FileBase - WordPress Media Library Folders - en to fr_FR translation catalogue (124 entries)

en: All childs
fr_FR: Tous les enfants

en: Background
fr_FR: Contexte

en: Background Attachment
fr_FR: Pièce jointe

en: Background Color
fr_FR: Couleur de fond

en: Background Position
fr_FR: Position de fond

en: Background Repeat
fr_FR: Répétition du fond

en: Background Size
fr_FR: Taille du fond

note: Author of the plugin
en: BestBug
fr_FR: Meilleur achat

en: Black - Heavy (900)
fr_FR: Noir - Lourd (900)

en: Block
fr_FR: Bloc

en: Block Content
fr_FR: Bloquer le contenu

en: Bold (700)
fr_FR: Gras (700)

en: Border
fr_FR: Frontière

en: Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Border radius
fr_FR: Rayon de la frontière

en: Border Style
fr_FR: Style de bordure

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: BottomLeft
fr_FR: En bas à gauche

en: BottomRight
fr_FR: En bas à droite

en: Capitalize
fr_FR: Capitaliser

en: Center
fr_FR: Centre

en: Center bottom
fr_FR: Centre bas

en: Center center
fr_FR: Centre centre

en: Center top
fr_FR: Centre haut

en: Clip
fr_FR: Agrafe

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Contain
fr_FR: Contenir

en: Cover
fr_FR: Couverture

en: Dashed
fr_FR: En pointillés

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Display
fr_FR: Afficher

en: Dotted
fr_FR: À pois

en: Ellipsis
fr_FR: Ellipse

en: Example selector
fr_FR: Exemple de sélecteur

en: Extra Bold - Ultra Bold (800)
fr_FR: Extra gras - Ultra gras (800)

en: Extra Light - Ultra Light (200)
fr_FR: Extra Léger - Ultra Léger (200)

note: Name of the plugin
en: FileBase - WordPress Media Library Folders
fr_FR: FileBase - Dossiers de la médiathèque WordPress

en: Flex
fr_FR: Fléchir

en: Font family
fr_FR: Famille de polices

en: Font size
fr_FR: Taille de police

en: Font style
fr_FR: Le style de police

en: Font weight
fr_FR: Poids de la police

en: Groove
fr_FR: Rainure

en: Heading
fr_FR: Titre

en: Height
fr_FR: la taille

en: Inherit
fr_FR: Hériter

en: Initial
fr_FR: Initiale

en: Inline
fr_FR: En ligne

en: Inline-block
fr_FR: Bloc en ligne

en: Inline-flex
fr_FR: Flex en ligne

en: Inline-table
fr_FR: Table en ligne

en: Inset
fr_FR: Encart

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Justify
fr_FR: Justifier

en: Left
fr_FR: La gauche

en: Left bottom
fr_FR: En bas à gauche

en: Left center
fr_FR: Centre gauche

en: Left top
fr_FR: En haut à gauche

en: Letter spacing
fr_FR: L'espacement des lettres

en: Light (300)
fr_FR: Lumière (300)

en: Line height
fr_FR: Hauteur de la ligne

en: Line through
fr_FR: Ligne à travers

en: Link
fr_FR: Lien

en: List
fr_FR: liste

en: List-item
fr_FR: Élément de liste

en: Lowercase
fr_FR: Minuscule

note: Description of the plugin
en: Manage unlimited media files in WordPress media library easily using the drag&drop interface.
fr_FR: Gérez facilement un nombre illimité de fichiers multimédias dans la médiathèque WordPress à l’aide de l’interface glisser-déposer.

en: Margin
fr_FR: Marge

en: Max Height
fr_FR: Hauteur maximum

en: Max Width
fr_FR: Largeur maximale

en: Max Width & Max Height
fr_FR: Largeur et hauteur maximales

en: Medium (500)
fr_FR: Moyen (500)

en: No-repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: Normal
fr_FR: Ordinaire

en: Normal (400)
fr_FR: Ordinaire(400)

en: Outset
fr_FR: Début

en: Overline
fr_FR: Surligner

en: Padding
fr_FR: Rembourrage

en: Pre
fr_FR: Pré

en: Pre-line
fr_FR: Pré-ligne

en: Pre-wrap
fr_FR: Pré-emballage

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Repeat-x
fr_FR: Répéter-x

en: Repeat-y
fr_FR: Répéter-y

en: Ridge
fr_FR: crête

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right bottom
fr_FR: En bas à droite

en: Right center
fr_FR: Centre droit

en: Right top
fr_FR: En haut a droite

en: Run-in
fr_FR: Courir dans

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les modifications

en: Scroll
fr_FR: Faire défiler

en: Selector
fr_FR: Sélecteur

en: Semi Bold - Demi Bold (600)
fr_FR: Semi Gras - Demi Bold (600)

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Static
fr_FR: Statique

en: String
fr_FR: Chaîne

en: Table-caption
fr_FR: Légende du tableau

en: Table-cell
fr_FR: Table-cellule

en: Table-column
fr_FR: Colonne de table

en: Table-column-group
fr_FR: Groupe-colonne-groupe

en: Table-footer-group
fr_FR: Groupe de pied de page

en: Table-header-group
fr_FR: Groupe d'en-tête de table

en: Table-row
fr_FR: Rangée de table

en: Table-row-group
fr_FR: Groupe de rangées de table

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text align
fr_FR: Aligner le texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text decoration
fr_FR: Décoration de texte

en: Text overflow
fr_FR: Débordement de texte

en: Text transform
fr_FR: Transformation du texte

en: Thin - Hairline (100)
fr_FR: Mince - délié (100)

en: Top
fr_FR: Haut

en: TopLeft
fr_FR: En haut à gauche

en: TopRight
fr_FR: En haut à droite

en: Type-field is not exists
fr_FR: Le champ type n'existe pas

en: Underline
fr_FR: Souligner

en: Uppercase
fr_FR: Majuscule

en: White space
fr_FR: Espace blanc

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Width & Height
fr_FR: Largeur hauteur

en: Word spacing
fr_FR: Espacement des mots
