en: Right bottom
id_ID: Kanan bawah

en: Right center
id_ID: Pusat kanan

en: Right top
id_ID: Kanan atas

en: Save Changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Scroll
id_ID: Gulir

en: Selector
id_ID: Pemilih

en: Solid
id_ID: Padat

en: Static
id_ID: Statis

en: Sticky
id_ID: Lengket

en: String
id_ID: Tali

en: Style
id_ID: Gaya

en: Table
id_ID: Meja

en: Table-caption
id_ID: Keterangan tabel

en: Table-cell
id_ID: Sel tabel

en: Table-column
id_ID: Kolom-tabel

en: Table-column-group
id_ID: Tabel-kolom-grup

en: Table-footer-group
id_ID: Kelompok meja-footer

en: Table-header-group
id_ID: Tabel-header-grup

en: Table-row
id_ID: Baris meja

en: Table-row-group
id_ID: Tabel-baris-grup

en: Text
id_ID: Teks

en: Text align
id_ID: Perataan teks

en: Text Color
id_ID: Warna teks

en: Text color
id_ID: Warna teks

en: Text decoration
id_ID: Dekorasi teks

en: Text overflow
id_ID: Teks meluap

en: Text transform
id_ID: Transformasi teks

en: Top
id_ID: Teratas

en: TopLeft
id_ID: Kiri Atas

en: TopRight
id_ID: Kanan atas

en: Type-field is not exists
id_ID: Tipe-bidang tidak ada

en: Underline
id_ID: Menggarisbawahi

en: Uppercase
id_ID: Huruf besar

en: White space
id_ID: Ruang putih

en: Width
id_ID: Lebar

en: Width & Height
id_ID: Lebar tinggi

en: Word spacing
id_ID: Spasi kata
