FileBase - WordPress Media Library Folders - en to de_DE translation catalogue (127 entries)

en: Absolute
de_DE: Absolut

en: All childs
de_DE: Alle Kinder

en: Background
de_DE: Hintergrund

en: Background Attachment
de_DE: Hintergrundanhang

en: Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Background Position
de_DE: Hintergrundposition

en: Background Repeat
de_DE: Hintergrund Wiederholung

en: Background Size
de_DE: Hintergrundgröße

note: Author of the plugin
en: BestBug
de_DE: Best Buy

en: Black - Heavy (900)
de_DE: Schwarz - Schwer (900)

en: Block Content
de_DE: Inhalt blockieren

en: Bold (700)
de_DE: Fett (700)

en: Border
de_DE: Rand

en: Border Color
de_DE: Randfarbe

en: Border radius
de_DE: Randradius

en: Border Style
de_DE: Rahmenstil

en: Bottom
de_DE: Unterseite

en: BottomLeft
de_DE: Unten links

en: BottomRight
de_DE: Unten rechts

en: Capitalize
de_DE: Profitieren

en: Center bottom
de_DE: Mitte unten

en: Center center
de_DE: Mitte Mitte

en: Center top
de_DE: Mitte oben

en: Color
de_DE: Farbe

en: Contain
de_DE: Enthalten

en: Cover
de_DE: Abdeckung

en: Dashed
de_DE: Gestrichelt

en: Default
de_DE: Standard

en: Display
de_DE: Anzeige

en: Dotted
de_DE: Gepunktet

en: Double
de_DE: Doppelt

en: Ellipsis
de_DE: Ellipse

en: Example selector
de_DE: Beispiel Selektor

en: Extra Bold - Ultra Bold (800)
de_DE: Extra fett - Ultra fett (800)

en: Extra Light - Ultra Light (200)
de_DE: Extraleicht - Ultraleicht (200)

note: Name of the plugin
en: FileBase - WordPress Media Library Folders
de_DE: FileBase - Ordner der WordPress-Medienbibliothek

en: Fixed
de_DE: Fest

en: Flex
de_DE: Biegen

en: Font family
de_DE: Schriftfamilie

en: Font size
de_DE: Schriftgröße

en: Font style
de_DE: Schriftstil

en: Font weight
de_DE: Schriftgröße

en: Groove
de_DE: Rille

en: Heading
de_DE: Überschrift

en: Height
de_DE: Höhe

en: Hidden
de_DE: Versteckt

en: Inherit
de_DE: Erben

en: Initial
de_DE: Initiale

en: Inline
de_DE: In der Reihe

en: Inline-block
de_DE: Inline-Block

en: Inline-flex
de_DE: Inline-Flex

en: Inline-table
de_DE: Inline-Tabelle

en: Inset
de_DE: Einsatz

en: Italic
de_DE: Kursiv

en: Justify
de_DE: Rechtfertigen

en: Left
de_DE: Links

en: Left bottom
de_DE: Links unten

en: Left center
de_DE: Linke Mitte

en: Left top
de_DE: Links oben

en: Letter spacing
de_DE: Buchstaben-Abstand

en: Light (300)
de_DE: Licht (300)

en: Line height
de_DE: Zeilenhöhe

en: Line through
de_DE: Linie durch

en: Link
de_DE: Verknüpfung

en: List
de_DE: Liste

en: List-item
de_DE: Listenpunkt

en: Local
de_DE: Lokal

en: Lowercase
de_DE: Kleinbuchstaben

note: Description of the plugin
en: Manage unlimited media files in WordPress media library easily using the drag&drop interface.
de_DE: Verwalten Sie unbegrenzt viele Mediendateien in der WordPress-Mediathek ganz einfach per Drag & Drop.

en: Margin
de_DE: Spanne

en: Max Height
de_DE: Maximale Höhe

en: Max Width
de_DE: Maximale Breite

en: Max Width & Max Height
de_DE: Max WidthMax Width & Max Height

en: Medium (500)
de_DE: Mittel (500)

en: No-repeat
de_DE: Nicht wiederholen

en: None
de_DE: Keiner

en: Outset
de_DE: Anfang

en: Overline
de_DE: Überstrichen

en: Padding
de_DE: Polsterung

en: Pre
de_DE: Vor

en: Pre-line
de_DE: Pre-Line

en: Pre-wrap
de_DE: Vorverpackung

en: Read more
de_DE: Weiterlesen

en: Relative
de_DE: Relativ

en: Repeat
de_DE: Wiederholen

en: Repeat-x
de_DE: Wiederhole-x

en: Repeat-y
de_DE: Wiederhole-y

en: Ridge
de_DE: Grat

en: Right
de_DE: Recht

en: Right bottom
de_DE: Rechts unten

en: Right center
de_DE: Rechtes Zentrum

en: Right top
de_DE: Rechts oben

en: Run-in
de_DE: Einlaufen

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Scroll
de_DE: Scrollen

en: Selector
de_DE: Wähler

en: Semi Bold - Demi Bold (600)
de_DE: Halb fett - Halb fett (600)

en: Solid
de_DE: Solide

en: Static
de_DE: Statisch

en: Sticky
de_DE: Klebrig

en: Style
de_DE: Stil

en: Table
de_DE: Tabelle

en: Table-caption
de_DE: Tabellenüberschrift

en: Table-cell
de_DE: Tabellenzelle

en: Table-column
de_DE: Tabellenspalte

en: Table-column-group
de_DE: Tabellenspaltengruppe

en: Table-footer-group
de_DE: Tabellenfußgruppe

en: Table-header-group
de_DE: Tabellen-Header-Gruppe

en: Table-row
de_DE: Tischreihe

en: Table-row-group
de_DE: Tabellenzeilengruppe

en: Text align
de_DE: Textausrichtung

en: Text Color
de_DE: Textfarbe

en: Text color
de_DE: Textfarbe

en: Text decoration
de_DE: Textdekoration

en: Text overflow
de_DE: Textüberlauf

en: Text transform
de_DE: Text transformieren

en: Thin - Hairline (100)
de_DE: Dünn - Haaransatz (100)

en: Top
de_DE: oben

en: TopLeft
de_DE: Oben links

en: TopRight
de_DE: Oben rechts

en: Type-field is not exists
de_DE: Typ-Feld ist nicht vorhanden

en: Underline
de_DE: Unterstreichen

en: Uppercase
de_DE: Großbuchstaben

en: White space
de_DE: Leerraum

en: Width
de_DE: Breite

en: Width & Height
de_DE: Breite Höhe

en: Word spacing
de_DE: Wortabstand
