Plugins - WooCommerce - Stable (latest release) - en to mk translation catalogue (6874 entries)

note: translators: 1: order ID, 2: order ID.
en: Received PDT notification for order %1$d on endpoint for order %2$d.
mk: Добивме PDT известување за нарачката %1$d на крајната точка за нарачката %2$d.

en: The maximum quantity that can be added to the cart.
mk: Максималната количина што може да се додаде во кошничката.

en: The minimum quantity that can be added to the cart.
mk: Минималната количина што може да се додаде во кошничката.

note: translators: 1: email address, 2: order ID .
en: Received PDT notification for another account: %1$s. Order ID: %2$d.
mk: Добивме PDT известување за друга сметка: %1$s. ID на нарачка: %2$d.

[ctx: block description]
en: Display a checkout form so your customers can submit orders.
mk: Прикажете формулар за наплата за вашите клиенти да можат да поднесуваат нарачки.

[ctx: block title]
en: Checkout
mk: Исплата

en: This means that the table is probably in an inconsistent state. It's recommended to run a new regeneration process or to resume the aborted process (Status - Tools - Regenerate the product attributes lookup table/Resume the product attributes lookup table regeneration) before enabling the table usage.
mk: Ова значи дека табелата веројатно е во неконзистентна состојба. Се препорачува да се изврши нов процес на регенерација или да се продолжи со прекинатиот процес (Статус - Алатки - Регенерирајте ја табела за пребарување на атрибути на продуктот/Продолжете со регенерација на табела за пребарување атрибути на продуктот) пред да ја овозможите употребата на табелата.

en: Resume
mk: Продолжи

en: Product attributes lookup table regeneration process has been resumed.
mk: Процесот на регенерација на табелите за пребарување атрибути на продуктот е обновен.

note: translators: %1$s = count of products already processed.
en: This tool will resume the product attributes lookup table regeneration at the point in which it was aborted (%1$s products were already processed).
mk: Оваа алатка ќе продолжи со регенерацијата на табелата за пребарување на атрибути на продуктот во точката во која беше прекината (%1$s продукти веќе беа обработени).

en: Resume the product attributes lookup table regeneration
mk: Продолжете со регенерацијата на табелата за пребарување на атрибути на продуктот

en: Product attributes lookup table regeneration process has been aborted.
mk: Процесот на регенерација на табелата за пребарување на атрибути на продуктот е прекинат.

en: This tool will abort the regenerate product attributes lookup table regeneration. After this is done the process can be either started over, or resumed to continue where it stopped.
mk: Оваа алатка ќе ја прекине регенерацијата на табела за пребарување на атрибути на продуктот за регенерирање. Откако ќе се направи ова, процесот може или да се започне одново или да се продолжи за да продолжи таму каде што запре.

en: Abort the product attributes lookup table regeneration
mk: Прекинете ја регенерацијата на табелата за пребарување на атрибути на продуктот

en: WARNING: The product attributes lookup table regeneration process was aborted.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Процесот на регенерација на табелата за пребарување на атрибути на продуктот беше прекинат.

en: The amount that quantities increment by. Quantity must be an multiple of this value.
mk: Количината што количините се зголемуваат за. Количеството мора да биде повеќекратно од оваа вредност.

en: How the quantity of this item should be controlled, for example, any limits in place.
mk: Како треба да се контролира количината на оваа ставка, на пример, какви било ограничувања.

en: Quantity of this item to add to the cart.
mk: Количество од оваа ставка за да се додаде во кошничката.

en: Changing platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
mk: Промената на платформите може да изгледа како голема пречка што треба да се надмине, но полесно е отколку што мислите да ги преместите вашите продукти, клиенти и нарачки во WooCommerce. Оваа статија ќе ви помогне да поминете низ овој процес.

en: How to Migrate from Magento to WooCommerce
mk: Како да мигрирате од Magento во WooCommerce

en: Thuringia
mk: Тирингија

en: Schleswig-Holstein
mk: Шлезвиг-Холштајн

en: Saxony-Anhalt
mk: Саксонија-Анхалт

en: Saxony
mk: Саксонија

en: Saarland
mk: Сар

en: Rhineland-Palatinate
mk: Рајнска област-Пфалц

en: North Rhine-Westphalia
mk: Северна Рајна-Вестфалија

en: Lower Saxony
mk: Долна Саксонија

en: Mecklenburg-Vorpommern
mk: Мекленбург-Западна Померанија

en: Hesse
mk: Хесе

en: Hamburg
mk: Хамбург

en: Bremen
mk: Бремен

en: Brandenburg
mk: Бранденбург

en: Berlin
mk: Берлин

en: Bavaria
mk: Баварија

en: Baden-Württemberg
mk: Баден-Виртемберг

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title
mk: Наслов на мини кошничка

en: Built by WooCommerce
mk: Изграден од WooCommerce

en: Please provide a valid promo note name.
mk: Ве молиме наведете важечко име за промотивна белешка.

en: The status of the coupon. Should always be draft, published, or pending review
mk: Статусот на купонот. Секогаш треба да биде нацрт, објавен или во тек на преглед

en: Dismiss the gateway
mk: Отфрли ја портата

en: Task is not a subclass of `Task`
mk: Задачата не е подкласа на „Задача“.

en: The database version for WooCommerce. This should be the same as your WooCommerce version.
mk: Верзијата на базата на податоци за WooCommerce. Ова треба да биде исто како и вашата верзија на WooCommerce.

en: Shop country/region
mk: Купувајте земја/регион

en: We encountered an SSL error. Please ensure your site supports TLS version 1.2 or above.
mk: Наидовме на SSL грешка. Проверете дали вашата страница поддржува TLS верзија 1.2 или понова.

en: La Guaira (Vargas)
mk: Ла Гуаира (Варгас)

en: Treinta y Tres
mk: Треинта и Трес

en: Tacuarembó
mk: Такуарембо

en: Soriano
mk: Соријано

en: Salto
mk: Салто

en: Rocha
mk: Роча

en: Rivera
mk: Ривера

en: Paysandú
mk: Пајсанду

en: Montevideo
mk: Монтевидео

en: Maldonado
mk: Малдонадо

en: Lavalleja
mk: Лавалеја

en: Flores
mk: Флорес

en: Durazno
mk: Дуразно

en: Colonia
mk: Колонија

en: Cerro Largo
mk: Серо Ларго

en: Canelones
mk: Канелонес

en: Artigas
mk: Артигас

en: Usulután
mk: Усулутан

en: La Unión
mk: Ла Унија

en: San Vicente
mk: Сан Висенте

en: San Salvador
mk: Сан Салвадор

en: Sonsonate
mk: Сонсонат

en: San Miguel
mk: Сан Мигел

en: Santa Ana
mk: Дедо Ана

en: Morazán
mk: Моразан

en: Cuscatlán
mk: Кускатлан

en: Chalatenango
mk: Чалатенанго

en: Cabañas
mk: Кабањас

en: Ahuachapán
mk: Ахуачапан

en: Ngöbe-Buglé
mk: Нгобе-Бугле

en: Guna Yala
mk: Гуна Јала

en: Emberá
mk: Ембера

en: West Panamá
mk: Западна Панама

en: Veraguas
mk: Верагуас

en: Panamá
mk: Панама

en: Los Santos
mk: Лос Сантос

en: Herrera
mk: Херера

en: Darién
mk: Дариен

en: Chiriquí
mk: Чирики

en: Coclé
mk: Кокле

en: Bocas del Toro
mk: Бокас дел Торо

en: Río San Juan
mk: Рио Сан Хуан

en: Rivas
mk: Ривас

en: Nueva Segovia
mk: Нуева Сеговија

en: Matagalpa
mk: Матагалпа

en: Masaya
mk: Масаја

en: Managua
mk: Манагва

en: Madriz
mk: Мадриз

en: Jinotega
mk: Џинотега

en: Estelí
mk: Естели

en: Chontales
mk: Шонталес

en: Chinandega
mk: Чанадега

en: Carazo
mk: Каразо

en: Boaco
mk: Боако

en: Atlántico Sur
mk: Атлантико Сур

en: Atlántico Norte
mk: Атлантико Норте

en: Yoro
mk: Јоро

en: Santa Bárbara
mk: Санта Барбара

en: Olancho
mk: Оланчо

en: Ocotepeque
mk: Окотепек

en: Lempira
mk: Лемпира

en: Intibucá
mk: Интибука

en: Gracias a Dios
mk: Грацијас а Диос

en: Francisco Morazán
mk: Франциско Моразан

en: El Paraíso
mk: Ел Параисо

en: Cortés
mk: Кортес

en: Copán
mk: Копан

en: Comayagua
mk: Комајагва

en: Colón
mk: Колон

en: Bay Islands
mk: Заливските Острови

en: Atlántida
mk: Атлантида

en: Zamora-Chinchipe
mk: Замора-Чинчипе

en: Tungurahua
mk: Тунгурахуа

en: Sucumbíos
mk: Сукумбиос

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
mk: Санто Доминго де лос Цачилас

en: Santa Elena
mk: Дедо Елена

en: Pichincha
mk: Пичинча

en: Pastaza
mk: Тестенини

en: Orellana
mk: Орелана

en: Napo
mk: Напо

en: Morona-Santiago
mk: Морона-Сантијаго

en: Manabí
mk: Манаби

en: Loja
mk: Лоја

en: Imbabura
mk: Имбабура

en: Guayas
mk: Гуајас

en: Galápagos
mk: Галапагос

en: Esmeraldas
mk: Есмералди

en: El Oro
mk: Ел Оро

en: Cotopaxi
mk: Котопакси

en: Chimborazo
mk: Чимборазо

en: Carchi
mk: Карчи

en: Cañar
mk: Кањар

en: Azuay
mk: Азуај

en: Yuma
mk: Јума

en: Valdesia
mk: Валдезија

en: Ozama
mk: Озама

en: Higüamo
mk: Хигуамо

en: Enriquillo
mk: Енрикило

en: El Valle
mk: Ел Вале

en: Cibao Sur
mk: Цибао Сур

en: Cibao Norte
mk: Цибао Норте

en: Cibao Noroeste
mk: Цибао Нороесте

en: Cibao Nordeste
mk: Цибао Нордесте

en: San José
mk: Сан Хозе

en: Puntarenas
mk: Пунтаренас

en: Limón
mk: Лимон

en: Heredia
mk: Хередија

en: Guanacaste
mk: Гуанакаста

en: Cartago
mk: Картаго

en: Alajuela
mk: Алахуела

en: Vichada
mk: Вичада

en: Valle del Cauca
mk: Вале дел Каука

en: Tolima
mk: Толима

en: San Andrés & Providencia
mk: Сан Андрес и Провиденсија

en: Santander
mk: Сантандер

en: Risaralda
mk: Рисаралда

en: Quindío
mk: Квиндио

en: Putumayo
mk: Путумајо

en: Norte de Santander
mk: Норте де Сантандер

en: Nariño
mk: Нарињо

en: Meta
mk: Мета

en: Magdalena
mk: Магдалена

en: La Guajira
mk: Ла Гуахира

en: Huila
mk: Хуила

en: Guaviare
mk: Гуавијаре

en: Guainía
mk: Гваинија

en: Capital District
mk: Капитален округ

en: Cundinamarca
mk: Кундинамарка

en: Chocó
mk: Чоко

en: Cesar
mk: Цезар

en: Cauca
mk: Кавка

en: Casanare
mk: Казанаре

en: Caquetá
mk: Какета

en: Caldas
mk: Калдас

en: Boyacá
mk: Бојака

en: Atlántico
mk: Атлантико

en: Arauca
mk: Араука

en: Antioquia
mk: Антиокија

en: Vlorë
mk: Валона

en: Tirana
mk: Тирана

en: Shkodër
mk: Скадар

en: Lezhë
mk: Лежа

en: Kukës
mk: Кукс

en: Korçë
mk: Корча

en: Gjirokastër
mk: Ѓирокастер

en: Fier
mk: Фиер

en: Elbasan
mk: Елбасан

en: Durrës
mk: Драч

en: Dibër
mk: Дибр

en: Berat
mk: Берат

[ctx: block description]
en: Display accepted payment methods.
mk: Прикажете ги прифатените начини на плаќање.

[ctx: block title]
en: Accepted Payment Methods
mk: Прифатени начини на плаќање

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
mk: Врската за поставување нова лозинка ќе биде испратена на вашата адреса за е-пошта.

en: No theme is defined for this template.
mk: Ниту една тема не е дефинирана за овој шаблон.

en: List of extended deprecated tasks from the client side filter.
mk: Список на продолжени застарени задачи од филтерот од страна на клиентот.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after an order is placed on-hold from Pending, Cancelled or Failed order status.
mk: Ова е известување за нарачка испратено до клиентите кое содржи детали за нарачката откако нарачката е ставена на чекање од статусот на нарачка на чекање, откажана или неуспешна.

en: Product Reviews
mk: Осврти на продукти

en: There was an error generating your API Key.
mk: Настана грешка при генерирањето на вашиот API-клуч.

en: Browse categories
mk: Прелистајте ги категориите

en: Valparaíso
mk: Валпараисо

en: Tarapacá
mk: Тарапака

en: Región Metropolitana de Santiago
mk: Регион Метрополитана де Сантијаго

en: Maule
mk: Мол

en: Magallanes
mk: Магаланите

en: Los Ríos
mk: Лос Риос

en: Los Lagos
mk: Лос Лагос

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
mk: Генералот на Либертадор Бернардо О'Хигинс

en: Coquimbo
mk: Кокимбо

en: Biobío
mk: Биобио

en: Atacama
mk: Атакама

en: La Araucanía
mk: Ла Арауканија

en: Antofagasta
mk: Антофагаста

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
mk: Ајсен дел генерал Карлос Ибањез дел Кампо

[ctx: block title]
en: Checkout Totals
mk: Вкупно за наплата

[ctx: block title]
en: Terms and Conditions
mk: Правила и услови

[ctx: block title]
en: Payment Options
mk: Начин на плаќање

[ctx: block description]
en: Column containing the checkout totals.
mk: Колона која ги содржи вкупните исходи.

[ctx: block title]
en: Shipping Options
mk: Опции за испорака

[ctx: block description]
en: Collect your customer's shipping address.
mk: Соберете ја адресата за испорака на вашиот клиент.

[ctx: block title]
en: Shipping Address
mk: Адреса за испорака

[ctx: block description]
en: Payment options for your store.
mk: Опции за плаќање за вашата продавница.

[ctx: block description]
en: Allow customers to add a note to their order.
mk: Дозволете им на клиентите да додадат белешка на нивната нарачка.

[ctx: block title]
en: Order Note
mk: Забелешка за нарачка

[ctx: block description]
en: Column containing checkout address fields.
mk: Колона која содржи полиња за адреса за наплата.

[ctx: block title]
en: Checkout Fields
mk: Полиња за наплата

[ctx: block description]
en: Collect your customer's contact information.
mk: Соберете ги информациите за контакт на вашиот клиент.

[ctx: block title]
en: Contact Information
mk: Контакт информации

[ctx: block description]
en: Collect your customer's billing address.
mk: Соберете ја адресата за наплата на вашиот клиент.

[ctx: block title]
en: Billing Address
mk: Адреса за фактурирање

[ctx: block description]
en: Allow customers to place their order.
mk: Дозволете им на клиентите да ја направат својата нарачка.

[ctx: block title]
en: Actions
mk: Акции

[ctx: block description]
en: Allow customers proceed to Checkout.
mk: Дозволете им на клиентите да продолжат на Checkout.

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart contains products.
mk: Содржи блокови што се прикажуваат кога кошничката содржи продукти.

[ctx: block title]
en: Filled Cart
mk: Пополнета кошничка

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart is empty.
mk: Содржи блокови што се прикажуваат кога кошничката е празна.

[ctx: block title]
en: Empty Cart
mk: Празна кошничка

[ctx: block description]
en: Column containing the cart totals.
mk: Колона која ги содржи збировите на кошничката.

[ctx: block title]
en: Cart Totals
mk: Вкупно кошничка

[ctx: block description]
en: Show customers a summary of their order.
mk: Покажете им на клиентите резиме на нивната нарачка.

[ctx: block title]
en: Order Summary
mk: Резиме на нарачка

[ctx: block description]
en: Block containing current line items in Cart.
mk: Блок што содржи тековни ставки во кошничката.

[ctx: block title]
en: Cart Line Items
mk: Линија на ставки во кошчничка

[ctx: block description]
en: Column containing cart items.
mk: Колона која содржи ставки од кошничка.

[ctx: block title]
en: Express Checkout
mk: Експресна наплата

en: Sorry, this order requires a shipping option.
mk: За жал, оваа нарачка бара опција за испорака.

en: If this is a default attribute
mk: Ако ова е стандарден атрибут

en: Reach more shoppers and drive sales for your store. Integrate with Google to list your products for free and launch paid ad campaigns.
mk: Допрете повеќе купувачи и поттикнете ја продажбата за вашата продавница. Интегрирајте се со Google за да ги наведете вашите продукти бесплатно и да започнете платени рекламни кампањи.

en: The Eway extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
mk: Екстензијата Eway за WooCommerce ви овозможува да земате плаќања со кредитна картичка директно во вашата продавница без да ги пренасочувате вашите клиенти на страница од трета страна за да извршат плаќање.

en: Eway
mk: Евеј

en: Task list ID does not exist
mk: ID на списокот со задачи не постои

en: Task list ID already exists
mk: ID на списокот со задачи веќе постои

en: Sorry, that task list was not found
mk: За жал, тој список со задачи не беше пронајден

en: Sorry, you are not allowed to hide task lists.
mk: За жал, не ви е дозволено да ги криете списоците со задачи.

en: Platform version to track.
mk: Верзија на платформа за следење.

en: Platform to track.
mk: Платформа за следење.

en: Sorry, you post telemetry data.
mk: Извинете, објавувате податоци за телеметрија.

en: Returns number of products with each stock status.
mk: Враќа број на продукти со состојба на залиха за секој.

en: If true, calculates stock counts for products in the collection.
mk: Ако е точно, пресметува број на залиха за продуктите во збирката.

en: Sorry, no task with that ID was found.
mk: Простете, нема одложена задача со таков идентификатор.

en: Sorry, no snoozeable task with that ID was found.
mk: Простете, нема одложлива задача со таков идентификатор.

en: Sorry, no dismissable task with that ID was found.
mk: Простете, нема отфрллива задача со таков идентификатор.

en: Sorry, you are not allowed to snooze onboarding tasks.
mk: Простете, не ви е допуштено да одложувате тековни задачи.

en: Sorry, you are not allowed to retrieve onboarding tasks.
mk: Простете, не ви е допуштено да враќате тековни задачи.

en: Optional parameter to query specific task list.
mk: Изборен параметар за барање листа на одредени задачи.

en: Time period to snooze the task.
mk: Временски период за одложување на задачата.

en: Store email address.
mk: Чувајте ја е-поштата.

en: Whether to consider GMT post dates when limiting response by published or modified date.
mk: Дали да се земат предвид датумите на објавување GMT кога се ограничува одговорот со објавен или изменет датум.

en: Limit response to resources modified before a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на ресурсите изменети пред даден датум усогласен со ISO8601.

en: Limit response to resources modified after a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на ресурсите изменети по даден датум усогласен со ISO8601.

en: This is where you can browse products in this store.
mk: Ова е местото каде што можете да пребарувате продукти во оваа продавница.

en: Are you sure you want to remove the selected shipping?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја отстраните избраната испорака?

en: Are you sure you want to remove the selected fees?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги отстраните избраните надоместоци?

en: Add recommended marketing tools to reach new customers and grow your business
mk: Додајте препорачани алатки за маркетинг за да допрете нови клиенти и да го развиете вашиот бизнис

en: Locations outside all other zones
mk: Локации надвор од сите други зони

en: International
mk: Меѓународен

en: Reach out to customers
mk: Допрете до клиентите

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Enhance speed and security with %1$sJetpack%2$s
mk: Подобрете ја брзината и безбедноста со %1$sJetpack%2$s

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Get automated sales tax with %1$sWooCommerce Tax%2$s
mk: Добијте автоматизиран данок на промет со %1$sWooCommerce Tax%2$s

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Print shipping labels with %1$sWooCommerce Shipping%2$s
mk: Печатете етикети за испорака со %1$sWooCommerce Shipping%2$s

en: ZIP Code
mk: Поштенски број

note: translators: %s: WooCommerce.com Subscriptions tab count HTML.
en: My Subscriptions %s
mk: Мои претплати %s

en: Chernivtsi Oblast
mk: Черновциска област

note: translators: 1: opening analytics docs link tag. 2: closing link tag
en: Files that may contain %1$sstore analytics%2$s reports were found in your uploads directory - we recommend assessing and deleting any such files.
mk: Датотеките што може да содржат %1$sstore analytics%2$s извештаи беа пронајдени во вашиот директориум со прикачувања - препорачуваме да ги процените и избришете сите такви датотеки.

en: Potentially unsecured files were found in your uploads directory
mk: Во директориумот со поставувања се пронајдени потенцијално необезбедени датотеки

en: Shipping Phone Number
mk: Телефонски број за доставувањето

en: Update the table directly upon product changes, instead of scheduling a deferred update.
mk: Ажурирајте ја табелата директно по промените на продуктот, наместо да закажувате одложено ажурирање.

en: Direct updates
mk: Директни ажурирања

en: Use the product attributes lookup table for catalog filtering.
mk: Користете ја табелата за пребарување на атрибути на продуктот за филтрирање на каталогот.

en: Enable table usage
mk: Овозможи користење на табелата

en: These settings are not available while the lookup table regeneration is in progress.
mk: Овие поставки не се достапни додека регенерацијата на табелата за пребарување е во тек.

en: Product attributes lookup table
mk: Табела за пребарување на атрибути на продуктот

en: Select a product to regenerate the data for, or leave empty for a full table regeneration:
mk: Изберете продукт за регенерирање на податоците или оставете празно за регенерација на целосна табела:

en: Additional data to pass to the extension
mk: Дополнителни податоци за да се пренесат на наставката

en: Extension's name - this will be used to ensure the data in the request is routed appropriately.
mk: Име на екстензија - ова ќе се користи за да се осигура дека податоците во барањето се соодветно пренасочени.

en: N. Revenue (formatted)
mk: N. Приход (форматиран)

en: Net total revenue (formatted).
mk: Нето вкупен приход (форматиран).

en: When true, refunded items are restocked.
mk: Кога е точно, рефундираните ставки повторно се складираат.

en: Billing Phone Number
mk: Телефонски број за наплата

[ctx: Page title]
en: Refund and Returns Policy
mk: Политика за рефундирање и враќање

note: translators: 1: last access date 2: last access time 3: last access timezone abbreviation
en: %1$s at %2$s %3$s
mk: %1$s на %2$s %3$s

en: Edit page
mk: Уреди страница

en: We have created a sample draft Refund and Returns Policy page for you. Please have a look and update it to fit your store.
mk: Создадовме примерок нацрт-страница Политика за рефундирање и враќање за вас. Ве молиме погледнете и ажурирајте го за да одговара на вашата продавница.

en: Setup a Refund and Returns Policy page to boost your store's credibility.
mk: Поставете страница Политика за рефундирање и враќање за да го зголемите кредибилитетот на вашата продавница.

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти што се ниски или без залиха. (застарен)

note: translators: %1$s contains the filepath of the digital asset.
en: %1$s could not be served using the Force Download method. A redirect will be used instead.
mk: %1$s не може да се сервира со методот принудно преземање. Наместо тоа, ќе се користи пренасочување.

note: translators: %1$s contains the filepath of the digital asset.
en: %1$s could not be served using the X-Accel-Redirect/X-Sendfile method. A Force Download will be used instead.
mk: %1$s не може да се сервира со методот X-Accel-Redirect/X-Sendfile. Наместо тоа, ќе се користи принудно преземање.

note: translators: %1$s is a link to the WooCommerce documentation.
en: If the "Force Downloads" or "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" download method is selected but does not work, the system will use the "Redirect" method as a last resort. <a href="%1$s">See this guide</a> for more details.
mk: Ако е избран методот за преземање „Force Downloads“ или „X-Accel-Redirect/X-Sendfile“, но не работи, системот ќе го користи методот „Само пренасочување (небезбедно)“ како последно средство. <a href="%1$s">Погледнете го ова упатство</a> за повеќе детали.

en: Allow using redirect mode (insecure) as a last resort
mk: Дозволете користење на режимот за пренасочување (небезбедно) како последно средство

en: Set your store location and where you'll ship to.
mk: Поставете ја локацијата на вашата продавница и каде ќе испраќате.

en: Choose payment providers and enable payment methods at checkout.
mk: Изберете провајдери на плаќање и овозможете начини на плаќање при наплатата.

en: Start by adding the first product to your store. You can add your products manually, via CSV, or import them from another service.
mk: Започнете со додавање на првиот продукт во вашата продавница. Можете да ги додавате вашите продукти рачно, преку CSV или да ги увезете од друга услуга.

en: Your store address is required to set the origin country for shipping, currencies, and payment options.
mk: Потребна е адресата на вашата продавница за да се постави земјата на потекло за испорака, валути и опции за плаќање.

en: Set your store location and configure tax rate settings.
mk: Поставете ја локацијата на продавницата и конфигурирајте ги поставките за даночна стапка.

en: Grow your store
mk: Растете ја вашата продавница

en: The rate at which tax is applied.
mk: Стапката по која се применува данокот.

en: Notes are unavailable because the "admin-note" data store cannot be loaded.
mk: Белешките се недостапни бидејќи складиштето на податоци „admin-note“ не може да се вчита.

en: Get backups
mk: Добијте резервни копии

en: Store downtime means lost sales. One-click restores get you back online quickly if something goes wrong.
mk: Застојот на продавницата значи изгубена продажба. Обновувањата со еден клик ве враќаат брзо на интернет ако нешто тргне наопаку.

en: Protect your WooCommerce Store with Jetpack Backup.
mk: Заштитете ја вашата WooCommerce продавница со Jetpack Backup.

en: Mollie
mk: Моли

en: Number of variation items sold.
mk: Број на продадени варијации.

en: Variations Sold
mk: Продадени варијации

en: Number of product items sold.
mk: Број на продадени ставки на продуктот.

en: Products sold
mk: Продадени продукти

en: Source of note.
mk: Извор на белешка.

en: Data store:
mk: Продавница за податоци:

en: This section shows details of Action Scheduler.
mk: Овој дел прикажува детали за Распоредувач на дејства.

en: Products by Rating list
mk: Продукти по рејтинг листа

en: Recently Viewed Products list
mk: Список на неодамна прегледани продукти

en: Change status to cancelled
mk: Променете го статусот во откажан

note: translators: %d: Download number translators: %s: download number
en: Download %d ID
mk: Преземете %d ID

en: Things to do next
mk: Работи кои треба да се направат следно

en: Create and send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns straight from your dashboard.
mk: Креирајте и испраќајте последователни е-пошта, билтени и промотивни кампањи директно од вашата контролна табла.

en: A link to a product.
mk: Врска до продукт.

en: Product Link
mk: Линк за продуктот

en: A link to a product tag.
mk: Врска до ознака на продукт.

en: Product Tag Link
mk: Врска со ознаки на продуктот

en: A link to a product category.
mk: Врска до категорија на продукти.

en: Product Category Link
mk: Линк од категоријата продукт

en: Invalid path provided.
mk: Обезбедена е неважечка патека.

en: How easy was it to add a product tag?
mk: Колку беше лесно да се додаде ознака за продукт?

note: translators: %1$s: Link to WP Mail Logging plugin, %2$s: Link to Email FAQ support page.
en: To ensure your store&rsquo;s notifications arrive in your and your customers&rsquo; inboxes, we recommend connecting your email address to your domain and setting up a dedicated SMTP server. If something doesn&rsquo;t seem to be sending correctly, install the <a href="%1$s">WP Mail Logging Plugin</a> or check the <a href="%2$s">Email FAQ page</a>.
mk: За да се осигурате дека известувањата од продавницата пристигнуваат во вашите и во сандачињата на вашите клиенти, препорачуваме да ја поврзете вашата адреса за е-пошта со вашиот домен и да поставите посветен SMTP сервер. Ако се чини дека нешто не се испраќа правилно, инсталирајте го <a href="%1$s">додатокот за евиденција на пошта WP</a> или проверете ја <a href="%2$s">страницата ЧПП</a> за е-пошта .

note: translators: %d: How many products have been processed so far.
en: Filling in progress (%d)
mk: Пополнувањето е во тек (%d)

en: Product attributes lookup table data is regenerating
mk: Податоците од табелата за пребарување на атрибути на продуктот се регенерираат

en: This tool will regenerate the product attributes lookup table data from existing product(s) data. This process may take a while.
mk: Оваа алатка ќе ги регенерира податоците од табелата за пребарување на атрибути на продуктот од постоечките податоци за продуктите. Овој процес може да потрае некое време.

en: Regenerate the product attributes lookup table
mk: Регенерирајте ја табелата за пребарување на атрибути на продуктот

en: Delta Amacuro
mk: Делта Амакуро

en: Federal Dependencies
mk: Федерални зависници

en: Zulia
mk: Зулија

en: Yaracuy
mk: Јаракуј

en: Trujillo
mk: Трухиљо

en: Táchira
mk: Тачира

en: Sucre
mk: Сукре

en: Portuguesa
mk: Португалија

en: Nueva Esparta
mk: Нуева Еспарта

en: Monagas
mk: Монагас

en: Miranda
mk: Миранда

en: Mérida
mk: Мерида

en: Lara
mk: Лара

en: Guárico
mk: Гуарико

en: Falcón
mk: сокол

en: Cojedes
mk: Коједес

en: Carabobo
mk: Карабобо

en: Bolívar
mk: Боливар

en: Barinas
mk: Баринас

en: Aragua
mk: Арагва

en: Apure
mk: Апуре

en: Anzoátegui
mk: Анзоатеги

en: Capital
mk: Капитал

en: Paystack helps African merchants accept one-time and recurring payments online with a modern, safe, and secure payment gateway.
mk: Paystack им помага на африканските трговци да прифатат еднократни и повторливи плаќања преку Интернет со модерен, безбеден и безбеден портал за плаќање.

en: Paystack
mk: Исплата

note: translators: the title of the payment gateway
en: %s connected successfully
mk: %s е успешно поврзан

en: How easy was it to add a product attribute?
mk: Колку беше лесно да се додаде атрибут на продукт?

en: How easy was it to add product category?
mk: Колку беше лесно да се додаде категорија на продукти?

en: How easy was it to use search?
mk: Колку беше лесно да се користи пребарувањето?

en: Hi there,
mk: Здраво,

note: translators: %s Field label.
en: %s (optional)
mk: %s (опционално)

en: Enable PayU’s exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
mk: Овозможете го ексклузивниот додаток на PayU за WooCommerce за да започне да прифаќа плаќања со над 100 начини на плаќање достапни во Индија, вклучувајќи кредитни картички, дебитни картички, UPI и повеќе!

en: Get ready to start selling
mk: Подготви се за продажба

en: PayU for WooCommerce
mk: PayU за WooCommerce

en: Block name is required.
mk: Име на блокот е задолжително.

note: translators: 1: The first n-1 items of a list 2: the last item in the list.
en: %1$s and %2$s
mk: %1$s и %2$s

en: There was an error with an item in your cart.
mk: Настана грешка со ставка во вашата кошничка.

note: translators: %s: product names.
en: There are not enough %s in stock. Please reduce the quantities in your cart.
mk: Нема доволно %s на залиха. Ве молиме намалете ги количините во вашата кошничка.

note: translators: %s: product names.
en: There is not enough %s in stock. Please reduce the quantity in your cart.
mk: Нема доволно %s на залиха. Намалете ја количината во вашата кошничка.

note: translators: %s: product names.
en: There are too many %s in the cart. Only 1 of each can be purchased. Please reduce the quantities in your cart.
mk: Има премногу %s во кошничката. Може да се купи само 1 од секоја. Ве молиме намалете ги количините во вашата кошничка.

note: translators: %s: product names.
en: There are too many %s in the cart. Only 1 can be purchased. Please reduce the quantity in your cart.
mk: Има премногу %s во кошничката. Може да се купи само 1. Намалете ја количината во вашата кошничка.

note: translators: %s: product names.
en: %s cannot be purchased. Please remove them from your cart.
mk: %s не може да се купи. Ве молиме отстранете ги од вашата кошничка.

note: translators: %s: product name.
en: %s cannot be purchased. Please remove it from your cart.
mk: %s не може да се купи. Ве молиме отстранете го од вашата кошничка.

note: translators: %s: product names.
en: %s are out of stock and cannot be purchased. Please remove them from your cart.
mk: %s нема залиха и не може да се купи. Ве молиме отстранете ги од вашата кошничка.

note: translators: %s: product name.
en: %s is out of stock and cannot be purchased. Please remove it from your cart.
mk: %s нема залиха и не може да се купи. Ве молиме отстранете го од вашата кошничка.

note: translators: %s: Integration name.
en: Integration "%s" is not registered.
mk: Интеграцијата „%s“ не е регистрирана.

note: translators: %s: Integration name.
en: "%s" is already registered.
mk: „%s“ е веќе регистриран.

en: Integration registry requires an identifier.
mk: Регистарот за интеграција бара идентификатор.

en: Amount that will be refunded for this tax.
mk: Износ што ќе биде вратен за овој данок.

en: Start selling
mk: Започни да продаваш

en: WooCommerce Setup
mk: WooCommerce Поставки

en: City name, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'cities' should be used instead.
mk: Име на градот, не поддржува повеќе вредности. Застарен од WooCommerce 5.3, наместо тоа треба да се користат „градови“.

en: Postcode/ZIP, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'postcodes' should be used instead.
mk: Поштенски број/ZIP, не поддржува повеќе вредности. Застарени од WooCommerce 5.3, наместо тоа треба да се користат „поштенски кодови“.

en: List of city names. Introduced in WooCommerce 5.3.
mk: Список на имиња на градови. Воведен во WooCommerce 5.3.

en: List of postcodes / ZIPs. Introduced in WooCommerce 5.3.
mk: Список на поштенски кодови / поштенски броеви. Воведен во WooCommerce 5.3.

en: Search for a page&hellip;
mk: Пребарајте страница…

note: translators: 1: tax class name 2: error message
en: Additional tax class "%1$s" couldn't be saved. %2$s.
mk: Дополнителната даночна класа „%1$s“ не може да се зачува. %2$s.

en: Tax class slug is invalid
mk: Даночната класа голтка е неважечка

en: You're almost there! Once you complete store setup you can start receiving orders.
mk: Речиси сте тука! Откако ќе го завршите поставувањето на продавницата, можете да започнете да примате нарачки.

en: of
mk: на

en: Step
mk: Чекор

en: When variation stock reaches this amount you will be notified by email. The default value for all variations can be set in the product Inventory tab. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
mk: Кога варијацијата на акциите ќе ја достигне оваа сума, ќе бидете известени преку е-пошта. Стандардната вредност за сите варијации може да се постави во картичката Инвентар на продуктот. Стандардната вредност на продавницата може да се постави во Поставки > Продукти > Инвентар.

en: Limit result set to resources assigned to a specific parent. Applies to hierarchical taxonomies only.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ресурси доделени на одреден родител. Се применува само за хиерархиски таксономии.

en: Offset the result set by a specific number of items. Applies to hierarchical taxonomies only.
mk: Поместете го резултатот поставен со одреден број ставки. Се применува само за хиерархиски таксономии.

en: Amount that will be refunded for this line item (excluding taxes).
mk: Износ што ќе биде вратен за оваа ставка (без даноци).

en: Coupon item ID is readonly.
mk: ID на артикал на купонот е само за читање.

en: Low Stock amount for the variation.
mk: Ниска сума на залиха за варијацијата.

en: Low Stock amount for the product.
mk: Ниска количина на залиха за продуктот.

en: When product stock reaches this amount you will be notified by email. It is possible to define different values for each variation individually. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
mk: Кога залихата на продуктот ќе го достине овој износ ќе бидете известени по и-мејл. Можно е да дефинирате различни вредности за секоја варијација индивидуално. Зададената основна вредност на продавницата можете да ја изменете во Поставки > Продукти > Инвентар.

note: translators: %d: Amount of stock left
en: Parent product's threshold (%d)
mk: Праг на матичниот продукт (%d)

note: translators: %d: Amount of stock left
en: Store-wide threshold (%d)
mk: Праг на целата продавница (%d)

note: translators: 1: product link, 2: product name
en: The selected product isn't a variation of %2$s, please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
mk: Избраниот продукт не е варијација на %2$s, ве молиме изберете ги опциите за продуктот со посета на <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a> .

en: PayPal Payments
mk: PayPal Плаќања

en: Effortless payments by Mollie: Offer global and local payment methods, get onboarded in minutes, and supported in your language.
mk: Плаќања без напор од Mollie: Понудете глобални и локални начини на плаќање, вклучете се за неколку минути и поддржани на вашиот јазик.

en: Optionally, how the metadata value should be displayed to the user.
mk: По избор, како треба метаподатоците да бидат прикажани на корисникот.

en: Value of the metadata.
mk: Вредност на метаподатоците.

en: Name of the metadata.
mk: Назив на метаподатоците.

en: List of required payment gateway features to process the order.
mk: Список на потребни карактеристики на наплатниот портал за обработка на налогот.

en: The provided postcode / ZIP is not valid
mk: Наведениот поштенски број/ZIP код не е валиден

en: Total tax amount for this fee.
mk: Вкупен данок за овој надоместок.

en: Total amount for this fee.
mk: Вкупен износ за овој надоместок.

en: The provided phone number is not valid
mk: Наведениот телефонски број е невалиден

en: The provided email address is not valid
mk: Наведената имејл адреса не е валидна

en: billing address
mk: Адреса за фактурирање

en: Add manually
mk: Додај рачно

note: translators: %1$s given state, %2$s valid states
en: The provided state (%1$s) is not valid. Must be one of: %2$s
mk: Обезбедената состојба (%1$s) не е валидна. Мора да биде едно од: %2$s

note: translators: %s valid country codes
en: Invalid country code provided. Must be one of: %s
mk: Обезбеден е неважечки код на државата. Мора да биде едно од: %s

en: List of cart fees.
mk: Список на надоместоци за кошничката.

en: Fee total amounts provided using the smallest unit of the currency.
mk: Вкупните износи на надоместоците се обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

note: translators: %s: is the field label translators: %s Field label.
en: %s is required
mk: %s е потребен

en: shipping address
mk: адреса за испорака

note: translators: %s Address type.
en: There was a problem with the provided %s:
mk: Имаше проблем со обезбедениот %s:

note: translators: %s country code.
en: Sorry, we do not allow orders from the provided country (%s)
mk: За жал, не дозволуваме нарачки од дадената земја (%s)

en: A valid email address is required
mk: Потребна е валидна адреса за е-пошта

note: translators: %s file handle name.
en: Script with handle %s had a dependency on itself which has been removed. This is an indicator that your JS code has a circular dependency that can cause bugs.
mk: Скриптата со handle %s имаше зависност од себе која е отстранета. Ова е индикатор дека вашиот JS код има кружна зависност што може да предизвика грешки.

note: translators: %s country code.
en: Sorry, we do not ship orders to the provided country (%s)
mk: За жал, не испраќаме нарачки во дадената земја (%s)

note: translators: %s provided email.
en: The provided email address (%s) is not valid—please provide a valid email address
mk: Наведената адреса за е-пошта (%s) не е валидна - наведете валидна адреса за е-пошта

note: translators: %s is template name
en: Sorry, creating the product with template failed.
mk: Се извинуваме, креирањето на продукт со образец не успеа.

en: Extended task List
mk: Проширен список со задачи.

en: You want your product catalog and images to look great and align with your brand. This guide will give you all the tips you need to get your products looking great in your store.
mk: Вашиот каталог од продукти и слики треба да изгледа одлично и складно со вашиот бренд. Овој водич ги има сите совети кои ви се потребни за вашите продукти во е-продавницата да изгледаат одлично.

en: How to customize your product catalog
mk: Како да го прилагодете каталогот на продукти

en: Product template name.
mk: Име на шаблонот на продуктот.

en: Santa Rosa
mk: Санта Роза

en: This section shows information about this status report.
mk: Оваа секција прикажува информации за дадениот извештај за статус.

en: Status report information
mk: Извештај за статусот

note: translators: ISO 3166-1 alpha-2 country code
en: '%s' is not a valid country code.
mk: „%s“ не е важечки код на државата.

en: Generated at
mk: Генерирани во

note: Translators: %1$s: shortcode text, %2$s: block slug.
en: Page does not contain the %1$s shortcode or the %2$s block.
mk: Страницата не ја содржи кратенката %1$s или блокот %2$s.

en: Zacapa
mk: Закапа

en: Totonicapán
mk: Тотоникапан

en: Suchitepéquez
mk: Сушитепекез

en: Sololá
mk: Солола

en: San Marcos
mk: Сан Маркос

en: Sacatepéquez
mk: Сакатепекез

en: Retalhuleu
mk: Реталхулеу

en: Quiché
mk: Кише

en: Quetzaltenango
mk: Кецалтенанго

en: Petén
mk: Петен

en: Jutiapa
mk: Јутијапа

en: Jalapa
mk: Џалапа

en: Izabal
mk: Изабал

en: Escuintla
mk: Ескуинтла

en: El Progreso
mk: Ел Прогресо

en: Chiquimula
mk: Чикимула

en: Chimaltenango
mk: Чималтенанго

en: Baja Verapaz
mk: Баја Верапаз

en: Alta Verapaz
mk: Алта Верапаз

en: Get the basics
mk: Добијте ги основите

en: You're invited to share your experience
mk: Поканети сте да го споделите вашето искуство

en: Search by similar attribute name.
mk: Пребарувајте според слично име на атрибут.

note: translators: 1: line break tag, 2: open link to WordPress update link, 3: close link tag.
en: %1$s %2$sUpdate WordPress to enable the new navigation%3$s
mk: %1$s %2$sАжурирајте го WordPress за да ја овозможите новата навигација%3$s

en: No product attribute with that slug was found.
mk: Не беше пронајден атрибут на продукт со таа голтка.

en: Slug identifier for the resource.
mk: Идентификатор на голтка за ресурсот.

en: I don't know how to get a date from a %s
mk: Не знам како да добијам датум од %s

en: Odisha
mk: Одиша

en: Santo Domingo
mk: Санто Доминго

en: San José de Ocoa
mk: Сан Хозе де Окоа

en: Hato Mayor
mk: Градоначалникот на Хато

en: Monte Plata
mk: Монте Плата

en: Monseñor Nouel
mk: Монсенор Нуел

en: Valverde
mk: Валверде

en: Santiago Rodríguez
mk: Сантијаго Родригез

en: Santiago
mk: Сантијаго

en: Sánchez Ramírez
mk: Санчез Рамирез

en: San Pedro de Macorís
mk: Сан Педро де Макорис

en: San Cristóbal
mk: Сан Кристобал

en: Samaná
mk: Самана

en: Hermanas Mirabal
mk: Херманас Мирабал

en: Puerto Plata
mk: Порто Плата

en: Peravia
mk: Перавија

en: Pedernales
mk: Педерналес

en: Monte Cristi
mk: Монте Кристи

en: María Trinidad Sánchez
mk: Марија Тринидад Санчез

en: La Vega
mk: Ла Вега

en: La Romana
mk: Ла Романа

en: La Altagracia
mk: Ла Алтаграсија

en: Independencia
mk: Индепенденција

en: El Seibo
mk: Ел Сеибо

en: Elías Piña
mk: Елијас Пиња

en: Duarte
mk: Дуарте

en: Dajabón
mk: Дајабон

en: Barahona
mk: Барахона

en: Baoruco
mk: Баоруко

en: Azua
mk: Азуа

en: Department
mk: Оддел

en: We strongly recommend creating a backup of your site before updating.
mk: Предлагаме да направите бекап на вашата страница пред ажурирање.

en: Are you sure you're ready?
mk: Дали сте сигурни дека сте подготвени?

en: Send
mk: Испрати

en: Whether the product is visible in the catalog
mk: Дали продуктот е видлив во каталогот

en: Total tax on shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
mk: Вкупен данок на испораката. Ако поштарината не е калкулирана, нулта одговор ќе биде испратен.

en: Total price of shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
mk: Вкупна цена на испорака. Ако поштарината не е калкулирана, нулта одговор ќе биде испратен.

en: The official Razorpay extension for WooCommerce allows you to accept credit cards, debit cards, netbanking, wallet, and UPI payments.
mk: Официјалната екстензија Razorpay за WooCommerce ви овозможува да прифаќате кредитни картички, дебитни картички, нетбанкарство, паричник и UPI плаќања.

en: True if the cart meets the criteria for showing shipping costs, and rates have been calculated and included in the totals.
mk: Точно ако кошничката ги исполнува критериумите за прикажување на трошоците за испорака, а стапките се пресметани и вклучени во вкупните збирки.

note: translators: %s: extension namespace
en: Extension data registered by %s
mk: Податоци за наставката регистрирани од %s

en: The coupon's unique code.
mk: Уникатен код на купонот

en: How easy was it to update your settings?
mk: Колку лесно беше да ги надградете поставките?

en: Thank you for your feedback!
mk: Благодариме за вашата повратна информација!

en: Current set billing address for the customer.
mk: Моментално поставената адреса за наплата на купувачот.

en: The discount type for the coupon (e.g. percentage or fixed amount)
mk: Тип на попуст за купонот (пр. процент или фиксна сума)

en: Unable to create order
mk: Не може да се направи нарачка

en: The date the last order for this product was placed, in the site's timezone.
mk: Датумот на последната порачка за овој продукт е наместен, во временската зона на веб страницата.

en: Limit result set to orders that have the specified customer_type
mk: Ограничете го поставениот резултат на нарачки што го имаат наведениот тип на клиент

en: Alias for customer_type (deprecated).
mk: Алијас за клиент_тип (застарен).

en: Ladakh
mk: Ладах

en: Back
mk: Назад

en: Look for orders, customer info, and process refunds in one click with the Woo app.
mk: Побарајте нарачки, информации за клиентите и обработувајте рефундирање со еден клик со апликацијата Woo.

en: Manage your orders on the go
mk: Управувајте со вашите нарачки во движење

en: How easy was it to import products?
mk: Колку беше лесно да се увезуваат продукти?

note: translators: 1: opening link tag, 2: closing tag
en: This tool will reset the cached values used in WooCommerce Analytics. If numbers still look off, try %1$sReimporting Historical Data%2$s.
mk: Оваа алатка ќе ги ресетира кешираните вредности што се користат во WooCommerce Analytics. Ако бројките сè уште не изгледаат, обидете се со %1$sПовторно увоз на историски податоци%2$s.

en: Saint Catherine
mk: Света Катерина

en: Clarendon
mk: Кларендон

en: Manchester
mk: Манчестер

en: Saint Elizabeth
mk: Света Елизабета

en: Westmoreland
mk: Вестморленд

en: Hanover
mk: Хановер

en: Saint James
mk: Свети Џејмс

en: Trelawny
mk: Трелани

en: Saint Ann
mk: Света Ана

en: Saint Mary
mk: Света Марија

en: Portland
mk: Портланд

en: Saint Thomas
mk: Свети Тома

en: Saint Andrew
mk: Свети Андреј

en: Kingston
mk: Кингстон

en: Stats about variations.
mk: Статистика за варијации.

en: Variations detailed reports.
mk: Варијации детални извештаи.

en: Limit result set to items that don't have the specified variation(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои не им се доделени наведените варијации(и).

en: Limit result set to items that have the specified variation(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им се доделени наведените варијации(и).

en: Limit result set to variations in the specified categories.
mk: Ограничете го поставениот резултат на варијации во наведените категории.

en: Limit result set to variations that don't include the specified attributes.
mk: Ограничете го поставениот резултат на варијации што не ги вклучуваат наведените атрибути.

en: Limit result set to variations that include the specified attributes.
mk: Ограничете го поставениот резултат на варијации кои ги вклучуваат наведените атрибути.

en: Add additional piece of info about each variation to the report.
mk: Додадете дополнителни информации за секоја варијација во извештајот.

en: Limit result set to items that don't have the specified parent product(s).
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што го немаат наведениот родител продукт(и).

en: Limit result set to items that have the specified parent product(s).
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што го имаат наведениот родителски продукт(и).

en: Limit result set to variations not in the specified categories.
mk: Ограничете го поставениот резултат на варијации кои не се во наведените категории.

note: translators: 1: tax amount 2: country name
en: (includes %1$s estimated for %2$s)
mk: (вклучува %1$s проценето за %2$s)

en: Tags deleted.
mk: Ознаки избришани

en: Categories deleted.
mk: Категориите се избришани.

en: WooCommerce Shipping
mk: Испорака на WooCommerce

en: Parish
mk: Парохија

en: Town / City / Post Office
mk: Град / Град / Пошта

note: translators: 1: product link, 2: product name
en: Please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
mk: Изберете ги опциите за продуктот со посета на <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a> .

en: Click here to set your new password.
mk: Кликнете тука за да ја поставите новата лозинка.

en: Set password
mk: Постави лозинка

[ctx: district]
en: Vojvodina
mk: Војводина

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
mk: Косово - Метохија

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
mk: Косовска Митровица

[ctx: district]
en: Prizren
mk: Призрен

[ctx: district]
en: Toplica
mk: Топалица

[ctx: district]
en: Šumadija
mk: Шумадија

[ctx: district]
en: Kosovo
mk: Косово

[ctx: district]
en: Zlatibor
mk: Златибор

[ctx: district]
en: Zaječar
mk: Зајечар

en: Meta value for UI display.
mk: Мета вредност за КИ-приказ

en: This password reset key is for a different user account. Please log out and try again.
mk: Овој клуч за препоставување (ресетирање) на лозинка е за друга корисничка сметка. Молам одјавете се и обидете се повторно.

note: translators: 1: opening link tag, 2: closing tag
en: By clicking "Get started", you agree to our %1$sTerms of Service%2$s
mk: Со кликнување на „Започнете“, се согласувате со нашите %1$sУслови за користење%2$s

en: Parent product name if the product is a variation.
mk: Име на родителски продукт ако продуктот е варијација.

en: Whether to create a new user account as part of order processing.
mk: Дали да се создаде нова корисничка сметка како дел од обработката на нарачките.

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
mk: Косово-Поморавље

[ctx: district]
en: Peć
mk: Пеќ

[ctx: district]
en: West Bačka
mk: Западна Бачка

en: Meta key for UI display.
mk: Мета клуч за приказ на интерфејс.

en: The slug for the resource.
mk: На голтка за ресурс.

[ctx: district]
en: Bor
mk: Бор

[ctx: district]
en: Belgrade
mk: Белград

[ctx: district]
en: Srem
mk: Срем

[ctx: district]
en: South Banat
mk: Јужен Банат

[ctx: district]
en: South Bačka
mk: Јужна Бачка

[ctx: district]
en: Raška
mk: Рашка

[ctx: district]
en: Rasina
mk: Расина

[ctx: district]
en: Pomoravlje
mk: Поморавље

[ctx: district]
en: Pirot
mk: Пирот

[ctx: district]
en: Pčinja
mk: Пчиња

[ctx: district]
en: North Banat
mk: Северен Банат

[ctx: district]
en: North Bačka
mk: Северна Бачка

[ctx: district]
en: Nišava
mk: Нишава

[ctx: district]
en: Morava
mk: Морава

[ctx: district]
en: Mačva
mk: Мачва

[ctx: district]
en: Kolubara
mk: Колубара

[ctx: district]
en: Jablanica
mk: Јабланица

[ctx: district]
en: Danube
mk: Дунав

[ctx: district]
en: Central Banat
mk: Централен Банат

[ctx: district]
en: Braničevo
mk: Браничево

en: Let's go
mk: Да одиме

en: Abort
mk: Прекини

en: Search by similar product name, sku, or attribute value.
mk: Пребарувајте по слично име на продукт, sku или вредност на атрибутот.

en: Please provide an array of IDs through the noteIds param.
mk: Обезбедете низа од идентификатори преку параметарот noteIds.

en: Limit result set to orders that don't include products with the specified attributes.
mk: Ограничете го поставениот резултат на нарачки кои не вклучуваат продукти со наведените атрибути.

en: Limit result set to orders that include products with the specified attributes.
mk: Ограничете го поставениот резултат на нарачки кои вклучуваат продукти со наведените атрибути.

en: Export ID.
mk: ИД за извоз.

en: Export status message.
mk: Извезете порака за статус.

en: Export status.
mk: Статус на извоз.

en: Setup Wizard
mk: Волшебник за поставување

en: Online courses are a great solution for any business that can teach a new skill. Since courses don’t require physical product development or shipping, they’re affordable, fast to create, and can generate passive income for years to come. In this article, we provide you more information about selling courses using WooCommerce.
mk: Онлајн курсевите се одлично решение за секој бизнис кој може да научи нова вештина. Бидејќи курсевите не бараат физички развој на продукти или испорака, тие се достапни, брзо се создаваат и можат да генерираат пасивен приход во годините што доаѓаат. Во оваа статија, ви даваме повеќе информации за продажба на курсеви со помош на WooCommerce.

en: Do you want to sell online courses?
mk: Дали сакате да продавате онлајн курсеви?

en: Monitor your sales and high performing products with the Woo app.
mk: Следете ја вашата продажба и продуктите со високи перформанси со апликацијата Woo.

en: Track your store performance on mobile
mk: Следете ги перформансите на вашата продавница на мобилен телефон

en: Edit and create new products from your mobile devices with the Woo app
mk: Уредете и креирајте нови продукти од вашите мобилни уреди со апликацијата Woo

en: Edit products on the move
mk: Уредете ги продуктите во движење

en: Csongrád-Csanád
mk: Csongrad-Csanád

en: Biscay
mk: Бискеј

en: New Valley
mk: Нова долина

en: Suez
mk: Суецки

en: North Sinai
mk: Северен Синај

en: Al Sharqia
mk: Ал Шаркија

en: Sohag
mk: Сохаг

en: Port Said
mk: Порт Саид

en: Matrouh
mk: Матрух

en: Monufia
mk: Монуфија

en: Minya
mk: Миња

en: Luxor
mk: Луксор

en: Qena
mk: Ќена

en: Kafr el-Sheikh
mk: Кафр ел Шеик

en: Qalyubia
mk: Каљубија

en: South Sinai
mk: Јужен Синај

en: Ismailia
mk: Исмаилија

en: Giza
mk: Гиза

en: Gharbia
mk: Гарбија

en: Faiyum
mk: Фајум

en: Damietta
mk: Дамиета

en: Dakahlia
mk: Дакалија

en: Cairo
mk: Каиро

en: Beni Suef
mk: Бени Суеф

en: Beheira
mk: Бехеира

en: Red Sea
mk: црвено море

en: Asyut
mk: Асјут

en: Aswan
mk: Асуан

en: Alexandria
mk: Александрија

en: Zou
mk: Зоу

en: Mono
mk: Моно

en: Littoral
mk: Приморски

en: Donga
mk: Донга

en: Kouffo
mk: Куфо

en: Collines
mk: Колинс

en: Borgou
mk: Боргу

en: Atlantique
mk: Атлантик

en: Atakora
mk: Атакора

en: Alibori
mk: Алибори

en: Onboarding is maintained in WooCommerce Admin.
mk: Вклучувањето се одржува во WooCommerce Admin.

en: Düzce
mk: Дузче

en: Karabük
mk: Карабук

en: Iğdır
mk: Игдир

en: Bartın
mk: Бартин

en: Şırnak
mk: Ширнак

en: Kırıkkale
mk: Кириккале

en: Uşak
mk: Ушак

en: Şanlıurfa
mk: Шанлиурфа

en: Tekirdağ
mk: Текирдаг

en: Niğde
mk: Нигде

en: Nevşehir
mk: Невшехир

en: Muş
mk: Муш

en: Muğla
mk: Мугла

en: Kahramanmaraş
mk: Кахраманмараш

en: Kütahya
mk: Кутахија

en: Kırşehir
mk: Киршехир

en: Kırklareli
mk: Киркларели

en: İzmir
mk: Измир

en: İstanbul
mk: Истанбул

en: İçel
mk: Ичел

en: Gümüşhane
mk: Ѓумушхане

en: Eskişehir
mk: Ескишехир

en: Elazığ
mk: Елазиг

en: Åland Islands
mk: Аландските Острови

en: Diyarbakır
mk: Дијарбакир

en: Çorum
mk: Чорум

en: Çankırı
mk: Чанкири

en: Çanakkale
mk: Чанаккале

en: Bingöl
mk: Бингол

en: Balıkesir
mk: Баликешир

en: Aydın
mk: Ајдин

en: Ağrı
mk: Агри

en: Adıyaman
mk: Адијаман

en: Iași
mk: Јаши

en: Dâmbovița
mk: Дамбовица

en: Boquerón
mk: Бокерон

en: Canindeyú
mk: Каниндју

en: Alto Paraná
mk: Алто Парана

en: Paraguarí
mk: Парагуари

en: Itapúa
mk: Итапуа

en: Caazapá
mk: Казапа

en: Caaguazú
mk: Каагуазу

en: Guairá
mk: Гуаира

en: Concepción
mk: Концепција

en: Asunción
mk: Асунсион

en: San Martín
mk: Сан Мартин

en: Junín
mk: Јунин

en: Huánuco
mk: Хуануко

en: Apurímac
mk: Апуримак

en: Hawke’s Bay
mk: Заливот Хок

en: Estado de México
mk: Естадо во Мексико

en: Ciudad de México
mk: Сиудад де Мексико

en: Telenești
mk: Теленести

en: Ștefan Vodă
mk: Тефан Вода

en: Strășeni
mk: Страшени

en: Sîngerei
mk: Сингереј

en: Rîșcani
mk: Ришани

en: Ocnița
mk: Оценка

en: Hîncești
mk: Хинчести

en: UTA Găgăuzia
mk: УТА Гагаузија

en: Florești
mk: Флорести

en: Fălești
mk: Фалести

en: Dubăsari
mk: Дубасари

en: Dondușeni
mk: Дондушени

en: Cimișlia
mk: Цимисија

en: Căușeni
mk: Каушени

en: Călărași
mk: Калараси

en: Bălți
mk: Балци

en: Chișinău
mk: Кишињев

en: Málaga
mk: Малага

en: León
mk: Леон

en: Jaén
mk: Јаен

en: Castellón
mk: Кастељон

en: Cádiz
mk: Кадиз

en: Cáceres
mk: Касерес

en: Ávila
mk: Авила

en: Almería
mk: Алмерија

en: Araba/Álava
mk: Араба/Алава

en: A Coruña
mk: Коруња

en: Ghardaïa
mk: Гардаја

en: Aïn Témouchent
mk: Аин Темушент

en: Aïn Defla
mk: Аин Дефла

en: Boumerdès
mk: Бумердес

en: M’Sila
mk: М’Сила

en: Médéa
mk: Медеја

en: Sidi Bel Abbès
mk: Сиди Бел Абес

en: Saïda
mk: Саида

en: Sétif
mk: Сетиф

en: Tébessa
mk: Тебеса

en: Béchar
mk: Бешар

en: Béjaïa
mk: Бејаја

en: Xinjiang / 新疆
mk: Ксинџијанг / 新疆

en: Tibet / 西藏
mk: Тибет / 西藏

en: Macao / 澳门
mk: Макао / 澳门

en: Qinghai / 青海
mk: Кингхаи / 青海

en: Gansu / 甘肃
mk: Гансу / 甘肃

en: Shaanxi / 陕西
mk: Шанкси / 陕西

en: Guizhou / 贵州
mk: Гуижоу / 贵州

en: Sichuan / 四川
mk: Сечуан / 四川

en: Chongqing / 重庆
mk: Чонгкинг / 重庆

en: Hainan / 海南
mk: Хаинан / 海南

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
mk: Гуангкси Жуанг / 广西壮族

en: Guangdong / 广东
mk: Гуангдонг / 广东

en: Hunan / 湖南
mk: Хунан / 湖南

en: Hubei / 湖北
mk: Хубеи / 湖北

en: Henan / 河南
mk: Хенан / 河南

en: Shandong / 山东
mk: Шандонг / 山东

en: Jiangxi / 江西
mk: Џиангкси / 江西

en: Fujian / 福建
mk: Фуџијан / 福建

en: Anhui / 安徽
mk: Анхуи / 安徽

en: Zhejiang / 浙江
mk: Жеџијанг / 浙江

en: Jiangsu / 江苏
mk: Џиангсу / 江苏

en: Shanghai / 上海
mk: Шангај / 上海

en: Jilin / 吉林
mk: Џилин / 吉林

en: Liaoning / 辽宁
mk: Лиаонинг / 辽宁

en: Inner Mongolia / 內蒙古
mk: Внатрешна Монголија / 內蒙古

en: Shanxi / 山西
mk: Шанкси / 山西

en: Hebei / 河北
mk: Хебеј / 河北

en: Tianjin / 天津
mk: Тијанџин / 天津

en: Beijing / 北京
mk: Пекинг / 北京

en: Yunnan / 云南
mk: Јунан / 云南

en: Zürich
mk: Цирих

en: Neuchâtel
mk: Нојшател

en: Graubünden
mk: Граубинден

en: São Paulo
mk: Сао Паоло

en: Rondônia
mk: Рондонија

en: Piauí
mk: Пиауи

en: Paraná
mk: Парана

en: Paraíba
mk: Параиба

en: Pará
mk: Пара

en: Maranhão
mk: Марањао

en: Goiás
mk: Гојаш

en: Espírito Santo
mk: Еспирито Санто

en: Ceará
mk: Сеара

en: Amapá
mk: Амапа

en: Tucumán
mk: Тукуман

en: Río Negro
mk: Рио Негро

en: Neuquén
mk: Неукен

en: Entre Ríos
mk: Влез во Риос

en: Córdoba
mk: Кордоба

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
mk: Сиудад Автонома од Буенос Аирес

en: WooCommerce Product Elements
mk: Елементи на продуктот WooCommerce

note: translators: 1: payment date. 2: payment method
en: %1$s via %2$s
mk: %1$s преку %2$s

en: Paid
mk: Платено

en: Central Macedonia
mk: Централна Македонија

en: West Macedonia
mk: Западна Македонија

en: Net Payment
mk: Нето плаќање

en: Zambezi
mk: Замбези

en: Otjozondjupa
mk: Отјозонџупа

en: Oshikoto
mk: Ошикото

en: Oshana
mk: Ошана

en: Omusati
mk: Омусати

en: Omaheke
mk: Омахеке

en: Ohangwena
mk: Охангвена

en: Kunene
mk: Кунене

en: Khomas
mk: Хомас

en: Kavango West
mk: Каванго Вест

en: Kavango East
mk: Каванго Исток

en: Karas
mk: Карас

en: Hardap
mk: Хардап

en: Erongo
mk: Еронго

en: Crete
mk: Крит

en: South Aegean
mk: Јужен Егеј

en: North Aegean
mk: Северен Егеј

en: Peloponnese
mk: Пелопонез

en: Central Greece
mk: Централна Грција

en: West Greece
mk: Западна Грција

en: Ionian Islands
mk: Јонските острови

en: Thessaly
mk: Тесалија

en: Epirus
mk: Епир

en: East Macedonia and Thrace
mk: Источна Македонија и Тракија

en: Attica
mk: Атика

en: Relizane
mk: Релизан

en: Naama
mk: Наама

en: Mila
mk: Мила

en: Tipasa
mk: Типаша

en: Souk Ahras
mk: Соук Ахрас

en: Khenchela
mk: Кенчела

en: El Oued
mk: Ел Оуед

en: Tindouf
mk: Тиндуф

en: El Tarf
mk: Ел Тарф

en: Illizi
mk: Илизи

en: El Bayadh
mk: Ел Бајад

en: Oran
mk: Оран

en: Ouargla
mk: Уаргла

en: Mascara
mk: Маскара

en: Mostaganem
mk: Мостаганем

en: Constantine
mk: Константин

en: Guelma
mk: Гуелма

en: Annaba
mk: Анаба

en: Skikda
mk: Скикда

en: Jijel
mk: Џиџел

en: Djelfa
mk: Џелфа

en: Algiers
mk: Алжир

en: Tizi Ouzou
mk: Тизи узу

en: Tiaret
mk: Тијарет

en: Tlemcen
mk: Тлемчен

en: Tamanghasset
mk: Тамангасет

en: Bouira
mk: Буира

en: Blida
mk: Блида

en: Biskra
mk: Бискра

en: Batna
mk: Батна

en: Oum El Bouaghi
mk: Оум Ел Буаги

en: Laghouat
mk: Лагуат

en: Chlef
mk: Члеф

en: Adrar
mk: Адрар

en: This will change the stock status of all variations.
mk: Ова ќе го промени статусот на акциите на сите варијации.

en: Are you sure you want to run this tool?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја извршите оваа алатка?

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
mk: Поставена датотека: %s

en: The ID for the resource.
mk: ИД за ресурсот.

en: Instance ID.
mk: ИД на пример.

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s not updated
mk: %s не е ажуриран

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s not added
mk: %s не е додаден

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s updated
mk: %s е ажуриран

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s deleted
mk: %s е избришан

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s added
mk: %s е додаден

en: Tag not updated.
mk: Ознаката не е ажурирана.

en: Tag not added.
mk: Ознаката не е додадена.

en: Tag updated.
mk: Ознаката е ажурирана.

en: Tag deleted.
mk: Ознаката е избришана.

en: Tag added.
mk: Додадена е ознака.

en: Category not updated.
mk: Категоријата не е ажурирана.

en: Category not added.
mk: Категоријата не е додадена.

en: Category updated.
mk: Категоријата е ажурирана.

en: Category deleted.
mk: Категоријата е избришана.

en: Category added.
mk: Додадена е категорија.

[ctx: Taxonomy name]
en: Product visibility
mk: Видливост на продуктот

[ctx: Taxonomy name]
en: Product type
mk: Тип на продукт

en: Community support
mk: Поддршка на заедницата

en: Visit community forums
mk: Посетете ги форумите на заедницата

en: An account is already registered with your email address. <a href="#" class="showlogin">Please log in.</a>
mk: Веќе е регистрирана сметка со вашата адреса за е-пошта. <a href="#" class="showlogin">Ве молиме најавете се.</a>

en: Taxes applied to this shipping rate using the smallest unit of the currency.
mk: Даноците се применуваат на оваа стапка на испорака со користење на најмалата единица на валутата.

en: True if the product is on backorder.
mk: Точно ако продуктот е по нарачка.

en: The attribute taxonomy name.
mk: Името на атрибутот таксономија.

en: Add to cart URL.
mk: URL-адреса за додавање во кошничка.

en: Is the product stock backordered? This will also return false if backorder notifications are turned off.
mk: Дали залихите на продуктот се нарачани повторно? Ова исто така ќе врати false ако известувањата за задни нарачки се исклучени.

en: Does the product have additional options before it can be added to the cart?
mk: Дали продуктот има дополнителни опции пред да може да се додаде во кошничката?

en: The assigned attribute.
mk: Доделениот атрибут.

en: List of variation attributes.
mk: Список на атрибути на варијација.

en: The term slug.
mk: Терминот голтка.

en: The term name.
mk: Терминот име.

en: The term ID, or 0 if the attribute is not a global attribute.
mk: Терминот ID, или 0 ако атрибутот не е глобален атрибут.

en: List of assigned attribute terms.
mk: Список на доделени термини за атрибути.

en: True if this attribute is used by product variations.
mk: Точно ако овој атрибут се користи од варијации на продуктот.

en: The attribute taxonomy, or null if the attribute is not taxonomy based.
mk: Таксономијата на атрибутот или нула ако атрибутот не се заснова на таксономијата.

en: The attribute name.
mk: Името на атрибутот.

en: The attribute ID, or 0 if the attribute is not taxonomy based.
mk: Атрибутот ID, или 0 ако атрибутот не е базиран на таксономија.

en: Tag slug
mk: Означете голтка

en: Tag name
mk: Име на ознака

en: Tag ID
mk: ИД на ознака

en: List of tags, if applicable.
mk: Список на ознаки, доколку е применливо.

en: Category link
mk: Врска за категорија

en: Category slug
mk: Категорија голтка

en: Category name
mk: Име на категоријата

en: Category ID
mk: ИД на категорија

en: List of categories, if applicable.
mk: Список на категории, доколку е применливо.

en: Total distinct customers.
mk: Вкупно различни клиенти.

en: Whether or not the profile was skipped.
mk: Без разлика дали профилот бил прескокнат или не.

en: Analytics cache cleared.
mk: Кешот за аналитика е исчистен.

en: Clear analytics cache
mk: Исчистете го кешот за аналитика

en: Customizable products
mk: Прилагодливи продукти

en: Bundles
mk: Пакети

en: Education and learning
mk: Образование и учење

en: With our blocks, you can select and display products, categories, filters, and more virtually anywhere on your site — no need to use shortcodes or edit lines of code. Learn more about how to use each one of them.
mk: Со нашите блокови, можете да избирате и прикажувате продукти, категории, филтри и повеќе виртуелно каде било на вашата страница - нема потреба да користите кратки кодови или да уредувате линии на код. Дознајте повеќе за тоа како да го користите секој од нив.

en: Customize your online store with WooCommerce blocks
mk: Прилагодете ја вашата онлајн продавница со блокови на WooCommerce

en: Ready to launch your store?
mk: Подготвени да ја отворите вашата продавница?

en: To make sure you never get that sinking "what did I forget" feeling, we've put together the essential pre-launch checklist.
mk: За да се осигураме дека никогаш нема да го добиете тоа чувство на потонување „што заборавив“, ја составивме основната листа за проверка пред лансирањето.

note: translators: 1: Orders URL 2: Address URL 3: Account URL.
en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">billing address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
mk: Од контролната табла на вашата сметка можете да ги прегледате вашите <a href="%1$s">неодамнешни нарачки</a> , да управувате со <a href="%2$s">адресата за наплата</a> и <a href="%3$s">да ја уредувате лозинката и деталите за сметката</a> .

en: Invalid admin note
mk: Невалидна администраторска порака

en: Browse store
mk: Разгледај ја продавницата

note: translators: %s is the name of the product in cart. translators: %s refers to the item name in the cart.
en: Quantity of %s in your cart.
mk: Количина од %s во вашата кошничка.

en: Remove item
mk: Отстрани ставка

en: Details
mk: Детали

en: Phone (optional)
mk: Телефон (опционално)

en: Payment Method
mk: Метод за плаќање

en: Order summary
mk: Резиме на нарачка

en: Previous price:
mk: Претходна цена:

en: Discounted price:
mk: Цена на попуст:

en: City (optional)
mk: Град (опционално)

en: Address (optional)
mk: Адреса (опционално)

en: Company (optional)
mk: Компанија (опционално)

en: Last name (optional)
mk: Презиме (опционално)

en: First name (optional)
mk: Име (опционално)

note: translators: %d stock amount (number of items in stock for product) translators: %d is number of items in stock for product
en: %d left in stock
mk: %d остана на залиха

en: Postal code (optional)
mk: Поштенски број (опционално)

en: State/County (optional)
mk: држава/округ (опционално)

en: Country/Region (optional)
mk: Земја/регион (опционално)

en: Country/Region
mk: Земја/Регион

en: Apartment, suite, etc. (optional)
mk: Стан, апартман и сл. (опционално)

en: Add store details
mk: Додадете детали за продавницата

en: 1 minute
mk: 1 минута

en: Line total tax.
mk: Вкупен данок на линија.

en: 1 minute per product
mk: 1 минута по продукт

en: 2 minutes
mk: 2 минути

en: 4 minutes
mk: 4 минути

en: Store details
mk: Детали за складирање

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: Undo
mk: Врати

[ctx: Order status]
en: Draft
mk: Нацрт

[ctx: Word count type. Do not translate!]
note: translators: If your word count is based on single characters (e.g. East Asian characters), enter 'characters_excluding_spaces' or 'characters_including_spaces'. Otherwise, enter 'words'. Do not translate into your own language.
en: words
mk: зборови

en: True if this is the rate currently selected by the customer for the cart.
mk: Точно ако ова е стапката што тековно ја избира клиентот за кошничката.

en: Meta data attached to the shipping rate.
mk: Мета-податоци прикачени на стапката на испорака.

en: Instance ID of the shipping method that provided the rate.
mk: ID на пример на методот на испорака што ја обезбеди цената.

en: Line total (the price of the product after coupon discounts have been applied).
mk: Вкупно линија (цената на продуктот по примена на купонските попусти).

en: Line subtotal (the price of the product before coupon discounts have been applied).
mk: Подвкуп на линија (цената на продуктот пред да се примени купонските попусти).

en: Item total amounts provided using the smallest unit of the currency.
mk: Вкупните износи на ставките се обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

en: Decimal precision of the returned prices.
mk: Децимална прецизност на вратените цени.

en: Raw unrounded product prices used in calculations. Provided using a higher unit of precision than the currency.
mk: Необработени цени на продуктите што се користат во пресметките. Обезбедено со користење на повисока единица на прецизност од валутата.

en: Price data for the product in the current line item, including or excluding taxes based on the "display prices during cart and checkout" setting. Provided using the smallest unit of the currency.
mk: Податоци за цените на продуктот во тековната линија, вклучително или без даноци врз основа на поставката „прикажи цени за време на кошничката и наплатата“. Обезбедено со користење на најмалата единица на валутата.

en: If true, only one item of this product is allowed for purchase in a single order.
mk: Ако е точно, само една ставка од овој продукт е дозволена за купување по една нарачка.

en: True if backorders are allowed past stock availability.
mk: Точно ако се дозволени задни нарачки во минатото достапност на акции.

en: Line subtotal tax.
mk: Линиски субвкупен данок.

en: Category image.
mk: Слика за категорија.

en: Name of the package.
mk: Име на пакетот.

en: Shipping destination address.
mk: Крајна адреса на доставување.

en: Current set shipping address for the customer.
mk: Тековна поставена адреса на доставување на купувачот.

en: List of available shipping rates for the cart.
mk: Список на достапни цени за доставување за кошничката.

en: Name of the item.
mk: Име на ставката.

en: ID of the shipping method that provided the rate.
mk: ID на методот на испорака што ја обезбеди цената.

en: Price of this shipping rate using the smallest unit of the currency.
mk: Цената на оваа стапка за испорака со користење на најмалата единица на валутата.

en: Delivery time estimate text, e.g. 3-5 business days.
mk: Текст за проценка на времето на испорака, на пр. 3-5 работни дена.

en: Description of the shipping rate, e.g. Dispatched via USPS.
mk: Опис на стапката на испорака, на пр. Испратено преку USPS.

en: Name of the shipping rate, e.g. Express shipping.
mk: Име на стапката на испорака, на пр. Експрес превозот.

en: ID of the shipping rate.
mk: ID на стапката на испорака.

en: List of shipping rates.
mk: Список на цени за испорака.

en: Quantity of the item in the current package.
mk: Количество на артикл во тековното пакување.

en: List of cart items the returned shipping rates apply to.
mk: Список на артикли на кошничката за кои важат вратените стапки за испорака.

en: The ID of the package the shipping rates belong to.
mk: ID на пакетот на кој припаѓаат цените за испорака.

en: Price prefix for the currency which can be used to format returned prices.
mk: Префикс на цена за валутата што може да се користи за форматирање на вратените цени.

en: Thousand separator for the currency which can be used to format returned prices.
mk: Разделувач на илјада за валутата што може да се користи за форматирање на вратените цени.

en: Decimal separator for the currency which can be used to format returned prices.
mk: Децимален разделувач за валутата што може да се користи за форматирање на вратените цени.

en: Currency minor unit (number of digits after the decimal separator) for returned prices.
mk: Валутна минорна единица (број на цифри по децималниот разделувач) за вратените цени.

en: Currency symbol for the currency which can be used to format returned prices.
mk: Симбол на валута за валутата што може да се користи за форматирање на вратените цени.

en: Currency code (in ISO format) for returned prices.
mk: Шифра на валута (во ISO формат) за вратени цени.

en: Error message
mk: Грешка порака

en: Error code
mk: Код за грешка

en: Number of reviews for products in this category.
mk: Број на рецензии за продукти од оваа категорија.

en: List of cart item errors, for example, items in the cart which are out of stock.
mk: Список на грешки во кошничката, на пример, артикли во кошничката што се без залиха.

en: The amount of tax charged.
mk: Износот на наплатениот данок.

en: The name of the tax.
mk: Името на данокот.

en: Lines of taxes applied to items and shipping.
mk: Линии на даноци се применуваат за артикли и превозот.

en: Total tax applied to items and shipping.
mk: Вкупен данок за продуктите и доставувањето.

en: Total price the customer will pay.
mk: Вкупна цена што клиентот ќе ја плати.

en: Total tax removed due to discount from applied coupons.
mk: Вкупниот данок е отстранет поради попуст од аплицираните купони.

en: Total discount from applied coupons.
mk: Вкупен попуст од аплицирани купони.

en: Total tax on fees.
mk: Вкупен данок на надоместоци.

en: Total price of any applied fees.
mk: Вкупна цена на сите аплицирани надоместоци.

en: Total tax on items in the cart.
mk: Вкупен данок на артикли во кошничката.

en: Total price of items in the cart.
mk: Вкупна цена на артиклите во кошничката.

en: Cart total amounts provided using the smallest unit of the currency.
mk: Вкупните износи на кошничката се обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

en: True if the cart needs payment. False for carts with only free products and no shipping costs.
mk: Точно ако на кошничката треба да се плати. Неточно за колички со само бесплатни продукти и без трошоци за испорака.

en: List of applied cart coupons.
mk: Список на аплицирани купони во кошничка.

en: A URL to redirect the customer after checkout. This could be, for example, a link to the payment processors website.
mk: URL за пренасочување на клиентот по наплатата. Ова може да биде, на пример, врска до веб-страницата на процесорите за плаќање.

en: An array of data being returned from the payment gateway.
mk: Низа податоци се враќаат од порталот за плаќање.

en: Status of the payment returned by the gateway. One of success, pending, failure, error.
mk: Статус на уплатата вратена од порталот. Еден од успеси, чекање, неуспех, грешка.

en: The ID of the payment method being used to process the payment.
mk: ID на начинот на плаќање што се користи за обработка на плаќањето.

note: translators: Placeholders are class and method names
en: %1$s requires an instance of %2$s or %3$s for the address
mk: %1$s бара примерок од %2$s или %3$s за адресата

en: Country/Region code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
mk: Шифра на земја/регион во ISO 3166-1 алфа-2 формат.

en: State/County code, or name of the state, county, province, or district.
mk: Шифра на државата/округот или име на државата, округот, провинцијата или округот.

en: Apartment, suite, etc.
mk: Стан, апартман и сл.

en: Total tax removed due to discount applied by this coupon.
mk: Вкупниот данок е отстранет поради попустот што го примени овој купон.

en: Total discount applied by this coupon.
mk: Вкупен попуст се применува од овој купон.

en: Total amounts provided using the smallest unit of the currency.
mk: Вкупни износи обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

en: The coupons unique code.
mk: Уникатен код на купоните.

en: Returns number of products within attribute terms.
mk: Го враќа бројот на продукти во услови на атрибути.

en: Min and max prices found in collection of products, provided using the smallest unit of the currency.
mk: Минимните и максималните цени се пронајдени во колекцијата на продукти, обезбедени со најмалата единица на валутата.

en: Customer ID if registered. Will return 0 for guests.
mk: ИД на клиент ако е регистриран. Ќе врати 0 за гостите.

en: Note added to the order by the customer during checkout.
mk: Забелешка додадена на нарачката од страна на клиентот за време на наплатата.

en: Order key used to check validity or protect access to certain order data.
mk: Клуч за нарачка што се користи за проверка на валидноста или заштита на пристапот до одредени податоци за нарачката.

en: Order status. Payment providers will update this value after payment.
mk: Статус на нарачка. Провајдерите на плаќања ќе ја ажурираат оваа вредност по плаќањето.

en: The order ID to process during checkout.
mk: ID на нарачката што треба да се обработи за време на наплатата.

en: Parent term ID, if applicable.
mk: ИД на родителски термин, доколку е применливо.

en: Quantity left in stock if stock is low, or null if not applicable.
mk: Количество оставено на залиха ако залихата е мала, или нула ако не е применливо.

en: List of variation IDs, if applicable.
mk: Список на ИД на варијации, доколку е применливо.

en: Price string formatted as HTML.
mk: Низа на цени форматирана како HTML.

en: Price data provided using the smallest unit of the currency.
mk: Податоците за цените се обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

en: Product full description in HTML format.
mk: Целосен опис на продуктот во HTML формат.

en: Product short description in HTML format.
mk: Краток опис на продуктот во HTML формат.

en: ID of the parent product, if applicable.
mk: ID на матичниот продукт, доколку е применливо.

note: translators: %s Coupon codes.
en: Invalid coupons were removed from the cart: "%s"
mk: Неважечките купони се отстранети од кошничката: „%s“

en: Cannot create order from empty cart.
mk: Не може да се создаде нарачка од празна кошничка.

note: translators: %s: product name
en: &quot;%s&quot; is not available for purchase.
mk: „%s“ не е достапен за купување.

note: translators: %1$s coupon code, %2$s reason.
en: The "%1$s" coupon has been removed from your cart: %2$s
mk: Купонот „%1$s“ е отстранет од вашата кошничка: %2$s

note: translators: %s: coupon code
en: "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
mk: „%s“ е веќе аплициран и не може да се користи заедно со други купони.

note: translators: %s coupon code
en: Coupon code "%s" has already been applied.
mk: Кодот на купонот „%s“ е веќе искористен.

note: translators: %s coupon code
en: "%s" is an invalid coupon code.
mk: „%s“ е неважечки купонски код.

en: Cart item is invalid.
mk: Ставката во кошничката е неважечка.

en: Cart item no longer exists or is invalid.
mk: Ставката во кошничката повеќе не постои или е неважечка.

en: Unique identifier (key) for the cart item.
mk: Единствен идентификатор (клуч) за ставката во кошничката.

en: Limit result set to reviews from specific product IDs.
mk: Ограничете го поставениот резултат на рецензии од специфични ID на продукти.

en: Limit result set to reviews from specific category IDs.
mk: Ограничете го поставениот резултат на рецензии од ID-и на одредени категории.

en: Coupon cannot be removed because it is not already applied to the cart.
mk: Купонот не може да се отстрани бидејќи веќе не е аплициран во кошничката.

en: Invalid coupon code.
mk: Неважечки купонски код.

en: New quantity of the item in the cart.
mk: Нова количина на артикл во кошничката.

en: Unique identifier (key) for the cart item to update.
mk: Единствен идентификатор (клуч) за ажурирање на ставката во кошничката.

note: Translators: %s Payment method ID.
en: The %s payment gateway is not available.
mk: Портата за плаќање %s не е достапна.

en: No payment method provided.
mk: Не е обезбеден начин на плаќање.

en: Invalid payment result received from payment method.
mk: Неважечки резултат на плаќање добиен од начинот на плаќање.

en: Data to pass through to the payment method when processing payment.
mk: Податоци што треба да се пренесат до начинот на плаќање при обработката на плаќањето.

en: Limit result set to products based on a maximum price, provided using the smallest unit of the currency.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти врз основа на максимална цена, обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

en: Limit result set to products based on a minimum price, provided using the smallest unit of the currency.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти врз основа на минимална цена, обезбедена со користење на најмалата единица на валутата.

en: Coupon does not exist in the cart.
mk: Купонот не постои во кошничката.

en: Unique identifier for the coupon within the cart.
mk: Единствен идентификатор за купонот во кошничката.

en: Coupons are disabled.
mk: Купоните се оневозможени.

en: The chosen rate ID for the package.
mk: Избраниот ID на стапка за пакетот.

en: ISO code for the country of the address being shipped to.
mk: ISO код за земјата на адресата до која се испраќа.

en: Zip or Postcode of the address being shipped to.
mk: Поштенски или поштенски број на адресата на која се испраќа.

en: ISO code, or name, for the state, province, or district of the address being shipped to.
mk: ISO код, или име, за државата, провинцијата или областа на адресата до која се испраќа.

en: City of the address being shipped to.
mk: Градот на адресата до кој се испраќа.

en: Second line of the address being shipped to.
mk: Втора линија од адресата до која се испраќа.

en: First line of the address being shipped to.
mk: Првата линија на адресата до која се испраќа.

en: If true, empty terms will not be returned.
mk: Ако е точно, празните термини нема да се вратат.

en: Sort by term property.
mk: Подреди по поим сопственост.

en: Sort ascending or descending.
mk: Подреди растечки или опаѓачки.

en: Method not implemented
mk: Методот не е имплементиран

en: Verifying database... One or more tables are still missing:
mk: Се потврдува базата на податоци... Една или повеќе табели сè уште недостасуваат:

en: Database verified successfully.
mk: Базата на податоци е успешно потврдена.

en: You need WooCommerce 4.2 or newer to run this tool.
mk: Ви треба WooCommerce 4.2 или понова верзија за да ја извршите оваа алатка.

en: The active version of WooCommerce does not support template cache clearing.
mk: Активната верзија на WooCommerce не поддржува чистење на кешот на шаблоните.

en: Template cache cleared.
mk: Кешот на шаблоните е исчистен.

en: Verify if all base database tables are present.
mk: Потврдете дали се присутни сите базни табели со бази на податоци.

en: Verify database
mk: Потврдете ја базата на податоци

en: Verify base database tables
mk: Потврдете ги табелите за бази на бази на податоци

en: This tool will empty the template cache.
mk: Оваа алатка ќе го испразни кешот на шаблоните.

en: Clear template cache
mk: Исчистете го кешот на шаблоните

en: Invalid category ID.
mk: Неважечки ID на категорија.

en: Maximum number of items to be returned in result set. Defaults to no limit if left blank.
mk: Максимален број на ставки што треба да се вратат во комплетот резултати. Стандардно е без ограничување ако се остави празно.

note: translators: %1$s table name, %2$s database user, %3$s database name.
en: WooCommerce %1$s table creation failed. Does the %2$s user have CREATE privileges on the %3$s database?
mk: Не успеа да се создаде табела %1$s на WooCommerce. Дали корисникот %2$s има CREATE привилегии на базата на податоци %3$s?

en: Collect and validate EU VAT numbers at checkout
mk: Соберете и потврдете ги ДДВ броевите на ЕУ при наплата

en: If your store is based in the EU, we recommend using the EU VAT Number extension in addition to automated taxes. It provides your checkout with a field to collect and validate a customer's EU VAT number, if they have one.
mk: Ако вашата продавница е со седиште во ЕУ, препорачуваме да ја користите екстензијата за ДДВ на ЕУ како додаток на автоматизираните даноци. На вашата наплата му дава поле за собирање и потврдување на ЕУ ДДВ-бројот на клиентот, доколку го има.

en: Get real-time order alerts anywhere
mk: Добијте предупредувања за нарачки во реално време каде било

en: Get notifications about store activity, including new orders and product reviews directly on your mobile devices with the Woo app.
mk: Добивајте известувања за активноста на продавницата, вклучувајќи нови нарачки и прегледи на продукти директно на вашите мобилни уреди со апликацијата Woo.

en: First order received
mk: Првата нарачка е примена

en: The admin note layout has a wrong prop value.
mk: Распоредот на административната белешка има погрешна вредност на потпората.

en: This video tutorial will help you go through the process of adding your first product in WooCommerce.
mk: Овој видео туторијал ќе ви помогне да поминете низ процесот на додавање на вашиот прв продукт во WooCommerce.

en: Do you need help with adding your first product?
mk: Дали ви треба помош за додавање на вашиот прв продукт?

en: Starting a fashion website is exciting but it may seem overwhelming as well. In this article, we'll walk you through the setup process, teach you to create successful product listings, and show you how to market to your ideal audience.
mk: Отворањето модна веб-страница е возбудливо, но може да изгледа и огромно. Во оваа статија, ќе ве водиме низ процесот на поставување, ќе ве научиме да креирате успешни огласи за продукти и ќе ви покажеме како да ѝ пазарите на вашата идеална публика.

en: Start your online clothing store
mk: Започнете ја вашата онлајн продавница за облека

en: Share feedback
mk: Споделете повратни информации

en: Now that you’ve chosen us as a partner, our goal is to make sure we're providing the right tools to meet your needs. We're looking forward to having your feedback on the store setup experience so we can improve it in the future.
mk: Сега кога не избравте за партнер, нашата цел е да се погрижиме да ги обезбедиме вистинските алатки за да ги задоволиме вашите потреби. Со нетрпение очекуваме да ги имаме вашите повратни информации за искуството за поставување продавница за да можеме да го подобриме во иднина.

en: Watch tutorial
mk: Гледајте туторијал

en: Changing eCommerce platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
mk: Промената на платформите за е-трговија може да изгледа како голема пречка што треба да се надмине, но полесно е отколку што мислите да ги преместите вашите продукти, клиенти и нарачки во WooCommerce. Оваа статија ќе ви помогне да поминете низ овој процес.

en: Do you want to migrate from Shopify to WooCommerce?
mk: Дали сакате да мигрирате од Shopify на WooCommerce?

en: WooCommerce Subscriptions allows you to introduce a variety of subscriptions for physical or virtual products and services. Create product-of-the-month clubs, weekly service subscriptions or even yearly software billing packages. Add sign-up fees, offer free trials, or set expiration periods.
mk: WooCommerce Subscriptions ви овозможува да воведете различни претплати за физички или виртуелни продукти и услуги. Креирајте клубови за продукт на месецот, неделни претплати за услуги или дури и годишни софтверски пакети за наплата. Додадете надоместоци за пријавување, понудете бесплатни проби или поставете периоди на истекување.

en: Views
mk: Прегледи

en: Visitors
mk: Посетители

en: West Pokot
mk: Западен Покот

en: Wajir
mk: Ваџир

en: Vihiga
mk: Вихига

en: Uasin Gishu
mk: Уасин Гишу

en: Turkana
mk: Туркана

en: Trans Nzoia
mk: Транс Нзоја

en: Tharaka-Nithi
mk: Тарака-Нити

en: Tana River
mk: Реката Тана

en: Taita-Taveta
mk: Таита-Тавета

en: Siaya
mk: Сијаја

en: Samburu
mk: Самбуру

en: Nyeri
mk: Ниери

en: Nyandarua
mk: Нјандаруа

en: Nyamira
mk: Нјамира

en: Narok
mk: Нарок

en: Nandi
mk: Нанди

en: Nakuru
mk: Накуру

en: Nairobi County
mk: Округот Најроби

en: Murang’a
mk: Муранга

en: Mombasa
mk: Момбаса

en: Migori
mk: Мигори

en: Meru
mk: Меру

en: Marsabit
mk: Марсабит

en: Mandera
mk: Мандера

en: Makueni
mk: Макуени

en: Machakos
mk: Мачакос

en: Lamu
mk: Ламу

en: Laikipia
mk: Лаикипија

en: Kwale
mk: Квале

en: Kitui
mk: Китуи

en: Kisumu
mk: Кисуму

en: Kisii
mk: Кисии

en: Kirinyaga
mk: Кирињага

en: Kilifi
mk: Килифи

en: Kiambu
mk: Киамбу

en: Kericho
mk: Керичо

en: Kakamega
mk: Какамега

en: Kajiado
mk: Каџиадо

en: Isiolo
mk: Исиоло

en: Homa Bay
mk: Заливот Хома

en: Garissa
mk: Гариса

en: Embu
mk: Ембу

en: Elgeyo-Marakwet
mk: Елгејо-Мараквет

en: Bungoma
mk: Бунгома

en: Bomet
mk: Бомет

en: Baringo
mk: Баринго

note: translators: %1%s: Missing tables (separated by ",")
en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s.
mk: Недостасуваат една или повеќе табели потребни за функционирање на WooCommerce, некои функции може да не работат како што се очекуа. Недостасуваат табели: %1$s.

en: Start using new features that are being progressively rolled out to improve the store management experience.
mk: Започнете да користите нови функции кои постепено се шират за да го подобрите искуството за управување со продавницата.

en: Features
mk: Карактеристики

en: Registers whether the note is deleted or not
mk: Регистрира дали белешката е избришана или не

en: The image of the note, if any.
mk: Сликата на белешката, доколку ја има.

en: The layout of the note (e.g. banner, thumbnail, plain).
mk: Распоредот на белешката (на пр. банер, сликичка, обична).

en: Sorry, there is no note with that ID.
mk: Извинете, нема белешка со таа лична карта.

en: There was a problem activating some of the requested plugins.
mk: Имаше проблем со активирање на некои од бараните приклучоци.

en: Plugins were successfully activated.
mk: Приклучоците беа успешно активирани.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s`. is not yet installed.
mk: Бараниот додаток `%s`. сè уште не е инсталиран.

en: There was a problem installing some of the requested plugins.
mk: Имаше проблем при инсталирањето на некои од бараните приклучоци.

en: Plugins were successfully installed.
mk: Приклучоците беа успешно инсталирани.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be installed. Upgrader install failed.
mk: Бараниот додаток `%s` не може да се инсталира. Инсталирањето на надградувачот не успеа.

en: Plugins must be a non-empty array.
mk: Приклучоците мора да бидат непразна низа.

en: Do you need more info about WooCommerce Subscriptions?
mk: Дали ви требаат повеќе информации за претплатите на WooCommerce?

note: translators: %s: product name
en: Not enough units of %s are available in stock to fulfil this order.
mk: Не се достапни доволно единици %s на залиха за да се исполни оваа нарачка.

note: translators: %s: product name
en: &quot;%s&quot; is out of stock and cannot be purchased.
mk: „%s“ нема залиха и не може да се купи.

note: translators: %1%s: Missing tables (separated by ",") %2$s: Link to check again
en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s. <a href="%2$s">Check again.</a>
mk: Недостасуваат една или повеќе табели потребни за функционирање на WooCommerce, некои функции може да не работат како што се очекува. Недостасуваат табели: %1$s. <a href="%2$s">Проверете повторно.</a>

en: Database tables missing
mk: Недостасуваат табели со бази на податоци

note: translators: Comma separated list of missing tables.
en: Missing base tables: %s. Some WooCommerce functionality may not work as expected.
mk: Недостасуваат основни табели: %s. Некои функционалности на WooCommerce може да не работат како што се очекува.

en: Take payments with the provider that’s right for you - choose from 100+ payment gateways for WooCommerce.
mk: Преземете плаќања со провајдерот што е вистински за вас - изберете од 100+ портали за плаќање за WooCommerce.

en: Home
mk: Дома

en: Overview
mk: Преглед

en: Marketplace
mk: Пазар

en: Install plugins
mk: Инсталирај додатоци

en: Uh oh... There was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again.
mk: Уф... Имаше проблем при инсталирањето на Jetpack и WooCommerce Shipping & Tax. Ве молиме обидете се повторно.

en: Start accepting payments on your store!
mk: Почнете да прифаќате плаќања во вашата продавница!

en: We noticed that there was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again and enjoy all the advantages of having the plugins connected to your store! Sorry for the inconvenience. The "Jetpack" and "WooCommerce Shipping & Tax" plugins will be installed & activated for free.
mk: Забележавме дека имаше проблем при инсталирањето на Jetpack и WooCommerce Shipping & Tax. Обидете се повторно и уживајте во сите предности на приклучоците поврзани со вашата продавница! Извинете за непријатностите. Приклучоците „Jetpack“ и „WooCommerce Shipping & Tax“ ќе се инсталираат и активираат бесплатно.

en: North East
mk: Североисток

en: Savannah
mk: Савана

en: Cabo Delgado
mk: Кабо Делгадо

en: Zambézia
mk: Замбезија

en: Tete
mk: Тет

en: Sofala
mk: Софала

en: Niassa
mk: Нијаса

en: Nampula
mk: Нампула

en: Maputo
mk: Мапуто

en: Maputo Province
mk: провинција Мапуто

en: Manica
mk: Маница

en: Inhambane
mk: Инхамбејн

en: Gaza
mk: Газа

en: Western North
mk: Западен север

en: Volta
mk: Волта

en: Upper West
mk: Горниот Запад

en: Upper East
mk: Горниот Исток

en: Oti
mk: Оти

en: Greater Accra
mk: Голема Акра

en: Bono East
mk: Боно Исток

en: Bono
mk: Боно

en: Brong-Ahafo
mk: Бронг-Ахафо

en: Ashanti
mk: Ашанти

en: Ahafo
mk: Ахафо

en: User&#8217;s WooCommerce payment tokens data.
mk: Податоци за токени за плаќање на корисникот WooCommerce.

en: User&#8217;s WooCommerce access to purchased downloads data.
mk: Пристап на корисникот WooCommerce до купените податоци за преземања.

en: User&#8217;s WooCommerce purchased downloads data.
mk: Купените податоци за преземања на корисникот WooCommerce.

en: User&#8217;s WooCommerce orders data.
mk: Податоци за нарачки на корисникот WooCommerce.

en: User&#8217;s WooCommerce customer data.
mk: Кориснички податоци за клиентите на WooCommerce.

note: translators: %s function name.
en: %s() was called before the Action Scheduler data store was initialized
mk: %s() беше повикан пред да се иницијализира продавницата за податоци на Распоредувач на дејства

note: translators: 1: uploads directory URL 2: documentation URL
en: Your store's uploads directory is <a href="%1$s">browsable via the web</a>. We strongly recommend <a href="%2$s">configuring your web server to prevent directory indexing</a>.
mk: Директориумот за поставувања на вашата продавница може да се <a href="%1$s">прелистува преку веб</a> . Силно препорачуваме да го <a href="%2$s">конфигурирате вашиот веб-сервер за да спречите индексирање на директориуми</a> .

en: Finish setup
mk: Завршете го поставувањето

en: Take payments in cash upon delivery.
mk: Прифати плаќања при достава.

en: Take payments via bank transfer.
mk: Земете плаќања преку банкарски трансфер.

en: Coupons discounts
mk: Купон за попуст

en: Shipment Tracking
mk: Следење на пратката

en: If checked, free shipping would be available based on pre-discount order amount.
mk: Ако е означено, ќе биде достапна бесплатна испорака врз основа на износот на нарачката пред попуст.

en: Apply minimum order rule before coupon discount
mk: Примени правило за минимална нарачка пред попуст на купонот

en: WooCommerce.com support
mk: Поддршка за WooCommerce.com

note: translators: %s: version
en: Installed version not tested with active version of WooCommerce %s
mk: Инсталираната верзија не е тестирана со активната верзија на WooCommerce %s

note: translators: 1: current version. 2: latest version
en: %1$s (update to version %2$s is available)
mk: %1$s (достапно е ажурирање на верзијата %2$s)

note: translators: %s: URL of WooCommerce.com subscriptions tab.
en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">subscriptions page</a> and renew to continue receiving updates.
mk: Ве молиме посетете ја <a href="%s" target="_blank">страницата за претплати</a> и обновете за да продолжите да добивате ажурирања.

en: Shipping Label
mk: Натпис на доставувањето

en: Limit stats fields to the specified items.
mk: Ограничете ги полињата за статистика на наведените ставки.

en: The plugin could not be activated.
mk: Додатокот не може да се активира.

en: Personalize homepage
mk: Персонализирајте ја почетната страница

en: Personalize your store's homepage
mk: Персонализирајте ја почетната страница на вашата продавница

en: The homepage is one of the most important entry points in your store. When done right it can lead to higher conversions and engagement. Don't forget to personalize the homepage that we created for your store during the onboarding.
mk: Почетната страница е една од најважните влезни точки во вашата продавница. Кога се прави правилно, тоа може да доведе до повисоки конверзии и ангажман. Не заборавајте да ја персонализирате почетната страница што ја создадовме за вашата продавница за време на вклучувањето.

en: Try the new way to get paid
mk: Пробајте го новиот начин за да добиете плата

en: It appears one or more database tables were missing. Attempting to re-create the missing table(s).
mk: Се чини дека недостасуваат една или повеќе табели од базита на податоци. Се прави обид за повторно создавање на табелата/те што недостасуваат.

note: translators: %s: Link to settings page.
en: Your store is configured to serve digital products using "Redirect only" method. This method is deprecated, <a href="%s">please switch to a different method instead.</a><br><em>If you use a remote server for downloadable files (such as Google Drive, Dropbox, Amazon S3), you may optionally wish to "allow using redirects as a last resort". Enabling that and/or selecting any of the other options will make this notice go away.</em>
mk: Вашата продавница е поставена да опслужува дигитални продукти со методата „Само пренасочување“. Овој метод е застарен, <a href="%s">Ве молиме изберете некој друг метод.</a><br><em>Ако користите стран сервер за датотеки што може да се преземаат (како Google Drive, Dropbox, Amazon S3), правилниот метод ќе се искористи автоматски, па одберете која било од другите опции за да ја отстраните оваа забелешка.</em>

en: Get started
mk: Започни

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and much more with Mailchimp.
mk: Испратете насочени кампањи, вратете ги напуштените колички и многу повеќе со Mailchimp.

en: Set up payments
mk: Поставете плаќања

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place.
mk: Безбедно прифатете кредитни и дебитни картички со една ниска стапка, без изненадувачки надоместоци (достапни се сопствени стапки). Продавајте онлајн и во продавница и следете ја продажбата и залихите на едно место.

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries.
mk: Изберете ја исплатата што ја сакате, плаќајте сега, плаќајте подоцна или пресечете ја. Без броеви на кредитни картички, без лозинки, без грижи.

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay.
mk: Прифатете дебитни и кредитни картички во над 135 валути, методи како Alipay и плаќање со еден допир со Apple Pay.

en: Dismiss this notice
mk: Отфрли го ова известување

en: Average order value
mk: Просечна вредност на нарачката

en: 🎉 Congrats on adding your first product!
mk: Честитки за додавањето на вашиот прв продукт!

en: Amount
mk: износ

en: Gross sales
mk: Бруто продажба

en: Customer type
mk: Тип на клиент

en: Edit Coupon
mk: Уреди купон

en: Edit Order
mk: Уреди нарачка

en: IP address.
mk: IP адреса.

en: Analytics
mk: Аналитика

en: [deleted]
mk: [избришано]

en: CBD and other hemp-derived products
mk: CBD и други продукти од коноп

en: Current page retrieval should be called on or after the `current_screen` hook.
mk: Преземањето на тековната страница треба да се повика на или по куката за `current_screen`.

en: Action that should be completed to connect Jetpack.
mk: Акција што треба да се заврши за да се поврзе Jetpack.

en: Plugin status.
mk: Статус на додатокот.

en: Plugin name.
mk: Име на додатокот.

en: Plugin slug.
mk: Додаток slug.

en: There was an error connecting to Square.
mk: Настана грешка при поврзувањето со Square.

en: A partial IP address can be passed and matching results will be returned.
mk: Може да се пренесе делумна IP адреса и ќе се вратат соодветните резултати.

en: Invalid request. Please pass the match parameter.
mk: Неважечко барање. Поминете го параметарот за совпаѓање.

en: If you need to enable or disable the task lists, please click on the button below.
mk: Ако треба да ги овозможите или оневозможите списоците со задачи, ве молиме кликнете на копчето подолу.

en: Task List
mk: Список со задачи

en: Disable
mk: Оневозможи

en: If you need to enable or disable the extended task lists, please click on the button below.
mk: Ако треба да ги овозможите или оневозможите проширените списоци со задачи, кликнете на копчето подолу.

en: Profile Setup Wizard
mk: Волшебник за поставување профил

en: WooCommerce Onboarding
mk: Вклучување на WooCommerce

en: Bookings
mk: Резервации

en: Memberships
mk: Членства

en: Physical products
mk: Физички продукти

en: Home, furniture, and garden
mk: Дом, мебел и градина

en: Food and drink
mk: Храна и пијалок

en: Electronics and computers
mk: Електроника и компјутери

en: Health and beauty
mk: Здравје и убавина

en: Fashion, apparel, and accessories
mk: Мода, облека и додатоци

note: translators: %1$s: report name, %2$s: download URL
en: Download your %1$s Report: %2$s
mk: Преземете го вашиот извештај %1$s: %2$s

note: translators: %s: report name
en: Download your %s Report
mk: Преземете го вашиот извештај за %s

en: Edit Product
mk: Уреди продукт

en: Invalid plugin.
mk: Невалиден додаток.

en: Industry.
mk: Индустрија.

en: There was an error connecting to WooCommerce.com. Please try again.
mk: Настана грешка при поврзувањето со WooCommerce.com. Ве молиме обидете се повторно.

en: Jetpack is not installed or active.
mk: Jetpack не е инсталиран или активен.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be activated.
mk: Бараниот додаток `%s` не може да се активира.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be installed.
mk: Бараниот додаток `%s` не може да се инсталира.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services). translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be installed. Plugin API call failed.
mk: Бараниот додаток `%s` не може да се инсталира. Повикот до API на додатокот не успеа.

en: Sorry, you cannot manage plugins.
mk: За жал, не можете да управувате со приклучоците.

en: An array of actions, if any, for the note.
mk: Низа дејства, доколку ги има, за белешката.

en: Whether or not a user can request to be reminded about the note.
mk: Дали корисникот може или не да бара да се потсети за белешката.

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any (GMT).
mk: Датум по кој корисникот треба да се потсети на белешката, доколку ја има (GMT).

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any.
mk: Датум по кој корисникот треба да се потсети на белешката, доколку ја има.

en: Date the note was created (GMT).
mk: Датум на креирање на белешката (GMT).

en: Date the note was created.
mk: Датум на создавање на белешката.

en: Source of the note.
mk: Извор на белешката.

en: The status of the note (e.g. unactioned, actioned).
mk: Статусот на белешката (на пр. неактивирана, преземена).

en: Content data for the note. JSON string. Available for re-localization.
mk: Податоци за содржината за белешката. JSON низа. Достапно за повторна локализација.

en: Content of the note.
mk: Содржина на белешката.

en: Title of the note.
mk: Наслов на белешката.

en: Locale used for the note title and content.
mk: Локална локација што се користи за насловот и содржината на белешката.

en: The type of the note (e.g. error, warning, etc.).
mk: Видот на белешката (на пр. грешка, предупредување, итн.).

en: Name of the note.
mk: Име на белешката.

en: ID of the note record.
mk: ID на записот за белешка.

en: Status of note.
mk: Статус на белешка.

en: Type of note.
mk: Вид на белешка.

en: Extra business extensions to install.
mk: Дополнителни деловни екстензии за инсталирање.

en: Whether or not the profile was completed.
mk: Без разлика дали профилот е завршен или не.

en: Onboarding profile data has been updated.
mk: Податоците на профилот за вградување се ажурирани.

en: Product parent name.
mk: родителско име на продуктот.

en: Postal Code
mk: поштенски код

en: AOV
mk: АОВ

en: Sign Up
mk: Пријавете се

en: Last Active
mk: Последен активен

en: Limit result to items with specified customer ids.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки со наведени ID на клиенти.

en: Limit response to objects with last order after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите со последен редослед по (или на) дадено време кое е усогласено со ISO8601.

en: Limit response to objects with last order before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите со последен редослед пред (или на) дадено датумско време во согласност со ISO8601.

en: Limit response to objects with an average order spend between two given numbers.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со просечен редослед потрошен помеѓу два дадени броја.

en: Limit response to objects with an average order spend less than or equal to given number.
mk: Ограничете го одговорот на објектите со просечен редослед трошат помалку или еднаков на дадениот број.

en: Limit response to objects with an average order spend greater than or equal to given number.
mk: Ограничете го одговорот на предмети со просечен редослед потрошени поголем или еднаков на дадениот број.

en: Limit response to objects with a total order spend between two given numbers.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со вкупен потрошен редослед помеѓу два дадени броја.

en: Limit response to objects with a total order spend less than or equal to given number.
mk: Ограничете го одговорот на објектите со вкупен редослед трошат помал или еднаков на дадениот број.

en: Limit response to objects with a total order spend greater than or equal to given number.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со вкупен редослед потрошени поголем или еднаков на дадениот број.

en: Limit response to objects with an order count between two given integers.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со редослед броење помеѓу два дадени цели броеви.

en: Limit response to objects with an order count less than or equal to given integer.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со број на ред помал или еднаков на даден цел број.

en: Limit response to objects with an order count greater than or equal to given integer.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со редослед поголем или еднаков на даден цел број.

en: Limit response to objects last active between two given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите кои се последните активни помеѓу два дадени датуми во согласност со ISO8601.

en: Limit response to objects last active after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите кои последен пат биле активни по (или на) дадено време кое е усогласено со ISO8601.

en: Limit response to objects last active before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите кои последен пат биле активни пред (или на) дадено време кое одговара на ISO8601.

en: Limit response to objects excluding emails.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со исклучок на е-пошта.

en: Limit response to objects including emails.
mk: Ограничете го одговорот на објекти, вклучително и е-пошта.

en: Limit response to objects with a customer field containing the search term. Searches the field provided by `searchby`.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со поле за клиент што го содржи терминот за пребарување. Пребарува полето обезбедено од `searchby`.

en: Average AOV per customer.
mk: Просечен AOV по клиент.

en: Average total spend per customer.
mk: Просечна вкупна потрошувачка по клиент.

en: Average number of orders.
mk: Просечен број на нарачки.

en: Number of customers.
mk: Број на клиенти.

note: translators: %s: parameter name
en: %s must contain 2 valid dates.
mk: %s мора да содржи 2 валидни датуми.

note: translators: %s: parameter name
en: %s must contain 2 numbers.
mk: %s мора да содржи 2 броја.

note: translators: 1: parameter name
en: %1$s is not a numerically indexed array.
mk: %1$s не е нумерички индексирана низа.

en: Theme status.
mk: Статус на темата.

en: Theme slug.
mk: Тема голтка.

en: The requested theme could not be activated.
mk: Бараната тема не можеше да се активира.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: Invalid theme %s.
mk: Неважечка тема %s.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: The requested theme `%s` could not be installed.
mk: Бараната тема `%s` не може да се инсталира.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: The requested theme `%s` could not be installed. Theme API call failed.
mk: Бараната тема `%s` не може да се инсталира. Повикот на API на темата не успеа.

en: Sorry, you cannot manage themes.
mk: За жал, не можете да управувате со темите.

en: City.
mk: Град.

en: Username.
mk: Корисничко име.

en: Name.
mk: Име.

en: User ID.
mk: Корисничко ID.

note: translators: %s is product name
en: (Deleted)
mk: (Избришано)

note: translators: 1: numeric product quantity, 2: name of product
en: %1$s× %2$s
mk: %1$s × %2$s

en: Avg order value.
mk: Просечна вредност на нарачката.

en: Total spend.
mk: Вкупно трошење.

en: Order count.
mk: Број на нарачки.

en: Date last active GMT.
mk: Датум на последен активен GMT.

en: Date last active.
mk: Датум последен активен.

en: Date registered GMT.
mk: Датум на регистрирање GMT.

en: Date registered.
mk: Датум на регистрирање.

en: Region.
mk: Регионот.

en: Limit response to objects registered after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите регистрирани по (или на) дадено датумско време во согласност со ISO8601.

en: Limit response to objects registered before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите регистрирани пред (или на) дадено датумско време во согласност со ISO8601.

note: translators: %s is product name
en: %s (Deleted)
mk: %s (избришано)

en: Product variations IDs.
mk: ИД на варијации на продукти.

en: Product category IDs.
mk: ИД за категорија на продукти.

en: Limit result to items from the specified categories.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки од наведените категории.

en: Human readable segment label, either product or variation name.
mk: Етикета на сегментот што може да се чита од луѓе, име на продукт или варијација.

en: Sorry, fetching downloads data failed.
mk: За жал, преземањето податоци за преземања не успеа.

en: Limit response to objects that don't have the specified customer ids.
mk: Ограничете го одговорот на објекти што ги немаат наведените идентификатори на клиентите.

en: Limit response to objects that have the specified customer ids.
mk: Ограничете го одговорот на објектите што ги имаат наведените ID на клиенти.

en: All pending and in-progress import actions have been cancelled.
mk: Сите дејства за увоз што чекаат и се во тек се откажани.

en: Skip importing existing order data.
mk: Прескокнете го увозот на постоечки податоци за нарачката.

en: Number of days to import.
mk: Број на денови за увоз.

en: Product(s)
mk: Продукт(и)

en: Limit result set to returning or new customers.
mk: Ограничете го поставениот резултат на повратни или нови клиенти.

en: Order customer information.
mk: Нарачајте информации за клиентите.

en: List of order coupons.
mk: Список на купони за нарачки.

en: List of order product IDs, names, quantities.
mk: Список на идентификации на продукти за нарачки, имиња, количини.

en: Returning or new customer.
mk: Враќање или нов клиент.

en: Net total revenue.
mk: Нето вкупен приход.

en: Date the order was created, as GMT.
mk: Датум на креирање на нарачката, како GMT.

en: Date the order was created, in the site's timezone.
mk: Датум на креирање на нарачката, во временската зона на страницата.

en: Limit result set to specific types of refunds.
mk: Ограничете го поставениот резултат на специфични типови на рефундирање.

en: Limit result set to items that don't have the specified tax rate(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои не им е доделена одредената даночна стапка(и).

en: Limit result set to items that have the specified tax rate(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделена одредената даночна стапка(и).

en: Limit result set to items that don't have the specified coupon(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои не им се доделени наведените купони.

en: Limit result set to items that have the specified coupon(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделен наведениот купон(и).

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: status_is, status_is_not, product_includes, product_excludes, coupon_includes, coupon_excludes, customer, categories
mk: Означува дали сите услови треба да бидат точни за добиениот сет или дали некој од нив е доволен. Совпаѓањето влијае на следните параметри: статус_е, статус_не_, производ_вклучува, производ_исклучува, купон_вклучува, купон_исклучува, клиент, категории

en: Number of distinct products sold.
mk: Број на различни продадени продукти.

en: Average items per order
mk: Просечни ставки по нарачка

en: Average order value.
mk: Просечна вредност на нарачката.

en: Country / Region.
mk: Држава / Регион.

en: Order #
mk: Нарачка #

en: Shipping tax.
mk: Данок на доставување

en: Shipping tax
mk: Данок на доставување

en: Add additional piece of info about each category to the report.
mk: Додадете дополнителни информации за секоја категорија во извештајот.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the categories taxonomy.
mk: Ограничете го поставениот резултат на сите ставки на кои е доделен наведениот термин во категориите таксономија.

en: User Name
mk: Корисничко име

en: Limit response to objects that don't have the specified user ids.
mk: Ограничете го одговорот на објектите што ги немаат наведените кориснички ID.

en: Limit response to objects that have the specified user ids.
mk: Ограничете го одговорот на објектите што ги имаат наведените кориснички идентификатори.

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: products, orders, username, ip_address.
mk: Покажува дали сите услови треба да бидат точни за добиениот сет или дали некој од нив е доволен. Натпреварот влијае на следните параметри: продукти, нарачки, корисничко име, ip_address.

en: IP address for the downloader.
mk: IP адреса за преземачот.

en: User name of the downloader.
mk: Корисничко име на преземачот.

en: User ID for the downloader.
mk: Кориснички ID за преземачот.

en: The date of the download, as GMT.
mk: Датумот на преземањето, како GMT.

en: The date of the download, in the site's timezone.
mk: Датумот на преземањето, во временската зона на страницата.

en: Limit response to objects that don't have a specified ip address.
mk: Ограничете го одговорот на објекти кои немаат одредена IP адреса.

en: Limit response to objects that have a specified ip address.
mk: Ограничете го одговорот на објекти кои имаат одредена IP адреса.

en: Number of downloads.
mk: Број на преземања.

en: Order tax
mk: Данок за нарачка

en: Tax code
mk: Даночен код

en: Limit result set to items assigned one or more tax rates.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделена една или повеќе даночни стапки.

en: Priority.
mk: Приоритет.

en: State.
mk: држава.

en: Sorry, fetching tax data failed.
mk: За жал, преземањето даночни податоци не успеа.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the taxes taxonomy.
mk: Ограничете го поставениот резултат на сите ставки на кои е доделен наведениот термин во даночната таксономија.

en: Amount of tax codes.
mk: Износ на даночни кодови.

en: Order tax.
mk: Данок за нарачка.

en: Total tax.
mk: Вкупен данок.

note: translators: Allowed values is a list of stat endpoints.
en: Limit response to specific report stats. Allowed values: %s.
mk: Ограничете го одговорот на специфичните статистики на извештаите. Дозволени вредности: %s.

en: There was an issue loading the report endpoints
mk: Имаше проблем при вчитувањето на крајните точки на извештајот

en: Value of the stat. Returns null if the stat does not exist or cannot be loaded.
mk: Вредност на статистиката. Враќа нула ако статистиката не постои или не може да се вчита.

en: Format of the stat.
mk: Формат на статистиката.

en: Human readable label for the stat.
mk: Ознака што може да се чита од луѓе за статистиката.

en: The specific chart this stat referrers to.
mk: Специфичната табела на која се однесува оваа статистика.

en: A list of stats to query must be provided.
mk: Мора да се обезбеди список на статистики за барање.

en: Sorry, fetching performance indicators failed.
mk: За жал, преземањето индикатори за изведба не успеа.

en: Limit result set to items that don't have the specified order ids.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што ги немаат наведените ID на нарачки.

en: Limit result set to items that have the specified order ids.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што ги имаат наведените ID на нарачки.

en: Order Number.
mk: Број на нарачка.

en: Sorry, fetching revenue data failed.
mk: За жал, преземањето податоци за приходите не успеа.

en: Limit result set to items that don't have the specified product(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои не им е доделен наведениот продукт(и).

en: Limit result set to items that have the specified product(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделен наведениот продукт(и).

en: N. Revenue
mk: N. Приходи

en: Product / Variation title
mk: Наслов на продукт / варијација

en: Add additional piece of info about each product to the report.
mk: Додадете дополнителни информации за секој продукт во извештајот.

en: Limit result to items with specified variation ids.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки со наведени идентификатори на варијации.

en: Limit result to items with specified product ids.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки со наведени ID на продукти.

en: Product inventory threshold for low stock.
mk: Праг на залиха на продукти за ниски залихи.

en: Product inventory quantity.
mk: Количина на залиха на продукти.

en: Product inventory status.
mk: Статус на залиха на продукти.

en: Product attributes.
mk: Атрибути на продуктот.

en: Product link.
mk: Врска на продуктот.

en: Product image.
mk: Слика на продуктот.

en: Number of orders product appeared in.
mk: Број на нарачки на продуктот се појави во.

en: Total Net sales of all items sold.
mk: Вкупна нето-продажба на сите продадени артикли.

en: Number of items sold.
mk: Број на продадени артикли.

en: Product / Variation
mk: Продукт / Варијација

en: Limit result set to items assigned a stock report type.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделен тип на извештај за акции.

en: Manage stock.
mk: Управувајте со акциите.

en: Stock status.
mk: Статус на акции.

note: translators: Stock status. Example: "Number of low stock products
en: Number of %s products.
mk: Број на %s продукти.

en: Number of low stock products.
mk: Број на продукти со малку залихи.

en: Total of shipping.
mk: Вкупна испорака

en: Gross sales.
mk: Бруто продажба.

en: Products sold.
mk: Продадени продукти.

en: Items sold.
mk: Продадени артикли.

en: Total of returns.
mk: Вкупно приноси.

en: Returns
mk: Се враќа

en: Total of taxes.
mk: Вкупно даноци.

en: Net Revenue
mk: Нето приходи

en: Total sales.
mk: Вкупна продажба.

en: Amount of items sold.
mk: Количина на продадени артикли.

en: Invalid response from data store.
mk: Неважечки одговор од продавницата за податоци.

en: Created
mk: Создаден

en: Coupon discount type.
mk: Тип на купон попуст.

en: Coupon expiration date in GMT.
mk: Датум на истекување на купонот во GMT.

en: Coupon expiration date.
mk: Датум на истекување на купонот.

en: Coupon creation date in GMT.
mk: Датум на создавање купон во GMT.

en: Coupon creation date.
mk: Датум на креирање купон.

en: Coupon ID.
mk: ИД на купонот.

en: Limit result set to coupons assigned specific coupon IDs.
mk: Ограничете го поставениот резултат на купони доделени специфични ID на купони.

en: Number of discounted orders.
mk: Број на нарачки со попуст.

en: Discounted orders
mk: Нарачки со попуст

en: Number of coupons.
mk: Број на купони.

en: Net discount amount.
mk: Нето износ на попуст.

en: Sorry, there is no export with that ID.
mk: Извинете, нема извоз со тој ID.

en: Your report file is being generated.
mk: Вашата датотека со извештај се генерира.

en: There is no data to export for the given request.
mk: Нема податоци за извоз за даденото барање.

en: Export download URL.
mk: Извезете URL за преземање.

en: Percentage complete.
mk: Процентот е завршен.

en: When true, email a link to download the export to the requesting user.
mk: Кога е точно, испратете е-пошта врска за преземање на извозот до корисникот што бара.

en: Parameters to pass on to the exported report.
mk: Параметри кои треба да се пренесат на извезениот извештај.

en: Regenerate data message.
mk: Регенерирајте порака за податоци.

en: Regeneration status.
mk: Статус на регенерација.

en: API path.
mk: API патека.

en: Customers detailed reports.
mk: Клиентите детални извештаи.

en: Stats about product downloads.
mk: Статистика за преземања на продукти.

en: Product download files detailed reports.
mk: Детални извештаи за преземање датотеки на продукти.

en: Product downloads detailed reports.
mk: Продуктот презема детални извештаи.

en: Stats about taxes.
mk: Статистика за даноците.

en: Taxes detailed reports.
mk: Детални извештаи за даноците.

en: Stats about coupons.
mk: Статистика за купоните.

en: Coupons detailed reports.
mk: Купони детални извештаи.

en: Stats about product categories.
mk: Статистика за категориите на продукти.

en: Product categories detailed reports.
mk: Категории на продукти детални извештаи.

en: Stats about products.
mk: Статистика за продуктите.

en: Products detailed reports.
mk: Детални извештаи за продуктите.

en: Stats about orders.
mk: Статистика за нарачки.

en: Stats about revenue.
mk: Статистика за приходите.

en: Batch endpoint for getting specific performance indicators from `stats` endpoints.
mk: Сериска крајна точка за добивање специфични индикатори за изведба од крајните точки на „статистички податоци“.

en: Add additional piece of info about each coupon to the report.
mk: Додадете дополнителни информации за секој купон во извештајот.

en: product_includes parameter need to specify exactly one product when segmenting by variation.
mk: product_includes параметарот треба да наведе точно еден продукт при сегментирање по варијација.

en: Segment the response by additional constraint.
mk: Сегментирајте го одговорот со дополнително ограничување.

en: Limit result set to items that don't have the specified order status.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што го немаат наведениот статус на нарачка.

en: Limit result set to items that have the specified order status.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што го имаат наведениот статус на нарачка.

en: Time interval to use for buckets in the returned data.
mk: Временски интервал за користење за корпи во вратените податоци.

en: The date the report end, as GMT.
mk: Датумот на крајот на извештајот, како GMT.

en: The date the report end, in the site's timezone.
mk: Датумот на завршување на извештајот, во временската зона на страницата.

en: The date the report start, as GMT.
mk: Датумот на почетокот на извештајот, како GMT.

en: The date the report start, in the site's timezone.
mk: Датумот на почетокот на извештајот, во временската зона на страницата.

en: Type of interval.
mk: Вид на интервал.

en: Reports data grouped by intervals.
mk: Пријавува податоци групирани по интервали.

en: Interval subtotals.
mk: Подзбирки на интервали.

en: Segment identificator.
mk: Идентификатор на сегмент.

en: Reports data grouped by segment condition.
mk: Пријавува податоци групирани по состојба на сегментот.

en: Unique coupons count.
mk: Бројот на уникатни купони.

en: Amount discounted by coupons.
mk: Сума попуст по купони.

en: Net sales.
mk: Нето продажба.

en: Totals data.
mk: Вкупни податоци.

en: Limit results to coupons with codes matching a given string.
mk: Ограничете го поставениот резултат на купони со шифри што одговараат на дадена низа.

en: Table cell value.
mk: Вредност на ќелијата на табелата.

en: Table cell display.
mk: Приказ на ќелии на табела.

en: Table rows.
mk: Редови на табели.

en: Table column header.
mk: Заглавие на колоната на табелата.

en: Table headers.
mk: Заглавија на табелите.

en: Displayed title for the leaderboard.
mk: Прикажан наслов за таблата на водачи.

en: Leaderboard ID.
mk: ID на табла на водачи.

en: URL query to persist across links.
mk: Барањето за URL-то да опстојува низ врските.

en: Top products - Items sold
mk: Топ продукти - Продадени артикли

en: Total Spend
mk: Вкупно трошење

en: Customer Name
mk: Име на клиент

en: Top Customers - Total Spend
mk: Топ клиенти - Вкупна потрошувачка

en: Net sales
mk: Нето продажба

en: Items sold
mk: Продадени артикли

en: Top categories - Items sold
mk: Топ категории - Продадени артикли

en: Amount discounted
mk: Попуст на износот

en: Top Coupons - Number of Orders
mk: Топ купони - Број на нарачки

en: Sorry, there is no resource with that ID.
mk: Извинете, нема ресурс со тој ID.

en: Unique ID for the Note Action.
mk: Единствен ID за акцијата забелешка.

en: Unique ID for the Note.
mk: Уникатен проект за белешката.

en: Homepage created
mk: Почетната страница е креирана.

en: Best Sellers
mk: Најпродавани

en: Homepage
mk: Почетна

en: Content…
mk: Содржина...

en: Go shopping
mk: Купувај

en: Shop by Category
mk: Купувај по категорија

en: Revenue
mk: Приход

en: [{site_title}]: Your {report_name} Report download is ready
mk: [{site_title}]: преземањето на извештајот од {report_name} е подготвено

en: Your Report Download
mk: Преземете го вашиот извештај

en: New Products
mk: Нови продукти

en: On Sale
mk: На распродажба

en: Fan Favorites
mk: Омилени на обожавателите

en: New In
mk: Ново во

en: Write a short welcome message here
mk: Напишете кратка порака за добредојде овде

en: Welcome to the store
mk: Добредојдовте во продавницата

en: Write title…
mk: Напиши наслов…

en: Sorry, the sample products data file was not found.
mk: Извинете, примерокот на датотеката со податоци за продуктите не беше пронајдена.

en: Sorry, you are not allowed to create new pages.
mk: За жал, не ви е дозволено да креирате нови страници.

en: Limit result set to items that have the specified rate ID(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделена одредената ID(и) стапка.

en: Search by similar tax code.
mk: Пребарувајте според сличен даночен код.

en: Limit result set to orders matching part of an order number.
mk: Ограничете го поставениот резултат на нарачки што одговараат на дел од бројот на нарачката.

en: Array of options with associated values.
mk: Низа опции со поврзани вредности.

en: Sorry, you cannot manage these options.
mk: За жал, не можете да управувате со овие опции.

en: You must supply an array of options and values.
mk: Мора да обезбедите низа опции и вредности.

en: Sorry, you cannot view these options.
mk: За жал, не можете да ги видите овие опции.

en: You must supply an array of options.
mk: Мора да обезбедите низа опции.

en: A zip file of the theme to be uploaded.
mk: ZIP-датотека од темата што треба да се постави.

en: Uploaded theme.
mk: Поставена тема.

en: Theme installation message.
mk: Порака за инсталација на тема.

en: Theme installation status.
mk: Статус на инсталација на темата.

en: Specified file failed upload test.
mk: Тестот за поставување на одредена датотека не успеа.

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
mk: За жал, не ви е дозволено да инсталирате теми на оваа страница.

en: An endpoint used for searching download logs for a specific IP address.
mk: Крајна точка што се користи за пребарување на дневници за преземање за одредена IP адреса.

en: Search by similar product name or sku.
mk: Пребарајте по слично име на продукт или sku.

en: Renew Subscription
mk: Обнови ја претплатата

note: translators: date the subscription expired, e.g. Jun 7th 2018
en: Your subscription expired on %s. Get a new subscription to continue receiving updates and access to support.
mk: Вашата претплата истече на %s. Добијте нова претплата за да продолжите да добивате ажурирања и пристап до поддршката.

note: translators: name of the extension subscription that expired
en: %s subscription expired
mk: Претплатата на %s истече

en: Enable Autorenew
mk: Овозможете автоматско обновување

note: translators: number of days until the subscription expires
en: Your subscription expires in %d days. Enable autorenew to avoid losing updates and access to support.
mk: Вашата претплата истекува за %d дена. Овозможете автоматско обновување за да избегнете губење на ажурирањата и пристапот до поддршката.

note: translators: name of the extension subscription expiring soon
en: %s subscription expiring soon
mk: Претплатата на %s истекува наскоро

en: Install Woo mobile app
mk: Инсталирајте ја мобилната апликација Woo

en: Install the WooCommerce mobile app to manage orders, receive sales notifications, and view key metrics — wherever you are.
mk: Инсталирајте ја мобилната апликација WooCommerce за да управувате со нарачките, да добивате известувања за продажба и да ги прегледувате клучните метрики - каде и да сте.

en: Review your orders
mk: Прегледајте ги вашите нарачки

en: Browse
mk: Прелистајте

en: Another order milestone! Take a look at your Orders Report to review your orders to date.
mk: Уште една пресвртница за нарачката! Погледнете го вашиот Извештај за нарачки за да ги прегледате вашите досегашни нарачки.

en: You've hit the 10 orders milestone! Look at you go. Browse some WooCommerce success stories for inspiration.
mk: Ја достигнавте пресвртницата од 10 нарачки! Погледнете како ви оди. Прелистајте неколку успешни приказни на WooCommerce за инспирација.

en: Congratulations on getting your first order! Now is a great time to learn how to manage your orders.
mk: Честитки за добивањето на вашата прва нарачка! Сега е одлично време да научите како да управувате со вашите нарачки.

note: translators: Number of orders processed.
en: Congratulations on processing %s orders!
mk: Честитки за обработката на нарачките %s!

en: New sales record!
mk: Нов рекорд во продажба!

note: translators: 1 and 4: Date (e.g. October 16th), 2 and 3: Amount (e.g. $160.00)
en: Woohoo, %1$s was your record day for sales! Net sales was %2$s beating the previous record of %3$s set on %4$s.
mk: Уууу, %1$s беше вашиот рекорден ден за продажба! Нето-продажбата беше %2$s, надминувајќи го претходниот рекорд од %3$s поставен на %4$s.

en: Activate usage tracking
mk: Активирајте го следењето на користењето

note: translators: 1: open link to WooCommerce.com settings, 2: open link to WooCommerce.com tracking documentation, 3: close link tag.
en: Gathering usage data allows us to improve WooCommerce. Your store will be considered as we evaluate new features, judge the quality of an update, or determine if an improvement makes sense. You can always visit the %1$sSettings%3$s and choose to stop sharing data. %2$sRead more%3$s about what data we collect.
mk: Собирањето податоци за користење ни овозможува да го подобриме WooCommerce. Вашата продавница ќе биде разгледана додека ги проценуваме новите функции, го оценуваме квалитетот на ажурирањето или одредуваме дали подобрувањето има смисла. Секогаш можете да ги посетите %1$sПоставки%3$s и да изберете да престанете да споделувате податоци. %2$sПрочитајте повеќе%3$s за тоа кои податоци ги собираме.

en: Report table data is being deleted.
mk: Податоците од табелите за извештаи се бришат.

en: Report table data is being rebuilt. Please allow some time for data to fully populate.
mk: Податоците од табелата за извештаи се обновуваат. Ве молиме оставете малку време за целосно пополнување на податоците.

en: An import is already in progress. Please allow the previous import to complete before beginning a new one.
mk: Веќе е во тек увоз. Дозволете претходното увоз да заврши пред да започнете нов.

en: The admin note action label prop cannot be empty.
mk: Реквизитот на ознаката за акција за административна белешка не може да биде празен.

en: The admin note action name prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за името на акцијата за административна белешка не може да биде празен.

en: The admin note date prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за датум на административна белешка не може да биде празен.

en: The admin note source prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за извор на административна белешка не може да биде празен.

note: translators: %s: admin note status property.
en: The admin note status prop (%s) is not one of the supported statuses.
mk: Реквизитот за статус на административна белешка (%s) не е еден од поддржаните статуси.

en: The admin note status prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за статус на административна белешка не може да биде празен.

en: The admin note content_data prop must be an instance of stdClass.
mk: Подлогата за административна белешка content_data мора да биде примерок од stdClass.

en: The admin note content prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за содржината на административната белешка не може да биде празен.

en: The admin note title prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за наслов на административната белешка не може да биде празен.

en: The admin note locale prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за локација на административната белешка не може да биде празен.

note: translators: %s: admin note type.
en: The admin note type prop (%s) is not one of the supported types.
mk: Поддржувачот од типот на административна белешка (%s) не е еден од поддржаните типови.

en: The admin note type prop cannot be empty.
mk: Реквизитот од типот на административна белешка не може да биде празен.

en: The admin note name prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за името на административната белешка не може да биде празен.

en: Default Date Range
mk: Стандарден опсег на датуми

en: Statuses that require extra action on behalf of the store admin.
mk: Статуси кои бараат дополнителна акција во име на администраторот на продавницата.

en: Actionable order statuses
mk: Активни статуси на нарачки

en: Statuses that should not be included when calculating report totals.
mk: Статуси кои не треба да се вклучуваат при пресметување на вкупните збирки на извештаи.

note: translators: %d: amount of time
en: Stopped the insanity for %d second | Stopped the insanity for %d seconds
mk[0]: Го прекина лудилото за %d секунда
mk[1]: Го прекина лудилото на %d секунди

note: translators: %s is the error message
en: %s Support for strings longer than this will be removed in a future version.
mk: %s Поддршката за низи подолги од ова ќе биде отстранета во идната верзија.

en: Unknown status found for action.
mk: Пронајден е непознат статус за акција.

en: Invalid value for select or count parameter. Cannot query actions.
mk: Неважечка вредност за параметарот изберете или брои. Не може да се побараат дејства.

en: Database error.
mk: Грешка во базата на податоци.

en: Activity log for the action.
mk: Дневник на активности за акцијата.

note: translators: %d is a number (maximum length of action arguments).
en: ActionScheduler_Action::$args too long. To ensure the args column can be indexed, action args should not be more than %d characters when encoded as JSON.
mk: ActionScheduler_Action::$args премногу долго. За да се осигура дека колоната args може да се индексира, акционите аргови не треба да бидат повеќе од %d знаци кога се кодирани како JSON.

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure scheduling the next instance of this action: %s
mk: Имаше неуспех при закажувањето на следната инстанца од оваа акција: %s

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure fetching this action: %s
mk: Имаше неуспех при преземањето на оваа акција: %s

note: translators: %s: context
en: action ignored via %s
mk: акцијата е игнорирана преку %s

note: translators: 1: context 2: exception message
en: action failed via %1$s: %2$s
mk: акцијата не успеа преку %1$s: %2$s

note: translators: %s: context
en: action complete via %s
mk: акцијата е завршена преку %s

note: translators: %s: context
en: action started via %s
mk: акцијата започна преку %s

note: translators: %d: seconds
en: The next queue will begin processing in approximately %d seconds.
mk: Следниот ред ќе започне со обработка за приближно %d секунди.

note: translators: %s: process URL
en: A new queue has begun processing. <a href="%s">View actions in-progress &raquo;</a>
mk: Започна обработката на нова редица. <a href="%s">Прикажи дејства кои се во тек »</a>

note: translators: 1: action ID 2: schedule
en: Action [%1$s] has an invalid schedule: %2$s
mk: Акцијата [%1$s] има неважечки распоред: %2$s

en: Excluded report order statuses
mk: Исклучени статуси на нарачки за извештаи

en: Settings for WooCommerce admin reporting.
mk: Поставки за известување на администраторот на WooCommerce.

note: translators: %1$s: updated title, %2$s: blog info name
en: %1$s &lsaquo; %2$s
mk: %1$s ‹ %2$s

en: The date/time the action is/was scheduled to run.
mk: Датумот/времето кога акцијата е/беше планирано да се изврши.

en: Scheduled
mk: Закажано

en: The action's schedule frequency.
mk: Зачестеноста на распоредот на акцијата.

en: Optional action group.
mk: Факултативна акциона група.

en: Optional data array passed to the action hook.
mk: Изборната низа на податоци предадена на куката за акција.

en: Action statuses are Pending, Complete, Canceled, Failed
mk: Статусите на дејствата се во очекување, завршени, откажани, неуспешни

en: Name of the action hook that will be triggered.
mk: Име на акционата кука што ќе се активира.

en: Scheduled Action Columns
mk: Колони за закажани дејства

en: Action Scheduler is a scalable, traceable job queue for background processing large sets of actions. Action Scheduler works by triggering an action hook to run at some time in the future. Scheduled actions can also be scheduled to run on a recurring schedule.
mk: Распоредот на дејства е скалабилна, редица за работа што може да се следи за обработка на големи групи на дејства во заднина. Распоредот на дејства работи така што ќе активира кука за акција да се активира во некое време во иднина. Може да се закажат и закажани дејства да се извршуваат по периодичен распоред.

note: translators: %s is the Action Scheduler version.
en: About Action Scheduler %s
mk: За Распоредувачот на дејства %s

en: About
mk: За

note: translators: 1: source action ID 2: source store class 3: destination action ID 4: destination store class
en: Migrated action with ID %1$d in %2$s to ID %3$d in %4$s
mk: Мигрирана акција со ID %1$d во %2$s во ID %3$d во %4$s

note: translators: %d: amount of actions
en: Migrating %d action | Migrating %d actions
mk[0]: Акцијата %d се мигрира
mk[1]: Мигрирање %d дејства

en: Action Scheduler migration in progress. The list of scheduled actions may be incomplete.
mk: Во тек е миграција на Распоредувачот на дејства. Списокот на закажани дејства можеби е нецелосен.

note: translators: %s is an action ID.
en: Unable to remove source migrated action %s
mk: Не може да се отстрани изворт на мигриранта акција %s

en: Version:
mk: Верзија:

note: translators: Link to WooCommerce Docs.
en: If you are using X-Accel-Redirect download method along with NGINX server, make sure that you have applied settings as described in <a href='%s'>Digital/Downloadable Product Handling</a> guide.
mk: Ако користите X-Accel-Redirect начин на симнување со NGINX сервер, проверете дали сте го сетирале како што е наведено во <a href='%s'>Упатство за Дигитални/Симнувачки Продукти</a>.

en: Invalid action - must be a recurring action.
mk: Неважечка акција - мора да биде повторлива акција.

en: Destination logger must be configured before running a migration
mk: Дестинацијата мора да се конфигурира пред да се изврши миграција

en: Destination store must be configured before running a migration
mk: Продавницата за дестинации мора да се конфигурира пред да се изврши миграција

en: Source logger must be configured before running a migration
mk: Изворниот дневник мора да се конфигурира пред да се изврши миграција

en: Source store must be configured before running a migration
mk: Изворната продавница мора да се конфигурира пред да се изврши миграција

note: translators: 1: next cleanup message 2: github issue URL
en: Action Scheduler has migrated data to custom tables; however, orphaned log entries exist in the WordPress Comments table. %1$s <a href="%2$s">Learn more &raquo;</a>
mk: Распоредот на дејства мигрираше податоци во приспособени табели; сепак, записите во дневникот сирачиња постојат во табелата за коментари на WordPress. %1$s <a href="%2$s">Дознајте повеќе »</a>

note: translators: %s: date interval
en: This data will be deleted in %s.
mk: Овие податоци ќе се избришат во %s.

en: MaxMind Geolocation
mk: Геолокација на MaxMind

en: Choose countries / regions&hellip;
mk: Изберете земји/региони…

note: translators: Link to WooCommerce Docs.
en: Not required if your download directory is protected. <a href='%s'>See this guide</a> for more details. Files already uploaded will not be affected.
mk: Не е потребно ако директориумот за преземање е заштитен. <a href='%s'>Погледнете го ова упатство</a> за повеќе детали. Веќе поставените датотеки нема да бидат засегнати.

en: Append a unique string to filename for security
mk: Додадете единствена низа на името на датотеката за безбедност

en: Filename
mk: Име на датотека

en: Redirect only (Insecure)
mk: Само пренасочување (небезбедно)

en: Unable to detect the Action Scheduler package.
mk: Не може да се открие пакетот Распоред на дејства.

en: Action Scheduler package running on your site.
mk: Пакет Распоредувач на дејства работи на вашата страница.

en: Action Scheduler package
mk: Пакет Распоредувач на акции

en: Choose a country / region&hellip;
mk: Изберете земја/регион…

en: Fees:
mk: Такси:

en: Coupon(s):
mk: Купони(и):

en: Items Subtotal:
mk: Субвкуп на ставки:

en: Update country / region
mk: Ажурирајте ја земјата/регионот

en: WooCommerce database update done
mk: Надградбата на WooCommerce базата на податоци е звршена

en: WooCommerce database update in progress
mk: Надградбата на WooCommerce базата на податоци е во тек

en: View progress →
mk: Прикажи напредок

en: Shipping Country / Region
mk: Испорака Земја/Регион

en: Billing Country / Region
mk: Земја / регион за наплата

en: Country / Region
mk: Земја / регион

en: Select a country / region&hellip;
mk: Изберете земја/регион…

en: List of categories
mk: Листа на категории

en: Product on sale
mk: Продукт на попуст

en: List of categories with their product counts
mk: Листа на категории со број на продукти

en: You are paying for a guest order. Please continue with payment only if you recognize this order.
mk: Плаќате за нарачка од гости. Продолжете со плаќање само ако ја препознаете оваа нарачка.

en: Filter products by maximum price
mk: Филтрирајте ги продуктите по максимална цена

en: Filter products by minimum price
mk: Филтрирајте ги продуктите по минимална цена

en: Center
mk: Центар

en: Color
mk: Боја

en: Small
mk: Мали

en: Size
mk: Големина

en: And
mk: И

en: Price: high to low
mk: Цена: високо до ниско

en: Price: low to high
mk: Цена: ниска до висока

en: Latest
mk: Најнови

en: Popularity
mk: Популарност

en: Thumbnail sizes for responsive images.
mk: Големини на сликички за одговорни слики.

en: Thumbnail srcset for responsive images.
mk: Srcset за сликички за одговорни слики.

en: Thumbnail URL.
mk: URL на сликичка.

en: Full size image URL.
mk: URL на сликата со целосна големина.

en: Unique identifier for the fee within the cart.
mk: Единствен идентификатор за надоместокот во кошничката.

en: Button description.
mk: Опис на копче.

en: Button text.
mk: Текст на копчето.

en: Add to cart button parameters.
mk: Параметри на копчето за додавање во кошничка.

en: Is the product in stock?
mk: Дали продуктот е на залиха?

en: Is the product purchasable?
mk: Дали продуктот може да се купи?

en: Price amount.
mk: Износ на цената.

en: Price range, if applicable.
mk: Опсег на цени, доколку е применливо.

en: Sale product price, if applicable.
mk: Продажна цена на продуктот, доколку е применливо.

en: Regular product price.
mk: Редовна цена на продуктот.

en: Is the product on sale?
mk: Дали продуктот е на продажба?

en: If this attribute has term archive pages.
mk: Ако овој атрибут има архиви на термини.

en: How terms in this attribute are sorted by default.
mk: Како поимите во овој атрибут се стандардно подредени.

en: Attribute type.
mk: Тип на атрибут.

en: Variation attribute value.
mk: Вредност на атрибутот на варијација.

en: Variation attribute name.
mk: Име на атрибутот на варијација.

en: Chosen attributes (for variations).
mk: Избрани атрибути (за варијации).

en: Stock keeping unit, if applicable.
mk: Единица за чување залихи, доколку е применливо.

en: The cart item product or variation ID.
mk: Идентификатор на продукт или варијација на продуктот во кошничката.

en: Total weight (in grams) of all products in the cart.
mk: Вкупна тежина (во грамови) на сите продукти во кошничката.

en: True if the cart needs shipping. False for carts with only digital goods or stores with no shipping methods set-up.
mk: Точно ако на кошничката и треба испорака. Неточно за колички со само дигитални стоки или продавници без поставување методи за испорака.

en: List of cart items.
mk: Список на артикли од кошничката.

en: Number of items in the cart.
mk: Број на артикли во кошничката.

en: Number of objects (posts of any type) assigned to the term.
mk: Број на објекти (постови од кој било тип) доделени на терминот.

en: Term description.
mk: Опис на терминот.

en: String based identifier for the term.
mk: Идентификатор базиран на низа за терминот.

en: Limit result set to products with a certain average rating.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти со одредена просечна оцена.

en: The logical relationship between attributes when filtering across multiple at once.
mk: Логичката врска помеѓу атрибутите при филтрирање на повеќекратни одеднаш.

en: List of attribute slug(s). If a term ID is provided, this will be ignored.
mk: Список на атрибути гол(и). Ако е обезбеден идентификатор на терминот, тоа ќе се игнорира.

en: List of attribute term IDs.
mk: Список на идентификатори на термини на атрибути.

en: Attribute taxonomy name.
mk: Име на таксономија на атрибути.

en: Limit result set to products with selected global attributes.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти со избрани глобални атрибути.

en: When limiting response using after/before, which date column to compare against.
mk: При ограничување на одговорот користејќи по/пред, со која колона да се споредува.

en: Limit response to resources created before a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на ресурсите создадени пред даден датум усогласен со ISO8601.

en: If true, calculates rating counts for products in the collection.
mk: Ако е точно, го пресметува бројот на рејтинзи за продуктите во колекцијата.

en: Taxonomy name.
mk: Име на таксономијата.

en: If requested, calculates attribute term counts for products in the collection.
mk: Доколку се бара, го пресметува бројот на термини на атрибути за продуктите во колекцијата.

en: If true, calculates the minimum and maximum product prices for the collection.
mk: Ако е точно, ги пресметува минималните и максималните цени на продуктите за колекцијата.

en: Returns number of products with each average rating.
mk: Враќа број на продукти со секоја просечна оцена.

en: Number of products.
mk: Број на продукти.

en: Max price found in collection of products.
mk: Максималната цена е пронајдена во колекцијата на продукти.

en: Min price found in collection of products.
mk: Минималната цена е пронајдена во колекцијата на продукти.

en: Invalid attribute ID.
mk: Неважечки ID на атрибут.

en: Cannot create an existing cart item.
mk: Не може да се додаде постоечка ставка во кошничка.

en: Cart item does not exist.
mk: Ставката во кошничката не постои.

en: Unique identifier for the item within the cart.
mk: Единствен идентификатор за ставката во кошничката.

en: Unable to retrieve cart.
mk: Не може да се врати кошничката.

en: Attribute does not exist.
mk: Атрибутот не постои.

en: Unique identifier for the attribute.
mk: Единствен идентификатор за атрибутот.

en: No matching variation found.
mk: Не е пронајдена соодветна варијација.

en: Missing variation data for variable product.
mk: Недостасуваат податоци за варијација за променлив продукт.

note: translators: %1$s: Attribute name, %2$s: Allowed values.
en: Invalid value posted for %1$s. Allowed values: %2$s
mk: Објавена е неважечка вредност за %1$s. Дозволени вредности: %2$s

en: This product cannot be added to the cart.
mk: Овој продукт не може да се додаде во кошничката.

en: Total post count.
mk: Вкупен број на постови.

en: Xaisomboun
mk: Ксаисомбун

en: Xiangkhouang
mk: Ксијангкоуанг

en: Sekong
mk: Секонг

en: Sainyabuli
mk: Саинјабули

en: Vientiane
mk: Виентиан

en: Vientiane Province
mk: Провинција Виентиан

en: Savannakhet
mk: Саванахет

en: Salavan
mk: Салаван

en: Phongsaly
mk: Фонгсали

en: Oudomxay
mk: Оудомксај

en: Luang Prabang
mk: Луанг Прабанг

en: Luang Namtha
mk: Луанг Намта

en: Khammouane
mk: Хамуан

en: Champasak
mk: Чампасак

en: Bolikhamsai
mk: Болихамсаи

en: Bokeo
mk: Бокео

en: Attapeu
mk: Атапеу

[ctx: checkout-validation]
note: translators: %s: field name
en: Billing %s
mk: Наплата %s

[ctx: checkout-validation]
note: translators: %s: field name
en: Shipping %s
mk: Испорака %s

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed, and a receipt for your purchase has been emailed to you. Log into your PayPal account to view transaction details.
mk: Ви благодариме за вашата уплата. Вашата трансакција е завршена, а потврдата за купувањето ви е испратена по е-пошта. Најавете се на вашата сметка на PayPal за да ги видите деталите за трансакцијата.

en: The MaxMind license key is invalid. If you have recently created this key, you may need to wait for it to become active.
mk: Клучот за MaxMind лиценцата е неважечки. Ако неодамна сте го создале овој клуч, можеби ќе треба да почекате да стане активен.

en: Invalid product type: passed ID does not correspond to a product variation.
mk: Неважечки тип на продукт: поминатиот ID не одговара на варијација на продуктот.

note: translators: %1$s: Documentation URL
en: The key that will be used when dealing with MaxMind Geolocation services. You can read how to generate one in <a href="%1$s">MaxMind Geolocation Integration documentation</a>.
mk: Клучот што ќе се користи при работа со MaxMind Geolocation услугите. Можете да прочитате како да генерирате во <a href="%1$s">документацијата за интеграција на геолокација на MaxMind</a> .

en: An integration for utilizing MaxMind to do Geolocation lookups. Please note that this integration will only do country lookups.
mk: Интеграција за користење на MaxMind за пребарување на геолокација. Ве молиме имајте предвид дека оваа интеграција ќе врши само пребарување на земји.

en: Missing MaxMind Reader library!
mk: Недостасува библиотека MaxMind Reader!

en: Failed to download the MaxMind database.
mk: Не успеа да се преземе базата на податоци на MaxMind.

en: The location that the MaxMind database should be stored. By default, the integration will automatically save the database here.
mk: Локацијата на која треба да се чува базата на податоци MaxMind. Стандардно, интеграцијата автоматски ќе ја зачува базата на податоци овде.

en: Database File Path
mk: Патека на датотеката во базата на податоци

note: translators: Actual coupon code.
en: You have used this coupon %s in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
mk: Го искористивте овој купон %s во друга трансакција за време на ова плаќање и достигнато е ограничување за користење на купонот. Отстранете го купонот и обидете се повторно.

note: translators: Actual coupon code.
en: Coupon %s was used in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
mk: Купонот %s беше искористен во друга трансакција за време на наплатата и достигнато е ограничување за користење на купонот. Отстранете го купонот и обидете се повторно.

note: translators: Actual coupon code.
en: An unexpected error happened while applying the Coupon %s.
mk: Се случи неочекувана грешка при примена на купонот %s.

note: translators: %d number of seconds
en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d second. | You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d seconds.
mk[0]: Не можете да додадете нов начин на плаќање толку брзо по претходниот. Ве молиме почекајте %d секунда.
mk[1]: Не можете да додадете нов начин на плаќање толку брзо по претходниот. Ве молиме почекајте %d секунди.

note: translators: 1: wc_get_product 2: woocommerce_init 3: woocommerce_after_register_taxonomy 4: woocommerce_after_register_post_type
en: %1$s should not be called before the %2$s, %3$s and %4$s actions have finished.
mk: %1$s не треба да се повикува пред да завршат дејствата %2$s, %3$s и %4$s.

note: translators: %s: search query
en: Search results for "%s"
mk: Резултати од пребарувањето за „%s“

note: translators: %1$s: usage tracking help link
en: Learn more about how usage tracking works, and how you'll be helping in our <a href="%1$s" target="_blank">usage tracking documentation</a>.
mk: Дознајте повеќе за тоа како функционира следењето на користењето и како ќе помогнете во нашата <a href="%1$s" target="_blank">документација за следење на користењето</a> .

en: MaxMind License Key
mk: Клуч за MaxMind лиценца

note: translators: %1%s: integration page %2$s: general settings page
en: You must enter a valid license key on the <a href="%1$s">MaxMind integration settings page</a> in order to use the geolocation service. If you do not need geolocation for shipping or taxes, you should change the default customer location on the <a href="%2$s">general settings page</a>.
mk: Мора да внесете важечки клуч за лиценца на <a href="%1$s">страницата за поставки за интеграција на MaxMind</a> за да ја користите услугата за геолокација. Ако не ви треба геолокација за испорака или даноци, треба да ја промените стандардната локација на клиентот на <a href="%2$s">страницата со општи поставки</a> .

en: The "WooCommerce Admin" plugin will be installed and activated
mk: Ќе се инсталира и активира додатокот „WooCommerce Admin“.

en: Yes please
mk: да молам

en: Get your store up and running more quickly with our new and improved setup experience
mk: Побрзо активирајте ја продавницата со нашето ново и подобрено искуство за поставување

en: Welcome to
mk: Добредојдовте во

en: Shipping costs are calculated during checkout.
mk: Трошоците за доставување се пресметуваат при наплата.

en: Geolocation has not been configured.
mk: Геолокацијата не е конфигурирана.

en: Every 15 Days
mk: На секои 15 дена

note: translators: %s product name
en: %s is a variable product parent and cannot be added.
mk: %s е родител на променлива продукт и не може да се додаде.

en: Search products…
mk: Пребарувај продукти...

en: Image of the product that the review belongs to.
mk: Слика на продуктот на кој му припаѓа рецензијата.

en: Permalink of the product that the review belongs to.
mk: Постојана врска на продуктот на кој му припаѓа рецензијата.

en: Name of the product that the review belongs to.
mk: Име на продуктот на кој му припаѓа рецензијата.

en: The date the review was created, in the site's timezone in human-readable format.
mk: Датумот кога е креиран прегледот, во временската зона на страницата во формат читлив за луѓе.

en: Amount of reviews that the product has.
mk: Количина на прегледи што ги има продуктот.

en: Western
mk: Западен

en: Enable usage tracking and help improve WooCommerce
mk: Овозможете следење на податоците и помогнете во подобрувањето на WooCommerce.

en: Eastern
mk: Источен

en: Northern
mk: Северен

en: North-Western
mk: Северно-западен

en: Midway Atoll
mk: Атол Мидвеј

en: Muchinga
mk: Мучинга

en: Lusaka
mk: Лусака

en: Copperbelt
mk: Бакарен појас

en: Southern
mk: Јужна

en: Luapula
mk: Луапула

en: Macao
mk: Макао

en: The coupon will expire at 00:00:00 of this date.
mk: Купонот истекува во 00:00:00 часот од овој датум.

en: Jetpack logo
mk: Лого на Jetpack

en: Help improve WooCommerce with usage tracking
mk: Помогнете да се подобри WooCommerce со следење на користењето

note: translators: %s: shipping zone name.
en: Customer matched zone "%s"
mk: Зона одговара на клиентот „%s“

en: Browse products
mk: Прелистајте продукти

en: Columns:
mk: Колони:

en: Shop now
mk: Прикажи сега

en: Show description
mk: Прикажи опис

en: Columns
mk: Колони

en: Go to category
mk: Оди до категорија

en: Product title
mk: Име на продуктот

note: translators: 1: is a link to a support document. 2: closing link
en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, %1$splease refer to this document%2$s to set up your development environment.
mk: Вашата инсталација на WooCommerce е нецелосна. Ако сте го инсталирале WooCommerce од GitHub, %1$splease погледнете го овој документ%2$s за да ја поставите вашата развојна околина.

en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, please refer to this document to set up your development environment: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment
mk: Вашата инсталација на WooCommerce е нецелосна. Ако сте го инсталирале WooCommerce од GitHub, погледнете го овој документ за да ја поставите вашата развојна околина: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment

note: Translators: %s package name.
en: Missing the WooCommerce %s package
mk: Недостасува WooCommerce пакетот %s

en: Zombo
mk: Зомбо

en: Yumbe
mk: Јумбе

en: Wakiso
mk: Вакисо

en: Tororo
mk: Тороро

en: Soroti
mk: Сороти

en: Sironko
mk: Сиронко

en: Sheema
mk: Шема

en: Serere
mk: Серере

en: Sembabule
mk: Сембабуле

en: Rukungiri
mk: Рукунгири

en: Rukiga
mk: Рукига

[ctx: with first and last result]
note: translators: 1: first result 2: last result 3: total results 4: sorted by
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d result | Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
mk[0]: Прикажувам %1$d&ndash;%2$d од %3$d резултати
mk[1]: Прикажувам %1$d&ndash;%2$d од %3$d резултати

en: Nebbi
mk: Неби

en: Napak
mk: Напак

en: Namutumba
mk: Намутумба

en: Namisindwa
mk: Намисиндуа

en: Namayingo
mk: Намаинго

en: Nakasongola
mk: Накасонгола

en: Nakaseke
mk: Накасеке

en: Nakapiripirit
mk: Накапирипирит

en: Nabilatuk
mk: Набилатук

en: Mukono
mk: Муконо

en: Mubende
mk: Мубенде

en: Mpigi
mk: Мпиги

en: Moyo
mk: Мојо

en: Moroto
mk: Морото

en: Mityana
mk: Митјана

en: Mitooma
mk: Митома

en: Mbarara
mk: Мбарара

en: Mbale
mk: Мбале

en: Mayuge
mk: Мајуге

en: Masindi
mk: Масинди

en: Masaka
mk: Масака

en: Maracha
mk: Марача

en: Manafwa
mk: Манафуа

en: Lyantonde
mk: Лиантонде

en: Lwengo
mk: Луенго

en: Luwero
mk: Луверо

en: Luuka
mk: Луука

en: Lira
mk: Лира

en: Lamwo
mk: Ламуо

en: Kyotera
mk: Киотера

en: Category URL.
mk: URL на категорија.

en: Operator to compare product tags.
mk: Оператор за споредба на ознаки на продукти.

en: Oyam
mk: Ојам

en: Otuke
mk: Отуке

en: Omoro
mk: Оморо

en: Nwoya
mk: Нуоја

en: Ntungamo
mk: Нтунгамо

en: Ntoroko
mk: Нтороко

en: Ngora
mk: Нгора

en: Kyankwanzi
mk: Кианкуанзи

en: Kyegegwa
mk: Киенгегва

en: Kyenjojo
mk: Киенјојо

en: Kween
mk: Куеен

en: Kwania
mk: Куаниа

en: Kumi
mk: Куми

en: Kotido
mk: Котидо

en: Kole
mk: Коле

en: Rubirizi
mk: Рубиризи

en: Rubanda
mk: Рубанда

en: Rakai
mk: Ракаи

en: Pallisa
mk: Палиса

en: Pakwach
mk: Пакуач

en: Pader
mk: Падер

en: Koboko
mk: Кобоко

en: Kitgum
mk: Китгум

en: Katakwi
mk: Катакви

en: Kasese
mk: Касесе

en: Kasanda
mk: Касанда

en: Kapelebyong
mk: Капалебионг

en: Kapchorwa
mk: Капчорва

en: Kanungu
mk: Канунгу

en: Kamwenge
mk: Камвенге

en: Kamuli
mk: Камули

en: Kampala
mk: Кампала

en: Kalungu
mk: Калунгу

en: Kaliro
mk: Калиро

en: Kalangala
mk: Калангала

en: Kakumiro
mk: Какумиро

en: Kagadi
mk: Кагади

en: Kaberamaido
mk: Каберамаидо

en: Butaleja
mk: Буталежа

en: Busia
mk: Бусиа

en: Bushenyi
mk: Бушени

en: Bunyangabu
mk: Буниангабу

en: Bundibugyo
mk: Бундибугио

en: Buliisa
mk: Булииса

en: Bulambuli
mk: Буламбули

en: Bukwa
mk: Букуа

en: Bukomansimbi
mk: Букомансимби

en: Bukedea
mk: Букедеа

en: Buikwe
mk: Буикве

en: Buhweju
mk: Бухвежу

en: Bugweri
mk: Бугвери

en: Bugiri
mk: Бугири

en: Bududa
mk: Будуда

en: Budaka
mk: Будака

en: Arua
mk: Аруа

en: Apac
mk: Апак

en: Amuru
mk: Амуру

en: Amuria
mk: Амуриа

en: Amudat
mk: Амудат

en: Amolatar
mk: Амолатар

en: Alebtong
mk: Алебтонг

en: Agago
mk: Агаго

en: Adjumani
mk: Аджумани

en: Abim
mk: Абим

en: Kisoro
mk: Кисоро

en: Kiryandongo
mk: Кирјандонго

en: Kiruhura
mk: Кирухура

en: Kikuube
mk: Кикубе

en: Kibuku
mk: Кибуку

en: Kiboga
mk: Кибога

en: Kibaale
mk: Кибале

en: Kayunga
mk: Кајунга

en: Gulu
mk: Гулу

en: Gomba
mk: Гомба

en: Dokolo
mk: Доколо

en: Buyende
mk: Бујенде

en: Buvuma
mk: Бувума

en: Butebo
mk: Бутебо

en: Butambala
mk: Бутамбала

en: Kabarole
mk: Кабароле

en: Kabale
mk: Кабале

en: Kaabong
mk: Кабонг

en: Jinja
mk: Джинджа

en: Isingiro
mk: Исингиро

en: Iganga
mk: Иганга

en: Ibanda
mk: Ибанда

en: Hoima
mk: Хоима

en: Product variation attributes, if applicable.
mk: Атрибути за варијација на продуктот, доколку е применливо.

en: Tags (space separated)
mk: Ознаки (одделени со празно место)

en: Tags (comma separated)
mk: Ознаки (одделени со запирка)

en: WooCommerce Admin icon
mk: WooCommerce Admin икона

en: Manage your store's reports and monitor key metrics with a new and improved interface and dashboard.
mk: Управувајте со извештаите на вашата продавница и следете ги клучните метрики со нов и подобрен интерфејс и контролна табла.

en: Use WooCommerce Shipping (powered by WooCommerce Services & Jetpack) to save time at the post office by printing your shipping labels at home.
mk: Користете го WooCommerce Shipping (напојуван од WooCommerce Services & Jetpack) за да заштедите време во поштата со печатење на вашите етикети за испорака дома.

en: Did you know you can print shipping labels at home?
mk: Дали знаевте дека можете да печатите етикети за испорака дома?

en: Variations (and their attributes) that do not have prices will not be shown in your store.
mk: Варијациите (и нивните атрибути) кои немаат цени нема да бидат прикажани во вашата продавница.

note: Translators: %d variation count.
en: %d variation does not have a price. | %d variations do not have prices.
mk[0]: %d варијација нема цена.
mk[1]: %d варијации немаат цени.

en: Import as meta data
mk: Увезете како мета податоци

en: List additional tax classes you need below (1 per line, e.g. Reduced Rates). These are in addition to "Standard rate" which exists by default.
mk: Наведете дополнителни даночни класи што ви се потребни подолу (1 по линија, на пр. Намалени стапки). Овие се во прилог на „Стандардна стапка“ која постои стандардно.

note: Translators: %1$f: Table size, %2$f: Index size, %3$s Engine.
en: Data: %1$.2fMB + Index: %2$.2fMB + Engine %3$s
mk: Податоци: %1$.2fMB + Индекс: %2$.2fMB + Мотор %3$s

en: Generate coupon code
mk: Генерирај код за купон

en: Database information:
mk: Информации за базата на податоци:

en: Congratulations on the sale.
mk: Честитки за продажбата.

en: Thanks for using {site_url}!
mk: Ви благодариме што го користите {site_url}!

en: Drag and drop to set admin attribute order
mk: Повлечете и испуштете за да поставите редослед на атрибути на администраторот

en: Unable to retrieve database information. Usually, this is not a problem, and it only means that your install is using a class that replaces the WordPress database class (e.g., HyperDB) and WooCommerce is unable to get database information.
mk: Не може да се вратат информациите за базата на податоци. Обично, ова не е проблем, и тоа само значи дека вашата инсталација користи класа што ја заменува класата на базата на податоци на WordPress (на пример, HyperDB) и WooCommerce не може да добие информации за базата на податоци.

en: Zero rate
mk: Нулта стапка

en: Reduced rate
mk: Намалена стапка

en: Additional content
mk: Дополнителна содржина

en: Town / Village
mk: Град/Село

en: Postal code
mk: Поштенски број

en: Invalid field
mk: Невалидно поле

en: Text to appear below the main email content.
mk: Текст кој ќе се прикаже под главната содржина на електронската пошта.

en: Tax class slug already exists
mk: Даночна класа голтка веќе постои

en: Tax class requires a valid name
mk: Даночната класа бара важечко име

note: translators: 1: URL of WordPress.org Repository 2: URL of the GitHub Repository release page
en: Or you can download a pre-built version of the plugin from the <a href="%1$s">WordPress.org repository</a> or by visiting <a href="%2$s">the releases page in the GitHub repository</a>.
mk: Или можете да преземете претходно изградена верзија на додатокот од <a href="%1$s">складиштето на WordPress.org</a> или со посета <a href="%2$s">на страницата со изданија во складиштето на GitHub</a> .

en: Order not editable
mk: Нарачката не може да се уредува

en: Learn how to upgrade
mk: Научи како да надградиш

en: The sale will start at 00:00:00 of "From" date and end at 23:59:59 of "To" date.
mk: Продажбата ќе започне во 00:00:00 часот од „Од“ и ќе заврши во 23:59:59 часот од „До“.

en: Order fully refunded.
mk: Нарачката е целосно рефундирана.

en: Selecting no country / region to sell to prevents from completing the checkout. Continue anyway?
mk: Избирање земја/регион за продажба за да се спречи завршувањето на наплатата. Да продолжиме сепак?

en: Please enter a valid Eircode.
mk: Ве молиме внесете валиден Eircode.

en: There was a failure fetching this action
mk: Неуспешен обид за преземање на оваа акција

en: You can manually run queued updates here.
mk: Тука можете рачно да ги направите планираните надградби.

note: translators: %s: attribute name
en: &larr; Back to "%s" attributes
mk: ← Назад кон атрибутите „%s“.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
mk: Забелешка: WP CRON е оневозможен на вашата инсталација што може да го спречи завршувањето на ова ажурирање.

en: Product display, sorting, and reports may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
mk: Приказот, сортирањето и извештаите на продуктот може да не се точни додека не заврши ова. Ќе потрае неколку минути и ова известување ќе исчезне кога ќе заврши.

en: Updating database
mk: Надградувам база на податоци

note: translators: 1: Number of database updates 2: List of update callbacks
en: Found %1$d updates (%2$s)
mk: Пронајдени се %1$d надградби (%2$s)

note: translators: %s Database version number
en: No updates required. Database version is %s
mk: Нема потреба од надградби. Верзијата на базата на податоци е %s

note: translators: %s php class name
en: The %s class can only be run within WP CLI.
mk: Класата %s може да се извршува само во WP CLI.

en: Count
mk: Вкупно

en: Update WooCommerce Database
mk: Надгради ја WooCommerce базата на податоци

en: WooCommerce database update required
mk: Потребна е надградба на WooCommerce базата на податоци

en: View progress &rarr;
mk: Види го напредокот &rarr;

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has been cancelled
mk: [{site_title}]: Нарачката #{order_number} беше откажана

en: Newest Scheduled Date
mk: Најнов закажан датум

en: Oldest Scheduled Date
mk: Најстар закажан датум

note: Translators: %d stock amount
en: Stock: %d
mk: Залиха: %d

note: translators: %s item name.
en: Added line items: %s
mk: Додаден продукт: %s

en: Action Status
mk: Статус на акција

en: Action Scheduler
mk: Распоред на акција

note: translators: 1: action ID 2: hook name
en: Completed processing action %1$s with hook: %2$s
mk: Завршена акција за обработка %1$s со кука: %2$s

en: Decrease existing stock by:
mk: Намалете ги постоечките залихи со:

en: Increase existing stock by:
mk: Зголемете ги постоечките залихи со:

en: WooCommerce is updating product data in the background
mk: WooCommerce ги ажурира податоците за продуктот во заднина

en: Learn more about updates
mk: Дознајте повеќе за ажурирањата

note: translators: %1$s: opening <a> tag %2$s: closing </a> tag translators: 1: Link to docs 2: Close link.
en: The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient. Advanced users can alternatively update via %1$sWP CLI%2$s.
mk: Процесот на ажурирање на базата на податоци работи во заднина и може да потрае малку, затоа бидете трпеливи. Напредните корисници може алтернативно да се ажурираат преку %1$sWP CLI%2$s.

en: WooCommerce has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
mk: WooCommerce е ажуриран! За да работиме непречено, мораме да ја ажурираме вашата база на податоци до најновата верзија.

en: WooCommerce is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
mk: WooCommerce ја ажурира базата на податоци во позадина. Процесот на ажурирање на базата на податоци може да потрае малку, затоа бидете трпеливи.

note: translators: %1$s: item name %2$s: stock change
en: Deleted %1$s and adjusted stock (%2$s)
mk: Избришани %1$s и приспособени акции (%2$s)

en: Invalid items
mk: Неважечки ставки

en: Invalid rate
mk: Неважечка стапка

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address.
mk: Вашата сметка е успешно креирана. Деталите за најавување се испратени на вашата адреса за е-пошта.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address.
mk: Вашата сметка е успешно креирана и лозинката е испратена на вашата адреса за е-пошта.

en: Display suggestions within WooCommerce
mk: Прикажи предлози во WooCommerce

en: Show Suggestions
mk: Прикажи предлози

en: Must Use Plugins
mk: Неопходни додатоци

en: Inactive plugins
mk: Неактивни додатоци

en: Enable tracking
mk: Овозможи следење

en: five star
mk: 5 ѕвезди

en: Create Product
mk: Создади продукт

en: Dismiss this suggestion
mk: Отфрли го овој предлог

en: Is your site connected to WooCommerce.com?
mk: Дали вашиот сајт е поврзан со WooCommerce.com?

en: We show contextual suggestions for official extensions that may be helpful to your store.
mk: Прикажуваме контекстуални предлози за официјални екстензии што може да бидат корисни за вашата продавница.

en: Marketplace suggestions
mk: Предлози за пазар

note: Translators: %s URL to tracking info screen.
en: To opt out, leave this box unticked. Your store remains untracked, and no data will be collected. Read about what usage data is tracked at: %s.
mk: За да се откажете, оставете го ова поле нештиклирано. Вашата продавница останува непроверена и нема да се собираат никакви податоци. Прочитајте за тоа кои податоци за користење се следат на: %s.

note: translators: %s item name.
en: Adjusted stock: %s
mk: Прилагодени акции: %s

en: Allow usage of WooCommerce to be tracked
mk: Дозволете користењето на WooCommerce да се следи

en: Allow personal data to be removed in bulk from orders
mk: Дозволете личните податоци да се отстранат на големо од нарачките

en: Personal data removal
mk: Отстранување на лични податоци

en: Remove access to downloads on request
mk: Отстранете го пристапот до преземања на барање

en: Remove personal data from orders on request
mk: Отстранете ги личните податоци од нарачките на барање

en: Dropin Plugins
mk: Dropin приклучоци

en: Site address (URL)
mk: Адреса на страницата (URL)

en: WordPress address (URL)
mk: Адреса на WordPress (URL)

en: Enter a coupon code to apply. Discounts are applied to line totals, before taxes.
mk: Внесете купонски код за да аплицирате. Попустите се применуваат на вкупниот број на линии, пред оданочување.

en: Start Import
mk: Започнете со увоз

en: Adds an option to the orders screen for removing personal data in bulk. Note that removing personal data cannot be undone.
mk: Додава опција на екранот за нарачки за отстранување на личните податоци целосно. Имајте предвид дека отстранувањето на личните податоци не може да се врати.

en: Facebook for WooCommerce
mk: Facebook за WooCommerce

en: Facebook icon
mk: Facebook икона

en: WooCommerce Status
mk: Состојба на WooCommerce

note: translators: %s: discount amount
en: %s discount
mk: %s попуст

en: Before discount
mk: Пред попуст

en: Sol
mk: Перуански сол

en: Attribute slug.
mk: Оддел на атрибут.

en: Inactive plugins.
mk: Неактивни додатоци.

en: Manage suggestions
mk: Управувајте со предлозите

en: WooCommerce.com Usage Tracking Documentation
mk: Документација за следење на употребата на WooCommerce.com

en: action_args should not be overwritten when calling wc_get_template.
mk: action_args не треба да се препишува кога се повикува wc_get_template.

en: Order status set to refunded. To return funds to the customer you will need to issue a refund through your payment gateway.
mk: Статусот на нарачката е поставен на рефундирање. За да ги вратите средствата на клиентот, ќе треба да издадете рефундирање преку вашиот портал за плаќање.

[ctx: Marketplace suggestions]
en: Get more options
mk: Добијте повеќе опции

en: Browse the Marketplace
mk: Прелистајте го пазарот

en: Extensions can add new functionality to your product pages that make your store stand out
mk: Екстензиите можат да додадат нова функционалност на страниците на вашите продукти што ја истакнуваат вашата продавница

en: Enhance your products
mk: Подобрете ги вашите продукти

en: Enjoy all Facebook products combined in one extension: pixel tracking, catalog sync, messenger chat, shop functionality and Instagram shopping (coming soon)!
mk: Уживајте во сите продукти на Facebook комбинирани во една екстензија: следење на пиксели, синхронизација на каталог, разговор со гласник, функционалност на продавница и купување на Инстаграм (наскоро)!

en: Usage Tracking
mk: Следење на употреба

en: Refund the line items above. This will show the total amount to be refunded
mk: Рефундирање на ставките на линијата погоре. Ова ќе го прикаже вкупниот износ што треба да се врати

en: Determines if hidden or visible catalog products are shown.
mk: Определува дали се прикажани скриените или видливи каталошки продукти.

en: Operator to compare product attribute terms.
mk: Оператор да ги споредува условите за атрибути на продуктот.

en: Operator to compare product category terms.
mk: Оператор да ги спореди условите за категорија на продукти.

en: Number of terms in the attribute taxonomy.
mk: Број на поими во таксономијата на атрибутот.

en: Lookup tables are regenerating
mk: Табелите за пребарување се регенерираат

en: This tool will regenerate product lookup table data. This process may take a while.
mk: Оваа алатка ќе ги регенерира податоците од табелата за пребарување на продукти. Овој процес може да потрае некое време.

en: Product lookup tables
mk: Табели за пребарување на продукти

en: cURL installed but unable to retrieve version.
mk: cURL е инсталиран, но не може да се врати верзијата.

en: Dropins & MU plugins.
mk: Приклучоци за Dropins и MU.

en: Limit result set to orders which have specific statuses.
mk: Ограничете го поставениот резултат на нарачки кои имаат специфични статуси.

en: North Macedonia
mk: Северна Македонија

en: Palmyra Atoll
mk: Остров Палмира

en: Navassa Island
mk: Остров Наваса

en: Wake Island
mk: Остров Уеик

en: Jarvis Island
mk: Остров Джарвис

en: Howland Island
mk: Остров Хауленд

en: Baker Island
mk: Остров Бајкер

en: Virgin Islands (US)
mk: Девствени Острови (САД)

en: Virgin Islands (British)
mk: Девствени острови (британски)

en: Kingman Reef
mk: Гребен Кингман

en: Johnston Atoll
mk: Атол Џонстон

note: translators: %s opening and closing link tags respectively
en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
mk: Мора да сте %1$sнајавени%2$s за да објавите рецензија.

en: Shop order
mk: Нарачка

en: We have finished processing your order.
mk: Завршивме со обработката на вашата нарачка.

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name
en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
mk: Известување за да ве известиме — нарачката #%1$s што припаѓа на %2$s е откажана:

en: Shipping options will be updated during checkout.
mk: Опциите за испорака ќе се ажурираат за време на наплатата.

note: Translators: $s shipping destination.
en: Shipping to %s.
mk: Испорака до %s.

note: translators: %s: error message
en: Invalid image: %s
mk: Невалидна слика: %s

en: Webhook status must be valid.
mk: Статусот на Webhook мора да биде валиден.

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
mk: Само да ве известиме - ја добивме вашата нарачка #%s и таа сега се обработува:

en: Update database
mk: Надгради база на податоци

en: account erasure request
mk: барање за бришење сметка

en: Default product category cannot be deleted.
mk: Стандардната категорија на продукти не може да се избрише.

en: Variation cannot be imported: Parent product cannot be a product variation
mk: Варијацијата не може да се увезе: родителскиот продукт не може да биде варијација на продуктот

en: Database upgrade routine has been scheduled to run in the background.
mk: Рутината за надградба на базата на податоци е закажана да работи во заднина.

en: This tool will update your WooCommerce database to the latest version. Please ensure you make sufficient backups before proceeding.
mk: Оваа алатка ќе ја ажурира вашата база на податоци на WooCommerce до најновата верзија. Погрижете се да направите доволно резервни копии пред да продолжите.

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
mk: Немате дозвола да доделите API клучеви на избраниот корисник.

en: Feel free to reconnect again using the button below.
mk: Слободно поврзете се повторно користејќи го копчето подолу.

en: Sorry to see you go.
mk: Жал ми е што ве гледам дека одите.

en: discounted shipping labels
mk: етикети за испорака со попуст

en: automated taxes and discounted shipping labels
mk: автоматизирани даноци и етикети за испорака со попуст

en: payment setup and discounted shipping labels
mk: поставување на плаќање и етикети за испорака со попуст

en: You do not have permission to revoke API Keys
mk: Немате дозвола да ги отповикате клучевите на API

en: You do not have permission to revoke this API Key
mk: Немате дозвола да го отповикате овој API-клуч

en: You do not have permission to edit this API Key
mk: Немате дозвола за уредување на овој API-клуч

en: WooCommerce Endpoints
mk: Крајни точки на WooCommerce

note: translators: %1$s: Order ID. %2$s: Order date
en: [Order #%1$s] (%2$s)
mk: [Нарачка #%1$s] (%2$s)

note: translators: %s: Store admin email
en: We hope to see you again soon.
mk: Се надеваме дека ќе ве видиме повторно.

en: Thanks!
mk: Благодариме!

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
mk: Ако не сте го направиле ова барање, едноставно игнорирајте ја оваа е-пошта. Ако сакате да продолжите:

note: translators: %s: Store name
en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
mk: Некој побара нова лозинка за следната сметка на %s:

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
mk: Вашата нарачка на %s е вратена. Има повеќе детали подолу за вашата референца:

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
mk: Вашата нарачка на %s е делумно вратена. Има повеќе детали подолу за вашата референца:

en: We look forward to fulfilling your order soon.
mk: Со нетрпение очекуваме да ја исполниме вашата нарачка наскоро.

en: As a reminder, here are your order details:
mk: Како потсетување, ова се вашите детали за нарачката:

en: The following note has been added to your order:
mk: Следната забелешка беше додадена на вашата нарачка:

en: We look forward to seeing you soon.
mk: Со нетрпение очекуваме да се видиме наскоро.

note: translators: %1$s: Site title, %2$s: Username, %3$s: My account link
en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
mk: Ви благодариме што создадовте сметка на %1$s. Вашето корисничко име е %2$s. Можете да пристапите до областа на вашата сметка за да ги прегледувате нарачките, да ја промените лозинката и повеќе на: %3$s

note: translators: %s Order date translators: %s: Order date
en: Here are the details of your order placed on %s:
mk: Еве ги деталите за вашата нарачка поставена на %s:

note: translators: %s: Customer first name translators: %s: Customer username
en: Hi %s,
mk: Здраво %s,

en: Thanks for shopping with us.
mk: Ви благодариме што пазаревте со нас.

note: translators: %s: Customer billing full name
en: You’ve received the following order from %s:
mk: Ја добивте следната нарачка од %s:

en: Thanks for reading.
mk: Ви благодариме за читањето.

en: Enter a different address
mk: Внесете друга адреса

en: Attempting to reduce used memory...
mk: Се обидувам да ја намалам користената меморија...

note: translators: %s: date interval
en:  (%s ago)
mk:  (пред %s)

en: Now!
mk: Сега!

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
mk[0]: %s секунда
mk[1]: %s секунди

note: translators: %s: amount of time translators: %s is the time duration in minutes
en: %s minute | %s minutes
mk[0]: %s минута
mk[1]: %s минути

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
mk[0]: %s час
mk[1]: %s часа

note: translators: %s is a number of days. translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
mk[0]: %s ден
mk[1]: %s денови

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
mk[0]: %s недела
mk[1]: %s недели

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
mk[0]: %s месец
mk[1]: %s месеци

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
mk[0]: %s година
mk[1]: %s години

note: translators: %s: time interval
en: Every %s
mk: На секои %s

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
mk: [{site_title}]: Нарачката #{order_number} не успеа

en: Password Reset Request
mk: Барање за промена на лозинка

en: Password Reset Request for {site_title}
mk: Барање за промена на лозинка за {site_title}

en: Order Refunded: {order_number}
mk: Нарачката е рефундирана: {order_number}

note: translators: %s: group name(s) translators: %s is the group name
en: The group "%s" does not exist. | The groups "%s" do not exist.
mk[0]: Групата „%s” не постои.

en: Canceled
mk: Откажана

en: Failed
mk: Неуспешна

en: Every minute
mk: Секоја минута

en: Group
mk: Група

en: Arguments
mk: Аргументи

en: Change address
mk: Промени адреса

en: New Order: #{order_number}
mk: Нова нарачка: #{order_number}

en: Order Failed: #{order_number}
mk: Неуспешна нарачка: #{order_number}

en: action ignored
mk: дејството е игнорирано

en: Run
mk: Започни

en: Scheduled Date
mk:  Закажан датум

en: Enter your address to view shipping options.
mk: Внесете адреса за да ги видите можностите за доставување.

[ctx: post]
en: Failed
mk: Неуспешно

note: translators: 1: action ID 2: arguments
en: Action [%1$s] has invalid arguments. It cannot be JSON decoded to an array. $args = %2$s
mk: Акцијата [%1$s] има неважечки аргументи. Не може да се декодира JSON во низа. $args = %2$s

note: translators: %s: Default class name
en: The class attached to the "woocommerce_queue_class" does not implement the WC_Queue_Interface interface. The default %s class will be used instead.
mk: Класата прикачена на „woocommerce_queue_class“ не го имплементира интерфејсот WC_Queue_Interface. Наместо тоа ќе се користи стандардната класа %s.

en: This function should not be called before plugins_loaded.
mk: Оваа функција не треба да се повикува пред plugins_loaded.

en: Action Group
mk: Акциона група

en: No actions found in trash
mk: Не се пронајдени акции во корпата

en: No actions found
mk: Не се пронајдени акции

en: Search Scheduled Actions
mk: Пребарајте закажани дејства

en: View Action
mk: Прикажи акција

en: New Scheduled Action
mk: Нова закажана акција

en: Edit Scheduled Action
mk: Уреди закажана акција

en: Add New Scheduled Action
mk: Додадете нова закажана акција

[ctx: Admin menu name]
en: Scheduled Actions
mk: Закажани акции

en: Scheduled Action
mk: Закажана акција

note: translators: %s: count
en: In-Progress <span class="count">(%s)</span> | In-Progress <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Во тек <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Во тек <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: In-Progress
mk: Во тек

en: Invalid action ID. No status found.
mk: Неважечки ID на акција. Не е пронајден статус.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to mark failure on action %s. Database error.
mk: Не може да се означи неуспех на акцијата %s. Грешка во базата на податоци.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to unlock claim on action %s. Database error.
mk: Не може да се отклучи приговорот за акцијата %s. Грешка во базата на податоци.

note: translators: %s: claim ID
en: Unable to unlock claim %s. Database error.
mk: Не може да се отклучи приговорот %s. Грешка во базата на податоци.

en: Unable to claim actions. Database error.
mk: Не може да се присвојат дејствија. Грешка во базата на податоци.

en: Unable to save action.
mk: Не може да се зачува акцијата.

note: translators: %s: error message translators: %s: action error message translators: %s is an error message.
en: Error saving action: %s
mk: Грешка при зачувување на акцијата: %s

en: action reset
mk: ресетирање на акцијата

note: translators: 1: error message 2: filename 3: line
en: unexpected shutdown: PHP Fatal error %1$s in %2$s on line %3$s
mk: неочекувано исклучување: PHP Фатална грешка %1$s во %2$s на линија %3$s

note: translators: %s: exception message
en: action failed: %s
mk: акцијата не успеа: %s

en: action complete
mk: акција заврши

en: action started
mk: започна акцијата

en: action canceled
mk: акцијата е откажана

en: action created
mk: создадена акција

note: translators: %d refers to the total number of tasks completed
en: %d scheduled task completed. | %d scheduled tasks completed.
mk[0]: %d закажана задача е завршена.
mk[1]: %d закажани задачи се завршени.

note: translators: %s refers to the exception error message
en: There was an error running the action scheduler: %s
mk: Настана грешка при извршувањето на распоредувачот на дејства: %s

note: translators: %d refers to the total number of batches executed
en: %d batch executed. | %d batches executed.
mk[0]: Извршена е %d серија.
mk[1]: Извршени се %d серии.

note: translators: %d refers to how many scheduled tasks were found to run
en: Found %d scheduled task | Found %d scheduled tasks
mk[0]: Најдена е %d закажана задача
mk[1]: Најдени се %d закажани задачи

note: translators: 1: action ID 2: exception message
en: Error processing action %1$s: %2$s
mk: Грешка при обработката на акцијата %1$s: %2$s

note: translators: %s refers to the action ID
en: Started processing action %s
mk: Започна акцијата за обработка %s

en: The claim has been lost. Aborting current batch.
mk: Побарувањето е изгубено. Се прекинува тековната серија.

note: translators: %d: amount of actions
en: Running %d action | Running %d actions
mk[0]: Се извршува %d акција
mk[1]: Извршување %d дејства

en: There are too many concurrent batches.
mk: Има премногу истовремени серии.

en: There are too many concurrent batches, but the run is forced to continue.
mk: Има премногу истовремени серии, но трката е принудена да продолжи.

en: In-progress
mk: Во тек

en: Pending
mk: Во очекување

en: Invalid schedule. Cannot save action.
mk: Неважечки распоред. Не може да се зачува акцијата.

en: Search hook, args and claim ID
mk: Пребарајте кука, аргови и ID на барање

note: translators: 1: action HTML 2: action ID 3: error message
en: Could not process change for action: "%1$s" (ID: %2$d). Error: %3$s
mk: Не може да се обработи промената на акција: „%1$s“ (ID: %2$d). Грешка: %3$s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully processed change for action: %s
mk: Успешно обработена промена за акцијата: %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully canceled action: %s
mk: Успешно откажана акција: %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully executed action: %s
mk: Успешно извршена акција: %s

note: translators: %s: amount of claims
en: Maximum simultaneous queues already in progress (%s queue). No additional queues will begin processing until the current queues are complete. | Maximum simultaneous queues already in progress (%s queues). No additional queues will begin processing until the current queues are complete.
mk[0]: Максималните истовремени редици веќе се во тек (редица %s). Ниту една дополнителна редица нема да започне со обработка додека не се завршат тековните редици.
mk[1]: Максималните истовремени редици веќе се во тек (%s редици). Ниту една дополнителна редица нема да започне со обработка додека не се завршат тековните редици.

en: Non-repeating
mk: Неповторувачки

en: Cancel the action now to avoid it being run in future
mk: Откажете ја акцијата сега за да избегнете нејзино извршување во иднина

en: Process the action now as if it were run as part of a queue
mk: Обработете ја акцијата сега како да е извршена како дел од редица

en: Claim ID
mk: ID на приговор

en: Log
mk: Дневник

en: Recurrence
mk: Повторување

en: Hook
mk: Кука

en: Scheduled Actions
mk: Закажани акции

note: Translators: $s shipping destination.
en: No shipping options were found for %s.
mk: Не беа пронајдени опции за испорака за %s.

en: Sort by latest
mk: Подреди според последни продукти

en: Stock levels increased:
mk: Зголемени нивоа на акции:

note: translators: %s item name.
en: Unable to restore stock for item %s.
mk: Не може да се вратат акциите за ставката %s.

en: Stock levels reduced:
mk: Нивоата на акции намалени:

note: translators: %s item name.
en: Unable to reduce stock for item %s.
mk: Не може да се намали залихата за ставката %s.

en: Partial Refund: Order {order_number}
mk: Делумно рефундирање: нарачка {order_number}

en: Order Cancelled: #{order_number}
mk: Нарачката е откажана: #{order_number}

en: Tags totals.
mk: Вкупно ознаки.

en: Categories totals.
mk: Вкупно категории.

en: Coupons totals.
mk: Вкупно купони.

en: Customers totals.
mk: Вкупно купувачи.

en: Orders totals.
mk: Вкупно нарачки.

en: File ID.
mk: ID на датотека.

en: Full name of currency.
mk: Целосно име на валутата.

en: List of supported currencies.
mk: Листа на поддржани валути.

en: Full name of country.
mk: Целосно име на државата.

en: Full name of continent.
mk: Целосно име на континентот.

en: List of countries on this continent.
mk: Листа на држави во овој континент.

en: Your {site_title} order has been received!
mk: Вашата нарачка од {site_title} е примена!

en: Your {site_title} account has been created!
mk: Вашата корисничка сметка на {site_title} е создадена!

en: Full name of state.
mk: Целосно име на државата.

en: List of states in this country.
mk: Листа на области во оваа држава.

en: Controls the stock status of the product.
mk: Го контролира статусот на залиха на продуктот.

en: Attributes totals.
mk: Вкупни атрибути.

en: Reviews totals.
mk: Вкупни прегледи.

en: Products totals.
mk: Вкупно продукти.

en: Shipping instance ID.
mk: ИД на пример за испорака.

en: Amount of reviews.
mk: Количина на прегледи.

en: Review type name.
mk: Име на типот на преглед.

en: Amount of products.
mk: Количина на продукти.

en: Product type name.
mk: Име на тип на продукт.

en: Amount of orders.
mk: Количина на нарачки.

en: Order status name.
mk: Име на статусот на нарачката.

en: Amount of customers.
mk: Количина на клиенти.

en: Customer type name.
mk: Име на тип на клиент.

en: Non-paying customer
mk: Клиент што не плаќа

en: Paying customer
mk: Клиент што плаќа

en: Amount of coupons.
mk: Количина на купони.

en: Coupon type name.
mk: Име на тип на купон.

en: There are no currencies matching these parameters.
mk: Нема валути што одговараат на овие параметри.

en: ISO4217 currency code.
mk: Код на валута ISO4217.

en: Data resource description.
mk: Опис на податочните ресурси.

en: Data resource ID.
mk: ID на податочен ресурс.

en: List of supported states in a given country.
mk: Список на поддржани држави во дадена земја.

en: List of supported continents, countries, and states.
mk: Список на поддржани континенти, земји и држави.

en: The unit weights are defined in for this country.
mk: Единиците тежини се дефинирани во за оваа земја.

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
mk: Илјадници раздел за прикажани цени во оваа земја.

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
mk: Број на децимали прикажани во прикажаните цени за оваа земја.

en: The unit lengths are defined in for this country.
mk: Должините на единицата се дефинирани во за оваа земја.

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
mk: Децимален разделувач за прикажаните цени за оваа земја.

en: Currency symbol position for this country.
mk: Позиција на валутен симбол за оваа земја.

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
mk: Стандардна шифра на валута ISO4127 алфа-3 за земјата.

en: ISO3166 alpha-2 country code.
mk: ISO3166 алфа-2 код на државата.

en: There are no locations matching these parameters.
mk: Нема локации што одговараат на овие параметри.

en: 2 character continent code.
mk: Код на континент со 2 знаци.

en: Thanks for shopping with us
mk: Ви благодариме што купувавте со нас

en: Your {site_title} order is now complete
mk: Вашата нарачка {site_title} сега е завршена

en: WooCommerce Customer Payment Tokens
mk: Токени за плаќање на клиенти на WooCommerce

en: WooCommerce Customer Downloads
mk: Преземања од клиенти на WooCommerce

en: WooCommerce Customer Orders
mk: Нарачки од клиенти на WooCommerce

note: translators: %1$s: field name, %2$s finder.eircode.ie URL
en: %1$s is not valid. You can look up the correct Eircode <a target="_blank" href="%2$s">here</a>.
mk: %1$s не е валиден. Можете да го побарате точниот Eircode <a target="_blank" href="%2$s">овде</a> .

note: translators: 1: product name 2: quantity in stock translators: %s: product name
en: Sorry, we do not have enough "%1$s" in stock to fulfill your order (%2$s available). We apologize for any inconvenience caused.
mk: За жал, немаме доволно „%1$s“ на залиха за да ја исполниме вашата нарачка (достапно е %2$s). Се извинуваме за секоја предизвикана непријатност.

en: An identifier for the group this setting belongs to.
mk: Идентификатор за групата на која припаѓа оваа поставка.

en: Variation status.
mk: Статус на варијација.

en: Invalid review ID.
mk: Неважечки ID на преглед.

en: Limit result set to reviews assigned a specific status.
mk: Ограничете го поставениот резултат на рецензии на кои им е доделен специфичен статус.

en: Limit result set to reviews assigned to specific product IDs.
mk: Ограничете го поставениот резултат на рецензии доделени на одредени ID на продукти.

en: Limit response to reviews published before a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на прегледите објавени пред даден датум усогласен со ISO8601.

en: Limit result set to that from a specific author email.
mk: Ограничете го поставениот резултат на оној од одредена е-пошта на авторот.

en: Ensure result set excludes reviews assigned to specific user IDs.
mk: Погрижете се во комплетот резултати да се исклучат рецензии доделени на одредени кориснички ID.

en: Limit result set to reviews assigned to specific user IDs.
mk: Ограничете го поставениот резултат на рецензии доделени на одредени кориснички ID.

en: Limit response to resources created after a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на ресурсите создадени по даден датум усогласен со ISO8601.

en: Avatar URLs for the object reviewer.
mk: Аватарски URL-адреси за прегледувачот на објекти.

note: translators: %d: avatar image size in pixels
en: Avatar URL with image size of %d pixels.
mk: URL на аватар со големина на слика од %d пиксели.

en: Status of the review.
mk: Статус на прегледот.

en: Unique identifier for the product that the review belongs to.
mk: Единствен идентификатор за продуктот на кој му припаѓа рецензијата.

en: The object cannot be deleted.
mk: Објектот не може да се избрише.

en: The object has already been trashed.
mk: Објектот веќе е фрлен во ѓубре.

note: translators: %s: force=true
en: The object does not support trashing. Set '%s' to delete.
mk: Објектот не поддржува ѓубре. Поставете „%s“ да се брише.

en: Updating review failed.
mk: Ажурирањето на прегледот не успеа.

en: Invalid review content.
mk: Неважечка содржина на преглед.

en: Updating review status failed.
mk: Ажурирањето на статусот на преглед не успеа.

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
mk: За жал, не ви е дозволено да го менувате типот на коментар.

en: Product review field exceeds maximum length allowed.
mk: Полето за преглед на продуктот ја надминува максималната дозволена должина.

en: Cannot create existing product review.
mk: Не може да се создаде постоечки преглед на продуктот.

en: Unique identifier for the product.
mk: Единствен идентификатор за продуктот.

en: Supported features for this payment gateway.
mk: Поддржани функции за овој портал за плаќање.

en: If true, this note will be attributed to the current user. If false, the note will be attributed to the system.
mk: Ако е точно, оваа белешка ќе му се припише на тековниот корисник. Ако е неточно, белешката ќе му се припише на системот.

en: Order note author.
mk: Автор на белешка за нарачка.

en: View affected templates
mk: Погледнете ги засегнатите шаблони

en: If you copied over a template file to change something, then you will need to copy the new version of the template and apply your changes again.
mk: Ако сте копирале преку датотека со шаблон за да промените нешто, тогаш ќе треба да ја копирате новата верзија на шаблонот и повторно да ги примените промените.

en: Update your theme to the latest version. If no update is available contact your theme author asking about compatibility with the current WooCommerce version.
mk: Ажурирајте ја вашата тема на најновата верзија. Ако нема достапно ажурирање, контактирајте го вашиот автор на темата прашувајќи се за компатибилноста со тековната верзија на WooCommerce.

en: WooCommerce Customer Data
mk: Податоци за клиенти на WooCommerce

en: Limit result set to products with specified stock status.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти со наведен статус на залиха.

en: Placeholder image
mk: Пример слика

en: Export all categories
mk: Експортирај ги сите категории

en: Which product category should be exported?
mk: Која категорија на продукти треба да се извезува?

note: translators: %s: theme name
en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. Suggestions to fix this:
mk: <strong>Вашата тема (%s) содржи застарени копии на некои датотеки со шаблони на WooCommerce.</strong> Овие датотеки можеби ќе треба да се ажурираат за да се осигура дека се компатибилни со тековната верзија на WooCommerce. Предлози за да се поправи ова:

en: This is the attachment ID, or image URL, used for placeholder images in the product catalog. Products with no image will use this.
mk: Ова е ID на прилогот, или URL-адреса на сликата, што се користи за слики од место во каталогот на продукти. Продуктите без слика ќе го користат ова.

en: Enter attachment ID or URL to an image
mk: Внесете ID на прилог или URL на слика

en: Enter a number to set stock quantity at the variation level. Use a variation's 'Manage stock?' check box above to enable/disable stock management at the variation level.
mk: Внесете број за да ја поставите количината на залиха на ниво на варијација. Користете ја варијацијата „Да се управува со акции?“ штиклирајте го полето погоре за да овозможите/оневозможите управување со акции на ниво на варијација.

en: Low stock amount
mk: Низок износ на акции

en: Set up PayPal for me using this email:
mk: Поставете PayPal за мене користејќи ја оваа е-пошта:

en: WooCommerce PayPal Checkout Gateway
mk: ВуCommerce PayPal Checkout Gateway

en: Set up Stripe for me using this email:
mk: Поставете го Stripe за мене користејќи ја оваа е-пошта:

note: translators: %1$s: weight unit dropdown, %2$s: dimension unit dropdown
en: We'll use %1$s for product weight and %2$s for product dimensions.
mk: Ќе користиме %1$s за тежина на продуктот и %2$s за димензии на продуктот.

en: ShipStation icon
mk: Икона ShipStation

en: We recommend using ShipStation to save time at the post office by printing your shipping labels at home. Try ShipStation free for 30 days.
mk: Препорачуваме да користите ShipStation за да заштедите време во поштата со печатење на вашите етикети за испорака дома. Пробајте ShipStation бесплатно 30 дена.

en: WooCommerce Services icon
mk: Икона WooCommerce Services

en: A live rate is the exact cost to ship an order, quoted directly from the shipping carrier.
mk: Стапката во живо е точниот трошок за испраќање нарачка, цитиран директно од превозникот.

note: translators: %1$s: live rates tooltip text, %2$s: shipping extensions URL
en: If you'd like to offer <span class="help_tip" data-tip="%1$s">live rates</span> from a specific carrier (e.g. UPS) you can find a variety of extensions available for WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.
mk: Ако сакате да понудите <span class="help_tip" data-tip="%1$s">стапки во живо</span> од одреден оператор (на пр. UPS), можете да најдете различни екстензии достапни за WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">овде</a> .

note: translators: %s: country name including the 'the' prefix if needed
en: We've created two Shipping Zones - for %s and for the rest of the world. Below you can set Flat Rate shipping costs for these Zones or offer Free Shipping.
mk: Создадовме две зони за испорака - за %s и за остатокот од светот. Подолу можете да ги поставите трошоците за испорака со рамна стапка за овие зони или да понудите бесплатна испорака.

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within orders be retained or removed?
mk: Кога постапувате по %s, дали личните податоци во нарачките треба да се задржат или отстранат?

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should access to downloadable files be revoked and download logs cleared?
mk: Кога постапувате по %s, дали треба да се укине пристапот до датотеките што може да се преземат и да се исчистат дневниците за преземање?

en: Yards
mk: Јарди

en: Inches
mk: Инчи

en: Millimeters
mk: Милиметри

en: Centimeters
mk: Сантиметри

en: Meters
mk: Метри

en: Grams
mk: Грама

en: Kilograms
mk: Килограми

en: Alto Paraguay
mk: Горен Парагвај

en: Presidente Hayes
mk: Пресиденте Аиес

en: Amambay
mk: Амамбаи

en: Central
mk: Централ

en: Cordillera
mk: Кордилера

en: San Pedro
mk: Сан Педро

en: Ounces
mk: Унци

en: Pounds
mk: фунти

en: Item moved down
mk: Ставката е преместена надолу

en: Item moved up
mk: Ставката е преместена нагоре

en: You may need to manually restore the item's stock.
mk: Можеби ќе треба рачно да ги вратите залихите на ставката.

en: Are you sure you want to remove the selected items?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги отстраните избраните ставки?

en: Sud Sardegna
mk: Суд Сардења

en: Apartment, suite, unit, etc.
mk: Стан, апартман, единица итн.

note: translators: %d: count
en: %d API key permanently revoked. | %d API keys permanently revoked.
mk[0]: %d клуч за API е трајно отповикан.
mk[1]: %d клучеви на API се трајно отповикани.

en: Cannot set attributes due to invalid parent product.
mk: Не може да се постават атрибути поради неважечки матичен продукт.

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected orders?
mk: Оваa акција не може да се врати назад. Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете личните податоци од избраните нарачки?

en: Payer last name
mk: Презиме на плаќачот

en: Payer first name
mk: Име на плаќачот

en: Billing Address
mk: Адреса за наплата

en: Billing Address 1
mk: Адреса за наплата 2

en: Payer PayPal address
mk: Адреса на PayPal на исплатувачот

en: MySQL version string.
mk: Низа на верзијата на MySQL.

note: translators: 1: Link to tax rates sample file 2: Closing link.
en: Your CSV needs to include columns in a specific order. %1$sClick here to download a sample%2$s.
mk: Вашиот CSV треба да вклучува колони во одреден редослед. %1$sКликнете овде за да преземете примерок%2$s.

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number
en: Shipping %d
mk: Испорака %d

en: Shipping Address
mk: Адреса за испорака

en: Shipping Address 1
mk: Адреса за испорака 1

en: terms and conditions
mk: правила и услови

en: privacy policy
mk: полиса за приватност

en: United States (US) dollar
mk: Амерички долар

note: translators: 1: last 4 digits
en: eCheck ending in %1$s
mk: е-проверка што завршува на %1$s

en: This will be how your name will be displayed in the account section and in reviews
mk: Вака ќе се прикаже вашето име во делот за сметки и во прегледите

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing. Turning this option off may prevent PayPal Seller protection from applying.
mk: PayPal ни овозможува да испратиме една адреса. Ако користите PayPal за етикети за испорака, можеби претпочитате да ја испратите адресата за испорака наместо наплата. Исклучувањето на оваа опција може да спречи примена на заштитата на продавачот на PayPal.

note: Translators: %1$s zone name, %2$s shipping method instance name.
en: Other locations
mk: Останати локации

en: Required
mk: Задолжително

note: Translators: %s: page name.
en: %s page
mk: %s страница

en: No page set
mk: Не е поставена страница

note: Translators: %s field name.
en: %s field
mk: %s поле

en: Please see the <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> for more details.
mk: Ве молиме погледнете ја Политиката за <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">приватност на PayPal</a> за повеќе детали.

en: We accept payments through PayPal. When processing payments, some of your data will be passed to PayPal, including information required to process or support the payment, such as the purchase total and billing information.
mk: Ние прифаќаме плаќања преку PayPal. При обработката на плаќањата, некои од вашите податоци ќе бидат предадени на PayPal, вклучувајќи ги и информациите потребни за обработка или поддршка на плаќањето, како што се вкупниот износ на купувањето и информациите за наплата.

note: translators: %s: Link to WC system status page
en: PayPal Standard redirects customers to PayPal to enter their payment information.
mk: PayPal Standard ги пренасочува клиентите кон PayPal за да ги внесат нивните информации за плаќање.

note: Translators: %1$s shipping method name.
en: Any &quot;%1$s&quot; method
mk: Било кој метод „%1$s“.

en: Take payments in person via checks. This offline gateway can also be useful to test purchases.
mk: Преземете плаќања лично преку чекови. Овој офлајн портал може да биде корисен и за тестирање на купувањата.

en: Account details:
mk: Детали за сметка:

en: Take payments in person via BACS. More commonly known as direct bank/wire transfer.
mk: Земете плаќања лично преку BACS. Попознат како директен банкарски/жичен трансфер.

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
mk: за, еден, се, како, кај, да биде, од, ком, за, од, како, во, е, на, на, или, тоа, ова, до, било, што, кога, каде, кој,ќе,со,www

en: Optionally add some text for the terms checkbox that customers must accept.
mk: По избор додадете текст за полето за избор на условите што клиентите мора да ги прифатат.

en: Highlight required fields with an asterisk
mk: Означете ги потребните полиња со ѕвездичка

note: translators: %s terms and conditions page name and link
en: I have read and agree to the website %s
mk: Ја прочитав и се согласувам со веб-локацијата %s

en: These options let you change the appearance of the WooCommerce checkout.
mk: Овие опции ви дозволуваат да го промените изгледот на наплатата на WooCommerce.

en: In this subsection you should list which third party payment processors you’re using to take payments on your store since these may handle customer data. We’ve included PayPal as an example, but you should remove this if you’re not using PayPal.
mk: Во оваа потсекција треба да наведете кои процесори за плаќања од трета страна ги користите за плаќања во вашата продавница бидејќи тие може да работат со податоци за клиентите. Го вклучивме PayPal како пример, но треба да го отстраните ако не користите PayPal.

en: We share information with third parties who help us provide our orders and store services to you; for example --
mk: Ние споделуваме информации со трети страни кои ни помагаат да ви ги обезбедиме нашите нарачки и услуги за складирање; на пример --

en: In this section you should list who you’re sharing data with, and for what purpose. This could include, but may not be limited to, analytics, marketing, payment gateways, shipping providers, and third party embeds.
mk: Во овој дел треба да наведете со кого споделувате податоци и за која цел. Ова може да вклучува, но не може да биде ограничено на, аналитика, маркетинг, портали за плаќање, добавувачи на испорака и вградувања на трети страни.

en: What we share with others
mk: Што споделуваме со останатите

en: Our team members have access to this information to help fulfill orders, process refunds and support you.
mk: Членовите на нашиот тим имаат пристап до овие информации за да помогнат во исполнувањето на нарачките, процесот на рефундирање и поддршката за вас.

en: Customer information like your name, email address, and billing and shipping information.
mk: Информации за клиентите, како што се вашето име, адреса на е-пошта и информации за наплата и испорака.

en: Order information like what was purchased, when it was purchased and where it should be sent, and
mk: Нарачајте информации како што е купено, кога е купено и каде треба да се испрати и

en: Members of our team have access to the information you provide us. For example, both Administrators and Shop Managers can access:
mk: Членовите на нашиот тим имаат пристап до информациите што ни ги давате. На пример, и администраторите и менаџерите на продавници можат да пристапат до:

en: Who on our team has access
mk: Кој од нашиот тим има пристап

en: We will also store comments or reviews, if you choose to leave them.
mk: Ние, исто така, ќе складираме коментари или рецензии, ако одлучите да ги оставите.

en: We generally store information about you for as long as we need the information for the purposes for which we collect and use it, and we are not legally required to continue to keep it. For example, we will store order information for XXX years for tax and accounting purposes. This includes your name, email address and billing and shipping addresses.
mk: Ние генерално ги чуваме информациите за вас онолку долго колку што ни се потребни информациите за целите за кои ги собираме и користиме и не сме законски обврзани да продолжиме да ги чуваме. На пример, ќе ги складираме информациите за нарачката за XXX години за даночни и сметководствени цели. Ова ги вклучува вашето име, адреса на е-пошта и адреси за наплата и испорака.

en: If you create an account, we will store your name, address, email and phone number, which will be used to populate the checkout for future orders.
mk: Ако креирате сметка, ќе го зачуваме вашето име, адреса, е-пошта и телефонски број, кои ќе се користат за пополнување на наплатата за идни нарачки.

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
mk: Ви испраќаме маркетинг пораки, доколку одберете да ги примате

en: Improve our store offerings
mk: Подобрете ги понудите на нашите продавници

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
mk: Почитувајте ги сите законски обврски што ги имаме, како што се пресметување даноци

en: Set up your account for our store
mk: Поставете ја вашата сметка за нашата продавница

en: Process payments and prevent fraud
mk: Процесирајте ги плаќањата и спречите измама

en: Respond to your requests, including refunds and complaints
mk: Одговорете на вашите барања, вклучувајќи рефундирање и поплаки

en: Send you information about your account and order
mk: Ви испраќа информации за вашата сметка и нарачка

en: When you purchase from us, we’ll ask you to provide information including your name, billing address, shipping address, email address, phone number, credit card/payment details and optional account information like username and password. We’ll use this information for purposes, such as, to:
mk: Кога купувате од нас, ќе побараме од вас да дадете информации вклучувајќи го вашето име, адреса за наплата, адреса за испорака, адреса на е-пошта, телефонски број, детали за кредитна картичка/плаќање и опционални информации за сметката, како што се корисничко име и лозинка. Ќе ги користиме овие информации за цели, како што се:

en: Note: you may want to further detail your cookie policy, and link to that section from here.
mk: Забелешка: можеби ќе сакате дополнително да ја детализирате вашата политика за колачиња и да се поврзете со тој дел од овде.

en: We’ll also use cookies to keep track of cart contents while you’re browsing our site.
mk: Исто така, ќе користиме колачиња за да ја следиме содржината на кошничката додека ја прелистувате нашата страница.

en: Shipping address: we’ll ask you to enter this so we can, for instance, estimate shipping before you place an order, and send you the order!
mk: Адреса на доставување: ќе побараме да ја внесете, за да може, на пример, да се процени трошокот на доставувањето пред да ја направите нарачката и за да ви ја пратиме нарачката!

en: Location, IP address and browser type: we’ll use this for purposes like estimating taxes and shipping
mk: Местоположба, IP адреса и вид на прелистувач: овие ќе ги користиме за цели како проценка на даноците и доставувањето

en: Products you’ve viewed: we’ll use this to, for example, show you products you’ve recently viewed
mk: Продукти што сте ги прегледале: ние ќе го користиме ова за, на пример, да ви покажеме продукти што неодамна сте ги прегледале

en: While you visit our site, we’ll track:
mk: Додека ја посетувате нашата страница, ние ќе следиме:

en: What we collect and store
mk: Она што го собираме и складираме

en: We collect information about you during the checkout process on our store.
mk: Ние собираме информации за вас за време на процесот на наплата во нашата продавница.

en: This sample language includes the basics around what personal data your store may be collecting, storing and sharing, as well as who may have access to that data. Depending on what settings are enabled and which additional plugins are used, the specific information shared by your store will vary. We recommend consulting with a lawyer when deciding what information to disclose on your privacy policy.
mk: Овој примерок јазик ги вклучува основите околу тоа кои лични податоци може да ги собира, складира и споделува вашата продавница, како и кој може да има пристап до тие податоци. Во зависност од тоа кои поставки се овозможени и кои дополнителни приклучоци се користат, специфичните информации што ги споделува вашата продавница ќе варираат. Препорачуваме да се консултирате со адвокат кога одлучувате кои информации да ги откриете за вашата политика за приватност.

en: Token
mk: Токен

en: Payment Tokens
mk: Токен за плаќање

en: Access granted
mk: Пристапот е одобрен

en: Download count
mk: Број на преземања

en: User email
mk: Е-пошта на корисникот

en: Order Number
mk: Број на нарачка

en: Items Purchased
mk: Купени продукти

en: optional
mk: опционално

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Shop manager
mk: Менаџер на продавница

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Customer
mk: Клиент

en: Display name
mk: Прикажи како

en: Display name cannot be changed to email address due to privacy concern.
mk: Името за прикажување не може да биде адреса за е-пошта заради приватни причини.

en: Unable to create order.
mk: Неуспешно создавање на нарачка.

en: Personal data removed.
mk: Личните податоци се избришани.

en: Phone Number
mk: Телефонски број

en: Billing Postal/Zip Code
mk: Поштенски број

en: Billing State
mk: Област

en: Billing City
mk: Град

en: Billing Company
mk: Компанија

en: Billing Last Name
mk: Презиме за наплата

en: Billing First Name
mk: Име за наплата

en: Shipping State
mk: Држава на доставување

en: Shipping Postal/Zip Code
mk: Поштенски код на доставувањето

en: Cloning is forbidden.
mk: Клонирањето е забрането.

en: Shipping City
mk: Град на доставување

en: Shipping Company
mk: Деловно друштво за доставување

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
mk: Забрането е десеријализирањето на инстанци на оваа класа.

note: translators: This is the headline for a list of access logs for downloads purchased from the store for a given user.
en: Access to Purchased Downloads
mk: Пристап до купените преземања

note: translators: This is the headline for a list of downloads purchased from the store for a given user.
en: Purchased Downloads
mk: Купени преземања

note: Translators: %s Prop name.
en: Removed payment token "%d"
mk: Отстранет токен за плаќање „%d“

en: Customer download permissions have been retained.
mk: Дозволите за преземање на клиентите се задржани.

en: Removed access to downloadable files.
mk: Отстранет пристапот до датотеките што може да се преземат.

note: Translators: %s Order number.
en: Personal data within order %s has been retained.
mk: Личните податоци во нарачката %s се задржани.

note: Translators: %s Order number.
en: Removed personal data from order %s.
mk: Отстранети се личните податоци од нарачката %s.

note: Translators: %s Prop name.
en: Removed customer "%s"
mk: Отстранет клиент „%s“

note: translators: %d: amount of permissions
en: %d permissions deleted
mk: Избришани се %d дозволи

en: This tool will delete expired download permissions and permissions with 0 remaining downloads.
mk: Оваа алатка ќе ги избрише истечените дозволи и дозволите за преземање со преостанати 0 преземања.

en: Clean up download permissions
mk: Исчистете ги дозволите за преземање

en: Used-up download permissions
mk: Искористени дозволи за преземање

en: Limit result set to products with a specific attribute. Use the taxonomy name/attribute slug.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти со специфичен атрибут. Користете го таксономското име/атрибутот голтка.

en: Shipping Last Name
mk: Презиме за испорака

en: Shipping First Name
mk: Име за испорака

en: Download ID
mk: ИД за преземање

en: Customer Data
mk: Податоци за клиентите

en: Error during status transition.
mk: Грешка при преминување на статусот.

en: Update status event failed.
mk: Настанот за ажурирање статус не успеа.

en: Payment complete event failed.
mk: Настанот со целосно плаќање не успеа.

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
mk: Ве молиме прочитајте ги и прифатете ги одредбите и условите за да продолжите со вашата нарачка.

note: translators: %1$s: product name. %2$s product permalink
en: %1$s has been removed from your cart because it has since been modified. You can add it back to your cart <a href="%2$s">here</a>.
mk: %1$s е отстранета од вашата кошничка бидејќи оттогаш е изменета. Можете да го додадете назад во вашата кошничка <a href="%2$s">овде</a> .

note: translators: %d: number of saved carts
en: Deleted all active sessions, and %d saved carts.
mk: Избришани се сите активни сесии и %d зачувани колички.

en: This tool will delete all customer session data from the database, including current carts and saved carts in the database.
mk: Оваа алатка ќе ги избрише сите податоци за сесиите на клиентите од базата на податоци, вклучувајќи ги тековните колички и зачуваните колички во базата на податоци.

en: If the payment was refunded via the API.
mk: Ако уплатата е вратена преку API.

en: Order total formatted for locale
mk: Вкупно нарачка форматирана за локација

en: Name of the customer for the order
mk: Име на клиентот за нарачката

en: URL to edit the order
mk: URL за уредување на нарачката

en: Blog id of the record on the multisite.
mk: Ид на блог на записот на повеќестраницата.

note: translators: %s: documentation URL
en: Your store does not appear to be using a secure connection. We highly recommend serving your entire website over an HTTPS connection to help keep customer data secure. <a href="%s">Learn more here.</a>
mk: Изгледа дека вашата продавница не користи безбедна врска. Силно препорачуваме да ја сервирате целата ваша веб-локација преку HTTPS-врска за да помогнете во одржувањето на податоците на клиентите безбедни. <a href="%s">Дознајте повеќе овде.</a>

en: WooCommerce pages
mk: WooCommerce страници

en: WooCommerce database version
mk: Верзија на WooCommerce базата на податоци

en: WordPress version
mk: WordPress верзија

en: WooCommerce version
mk: WooCommerce верзија

note: Translators: %1$s: Current version, %2$s: New version
en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
mk: %1$s - Достапна е нова верзија на WordPress (%2$s)

[ctx: Settings tab label]
en: Payments
mk: Плаќања

en: Enable coupons
mk: Овозможи користење на купони

en: Retain completed orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
mk: Чувајте ги завршените нарачки за одредено времетраење пред да ги анонимизирате личните податоци во нив.

en: Retain completed orders
mk: Задржете ги завршените нарачки

en: Cancelled orders are unpaid and may have been cancelled by the store owner or customer. They will be trashed after the specified duration.
mk: Откажаните нарачки се неплатени и можеби се откажани од сопственикот на продавницата или клиентот. Тие ќе бидат фрлени во ѓубре по одреденото времетраење.

en: Retain cancelled orders
mk: Задржете ги откажаните нарачки

en: Failed orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
mk: Неуспешните нарачки се неплатени и можеби се напуштени од клиентот. Тие ќе бидат фрлени во ѓубре по одреденото времетраење.

en: Retain failed orders
mk: Задржете неуспешни нарачки

en: Pending orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
mk: Нарачките што чекаат се неплатени и можеби се напуштени од клиентот. Тие ќе бидат фрлени во ѓубре по одреденото времетраење.

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
mk: Прикажува дали WordPress користи или не надворешен кеш на објекти.

en: External object cache
mk: Кеш на надворешен објект

en: WordPress debug mode
mk: Режим за отстранување грешки на WordPress

en: WordPress multisite
mk: Повеќестрана на WordPress

en: Rates will be configurable and taxes will be calculated during checkout.
mk: Цените ќе можат да се конфигурираат, а даноците ќе се пресметуваат при наплатата.

en: Enable tax rates and calculations
mk: Овозможете даночни стапки и пресметки

en: Manage
mk: Управувај

en: Account endpoints
mk: Крајни точки на сметката

en: Secure checkout
mk: Безбедна наплата

en: Privacy policy
mk: Полиса за приватност

en: Account erasure requests
mk: Барања за бришење на кориснички сметки

en: Registration privacy policy
mk: Полиса за приватност при регистрација

en: Allowed emails
mk: Дозволени адреси за е-пошта

en: Remove personal data
mk: Избриши лични податоци

en: privacy page
mk: Страница за полисата за приватност

en: Retain pending orders
mk: Задржете ги нарачките што чекаат

en: Inactive accounts are those which have not logged in, or placed an order, for the specified duration. They will be deleted. Any orders will be converted into guest orders.
mk: Неактивни сметки се оние кои не се најавени или не направиле нарачка за одреденото времетраење. Тие ќе бидат избришани. Сите нарачки ќе бидат претворени во нарачки за гости.

en: Retain inactive accounts
mk: Задржете неактивни сметки

en: Choose how long to retain personal data when it's no longer needed for processing. Leave the following options blank to retain this data indefinitely.
mk: Изберете колку долго да ги чувате личните податоци кога веќе не се потребни за обработка. Оставете ги следните опции празни за да ги задржите овие податоци на неодредено време.

en: Personal data retention
mk: Задржување на лични податоци

note: translators: %s privacy policy page name and link
en: Your personal data will be used to process your order, support your experience throughout this website, and for other purposes described in our %s.
mk: Вашите лични податоци ќе се користат за обработка на вашата нарачка, поддршка на вашето искуство низ оваа веб-локација и за други цели опишани во нашата %s.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show during checkout.
mk: По избор додадете текст за политиката за приватност на вашата продавница за да се прикаже при наплатата.

en: Checkout privacy policy
mk: Проверете ја политиката за приватност

note: translators: %s privacy policy page name and link
en: Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our %s.
mk: Вашите лични податоци ќе се користат за поддршка на вашето искуство низ оваа веб-локација, за управување со пристапот до вашата сметка и за други цели опишани во нашиот %s.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show on account registration forms.
mk: По избор додадете текст за политиката за приватност на вашата продавница за да се прикаже на формуларите за регистрација на сметката.

note: translators: %s: privacy page link.
en: This section controls the display of your website privacy policy. The privacy notices below will not show up unless a %s is set.
mk: Овој дел го контролира прикажувањето на политиката за приватност на вашата веб-локација. Известувањата за приватност подолу нема да се појават освен ако не е поставен %s.

en: Accounts &amp; Privacy
mk: Сметки и приватност

en: Filter by registered customer
mk: Филтрирајте по регистриран клиент

en: Use previous column mapping preferences?
mk: Да се користат претходните поставки за мапирање на колони?

en: List of allowed billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
mk: Список на дозволени е-пошта за наплата за проверка кога ќе се изврши нарачка. Одделете ги адресите на е-пошта со запирки. Можете исто така да користите ѕвездичка (*) за да одговарате на делови од е-пошта. На пример, „*@gmail.com“ ќе одговара на сите адреси на gmail.

en: Visit Dashboard
mk: Посети ја работната табла

en: You can also:
mk: Исто така можете:

en: Storefront icon
mk: Storefront икона

en: Mailchimp for WooCommerce
mk: Mailchimp за WooCommerce

en: Mailchimp icon
mk: Mailchimp икона

en: View &amp; Customize
mk: Погледнете и приспособете

en: Review Settings
mk: Прегледајте ги поставките

en: You're ready to add products to your store.
mk: Подготвени сте да додадете продукти во вашата продавница.

en: Create some products
mk: Создадете некои продукти

en: Continue with WooCommerce Services
mk: Продолжете со WooCommerce Services

en: Connect your store to activate WooCommerce Services
mk: Поврзете ја продавницата за да ги активирате услугите на WooCommerce

en: Thanks for using Jetpack! Your store is almost ready: to activate services like %s, just connect your store.
mk: Ви благодариме што го користите Jetpack! Вашата продавница е речиси подготвена: за да активирате услуги како %s, само поврзете ја продавницата.

en: Join the 16 million customers who use Mailchimp. Sync list and store data to send automated emails, and targeted campaigns.
mk: Придружете се на 16-те милиони клиенти кои користат Mailchimp. Синхронизирајте список и складирајте податоци за да испраќате автоматизирани е-пораки и насочени кампањи.

en: automated taxes icon
mk: икона за автоматизирани даноци

en: Save time and errors with automated tax calculation and collection at checkout. Powered by WooCommerce Services and Jetpack.
mk: Заштедете време и грешки со автоматска пресметка и наплата на данок при наплата. Овозможено од WooCommerce Services и Jetpack.

en: Enhance your store with these recommended free features.
mk: Подобрете ја вашата продавница со некоја од препорачаните бесплатни можности.

en: Recommended for All WooCommerce Stores
mk: Препорачано за сите WooCommerce продавници

en: The PayFast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs.
mk: Екстензијата PayFast за WooCommerce ви овозможува да прифаќате плаќања со кредитна картичка и EFT преку еден од најпопуларните портали за плаќање во Јужна Африка. Без надоместоци за поставување или месечни трошоци за претплата.

en: Klarna Payments for WooCommerce
mk: Klarna плаќања за WooCommerce

en: Klarna Checkout for WooCommerce
mk: Klarna Checkout за WooCommerce

en: The following plugins will be installed and activated for you:
mk: Следниве додатоци ќе бидат инсталирани и активирани за вас:

en: The eWAY extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
mk: Екстензијата eWAY за WooCommerce ви овозможува да вршите плаќања со кредитна картичка директно во вашата продавница без да ги пренасочувате вашите клиенти на страница од трета страна за да извршат плаќање.

en: You don&#8217;t have permission to do this.
mk: Вие немате дозвола да го направите ова.

en: Yala
mk: Јала

en: Uttaradit
mk: Утарадит

en: Uthai Thani
mk: Утаи Тани

en: Udon Thani
mk: Удон Тани

en: Ubon Ratchathani
mk: Убон Ратчатани

en: Trat
mk: Трат

en: Trang
mk: Транг

en: Tak
mk: Так

en: Surin
mk: Сурин

en: Surat Thani
mk: Сурат Тани

en: Suphan Buri
mk: Суфан Бури

en: Lofa
mk: Лофа

en: Recommended
mk: Препорачано

en: Year(s)
mk: Година(и)

en: Month(s)
mk: Месец(и)

en: Week(s)
mk: Недела(и)

en: Day(s)
mk: Ден(ови)

en: Help WooCommerce improve with usage tracking
mk: Помогнете му на WooCommerce да се подобри со следењето на користењето

en: What currency do you accept payments in?
mk: Во која валута прифаќате плаќања?

en: Choose a state&hellip;
mk: Изберете држава…

en: Insufficient privileges to import products.
mk: Недоволни привилегии за увоз на продукти.

en: Insufficient privileges to export products.
mk: Недоволни привилегии за извоз на продукти.

en: Loading network orders
mk: Се вчитуваат мрежни нарачки

en: WooCommerce Network Orders
mk: Нарачки на WooCommerce Network

en: You do not have permission to edit API Keys
mk: Немате дозвола да уредувате клучеви на API

en: No keys found.
mk: Не се пронајдени клучеви.

en: Return to payments
mk: Врати се на плаќања

en: Yasothon
mk: Јасотон

en: Sukhothai
mk: Сухотаи

en: Songkhla
mk: Сонгкла

en: Sisaket
mk: Сисакет

en: Sing Buri
mk: Пеј Бури

en: Satun
mk: Сатун

en: Saraburi
mk: Сарабури

en: Samut Songkhram
mk: Самут Сонгхрам

en: Samut Sakhon
mk: Самут Сахон

en: Samut Prakan
mk: Самут Пракан

en: Sakon Nakhon
mk: Сакон Након

en: Sa Kaeo
mk: Са Каео

en: Roi Et
mk: Рои Ет

en: Rayong
mk: Рајонг

en: Ratchaburi
mk: Рачабури

en: Ranong
mk: Ранонг

en: Prachuap Khiri Khan
mk: Прачуап Кири Кан

en: Prachin Buri
mk: Прачин Бури

en: Phuket
mk: Пукет

en: Phitsanulok
mk: Фицанулок

en: Phichit
mk: Фичит

en: Phetchaburi
mk: Фечабури

en: Phetchabun
mk: Фечабун

en: Phayao
mk: Фајао

en: Phatthalung
mk: Фаталунг

en: Phang Nga
mk: Фанг Нга

en: Pattani
mk: Патани

en: Pathum Thani
mk: Патум Тани

en: Nonthaburi
mk: Нонтабури

en: Nong Khai
mk: Нонг Каи

en: Nong Bua Lam Phu
mk: Нонг Буа Лам Пу

en: Narathiwat
mk: Наративат

en: Nan
mk: Нан

en: Nakhon Si Thammarat
mk: Након Си Тамарат

en: Nakhon Sawan
mk: Након Саван

en: Nakhon Ratchasima
mk: Након Рачасима

en: Nakhon Phanom
mk: Након Фаном

en: Nakhon Pathom
mk: Након Патом

en: Nakhon Nayok
mk: Након Најок

en: Mukdahan
mk: Мукдахан

en: Maha Sarakham
mk: Маха Саракам

en: Mae Hong Son
mk: Син Меј Хонг

en: Lopburi
mk: Лопбури

en: Loei
mk: Лоеи

en: Lamphun
mk: Ламфун

en: Lampang
mk: Лампанг

en: Krabi
mk: Краби

en: Khon Kaen
mk: Кон Каен

en: Kanchanaburi
mk: Канчанабури

en: Kamphaeng Phet
mk: Камфаенг Фет

en: Kalasin
mk: Каласин

en: Chumphon
mk: Чумфон

en: Chonburi
mk: Чонбури

en: Chiang Rai
mk: Чианг Раи

en: Chiang Mai
mk: Чианг Маи

en: Chanthaburi
mk: Чантабури

en: Chaiyaphum
mk: Чајафум

en: Chai Nat
mk: Чаи Нат

en: Chachoengsao
mk: Чачоенгсао

en: Buri Ram
mk: Бури Рам

en: Bueng Kan
mk: Буенг Кан

en: Bangkok
mk: Бангкок

en: Ayutthaya
mk: Ајутаја

en: Ang Thong
mk: Анг Танг

en: Amnat Charoen
mk: Амнат Шароен

en: Sinoe
mk: Синое

en: River Gee
mk: Реката Џи

en: Rivercess
mk: Риверцес

en: Nimba
mk: Нимба

en: Montserrado
mk: Монсерадо

en: Margibi
mk: Маргиби

en: Grand Kru
mk: Гранд Кру

en: Grand Gedeh
mk: Гранд Гедех

en: Grand Cape Mount
mk: Големиот Кејп Маунт

en: Grand Bassa
mk: Гранд Баса

en: Gbarpolu
mk: Гбарполу

en: Bong
mk: Бонг

en: Bomi
mk: Боми

en: Jashore
mk: Јашор

en: Chattogram
mk: Чатограм

en: Profile &rarr;
mk: Профил &rarr;

note: translators: %s: regen thumbs url
en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you <a href="%s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
mk: Откако ќе ги објавите вашите промени, новите големини на слики може да не бидат прикажани додека не ги <a href="%s" target="_blank">Регенерирате сликичките</a>.

note: translators: 1: tools URL 2: regen thumbs url
en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you regenerate thumbnails. You can do this from the <a href="%1$s" target="_blank">tools section in WooCommerce</a> or by using a plugin such as <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
mk: Откако ќе ги објавите вашите промени, новите слики може да не бидат прикажани додека не ги регенерирате сликите. Можете да го направите ова од делот за <a href="%1$s" target="_blank">алатки во WooCommerce </a> или со користење на додаток како што се <a href="%2$s" target="_blank">Регенирај ги сликичките</a>.

en: Image size used for products in the catalog.
mk: Големина на слика искористена за продукти во каталогот.

en: Regenerate
mk: Регенерирај

en: Edit this order
mk: Уреди ја оваа нарачка

en: After publishing your changes, new image sizes will be generated automatically.
mk: Откако ќе ги објавите вашите промени, ќе се генерираат нови големини на слики.

en: Cancel thumbnail regeneration
mk: Откажи регенерирање на сликички

en: Change order status to completed
mk: Променете го статусот на нарачката во Завршен

en: Change order status to on-hold
mk: Променете го статусот на нарачката На Чекање

en: Change order status to processing
mk: Променете го статусот на нарачката Се Процесира

note: translators: %s: taxonomy term name
en: Make &#8220;%s&#8221; the default category
mk: Направи ја &#8220;%s&#8221; стандардна категорија

en: Thumbnail regeneration has been scheduled to run in the background.
mk: Регенерацијата на сликичката е закажана да работи во позадина.

en: This will regenerate all shop thumbnails to match your theme and/or image settings.
mk: Ова ќе ги регенерира сите сликички во продавницата за да одговара на вашите подесувања за тема и/или слика.

en: Regenerate shop thumbnails
mk: Регенерирани сликички на продавницата

en: Thumbnail regeneration is running in the background. Depending on the amount of images in your store this may take a while.
mk: Регенерацијата на сликата работи во позадина. Во зависност од бројот на слики во вашата продавница, ова може да потрае.

en: Cancelled product image regeneration job.
mk: Откажана регенерација на сликата на продуктот.

en: This is the default category and it cannot be deleted. It will be automatically assigned to products with no category.
mk: Ова е стандардна категорија и не може да се избрише. Автоматски ќе биде доделен на продукти без категорија.

note: translators: %s: default category
en: Deleting a category does not delete the products in that category. Instead, products that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
mk: Бришењето на категорија не ги брише продуктите во таа категорија. Наместо тоа, продуктите што беа доделени на избришаната категорија се поставени во категоријата %s.

note: translators: %s: Quantity.
en: %s quantity
mk: %s количина

en: Pay for this order
mk: Плати за оваа нарачка

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
mk: Некатегоризирано

note: translators: %s: Product title
en: Buy &ldquo;%s&rdquo;
mk: Купи &ldquo;%s&rdquo;

en: Products per row
mk: Продукти по ред

note: translators: %d: Setting value
en: The maximum allowed setting is %d
mk: Максимално дозволено подесување е %d

note: translators: %d: Setting value
en: The minimum allowed setting is %d
mk: Минималното дозволено подесување е %d

en: Sandbox API signature
mk: Sandbox API потпис

en: Sandbox API password
mk: Sandbox API лозинка

en: Sandbox API username
mk: Sandbox API клиентско име

en: Live API signature
mk: Потпис за API во живо

en: Live API password
mk: Лозинка за API на живо

en: Live API username
mk: Клиентско име на API во живо

en: Send notifications when an IPN is received from PayPal indicating refunds, chargebacks and cancellations.
mk: Испраќајте известувања кога IPN е примен од PayPal и укажува на рефундирање на средствата, откажувања и откажувања после спорна ситуација.

en: Enable IPN email notifications
mk: Овозможи IPN email известувања

en: Invalid webhook.
mk: Невалиден ID на webhook-от.

en: Invalid download log: not found.
mk: Невалиден лог за превземање: не е пронајден

en: Invalid download log: no ID.
mk: Невалиден лог за превземање: нема ID.

en: Unable to insert download log entry in database.
mk: Не може да се вметне превземен влезен лог во датабазата.

en: Images will display using the aspect ratio in which they were uploaded
mk: Сликите ќе се прикажат со користење на соодносот во кој беа поставени

en: Uncropped
mk: Неодсечена

en: Images will be cropped to a custom aspect ratio
mk: Сликите ќе бидат исечени по соодветниот однос

en: Images will be cropped into a square
mk: Сликите ќе бидат исечени во квадрат

en: Thumbnail cropping
mk: Отсекување на сликичка

en: Thumbnail width
mk: Ширина на сликичката

en: Main image width
mk: Ширина на Главната слика

en: Product Images
mk: Слики на продуктот

en: How many rows of products should be shown per page?
mk: Колку редови на продукти да се прикажат по страница?

en: Rows per page
mk: Редови по страна

en: How should products be sorted in the catalog by default?
mk: Како треба продуктите да бидат сортирани во каталогот стандардно?

en: Category display
mk: Прикажување на категорија

en: Choose what to display on the main shop page.
mk: Изберете што да се прикаже на главната страница на продавницата.

en: Product Catalog
mk: Каталог на продукти

en: Enable store notice
mk: Овозможи известувања за продавницата

en: If enabled, this text will be shown site-wide. You can use it to show events or promotions to visitors!
mk: Ако е овозможено, овој текст ќе биде прикажан на целата страница. Можете да го користите за да прикажите настани или промоции за посетителите!

en: Store Notice
mk: Известување на Продавницата

note: translators: %s: Product title
en: Select options for &ldquo;%s&rdquo;
mk: Одберете опции за  &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Product title
en: View products in the &ldquo;%s&rdquo; group
mk: Погледни продукти во &ldquo;%s&rdquo; групата

en: IPN email notifications
mk: IPN Email Известувања

note: translators: %s: ID of the attachment.
en: Regenerating images for attachment ID: %s
mk: Регенерирани слики за ID на прикачената датотеката: %s

en: Image size used for the main image on single product pages. These images will remain uncropped.
mk: Големина на сликата која се користи за главната слика на страници со еден продукт. Овие слики ќе останат неизменети.

en: How many products should be shown per row?
mk: Колку продукти да се прикажат по ред?

en: Choose what to display on product category pages.
mk: Изберете што да се прикаже на страниците со категории на продукти.

en: Completed product image regeneration job.
mk: Завршена е задачата за регенерација на сликата на продуктот.

en: Confirm navigation
mk: Потврди навигација

en: Permission #%d not found.
mk: Дозволата #%d не е пронајдена.

en: Status:
mk: Статус:

en: Invalid permission ID.
mk: Невалиден ID за дозвола.

en: Municipality / District
mk: Општина / Округ

note: translators: %s: field name
en: %s is not a valid postcode / ZIP.
mk: %s не е валиден поштенски код/ZIP.

en: Error processing refund. Please try again.
mk: Грешка при процесирање на поврат.Обидете се повторно.

en: Limit result set to products with specific SKU(s). Use commas to separate.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со специфичен SKU(s).Користете запирки за одделување.

en: Download ID.
mk: Превземи ID.

en: Search logs
mk: Барани log-ови

en: Shop pages
mk: Страници на Продавницата

en: No customer downloads found.
mk: Не се пронајдени превземања од Клиент.

en: Filter by IP address
mk: Филтрирај по IP адреса

en: Filter by user
mk: Филтрирај по клиент

en: Filter by order
mk: Филтрирај по нарачка

en: Filter by product
mk: Филтрирај по продукт

en: Permission ID
mk: ID на Дозвола

note: translators: %1$s: open link, %2$s: close link
en: This report link has expired. %1$sClick here to view the filtered report%2$s.
mk: Врската со овој извештај истекува. %1$s Кликнете овде за да го видите филтрираниот извештај %2$s.

en: Set Status - On backorder
mk: Постави Статус - Во исчекување на залиха

en: View report
mk: Погледни извештај

en: Customer download log
mk: Клиентски лог за превземање

en: Copy link
mk: Копирај линк(врска)

en: Copying to clipboard failed. You should be able to right-click the button and copy.
mk: Копирањето во клипборд не успеа. Треба да бидете во можност да кликнете со десното копче и да го копирате.

en: Date created:
mk: Дата на создавање:

note: translators: 1: date 2: time
en: Paid on %1$s @ %2$s
mk: Платено на %1$s @ %2$s

en: Filter by stock status
mk: Филтрирај по статус на залиха

en: On backorder
mk: На Нарачка(во позадина)

note: translators: WooCommerce link to setting up shipping zones
en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) or fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported. Please see the shipping zones <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
mk: Поштенските кодови што содржат заменски знаци (на пр. CB23*) или целосно нумерички опсег (на пр., <code> 90210 ... 99000 </code>) исто така се поддржани. За повеќе информации погледнете ја <a href="%s" target="_blank"> документацијата </a> за зоните за испорака.

en: File ID
mk: ID на датотеката

en: Filter by file
mk: Филтрирај по датотека

[ctx: %s = human-readable time difference]
note: translators: %s: human-readable time difference
en: %s ago
mk: пред %s

en: Change status:
mk: Промени статус:

en: Completed
mk: Завршено

en: On-hold
mk: На-Чекање

en: Payment via
mk: Плаќање преку

en: Change status to completed
mk: Променете го статусот во Завршен

en: Change status to on-hold
mk: Променете го статусот На Чекање

en: Change status to processing
mk: Променете го статусот во Се Процесира

en: Create your first coupon
mk: Креирај го твојот прв купон

note: translators: 1: subscriptions docs 2: subscriptions docs
en: To receive updates and support for this extension, you need to <strong>purchase</strong> a new subscription or consolidate your extensions to one connected account by <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">sharing</a> or <a href="%2$s" title="Transferring Docs">transferring</a></strong> this extension to this connected account.
mk: За да добивате ажурирања и поддршка за оваа екстензија, треба да <strong>купите</strong> нова претплата или да ги консолидирате вашите екстензии на една поврзана сметка со <strong><a href="%1$s" title="Споделување на документи">споделување</a> или <a href="%2$s" title="Пренесување на документи">пренесување</a></strong> на оваа екстензија на оваа поврзана сметка.

en: Existing products that match by ID or SKU will be updated. Products that do not exist will be skipped.
mk: Постоечките продукти кои се совпаѓаат со ID или SKU ќе се ажурираат. Продуктите кои не постојат ќе бидат прескокнати.

en: The WooCommerce Helper plugin is no longer needed. <a href="%s">Manage subscriptions</a> from the extensions tab instead.
mk: WooCommerce Helper plugin повеќе не е потребен. <a href="%s"> Управувајте со претплати </a> наместо од таб-от за екстензии.

en: payment setup
mk: подесување на плаќање

en: Reasons you'll love Jetpack
mk: Причини поради кои ќе го сакате  Jetpack

en: Webhook topic unknown. Please select a valid topic.
mk: Webhook непозната тема.Ве молиме изберете валидна тема.

note: translators: %s: webhook name
en: Delete "%s" permanently
mk: Избриши "%s" перманентно

en: payment setup and automated taxes
mk: подесување на плаќање и автоматизирани даноци

en: Continue with Jetpack
mk: Продолжи со Jetpack

en: Email address to receive payments
mk: Email адреса за примање на плаќања

en: Direct payments to email address:
mk: Директно плаќање на email адреси:

note: translators: %s: URL
en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Square</a>.
mk: Безбедно прифатете кредитни и дебитни картички со една ниска стапка , без изненадувачки провизии (достапни стандардни стапки). Продајте онлајн и чувајте и следете ги продажбите и инвентарот на едно место. <a href="%s" target="_blank"> Дознај повеќе за Square </a>.

note: translators: %s: URL
en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
mk: Изберете го саканото плаќање, плати сега, плати подоцна или дел. Без броеви на кредитни картички, без лозинки, без грижи. <a href="%s" target="_blank">Дознај повеќе за Кларна</a>.

en: Square
mk: Плоштад

en: Klarna Payments
mk: Плаќања на Кларна

note: translators: %s: URL
en: Full checkout experience with pay now, pay later and slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
mk: Комплетна искуство со проверка на плати сега, плати подоцна и поделено на делови. Без броеви на кредитни картички, без лозинки, без грижи. <a href="%s" target="_blank"> Дознај повеќе за Klarna </a>.

note: translators: %s: URL
en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
mk: Прифатете дебитни и кредитни картички во 135 + валути, методи како што се Alipay, и проверка со еден допир со Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Дознај повеќе</a>.

en: Customer downloads
mk: Клиентски превземања

en: Revision restored.
mk: Ревизијата е вратена.

en: I will also be selling products or services in person.
mk: Јас исто така ќе продавам продукти или услуги лично.

note: translators: %s: Home URL
en: If you like, you may enter custom structures for your product URLs here. For example, using <code>shop</code> would make your product links like <code>%sshop/sample-product/</code>. This setting affects product URLs only, not things such as product categories.
mk: Доколку сакате, можете да внесете клиентски структури за URL-то на вашиот продукт. На пример, користењето на <code> shop </code> ќе ѓи направи линковите за вашиот продукт како <code>%sshop/sample-product/</code>. Ова подесување влијае само на URL-то на продуктот, а не на работи како што се категории на продукти.

note: translators: %s: post title
en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
mk: Премести &#8220;%s&#8221; во Канта за Отпадоци

en: Determines how this attribute's values are displayed.
mk: Одредува како се прикажуваат вредностите на овој атрибут.

en: This product has produced sales and may be linked to existing orders. Are you sure you want to delete it?
mk: За овој продукт има продажби и може да биде поврзан со постоечките нарачки. Дали сте сигурни дека сакате да го избришете?

note: translators: %s: Product title
en: Read more about &ldquo;%s&rdquo;
mk: Прочитај повеќе за &ldquo;%s&rdquo;

en: Attributes let you define extra product data, such as size or color. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets.
mk: Атрибутите ви овозможуваат да дефинирате дополнителни податоци за продуктот, како што се големината или бојата. Овие атрибути можете да ги користите во страничната лента на продавницата со користење на " слоевити нав" додатоци.

en: Basarabeasca
mk: Басарабеаска

en: New payment methods can only be added during checkout. Please contact us if you require assistance.
mk: Новите начини на плаќање можат да се додадат само при проверка. Ве молиме контактирајте не ако ви треба помош.

en: This key is invalid or has already been used. Please reset your password again if needed.
mk: Овој клуч е неважечки или веќе се користи. Ве молиме повторно да ја ресетирате лозинката ако е потребно.

en: End date of sale price, as GMT.
mk: Крајниот датум на продажната цена, како GMT.

en: Define if the variation is visible on the product's page.
mk: Дефинирајте дали варијантата е видлива на страницата на продуктот.

en: Order updated and sent.
mk: Нарачката е ажурирана и испратена

en: Resend new order notification
mk: Препрати известување за нова нарачка

en: Maximum depth
mk: Максимална длабочина

en: Relevance
mk: Релевантност

en: A list of your store's top-rated products.
mk: Листа на Ваши најдобро рангирани продукти.

en: Recent Product Reviews
mk: Скорешни критики за продуктите

en: Display a list of recent reviews from your store.
mk: Прикажи листа на неодамнешни прегледи од вашата продавница.

en: Filter Products by Rating
mk: Филтрирај Продукти по рејтинг

en: Product Tag Cloud
mk: Облак на ознаки на Продуктот

en: Product Search
mk: Пребарување низ Продукти

en: A search form for your store.
mk: Форма за прбарување за Вашата продавница.

en: Filter Products by Price
mk: Филтрирај Продукти по цена

en: Filter Products by Attribute
mk: Филтрирај по атрибути на Продукти

en: Display the customer shopping cart.
mk: Приказ на Клиентската потрошувачка кошничка.

note: translators: 1: wc_load_cart 2: woocommerce_init translators: 1: class::method 2: plugins_loaded
en: %1$s should not be called before the %2$s action.
mk: %1$s не треба да се повика пред %2$s акцијата.

en: Please, provide an attribute name.
mk: Ве молиме, проследете име на атрибут.

en: Sorry, the order could not be found. Please contact us if you are having difficulty finding your order details.
mk: За жал, нарачката не може да се пронајде. Ве молиме контактирајте не ако имате потешкотии да најдете детали за нарачката.

en: Please enter a valid email address
mk: Ве молиме внесете валидна email адреса

note: translators: %s: product name
en: Sorry, "%s" is no longer in stock so this order cannot be paid for. We apologize for any inconvenience caused.
mk: Се извинуваме, "%s" повеќе не е на залиха, така што оваа нарачка не може да се плати. Се извинуваме за непријатностите кои се причинети.

note: translators: 1: WC_Logger::log 2: level
en: %1$s was called with an invalid level "%2$s".
mk: %1$s е повикана со невалидно ниво "%2$s".

note: translators: 1: class name 2: WC_Log_Handler_Interface
en: The provided handler %1$s does not implement %2$s.
mk: Овозможениот ракувач %1$s  не вклучува %2$s.

en: Unable to add payment method to your account.
mk: Не може да се додаде метод за плаќање на вашата сметка.

en: Payment method successfully added.
mk: Метод на плаќање е успешно додаден.

en: Invalid payment gateway.
mk: Невалидна Порта за плаќање.

en: Create account password
mk: Креирај лозинка за корисничката сметка

en: Fee has already been added.
mk: Провизијата веќе беше додадена.

note: translators: 1: class name 2: woocommerce_logging_class 3: WC_Logger_Interface
en: The class %1$s provided by %2$s filter must implement %3$s.
mk: Класата %1$s обезбедена од филтерот %2$s мора да го имплементира %3$s.

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
mk: Нема опции за доставување. Проверете дали адресата е правилно внесена или побарајте нè доколку ви е потребна помош.

en: Display a list of a customer's recently viewed products.
mk: Прикажи листа на неодамна прегледани продукти на купувачот.

en: Display a list of star ratings to filter products in your store.
mk: Прикажете листа со рејтинг Звездичка за филтрирање продукти во вашата продавница.

en: A list of your store's products.
mk: Листа на продукти во Продавницата.

en: A cloud of your most used product tags.
mk: Облак од најчесто користени ознаки за продуктот.

en: Display a slider to filter products in your store by price.
mk: Прикажете лизгач за филтрирање продукти по цена во вашата продавница.

en: Display a list of attributes to filter products in your store.
mk: Прикажете листа со атрибути за филтрирање продукти во вашата продавница.

en: Active Product Filters
mk: Активни филтри на продукти

en: Display a list of active product filters.
mk: Прикажи листа на активни филтри на продуктите.

en: unknown
mk: непознато

note: translators: %s fee amount
en: %s fee
mk: %s провизија

en: This option will delete ALL of your tax rates, use with caution. This action cannot be reversed.
mk: Оваа опција ќе ги избрише сите ваши даночни стапки, користете со претпазливост. Ова дејство не може да се промени.

en: Delete tax rates
mk: Избришете даночни стапки

en: Create pages
mk: Креирај Страници

en: Create default WooCommerce pages
mk: Креирај основни WooCommerce страници

en: Clear customer sessions
mk: Исчисти ја сесијата на корисник

en: WooCommerce transients
mk: WooCommerce транзиенти

[ctx: Page setting]
en: Terms and conditions
mk: Термини и Услови

note: Translators: %s: function name.
en: %s failed. Contact your hosting provider.
mk: %s Пропадна.Контактирајте го Вашиот Хост провајдер.

en: The postal code, if any, in which your business is located.
mk: Поштенски код,ако има,во кој е лоциран Вашиот бизнис.

en: The country and state or province, if any, in which your business is located.
mk: Земјата и државата или провинцијата, доколку ги има, во која е лоциран Вашиот бизнис.

en: The city in which your business is located.
mk: Град во кој е лоциран Вашиот бизнис.

en: An additional, optional address line for your business location.
mk: Дополнителна, опциона адресна линија за вашата деловна локација.

en: The street address for your business location.
mk: Улична адреса за Вашата Бизнис локација

en: This is where your business is located. Tax rates and shipping rates will use this address.
mk: Ова е местото каде што се наоѓа вашиот бизнис. Даночните стапки и и стапките за испорака ќе ја користат оваа адреса.

en: Store Address
mk: Адреса на продавницата

en: Update now
mk: Ажурирај сега

note: translators: %s: version number
en: The following active plugin(s) have not declared compatibility with WooCommerce %s yet and should be updated and examined further before you proceed:
mk: Следните активни plugin (ови) не декларираа компатибилност со WooCommerce %s и треба да се ажурираат и да се испитаат понатаму пред да продолжите:

en: Tested up to WooCommerce version
mk: Тестирано до верзија на WooCommerce

note: translators: %s: version number
en: <strong>Heads up!</strong> The versions of the following plugins you're running haven't been tested with WooCommerce %s. Please update them or confirm compatibility before updating WooCommerce, or you may experience issues:
mk: <strong>Главата горе!</strong> Верзиите на додатоците не се тестирани на WooCommerce %s. Ажурирарјте ги и потврдете ја компатибилноста пред ажурирање на WooCommerce, или можете да имате проблеми:

en: Country / State
mk: Земја/Држава

en: Post Type Counts
mk: Број на типови на Постови

note: translators: 1: X-Accel-Redirect 2: X-Sendfile 3: mod_xsendfile
en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, %1$s / %2$s can be used to serve downloads instead (server requires %3$s).
mk: Принудувањето на преземањата ќе го задржи URL-то скриено, но некои сервери може да опслужат големи датотеки небезбедно. Ако е поддржано,  %1$s / %2$s може да се користи за место да се користат превземања (серверот бара %3$s).

en: Database Index Size
mk: Големина на индексот на базата на податоци

en: Database Data Size
mk: Големина на податоците во базата на податоци

en: Total Database Size
mk: Вкупна големина на базата на податоци

en: Position
mk: Позиција

en: Upload a new file
mk: Аплоад

note: translators: 1: refund id 2: refund date 3: username
en: Refund #%1$s - %2$s by %3$s
mk: Рефундирање #%1$s - %2$s by %3$s

en: Add shipping
mk: Додај испорака

note: translators: 1: product ID 2: quantity in stock
en: The stock has not been updated because the value has changed since editing. Product %1$d has %2$d units in stock.
mk: Залихата не е ажурирана бидејќи вредноста се променила од уредувањето. Продуктот %1$d има %2$d единици на залиха.

en: Order details manually sent to customer.
mk: Деталите за нарачката ќе бидат рачно испратени до клиентот.

en: Choose an action...
mk: Изберете акција...

en: Lifetime Subscription
mk: Доживотна претплата

en: Sort by:
mk: Подреди по:

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
mk: Датотеката е празна или користи различно шифрирање од UTF-8, обидете се повторно со нова датотека.

en: Expired
mk: Истечено

en: Expiring Soon
mk: Истекува наскоро

en: Update Available
mk: Достапно е ажурирање

note: translators: 1: WooCommerce 2:: five stars
en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. A huge thanks in advance!
mk: Ако сакате %1$s ве молиме оставете за нас %2$s рејтинг. Голема благодарност однапред!

en: Transfer existing products to your new store — just import a CSV file.
mk: Префрлете ги постоечките продукти во новата продавница - само увезете CSV датотека.

en: Import products
mk: Увези продукти

en: Have an existing store?
mk: Имате постоечка продавница?

en: Create a product
mk: Креирај продукт

en: Yes please!
mk: Да Ве молам!

en: We're here for you — get tips, product updates, and inspiration straight to your mailbox.
mk: Ние сме тука за вас - добијте совети, ажурирања на продукти и инспирација директно во вашето сандаче.

en: You're ready to start selling!
mk: Подготвени сте за Продажба!

en: Your site might be on a private network. Jetpack can only connect to public sites. Please make sure your site is visible over the internet, and then try connecting again 🙏.
mk: Вашиот сајт може да е сместен во приватна мрежа. Jetpack може да се поврзе само на јавни сајтови. Ве молиме проверете дали вашиот сајт е видлив преку интернет, а потоа обидете се повторно да се поврзете 🙏.

en: Sorry! We couldn't contact Jetpack just now 😭. Please make sure that your site is visible over the internet, and that it accepts incoming and outgoing requests via curl. You can also try to connect to Jetpack again, and if you run into any more issues, please contact support.
mk: За жал! Не можевме да контактираме со Jetpack во моментов  😭. Ве молиме проверете дали вашиот сајт е видлив преку интернет и дека прифаќа дојдовни и појдовни барања преку curl. Можете исто така да се обидете повторно да се поврзете со Jetpack, и ако имате проблеми, ве молиме контактирајте ја поддршката.

en: Sorry! We tried, but we couldn't install Jetpack for you 😭. Please go to the Plugins tab to install it, and finish setting up your store.
mk: За жал! Се обидовме, но не можевме да го инсталираме Jetpack 😭. Одете во делот за plugin-ови за да ја инсталирате и завршите со подесувањето на вашата продавница.

en: Sorry! We tried, but we couldn't connect Jetpack just now 😭. Please go to the Plugins tab to connect Jetpack, so that you can finish setting up your store.
mk: За жал! Се обидовме, но сега не можевме да се поврземе со Jetpack 😭. Одете на Делот за plugin-ови за поврзување со Jetpack, за да можете да го завршите подесувањето на вашата продавница.

en: Share new items on social media the moment they're live in your store.
mk: Споделете нови ставки во социјалните медиуми во моментот кога ќе ги имате во Вашата продавница.

en: Product promotion
mk: Промоција на продуктот

en: Get an alert if your store is down for even a few minutes.
mk: Добијте известување ако вашата продавница е недостапна дури и неколку минути.

en: Store monitoring
mk: Мониторинг на продавница

en: Get insights on how your store is doing, including total sales, top products, and more.
mk: Добијте увид за тоа како работи вашата продавница, вклучувајќи ја и вкупната продажба, врвните продукти и друго.

en: Finish setting up your store
mk: Заврши со подесување на Твојата продавница

en: Sorry, we couldn't connect your store to Jetpack
mk: За жал, не можевме да ја поврземе вашата продавница со Jetpack

en: By connecting your site you agree to our fascinating <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank">share details</a> with WordPress.com
mk: Со поврзување на вашиот сајт, се согласувате со нашите фасцинантни <a href="%1$s" target="_blank"> Услови за користење </a> и <a href="%2$s" target="_blank"> Сподели детали </a> со WordPress.com

en: Store stats
mk: Статистики на Продавницата

en: Protect your store from unauthorized access.
mk: Заштитете ја Вашата продавница од неовластен пристап.

en: Better security
mk: Подобра сигурност

en: Bonus reasons you'll love Jetpack
mk: Бонус причини зошто ќе уживате во Jetpack

en: Connect your store to Jetpack to enable extra features
mk: Поврзи ја твојата продавница со  Jetpack за да се овозможат екстра опции

en: Connect your store to Jetpack
mk: Поврзи ја твојата продавница со  Jetpack

en: automated taxes
mk: автоматски даноци

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: Your store is almost ready! To activate services like %s, just connect with Jetpack.
mk: Вашата продавница е речиси подготвена! За да активирате услуги како %s, едноставно поврзете се со Jetpack.

en: payment setup, automated taxes and discounted shipping labels
mk: поставување на плаќање, автоматизирани даноци и етикети за испорака со попуст

en: Storefront Theme
mk: Storefront тема

en: Stripe email address
mk: Stripe email адреса

en: Stripe email address:
mk: Stripe email адреса:

en: Collect payments from customers offline.
mk: Собирај плаќања од клиенти офлајн.

note: translators: %s: Link
en: WooCommerce can accept both online and offline payments. <a href="%s" target="_blank">Additional payment methods</a> can be installed later.
mk: WooCommerce може да ги прифати плаќањата преку интернет и офлајн. <a href="%s" target="_blank"> Дополнителни начини на плаќање </a> може подоцна да се инсталираат.

en: PayPal email address:
mk: PayPal email адреса:

en: Automated Taxes
mk: Автоматизирани даноци

en: Activate
mk: Активирај

en: What type of products do you plan to sell?
mk: Каков вид на продукти ќе продавате?

en: The following wizard will help you configure your store and get you started quickly.
mk: Следниот волшебник ќе ви помогне да ја конфигурирате вашата продавница и брзо да започнете.

en: Shipping Method
mk: Метод за испорака

en: Shipping Zone
mk: Зона за испорака

en: Don't charge for shipping.
mk: Не наплаќај за испорака.

en: What would you like to charge for flat rate shipping?
mk: Што сакате да наплатите за испорака со фиксна стапка?

en: Set a fixed price to cover shipping costs.
mk: Постави фиксна цена за покривање на трошоци за испорака.

en: Flat Rate
mk: Рамна стапка

en: Jetpack
mk: Jessore

en: I plan to sell digital products
mk: Планирам да продавам виртуелни/дигитални продукти

en: I plan to sell physical products
mk: Планирам да продавам физички продукти

en: Store setup
mk: Подесување на Продавницата

en: Terms and Conditions Page
mk: Страница на Термини и Услови

en: My Account Page
mk: Страница на Мојата Сметка

en: Checkout Page
mk: Страница за Проверка

en: Cart Page
mk: Страница на кошничката

en: Shop Page
mk: Страница на Продавницата

en: I plan to sell both physical and digital products
mk: Планирам да продавам и физички и дигитални продукти

en: Invalid coupon
mk: Невалиден купон

note: translators: %s: extensions count
en: Extensions %s
mk: Екстензии %s

note: translators: %s: $key Key to check
en: Generic add/update/get meta methods should not be used for internal meta data, including "%s". Use getters and setters.
mk: Општите Додај/ Ажурирај /Превземи мета методи не треба да се користат за внатрешни мета податоци, вклучително и "%s". Користете  getters и setters.

note: translators: %s: date
en: Coupon scheduled for: %s.
mk: Купонот е закажан за: %s.

note: translators: %s: date
en: Order scheduled for: %s.
mk: Нарачката е по распоред за: %s.

en: Enter a fixed amount or percentage to apply as a fee.
mk: Внесете фиксен износ или процент кој ќе се додаде како провизија/надомест

note: translators: %s: image URL
en: Unable to use image "%s".
mk: Сликата "%s" не може да се користи.

en: The "locations not covered by your other zones" zone cannot be updated.
mk: "Локациите кои не се опфатени од вашите други зони" не може да се ажурираат.

en: Product categories that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
mk: Категории на продукти на кои купонот нема да се примени, или кои не можат да бидат во кошничката со цел да се примени "фиксен попуст на кошничка".

en: Product categories that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
mk: Категории на продукти за кои ќе се примени купонот, или кои треба да бидат во кошничката со цел да се примени "фиксен попуст на кошничка".

en: Products that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
mk: Продукти за кои купонот нема да се примени, или кои не можат да бидат во кошничката со цел да се примени "Фиксен попуст на Кошничка".

en: Products that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
mk: Продукти за кои ќе се примени купонот или кои треба да бидат во кошничката за да се примени "Фиксен попуст на Кошничка".

en: Search results only
mk: Само резултатите од пребарувањето

note: translators: 1: rating 2: rating count translators: %1$s is referring to the average rating value, %2$s is referring to the number of ratings
en: Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer rating | Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer ratings
mk[0]: Оценето %1$s од 5 врз основа на оценка на клиент %2$s
mk[1]: Оценето %1$s од 5 врз основа на оценки на клиент %2$s

en: All Products
mk: Сите продукти

en: No matching product exists to update.
mk: Нема продукти кои се совпаѓаат за ажурирање.

en: Shop only
mk: Продавница ,само

en: Shop and search results
mk: Продавница и резултати од пребарување

en: Subject (paid)
mk: Предмет (платен)

note: translators: %s: Available placeholders for use translators: %s: list of placeholders
en: Available placeholders: %s
mk: Достапни резервирани места: %s

en: Invalid customer query.
mk: Невалиден клиентско барање

en: List of upsell products IDs.
mk: Листа на ID на продукти промовирање(upsell)

en: This order cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
mk: Оваа нарачка не може да се плати. Ве молиме контактирајте не ако ви треба помош.

en: Please log in to your account below to continue to the payment form.
mk: Ве молиме најавете се на Вашата сметка подолу за да продолжите до формата за Плаќање.

note: translators: %s: image URL
en: Not able to attach "%s".
mk: Не може да се прикачи "%s".

en: Variation cannot be imported: Missing parent ID or parent does not exist yet.
mk: Не може да се увезе варијантата: Недостасува родителски ID или родител сè уште не постои.

note: translators: %d: product ID
en: Invalid product ID %d.
mk: Невалиден  ID на продукт %d.

en: Invalid product type.
mk: Невалиден тип на продукт.

en: Add New
mk: Додај Нов

note: translators: use local order of street name and house number.
en: House number and street name
mk: Улица и број

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
mk: API клучот е генериран успешно. Бидете сигурни дека ќе ги копирате вашите нови клучеви сега, бидејќи тајниот клуч ќе биде скриен откако ќе ја напуштите оваа страница.

en: A product with this SKU already exists.
mk: Продукт со овој SKU (баркод)  веќе постои

en: A product with this ID already exists.
mk: Продукт со овој ID веќе постои

en: Generate CSV
mk: Генерирај CSV

en: Order restored
mk: Нарачката е вратена

en: Locations not covered by your other zones
mk: Локации кои не се опфатени со Вашите други зони

en: Star ratings should be required, not optional
mk: Рангирање со ѕвезди можи да биди побарано,не е задолжително

en: Enable star rating on reviews
mk: Овозможи рејтинг со ѕведички за рецензиите

en: Reviews can only be left by "verified owners"
mk: Критики можат да бидат оставени само од "верификувани сопственици"

en: Enable product reviews
mk: Овозможи критики за продуктите

note: Translators: %s: page name.
en: The URL of your %s page (along with the Page ID).
mk: URL на Вашата %s страна (заедно со ID на страницата).

en: The homepage URL of your site.
mk: URL на страницата Дома на Вашиот Сајт

en: Yes, export all custom meta
mk: Да, извезете ги сите сопствени мета

en: Export custom meta?
mk: Извези свои мета?

en: Product variations
mk: Варијанти на продуктот

en: Export all products
mk: Извези ги сите продукти

en: Which product types should be exported?
mk: Кои типови на продукти треба да се извезат?

en: Export all columns
mk: Извези ги сите колони

en: Which columns should be exported?
mk: Кои колони треба да се извезат?

en: Export Products
mk: Извези Продукти

en: Product restored
mk: Продуктот е обновен

en: Coupon restored
mk: Купонот е обновен.

en: Set Status - Out of stock
mk: Постави Статус - Нема на залиха

en: Set Status - In stock
mk: Постави Статус - На Залиха

en: Export products to a CSV file
mk: Извези ги продуктите во CSV датотека

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all products.
mk: Оваа алатка ви овозможува да генерирате и да преземате CSV датотека која содржи листа на сите продукти.

en: Column name
mk: Име на колона

en: Default attribute
mk: Стандарден атрибут

en: Attribute name
mk: Име на атрибутот

note: translators: %d: Meta number translators: %s: meta data name
en: Meta: %s
mk: Мета: %s

en: Short description
mk: Краток опис

en: Published
mk: Објавено

en: Expires on:
mk: Истекува на:

en: Expiring soon!
mk: Истекува наскоро!

en: Subscriptions
mk: Претплати

note: translators: Email address of person who shared the subscription.
en: Shared by %s
mk: Споделено од %s

en: Connected to WooCommerce.com
mk: Поврзан со WooCommerce.com

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
mk: Залиха

en: Images
mk: Слики

en: Connect
mk: Поврзете се

note: translators: %1$d: sites active, %2$d max sites active
en: Subscription: Not available - %1$d of %2$d already in use
mk: Претплата: Не е достапна - %1$d за %2$d е веќе во употреба

en: Disconnect
mk: Дисконектирано

en: My Subscriptions
mk: Моја претплата

en: Inactive
mk: Неактивен

en: We've made things simpler and easier to manage moving forward. From now on you can manage all your WooCommerce purchases directly from the Extensions menu within the WooCommerce plugin itself. <a href="%s">View and manage</a> your extensions now.
mk: Ги направивме работите поедноставни и полесно да управуваат со напредокот. Од сега па натаму може да управувате со сите ваши купувања од WooCommerce директно од менито Екстензии во самиот plugin на WooCommerce. <a href="%s"> Приказ и управување со </a> вашите екстензии сега.

en: Show advanced options
mk: Прикажи напредни можности

en: Hide advanced options
mk: Сокриј напредни опции

en: CSV Delimiter
mk: CSV Разделник

en: Update existing products
mk: Ажурирајте ги постоечките продукти

en: Your products are now being imported...
mk: Вашите продукти сега се увезуваат...

en: Importing
mk: Се увезува

en: Run the importer
mk: Стартувај го увозникот

en: Do not import
mk: Не увезувај

en: Sample:
mk: Примерок:

en: Map to field
mk: Мапирај до поле

en: Map CSV fields to products
mk: Мапирај CSV полиња према продукти

en: Import Products
mk: Увези продукти

en: Reason for failure
mk: Причина за неуспех

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
mk: Увозот е комплетен!

en: View import log
mk: Приказ на лог од увоз

note: translators: %d: products count
en: Failed to import %s product | Failed to import %s products
mk[0]: Неуспешен увоз на %s продукт
mk[1]: Неуспешен увоз на %s продукти

note: translators: %d: products count
en: %s product was skipped | %s products were skipped
mk[0]: %s продуктот беше прескокнат
mk[1]: %s продуктите беа прескокнати

note: translators: %d: products count
en: %s product updated | %s products updated
mk[0]: %s продуктот е ажуриран
mk[1]: %s продуктите се ажурирани

en: Attribute visibility
mk: Видливост на атрибутот

en: Is a global attribute?
mk: Дали е глобален атрибут?

en: Attribute value(s)
mk: Атрибут вредност(и)

en: Download URL
mk: Превземи URL

en: Download name
mk: Име на превземањето

en: External product
mk: Надворешни продукти

note: translators: %d: Download number translators: %s: download number
en: Download %d URL
mk: Превземи %d URL

note: translators: %d: Download number translators: %s: download number
en: Download %d name
mk: Превземи %d Име

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d default
mk: Атрибут %d стандарден

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d global
mk: Атрибут %d глобален

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d visible
mk: Атрибут %d видлив

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d value(s)
mk: Атрибут %d вредност(и)

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d name
mk: Атрибут %d име

en: External URL
mk: Надворешна  URL

en: Download expiry days
mk: Денови по кои превземањето истекува

en: Allow customer reviews?
mk: Дозволи критики од корисници

en: Date sale price ends
mk: Продажната цена завршува на дата

en: Date sale price starts
mk: Продажната цена започнува на дата

en: Visibility in catalog
mk: Видливост во каталог

en: Is featured?
mk: Е вклучен?

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
mk: Фајлот е празен. Ве молиме внесете нешто повеќе суштинско. Оваа грешка, исто така, може да биде предизвикана поради тоа што поставувањето е оневозможено во вашиот php.ini или преку post_max_size да биде дефинирано како помало од upload_max_filesize во php.ini.

en: Done!
mk: Направено!

en: Column mapping
mk: Мапирање на колона

en: Browse Extensions
mk: Преглед на екстензии

en: Installed Extensions without a Subscription
mk: Инсталирани екстензии без Претплата

en: Upgrade
mk: Надградба

en: Subscription: Unlimited
mk: Претплата: Неограничена

note: translators: %1$d: sites active, %2$d max sites active
en: Subscription: Using %1$d of %2$d sites available
mk: Претплата: Користете %1$d од %2$d достапни страници

en: Auto renews on:
mk: Автоматско обновување на:

en: Expired :(
mk: Истечено  :(

en: Parent SKU
mk: Главна SKU

en: WooCommerce Extensions
mk: WooCommerce Екстензии

en: Product Title
mk: Наслов на Продукт

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
mk: Невалиден тип на датотека. Увозникот поддржува CSV и TXT формати на датотеки.

en: Choose a CSV file from your computer:
mk: Изберете CSV датотека од Вашиот компјутер:

en: Select fields from your CSV file to map against products fields, or to ignore during import.
mk: Изберете полиња од вашата CSV датотека за да ги мапирате наспроти полињата на продукти, или да ги игнорирате за време на увозот.

en: Upload CSV file
mk: Подигни CSV датотека

en: Backorders allowed?
mk: Нарачки со чекање дозволено?

en: Manage your subscriptions, get important product notifications, and updates, all from the convenience of your WooCommerce dashboard
mk: Управувајте со вашите претплати, добијте важни известувања за продуктите и ажурирања, се од практичноста на контролната табла на WooCommerce

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
mk: Алтернативно, внесете ја патеката до CSV датотеката на вашиот сервер:

en: This tool allows you to import (or merge) product data to your store from a CSV or TXT file.
mk: Оваа алатка ви овозможува да увезувате (или спојувате) податоци за продуктот во вашата продавница од CSV датотека.

note: translators: %d: products count
en: %s product imported | %s products imported
mk[0]: %s продуктот е увезен
mk[1]: %s продуктите се увезени

en: This subscription has expired. Contact the owner to <strong>renew</strong> the subscription to receive updates and support.
mk: Оваа претплата е истечена. Контактирајте го сопственикот со <strong> обнови ја </strong> претплатата за да добивате новости и поддршка.

en: Looking for the WooCommerce Helper?
mk: Барате помошник за WooCommerce?

en: This subscription is expiring soon. Please <strong>renew</strong> to continue receiving updates and support.
mk: Оваа претплата истекува наскоро. Ве молами <strong> Обновете ја </strong> за да продолжите да добивате надградби и поддршка.

en: Renew
mk: Обнови

en: This subscription has expired. Please <strong>renew</strong> to receive updates and support.
mk: Оваа претплата е истечена. Ве молиме <strong> Обновете ја </strong> за да добивате новости и поддршка.

en: WooCommerce Helper
mk: WooCommerce Помошник

en: This is a featured product
mk: Ова е избран продукт

en: This setting determines which shop pages products will be listed on.
mk: Ова подесување одредува на кои страници од продавницата ќе бидат наведени продуктите.

en: To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
mk: За да го овозможите ова ажурирање, треба да <strong> купите  </strong> нова претплата.

note: translators: %s: version number
en: Version %s is <strong>available</strong>. To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
mk: Верзијата %s е <strong> достапна </strong>. За да го овозможите ова ажурирање, треба да <strong> купите </strong> нова претплата.

en: Enable auto-renew
mk: Овозможи автоматскa обновa

en: Subscription is <strong>expiring</strong> soon.
mk: Претплатата <strong>истекува</strong> наскоро.

en: To enable this update you need to <strong>activate</strong> this subscription.
mk: За да го овозможите ова ажурирање, треба да ја <strong> активирате </strong> оваа претплата.

note: translators: %1$s: product name, %2$s: plugins screen url
en: An error has occurred when deactivating the extension %1$s. Please proceed to the <a href="%2$s">Plugins screen</a> to deactivate it manually.
mk: Настана грешка при деактивирање на екстензијата %1$s. Ве молиме продолжете до <a href="%2$s"> на екранот за додатоци </a>  за да ја деактивирате рачно.

note: translators: %s: version number
en: Version %s is <strong>available</strong>.
mk: Верзија %s е <strong>достапна</strong>.

note: translators: %1$s: helper url, %2$d: number of extensions
en: Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extension</a> which should be updated first before updating WooCommerce. | Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extensions</a> which should be updated first before updating WooCommerce.
mk[0]: Забелешка: Во моментов имате <a href="%1$s">%2$d платена екстензија </a>, која треба прво да се ажурира пред да се ажурира WooCommerce.
mk[1]: Забелешка: Во моментов имате <a href="%1$s">%2$d платени екстензии </a>, кои треба прво да се ажурираат пред да се ажурира WooCommerce.

en: Authentication and subscription caches refreshed successfully.
mk: Проверка на автентичност и претплата е успешно освежен.(cash refresh)

note: translators: %s: product name
en: The extension %s has been deactivated successfully.
mk: Екстензијата  %s е деактивирана успешно

note: translators: %s: product name
en: An error has occurred when deactivating the subscription for %s. Please try again later.
mk: Настана грешка при деактивирање на претплатата за %s. Обидете се повторно подоцна.

note: translators: %s: product name
en: An error has occurred when activating %s. Please try again later.
mk: Се појави грешка при активирање  %s. Обидете се повторно подоцна.

note: translators: %s: product name
en: %s activated successfully. You will now receive updates for this product.
mk: %s активиран успешно. Ќе примаш ажурирања за овој продукт.

en: Create a new webhook
mk: Креирај нов webhook

en: Webhooks are event notifications sent to URLs of your choice. They can be used to integrate with third-party services which support them.
mk: Webhook-ови се известувања за настани кои се испраќаат до URL-а по ваш избор. Тие можат да се користат за интегрирање со сервиси и услугиод  трети лица кои ги поддржуваат.

en: Copy from billing address
mk: Копирај од адреса за сметка

en: Filter by product type
mk: Филтрирај по тип на продукт

en: Filter by category
mk: Филтрирај по категорија

en: Sorting
mk: Подредување

en: Import products from a CSV file
mk: Увези продукти од CSV датотека

note: translators: %1$s: product name, %2$s: deactivate url
en: Subscription for %1$s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product. <a href="%2$s">Click here</a> if you wish to deactivate the plugin as well.
mk: Претплатата за %1$s е деактивирана успешно. Нема повеќе да добивате ажурирања за овој продукт. <a href="%2$s"> Кликни тука </a>, ако сакате да го деактивирате plugin-от.

note: translators: %s: product name
en: Subscription for %s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product.
mk: Претплатата за %s е деактивирана успешно. Нема повеќе да добивате ажурирања за овој продукт.

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account.
mk: Безбедни и сигурни плаќања со помош на кредитни картички или сметката на PayPal на вашиот клиент.

en: WooCommerce products (CSV)
mk: WooCommerce продукти (CSV)

en: Product Import
mk: Увоз на Продукти

en: Product Export
mk: Извоз на Продуктот

en: Custom Link
mk: Прилагодена врска

en: Back to Attributes
mk: Назад кон атрибути

en: Are you sure you want to delete this log?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете логот?

en: Export
mk: Извоз

en: Import
mk: Увези

en: Create an API key
mk: Креирај API клуч

en: The WooCommerce REST API allows external apps to view and manage store data. Access is granted only to those with valid API keys.
mk: WooCommerce REST API  овозможува надворешни апликации да прегледуваат и да зачувуваат податоци.Пристапот е овозможен само кај оние со валидни API клучеви.

en: Import <strong>products</strong> to your store via a csv file.
mk: Увези ги <strong>продуктите</strong> во Твојата продавница преку csv датотека.

en: WooCommerce Endpoint
mk: Крајна точка на WooCommerce

en: WooCommerce Services
mk: WooCommerc сервиси

en: Vâlcea
mk: Валчеа

en: Timiș
mk: Тимиш

en: Sălaj
mk: Салај

en: Neamț
mk: Неамт

en: Mureș
mk: Муреш

en: Mehedinți
mk: Мехедини

en: Maramureș
mk: Марамуреш

en: Ialomița
mk: Јаломица

en: Galați
mk: Галаци

en: Constanța
mk: Констанца

en: Caraș-Severin
mk: Карас-Северин

en: Buzău
mk: Бузау

en: București
mk: Букурешт

en: Brașov
mk: Брашов

en: Brăila
mk: Браила

en: Botoșani
mk: Ботошани

en: Bistrița-Năsăud
mk: Бистрица-Насауд

en: Bacău
mk: Бакау

en: Argeș
mk: Аргеш

note: translators: %s: logout url
en: Are you sure you want to log out? <a href="%s">Confirm and log out</a>
mk: Дали сте сигурни дека сакате да се одјавите?  <a href="%s">Потврдете и одјавете се</a>

en: Unknown request method.
mk: Непознат метод за барање.

en: Create
mk: Креирај

en: Zone ID.
mk: ID на зоната.

en: Value (required)
mk: Вредност (потребна)

en: Name (required)
mk: Име (потребно)

en: Recalculate
mk: Прерачунајте

en: Recalculate totals? This will calculate taxes based on the customers country (or the store base country) and update totals.
mk: Прерачунајте вкупно? Ова ќе ги пресмета даноците врз основа на земјата на клиентите (или во земјата на продавницата) и вкупните  ажурирања.

en: All missing WooCommerce pages successfully installed
mk: Сите  WooCommerce страници кои фалеа се успешно инсталирани

en: Terms in the product visibility taxonomy.
mk: Термини во класификација на видливост на продукти.

en: Taxonomies: Product visibility
mk: Класификација: Видливост на продукти

note: translators: %s contains the name of the original product.
en: %s (Copy)
mk: %s (Копирај)

en: A list of taxonomy terms used for product visibility.
mk: Листа на термини од таксономија  кои се користат за видливост на продуктот.

en: Active plugins
mk: Активни додатоци

en: Increase existing price by (fixed amount or %):
mk: Зголеми ја постоечката цена за (фиксен износ или  %):

en: Invalid product ID
mk: Невалиден ID на продукт

en: Sorry, you cannot edit this resource.
mk: За жал, не можете да го уредувате овој ресурс.

en: Parent theme version
mk: Верзија на Главната Тема

en: Parent theme author URL
mk: URL на авторот на Главната Тема

en: Parent theme name
mk: Име на Главна Тема

en: cURL version
mk: cURL верзија

en: Number of decimals
mk: Број на децимали

en: Customer provided note:
mk: Клиентска проследена забелешка:

en: Customer sales
mk: Продажби на Клиентот

en: Max upload size
mk: Макс големина за товарење

en: MySQL version
mk: MySQL верзија

en: PHP version
mk: PHP верзија

en: Server info
mk: Инфо за серверот

en: Shipping method
mk: Метод за испорака

en: Currency position
mk: Позиција на валута

en: Thousand separator
mk: Раздвојувач на илјади

en: Decimal separator
mk: Децимален раздвојувач

en: Toggle fullscreen
mk: Промени на цел екран

en: Share
mk: Сподели

en: Close (Esc)
mk: Затвори (Esc)

note: translators: 1: Number of reviews, 2: Product title. translators: 1: reviews count 2: product name translators: 1: Number of comments, 2: Product title.
en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
mk[0]: %1$s преглед за %2$s
mk[1]: %1$s прегледи за %2$s

en: Next (arrow right)
mk: Следно (стрелка надесно)

en: Previous (arrow left)
mk: Претходен (стрелка налево)

en: Zoom in/out
mk: Зумирај/одзумирај

en: Awaiting product image
mk: Чекајќи слика на продуктот

en: Search products&hellip;
mk: Пребарај по продукти&hellip;

note: translators: 1: credit card type 2: last 4 digits translators: %1$s is referring to the payment method brand, %2$s is referring to the last 4 digits of the payment card.
en: %1$s ending in %2$s
mk: %1$s завршува за %2$s

note: translators: 1: formatted order total 2: total order items
en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
mk[0]: %1$s за %2$s ставка
mk[1]: %1$s за %2$s ставки

note: translators: 1: user display name 2: logout url
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
mk: Здраво %1$s (не сте %1$s? <a href="%2$s">Одјавете се!</a>)

note: translators: 1: Orders URL 2: Addresses URL 3: Account URL.
en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping and billing addresses</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
mk: Од контролната табла на вашата сметка можете да ги прегледате вашите <a href="%1$s">неодамнешни нарачки</a> , да управувате со вашите <a href="%2$s">адреси за испорака и наплата</a> и <a href="%3$s">да ја уредувате лозинката и деталите за сметката</a> .

note: translators: %s location.
en: (estimated for %s)
mk: (преостанатато за %s)

note: Translators: %1$s App name, %2$s scope.
en: This will give "%1$s" %2$s access which will allow it to:
mk: Ова ќе даде пристап  "%1$s" %2$s кој ќе му овозможи да:

note: translators: %s: maximum price
en: Max %s
mk: Макс %s

note: translators: %s: minimum price
en: Min %s
mk: Мин %s

note: translators: %s template
en: %s does not exist.
mk: %s не постои.

note: translators: %s: coupon code translators: %s Coupon code.
en: Coupon: %s
mk: Купон: %s

en: The payment gateway for this order does not support automatic refunds.
mk: Портата за плаќање на оваа нарачка не поддржува автоматско рефундирање.

en: Invalid refund amount.
mk: Невалидна вредност за рефундирање.

en: The payment gateway for this order does not exist.
mk: Начин за плаќање за оваа нарачка не постои.

en: Fixed cart discount
mk: Фиксирана провизија за кошничката

en: Fixed product discount
mk: Фиксирана провизија за продуктите

en: Percentage discount
mk: Процент на намалување

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number
en: Shipping
mk: За Испорака

en: Your password has been reset successfully.
mk: Лозинката е успешно ресетирана.

en: Specific countries
mk: Специфични земји

en: Free shipping
mk: Бесплатна испорака

en: This method should not be called before plugins_loaded.
mk: Овој метод не треба да се повикува пред plugins_loaded.

note: translators: %s: Site name
en: Visit %s admin area:
mk: Посетија %s админ областа

en: You have received the following WooCommerce log message: | You have received the following WooCommerce log messages:
mk[0]: Ја примивте следната лог порака на WooCommerce:
mk[1]: Ги примивте следните лог пораки на WooCommerce:

note: translators: 1: Site name 2: Maximum level 3: Log count
en: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log message | [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log messages
mk[0]: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce најавна порака
mk[1]: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce најавни пораки

note: translators: 1: credit card type 2: last 4 digits 3: expiry month 4: expiry year
en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
mk: %1$s завршува за %2$s (истекува %3$s/%4$s)

en: Product properties should not be accessed directly.
mk: До својствата на продуктот не треба да се пристапи директно.

en: Image url
mk: URL на слика.

en: Optionally enter the URL to a 150x50px image displayed as your logo in the upper left corner of the PayPal checkout pages.
mk: Евентуално внесете ја URL адресата на сликата од 150x50px прикажана како лого во горниот лев агол на страниците за проверка при плаќање на PayPal.

note: translators: %s: URL
en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a <a href="%s">developer account</a>.
mk: PayPal sandbox може да се користи за тестирање на плаќањата. Најавете се за <a href="%s">Сметка за Програмер</a>.

note: translators: 1: Authorization ID, 2: Payment status
en: Payment could not be captured - Auth ID: %1$s, Status: %2$s
mk: Плаќањето неможење да се сними - ID на автор: %1$s, Стаутс: %2$s

note: translators: %s: Paypal gateway error message
en: Payment could not be captured: %s
mk: Плаќањето беше неуспешно: %s

note: translators: %s: order ID.
en: Order #%s has been marked paid by PayPal IPN, but was previously cancelled. Admin handling required.
mk: Нарачката #%s е обележана како платена од PayPal IPN, но претходно беше откажана. Ракување од страна на аминистраторот е потребно.

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
mk: Плаќањето е авторизирано. Променете го статусот на плаќање во "се процесира" или "завршено" за да ги земите средствата.

note: translators: %s: order link.
en: Payment for cancelled order %s received
mk: Плаќање за откажана нарачка %s е примен

note: translators: 1: Amount, 2: Authorization ID, 3: Transaction ID
en: Payment of %1$s was captured - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s
mk: Плаќање на %1$s беше фатено - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s

en: Bank
mk: Банка

note: translators: 1: Path to template file 2: Path to theme folder
en: To override and edit this email template copy %1$s to your theme folder: %2$s.
mk: За да го преклопите и уредувате овој шаблон за email копирајте %1$s во фолдерот за Теми: %2$s.

en: Invalid payment token.
mk: Невалиден токен за плаќање.

en: Invalid coupon.
mk: Невалиден купон

en: Invalid customer.
mk: Невалиден клиент.

en: Invalid download.
mk: Невалидно превземање

en: Invalid or missing payment token fields.
mk: Невалидни или исчезнати полиња со токени за плаќање.

en: Output just the id when the operation is successful.
mk: Излез само на  ID кога операцијата е успешна.

note: translators: 1: Number of database updates performed 2: Database version number
en: %1$d update functions completed. Database version is %2$s
mk: %1$d функциите за ажурирање се завршени. Верзијата на базата на податоци е %2$s

en: Make sure to include the --user flag with an account that has permissions for this action.
mk: Внимавајте да го вклучите  --знакот на клиент со сметка кој има дозвола за оваа операција.

en: Deleted
mk: Избришани

en: External products cannot be backordered.
mk: Надворешните продукти неможат да бидат вратени.

en: External products cannot be stock managed.
mk: На надворешните продукти не може да се менаџира залихата

en: Get the value of an individual field.
mk: Добијте вредност на поединечно поле.

en: Limit response to specific fields. Defaults to all fields.
mk: Ограничен одговор на специфични полиња. Стандардно за сите полиња.

note: translators: %s: Route to a given WC-API endpoint
en: No schema title found for %s, skipping REST command registration.
mk: Не е пронајдена наслов на шемата за %s, прескокнувајќи ја регистрацијата на REST command

en: Render response in a particular format.
mk: Рендериран одговор во одреден формат.

en: The id for the resource.
mk: ID за ресурсот.

en: Trashed
mk: Отфрлен

en: Updated
mk: Ажурирано

[ctx: Product Attribute]
note: translators: %s: attribute name
en: Product %s
mk: Продукт %s

en: Popular tags
mk: Популарни ознаки

en: Update tag
mk: Ажурирај ознака

en: Edit tag
mk: Уреди ознака

en: All tags
mk: Сите ознаки

en: Tag
mk: Ознака

en: New category name
mk: Ново име на категорија

en: All categories
mk: Сите категории

en: Invalid product
mk: Невалиден продукт

en: Add new category
mk: Додај нова категорија

en: Add new tag
mk: Додај нова ознака

en: Add or remove tags
mk: Додај или отстрани ознаки

en: Choose from the most used tags
mk: Изберете од најкористените ознаки

en: Edit category
mk: Уредете категорија

en: Invalid tax class
mk: Неважечка даночна класа

en: Invalid variation ID
mk: Невалиден ID на варијантата

en: New tag name
mk: Ново име за ознака

en: No categories found
mk: Не се пронајдени категории

en: No tags found
mk: Не се пронајдени ознаки

note: translators: %s: new order status
en: Order status set to %s.
mk: Статусот на нарачката е подесен на %s.

en: Parent category
mk: Главна категорија

en: Parent category:
mk: Главна категорија:

en: Product shipping classes
mk: Класи за испорака на Продукти

en: Search categories
mk: Барај категории

en: Search tags
mk: Ознаки за пребарување

en: Separate tags with commas
mk: Оддели ознаки со запирка

en: Update category
mk: Ажурирај Категорија

en: Category | Categories
mk[0]: Категории
mk[1]: Категории

en: Visit premium customer support
mk: Посети ја премиум клиентска поддршка

en: Invalid role
mk: Невалидна улога

en: Error:
mk: Грешка:

en: Apartment, suite, unit, etc. (optional)
mk: Стан, апартман, спрат, итн. (опционално)

note: translators: 1: product name 2: items in stock
en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
mk: %1$s има мала количина. Има уште %2$d преостанато.

en: Invalid billing email address
mk: Невалидна email адреса за сметка

en: Invalid email address
mk: Невалидна email адреса

note: translators: %s: Attribute name.
en: Invalid value posted for %s
mk: Невалидна вредност постирана за %s

en: Street address
mk: Улична адреса

note: translators: %d item count
en: %d item from your previous order is currently unavailable and could not be added to your cart. | %d items from your previous order are currently unavailable and could not be added to your cart.
mk[0]: %d ставка од предходната нарачка е недостапна и не може да биде додадена во кошничката.
mk[1]: %d ставки од вашата претходна нарачка моментално се недостапни и не може да се додадат во вашата кошничка.

en: Invalid data store.
mk: Невалиден податочен центар.

note: translators: %s: product name
en: You cannot add another "%s" to your cart.
mk: Не можете да додадете друг "%s" во Вашата кошничка.

en: View cart
mk: Погледни кошничка

en: Invalid order
mk: Невалидна нарачка

note: translators: 1: key 2: URL
en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add %1$s to the "Ignored Query Strings" option in <a href="%2$s">W3 Total Cache settings</a>.
mk: За да може <strong>кеширањето на базите на податоци</strong> да работи со WooCommerce, мора да додадете %1$s во опцијата „Игнорирани низи за пребарување" во <a href="%2$s">Поставки за вкупен кеш W3</a>.

en: The date of the customer last order, as GMT.
mk: Датум на последната нарачка на клиентот, како GMT.

en: The date the customer was created, as GMT.
mk: Датумот на кој беше креиран клиентот, како GMT.

en: Could not update the attribute.
mk: Не може да се ажурира атрибутот.

en: Invalid product review ID.
mk: Невалиден ID на рецензија на продукт

en: The comment has already been trashed.
mk: Коментарот веќе беше отфрлен.

en: The product review cannot be deleted.
mk: Коментарот за продуктот не може да се избриши.

en: The product review does not support trashing.
mk: Коментарите за продуктите не поддржуваат отфрлање.

en: Updating product review failed.
mk: Пропадна обидот за ажурирање на коментар на продуктот

en: Invalid resource ID.
mk: Невалиден ID на изворот.

en: Creating product review failed.
mk: Креирањето на преглед на продукт не успеа.

en: This resource cannot be created.
mk: Изворот не може да биде креиран.

en: Tool description.
mk: Опис на алатка.

en: Invalid tool ID.
mk: Невалиден ID за алатката.

en: The date the webhook was last modified, as GMT.
mk: Датумот на кој webhook-от беше последен пат изменет, како GMT.

en: The date the webhook was created, as GMT.
mk: Датумот на кој webhook-от беше креиран,како GMT.

en: The date the webhook delivery was logged, as GMT.
mk: Датум кога е најавена испораката на webhook-от, како GMT.

note: translators: %d: amount of orphaned variations
en: %d orphaned variations deleted
mk: %d отфрлените варијанти се избришани

en: A unique identifier for the tool.
mk: Уникатен идентификатор за алатката.

en: Did the tool run successfully?
mk: Дали алатката работи успешно?

en: There was an error calling this tool. There is no callback present.
mk: Се појави грешка при повикување на оваа алатка. Нема присутен повратен повик .

en: Tool name.
mk: Име на алатката.

en: Tool ran.
mk: Алатката е ставена во функција

en: Tool return message.
mk: Порака вратена од Алатката

en: What running the tool will do.
mk: Што може со алатката да се сработи.

en: This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
mk: Оваа алатка ќе ги инсталира сите страници на WooCommerce кои недостасуваат. Страниците што веќе се дефинирани и подесени нема да се заменат.

en: Security.
mk: Безбедност.

en: Settings.
mk: Подесувања.

en: WooCommerce pages.
mk: WooCommerce страници.

en: Theme.
mk: Тема.

en: Currency.
mk: Валута.

en: Currency symbol.
mk: Симбол на валутата.

en: Delete orphaned variations
mk: Избриши отфрлени ( orphaned) варијанти

en: Does the theme declare WooCommerce support?
mk: Дали темата овозможува поддршка за WooCommerce?

en: Does the theme have a woocommerce.php file?
mk: Дали темата има датотека woocommerce.php?

en: Does this theme have outdated templates?
mk: Дали оваа тема има застарени шаблони?

en: Geolocation enabled?
mk: Геолокација овозможена?

en: Hide errors from visitors?
mk: Сокриј ги грешките од посетителите?

en: Is mbstring enabled?
mk: Дали mbstring е овозможен?

en: Is this theme a child theme?
mk: Дали оваа Тема е ПодТема?

en: Latest version of theme.
mk: Последна верзија од темата

en: Orphaned variations
mk: Посвоени варијанти

en: Remote GET response.
mk: Далечински GET одговор.

en: Remote GET successful?
mk: Далечински GET успешен?

en: Remote POST response.
mk: Далечински POST одговор.

en: Remote POST successful?
mk: Далечински POST успешен?

en: SSL forced?
mk: SSL форсирано?

en: Taxonomy terms for product/order statuses.
mk: Термини за Класификација на статуси за продукти/нарачки.

en: Template overrides.
mk: Шаблонот е преклопен

en: Theme author URL.
mk: URL на Авторот на Темата

en: Theme name.
mk: Име на Темата.

en: Theme version.
mk: Верзија на Темата.

en: This tool will delete all variations which have no parent.
mk: Оваа алатка ќе ги избрише сите варијанти кои немаат родител.

en: Database.
mk: База на податоци.

en: Database prefix.
mk: Префикс на базата на податоци.

en: Database tables.
mk: Табели во базата на податоци.

en: Environment.
mk: Околина.

en: Default timezone.
mk: Стандардна временска зона.

en: WooCommerce version.
mk: WooCommerce верзија.

en: Limit result set to products with a specific tax class.
mk: Ограничете го резултатот на продукти специфична даночна класа

en: Site URL.
mk: URL на страницата.

en: Home URL.
mk: Домашна  URL.

en: Unique ID for the instance.
mk: Уникатен ID за инстанцата.

en: Unique ID for the resource.
mk: Уникатен ID за ресурсот.

en: Unique ID for the zone.
mk: Уникатен ID за зоната.

en: Settings group ID.
mk: Поставување ID на група.

en: Are WordPress cron jobs enabled?
mk: Дали WordPress cron работните задачи се овозможени?

en: Is DomDocument class enabled?
mk: Дали DomDocument класа е овозможена?

en: Is GZip enabled?
mk: Дали е GZip овозможен?

en: Is SUHOSIN installed?
mk: Дали е  SUHOSIN инсталиран?

en: Is SoapClient class enabled?
mk: Дали  SoapClient класата е овозможена?

en: Is WordPress debug mode active?
mk: Дали WordPress debug модот е активен?

en: Is WordPress multisite?
mk: Дали WordPress е повеќестрана?

en: Is fsockopen/cURL enabled?
mk: Дали fsockopen/cURL е овозможен?

en: WordPress language.
mk: WooCommerce јазик.

en: WordPress memory limit.
mk: WooCommerce мемориски лимит.

en: A unique identifier that can be used to link settings together.
mk: Уникатен идентификатор за користење при заедничко подесување.

en: Array of options (key value pairs) for inputs such as select, multiselect, and radio buttons.
mk: Низа на опции (парови со клучни вредности) за влезови како што се изберете, мултиизбирање и радио копчиња.

en: ID of parent grouping.
mk: ID на главно групирање

en: IDs for settings sub groups.
mk: ID-а за подесување на под-групи

en: Invalid setting group.
mk: Невалидна група за подесување.

en: Invalid setting.
mk: Невалидно подесување.

en: Is log directory writable?
mk: Дали во лог директориумот може да се запишува?

en: Limit result set to products based on a maximum price.
mk: Ограничете го резултатот на продукти базиран на максимална цена

en: Limit result set to products based on a minimum price.
mk: Ограничете го резултатот на продукти базиран на минимална цена.

en: Limit result set to products in stock or out of stock.
mk: Ограничете го резултатот на продукти кои имаат или немаат залиха.

en: Limit result set to products on sale.
mk: Ограничете го резултатот на продукти на продажба

en: Log directory.
mk: Лог директориум.

en: Method ID.
mk: ID на методот.

en: No setting groups have been registered.
mk: Нема групи за подесување кои се регистрирани.

en: Resource cannot be created.
mk: Ресурсот не може да се креира.

en: Resource cannot be created. Check to make sure 'order' and 'name' are present.
mk: Ресурсот не може да се креира. Проверете дали се присутни "нарачки" и "име".

en: Shipping method customer facing title.
mk: Метод за испорака наслов за клиентите.

en: Shipping method description.
mk: Опис на методот за Испорака

en: Shipping method enabled status.
mk: Статус овозможен за методот на Испорака.

en: Shipping method instance ID.
mk:  ID за инстанца наметодот за Испорака

en: Shipping method settings.
mk: Подесувања за методот за Испорака

en: Shipping method sort order.
mk: Редослед на сортирање на методите за испорака

en: Shipping method title.
mk: Наслов на методот за Испорака.

en: Shipping methods do not support trashing.
mk: Методите за испорака не поддржуваат отфрлање.

en: Shipping zone location code.
mk: Код на локација на зона за Испорака

en: Shipping zone location type.
mk: Тип на локација на зона за Испорака

en: Shipping zone name.
mk: Име на зона за Испорака

en: Shipping zone order.
mk: Ред на зони за испорака

en: Shipping zones do not support trashing.
mk: Зони за испорака не поддржуваат отфрлање.

en: WordPress version.
mk: WordPress верзија

en: The date the review was created, as GMT.
mk: Датум кога е коментарот креиран,како GMT.

en: Additional help text shown to the user about the setting.
mk: Дополнителен текст за помош прикажан на корисникот за подесувањата.

en: Type of setting.
mk: Тип на подесување.

en: A human readable description for the setting used in interfaces.
mk: Човечки читлив опис за користени подесувања во интерфејси.

en: A human readable label for the setting used in interfaces.
mk: Човечка читлива ознака за подесувања користени во интерфејси.

en: The date the image was last modified, as GMT.
mk: Датум кога е последен пат модифицирана сликата, како GMT.

en: The date the image was created, as GMT.
mk: Датум кога е создадена сликата, како GMT.

en: The date the product was last modified, as GMT.
mk: Датум кога е последен пат менувана нарачката,како GMT.

en: The date the product was created, as GMT.
mk: Датум кога е креиран продуктот, како GMT.

en: Start date of sale price, as GMT.
mk: Дата на старт на продажна цена, во GMT.

en: Start date of sale price, in the site's timezone.
mk: Дата на старт на продажна цена, во временската зона на веб страната.

en: The date the order was completed, as GMT.
mk: Датумот кога нарачката е завршена,како GMT.

en: The date the order was paid, as GMT.
mk: Датум кога е платена нарачката,како GMT.

en: End date of sale price, in the site's timezone.
mk: Краен датум на продажна цена, во временската зона на сајтот.

en: List of variations IDs.
mk: Листа на ID на варијанти.

en: A unique identifier for the setting.
mk: Уникатен идентификатор за подесувањето.

en: Default value for the setting.
mk: Стандардна вредност за подесување.

en: Limit result set to featured products.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет на одредени продукти.

en: Placeholder text to be displayed in text inputs.
mk: Привремен текст кој ќе се прикажува во текстуалните внесувања.

en: Setting value.
mk: Поставување вредност

en: Payment gateway ID.
mk: ID на Порта за Плаќање

en: Payment gateway description on checkout.
mk: Опис на Порта за Плаќање при Проверка

en: Payment gateway enabled status.
mk: Овозможен статус на Порта за Плаќање.

en: Payment gateway method description.
mk: Опис на метод на Порта за Плаќање

en: Payment gateway method title.
mk: Наслов на метод на Порта за Плаќање

en: Payment gateway settings.
mk: Подесување на Порта за Плаќање

en: Payment gateway sort order.
mk: Ред за сортирање на Порта за Плаќање

en: Payment gateway title on checkout.
mk: Наслов на Порта за Плаќање при Проверка

en: The content of the review.
mk: Содржина на коментарот.

en: Number of days until access to downloadable files expires.
mk: Број на денови по кои пристапот до датотеките за превземање ќе истечи

en: Number of times downloadable files can be downloaded after purchase.
mk: Колку пати датотеките кои можат да се превземат можат да се превземаат по плаќањето.

en: Meta ID.
mk: Мета ID.

en: Meta data.
mk: Мета податоци.

en: Version of WooCommerce which last updated the order.
mk: Верзија на WooCommerce која последна ја ажурираше нарачката.

en: When true, the payment gateway API is used to generate the refund.
mk: Кога е точно, API-то на Порта за Плаќање се користи за генерирање на рефундирање.

en: If true, the note will be shown to customers and they will be notified. If false, the note will be for admin reference only.
mk: Ако е точно, забелешката ќе биде прикажана на потрошувачите и тие ќе бидат известени. Ако е неточно, забелешката ќе биде само за администраторска употреба само.

en: The date the order note was created, as GMT.
mk: Датум кога беше креирана забелешката за нарачка,како GMT.

en: List of user IDs (or guest email addresses) that have used the coupon.
mk: Листа на ID на клиенти  (или гостински email адреси) кои го користеле купонот.

en: If true, this coupon will not be applied to items that have sale prices.
mk: Ако е точно, овој купон нема да се примени на продукти кои имаат продажни цени.

en: If true and if the free shipping method requires a coupon, this coupon will enable free shipping.
mk: Ако е точно и ако методот за бесплатна испорака бара купон, овој купон ќе ви овозможи бесплатна испорака.

en: How many times the coupon can be used in total.
mk: Колку пати купонот може да се искористи вкупно.

en: The date the customer was last modified, as GMT.
mk: Датумот кога клиентот беше последен пат изменет, како GMT.

en: The date the order refund was created, as GMT.
mk: Датум кога беше креирано рефундирање на нарачката,како GMT.

en: The date the order was last modified, as GMT.
mk: Датум кога е е последен пат менувана нарачката,како GMT.

en: The date the order was created, as GMT.
mk: Датум кога е креирана нарачката, како GMT.

en: The date when download access expires, as GMT.
mk: Датум кога истекува пристапот за превземање, како GMT.

en: Is the customer a paying customer?
mk: Дали Клиентот има платено досега?

en: Limit result to customers or internal notes.
mk: Ограничете резултат на клиенти или внатрешни белешки.

en: User ID of user who created the refund.
mk: ID на клиент кој креирал рефундирање.

en: From %1$s to %2$s
mk: Од %1$s до %2$s

en: The amount of discount. Should always be numeric, even if setting a percentage.
mk: Износот на попуст. Секогаш треба да биде број, дури и ако е подесен како процент.

en: The date the coupon expires, as GMT.
mk: Датумот кога купонот истекува, како GMT.

en: The date the coupon expires, in the site's timezone.
mk: Датумот кога купонот истекува, во временската зона на сајтот.

en: The date the coupon was created, as GMT.
mk: Датумот на кој беше создаден купонот, како GMT.

en: The date the coupon was last modified, as GMT.
mk: Датумот кога купонот беше последен пат изменет, како GMT.

note: translators: %s: amount of errors
en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
mk[0]: Недостига  OAuth параметар %s
mk[1]: Недостигаат  OAuth параметрите %s

en: If true, the coupon can only be used individually. Other applied coupons will be removed from the cart.
mk: Ако е точно, купонот може да се користи само поединечно. Други аплицирани купони ќе бидат отстранети од кошничката.

en: Set to regular price decreased by (fixed amount or %):
mk: Постави на регуларна цена намалена за (фиксна вредност или %):

note: Translators: %1$s: Template name, %2$s: Template version, %3$s: Core version.
en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
mk: %1$s верзија %2$s е со изминат рок. Моменталната верзија е %3$s

en: Decrease existing sale price by (fixed amount or %):
mk: Намалување на постојната продажна цена со (фиксен износ или %):

en: Increase existing sale price by (fixed amount or %):
mk: Зголеми ја постоечката продажна цена за (фиксен износ или  %):

en: Learn how to update
mk: Научи како да ажурираш

en: Outdated templates
mk: Застарени шаблони

en: — No change —
mk: — Без промена —

en: Security
mk: Безбедност

note: Translators: %s: docs link.
en: Page visibility should be <a href="%s" target="_blank">public</a>
mk: Видливоста на страницата треба да биде <a href="%s" target="_blank">јавна</a>

note: Translators: %s: page name.
en: Edit %s page
mk: Страница %s за уредување

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
mk: Пораките за грешки можат да содржат чувствителни информации за околината на Вашата продавницата. Ова треба да биде скриено од недоверливи посетители.

en: Error messages should not be shown to visitors.
mk: Пораките за грешка не треба да се прикажуваат на посетителите.

en: Hide errors from visitors
mk: Сокриј ги грешките од посетителите

en: Is the connection to your store secure?
mk: Дали конекцијата  со Вашата продавница е безбедна?

en: Secure connection (HTTPS)
mk: Безбедна конекција (HTTPS)

en: Taxonomies: Product types
mk: Класификација: Типови на продукти

note: Translators: %s: docs link.
en: Your store is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
mk: Ваша продавница не користи HTTPS. <a href="%s" target="_blank"> Дознај повеќе за HTTPS и SSL сертификатите </a>.

note: Translators: %1$s: Database prefix, %2$s: Docs link.
en: %1$s - We recommend using a prefix with less than 20 characters. See: %2$s
mk: %1$s - Препорачуваме користење на префикс со помалку од 20 карактери. Погледни: %2$s

note: Translators: %1$s: Database prefix, %2$s: Docs link.
en: How to update your database table prefix
mk: Како да го ажурирате префиксот на вашата датабаза

en: Database prefix
mk: Префикс на базата на податоци

en: DOMDocument
mk: DOMДокумент

en: GZip
mk: GST

en: Multibyte string
mk: Повеќе бајтен стринг

en: SoapClient
mk: SoapКлиент

en: Flush all logs
mk: Избришете ги сите логови

en: Are you sure you want to clear all logs from the database?
mk: Дали сакате да ги исчистите сите логови од дата базата?

en: Delete log
mk: Избришете лог

note: translators: %d: rest api version number
en: WP REST API Integration v%d
mk: WP REST API интеграција v%d

en: Legacy API v3 (deprecated)
mk: Наследен API v3 (застарен)

en: REST API version used in the webhook deliveries.
mk: REST API верзија користена во webhook испораки

en: Search for a user&hellip;
mk: Пребарај по корисник

en: Zone regions
mk: Зона региони

en: Are you sure you want to delete this zone? This action cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа зона? Ова ќе биде неповратно направено.

en: Debug mode
mk: Режим за грешка

en: Enable debug mode
mk: Овозможете отстранување на грешки

en: Shipping zones
mk: Зони за испорака

en: Never show quantity remaining in stock
mk: Не прикажувај го преостанатиот лагер

en: Always show quantity remaining in stock e.g. "12 in stock"
mk: Секогаш прикажувајте го преостанатото количество на залиха, на пр. "12 на залиха"

en: This controls how stock quantities are displayed on the frontend.
mk: Ова контролира како се претставени количините на залиха на предниот дел.

en: When product stock reaches this amount the stock status will change to "out of stock" and you will be notified via email. This setting does not affect existing "in stock" products.
mk: Кога залихата на продуктот ќе ја достигне оваа вредност статусот на залиха ќе се промени на "Нема на Залиха" и ќе бидете известени преку email. Ова подесување не влијае на постојните продукти кои се "На залиха".

en: When product stock reaches this amount you will be notified via email.
mk: Кога залихата на продуктот ќе ја достигне оваа вредност ќе бидете известени преку email.

en: Only show quantity remaining in stock when low e.g. "Only 2 left in stock"
mk: Прикажи само количество преостанато на залиха кога е ниско, на пр. „Само 2 останати на залиха“

note: Translators: %s Page contents.
en: Page contents: [%s]
mk: Содржина на страна: [%s]

note: translators: 1: total refunds 2: total refunded orders 3: refunded items
en: %1$s refunded %2$d order (%3$d item) | %1$s refunded %2$d orders (%3$d items)
mk[0]: %1$s вратени %2$d нарачка (%3$d ставка)
mk[1]: %1$s вратени %2$d нарачки (%3$d ставки)

note: translators: 1: total items sold 2: category name
en: %1$s sales in %2$s
mk: %1$s продажби за %2$s

en: Choose a category to view stats
mk: Изберете категорија за да ја видите статистиката

en: Choose a product to view stats
mk: Изберете продукт за да ги видите статистиките

note: translators: %s: Weight unit translators: %s: weight unit translators: %s: weight
en: Weight (%s)
mk: Тежина (%s)

note: translators: %s: currency symbol
en: Sale price (%s)
mk: Продажна цена (%s)

note: translators: %s: currency symbol
en: Regular price (%s)
mk: Регуларна цена (%s)

en: Grouped products
mk: Групирани продукти

note: translators: WooCommerce dimension unit
en: Dimensions (%s)
mk: Димензии (%s)

note: translators: %s: attribute label
en: Any %s&hellip;
mk: Секое %s&hellip;

en: Enter an optional description for this variation.
mk: Внесете опционо објаснување за оваа варијанта

en: Length x width x height in decimal form
mk: Должина x Ширина x Висина во децимална форма

note: translators: WooCommerce attribute label
en: No default %s&hellip;
mk: Не стандарден %s&hellip;

note: translators: 1: refund id 2: refund date
en: Refund #%1$s - %2$s
mk: Рефундирање #%1$s - %2$s

note: translators: refund amount, gateway name
en: Refund %1$s via %2$s
mk: Рефундирање %1$s преку %2$s

note: translators: refund amount
en: Refund %s manually
mk: Рефундирање %s рачно

en: This lets you choose which products are part of this group.
mk: Ова ви овозможува да одберете кои продукти се дел од оваа група.

en: Add file
mk: Додади датотека

en: Coupon(s)
mk: Купон(и)

note: translators: %s: variation id
en: %s (No longer exists)
mk: %s (Не постои повеќе)

en: Note type
mk: Тип на забелешка

en: Address:
mk: Адреса:

note: translators: 1: order type 2: order number
en: %1$s #%2$s details
mk: %1$s #%2$s детали

en: Apply to all qualifying items in cart
mk: Примени на сите квалификувани ставки во кошницата

en: Copy billing address
mk: Копирај адреса за сметка

en: Customer payment page &rarr;
mk: Клиентска страница за плаќање &rarr;

en: Unlimited usage
mk: Неограничено користење

en: View other orders &rarr;
mk: Погледни други нарачки &rarr;

note: translators: %s: IP address
en: Customer IP: %s
mk: IP на потрошувач: %s

note: translators: %s: tax rates count
en: Import complete - imported %s tax rates.
mk: Внесот е комплетен - внесени %s даночни стапки.

en: Tool does not exist.
mk: Алатката не постои

note: translators: %s: URL
en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
mk: Безбедно и сигурно плаќање со користење на кредитни картички или PayPal сметка на вашиот клиент. <a href="%s" target="_blank"> Дознај повеќе </a>.

en: Address line 2
mk: Адресна линија 2

en: Address line 1
mk: Адресна линија 1

note: translators: %s: URL to read more about the shop page.
en: This is the WooCommerce shop page. The shop page is a special archive that lists your products. <a href="%s">You can read more about this here</a>.
mk: Ова е страницата на WooCommerce продавницата. Страницата на продавницата е посебна архива во која се наведени вашите продукти. <a href="%s"> Можете да прочитате повеќе за ова овде </a>.

en: All sources
mk: Сите извори

en: Source
mk: Извор

en: Message
mk: Порака

en: Level
mk: Ниво

en: All levels
mk: Сите нивоа

en: Filter by level
mk: Филтрирај по ниво

en: Filter by source
mk: Филтрирај по извор

en: Notice
mk: Известување

en: Warning
mk: Предупредување

en: Emergency
mk: Итнo

en: Info
mk: Инфо

en: Timestamp
mk: Временски отпечаток

en: Critical
mk: Критична

en: Debug
mk: Отстранување на грешки

en: System status
mk: Статус на системот

note: translators: %s: net sales
en: %s net sales this month
mk: %s нето продажба во овој месец

note: translators: %s: rating
en: %s out of 5
mk: %s помалку од 5

note: translators: %s: review author
en: reviewed by %s
mk: прегледано од %s

en: (Public)
mk: (Јавно)

en: Enable archives?
mk: Овозможи архиви?

en: Shipping is disabled.
mk: Испораката е оневозможена.

en: Invalid currency code
mk: Невалиден код на валута

note: translators: %s: Class method name. translators: %s: Method name
en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
mk: Методот '%s' не е имплементиран. Мора да биде преклопен во поткласа.

en: An invalid setting value was passed.
mk: Невалидна вредност за подесување се провлече.

en: Invalid catalog visibility option.
mk: Невалидна опција за видливост на каталогот.

en: Invalid or duplicated SKU.
mk: Невалиден или дуплиран SKU.

en: Invalid product tax status.
mk: Невалиден даночен статус на продуктот.

en: To manipulate product variations you should use the /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt; endpoint.
mk: За да манипулирате со варијанти на продуктот треба да ги користите  /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt;  крајните точки.

en: Invalid parent ID
mk: Невалиден главен ID

en: Zamfara
mk: Замфара

en: Yobe
mk: Јобе

en: Taraba
mk: Тараба

en: Sokoto
mk: Сокото

en: Rivers
mk: Реки

en: Plateau
mk: Плато

en: Oyo
mk: Ојо

en: Osun
mk: Осун

en: Ondo
mk: Ондо

en: Ogun
mk: Огун

en: Nasarawa
mk: Насарава

en: Lagos
mk: Лагос

en: Kwara
mk: Квара

en: Kogi
mk: Коги

en: Kebbi
mk: Кеби

en: Katsina
mk: Кацина

en: Kano
mk: Кано

en: Kaduna
mk: Кадуна

en: Jigawa
mk: Џигава

en: Imo
mk: Имо

en: Gombe
mk: Гомбе

en: Enugu
mk: Енугу

en: Ekiti
mk: Екити

en: Edo
mk: Едо

en: Ebonyi
mk: Ебоњи

en: Delta
mk: Делта

en: Cross River
mk: Крос Ривер

en: L'Aquila
mk: Аквила

en: Wexford
mk: Вексфорд

en: Wicklow
mk: Виклоу

en: Westmeath
mk: Вестмит

en: Waterford
mk: Ватерфорд

en: Tipperary
mk: Типерари

en: Sligo
mk: Слајго

en: Mayo
mk: Мајо

en: Monaghan
mk: Монаган

en: Meath
mk: Мет

en: Laois
mk: Лаоис

en: Leitrim
mk: Леитрим

en: Limerick
mk: Лимерик

en: Louth
mk: Лаут

en: Longford
mk: Лонгфорд

en: Kerry
mk: Кери

en: Kilkenny
mk: Килкени

en: Kildare
mk: Килдер

en: Galway
mk: Голвеј

en: Dublin
mk: Даблин

en: Donegal
mk: Донегал

en: Carlow
mk: Карлоу

en: Cavan
mk: Каван

en: Cork
mk: Плута

en: Clare
mk: Клер

en: Email of the reviewer.
mk: Email на клиентот кој оставил мислење.

en: ID to reassign posts to.
mk: ID за прераспределување на постови.

en: Name of the reviewer.
mk: Име на коментаторот.

en: New user email address.
mk: Email на нов корисник.

en: New user password.
mk: Лозинка на нов корисник.

en: New user username.
mk: Ново корисчничко име.

en: Order note content.
mk: Содржина на белешката за Нарачката.

en: Review content.
mk: Прегледајте содржина.

en: The order ID.
mk: ID на нарачката.

en: Name for the resource.
mk: Име на изворот.

en: Unique identifier for the attribute of the terms.
mk: Уникатен идентификатор за инстанцата на условите на атрибутот.

en: Unique slug for the resource.
mk: Уникатна кратенка за изворот

en: Unique identifier for the variable product.
mk: Уникатен идентификатор за променливи продукти.

en: Unique identifier for the variation.
mk: Уникатен идентификатор за варијантите.

en: Unique identifier for the webhook.
mk: Уникатен идентификатор за webhook-от.

en: Webhook delivery URL.
mk: Webhook URL за испорака.

en: Limit result set to specific IDs.
mk: Ограничете го резултатот на специфичен ID-a.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
mk: Осигурајте се дека резултирачкот сет ги исклучува специфичните ID-а.

note: translators: %s: attachment id translators: %s: attachment ID translators: %s: image ID
en: #%s is an invalid image ID.
mk: #%s е невалиднен ID на слика.

en: Extensions
mk: Екстензии

en: Installed
mk: Инсталиран

en: WooCommerce extensions
mk: WooCommerce екстензии

note: Translators: %s Docs URL.
en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (<a href="%s" target="_blank">an SSL Certificate is required</a>).
mk: Форсирај SSL (HTTPS) на страниците за Проверка (<a href="%s" target="_blank"> потребен е SSL сертификат </a>).

en: If the variation is visible.
mk: Ако варијантата е видлива.

note: translators: %s: error message
en: Error: %s.
mk: Грешка: %s.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
mk: Крајните точки се додаваат на URL-то на вашата страница за да се справат со конкретни дејства на страниците со сметки. Тие треба да бидат единствени и да останат празни за да ја оневозможат крајната точка.

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
mk: Изберете го начинот на испорака што сакате да го додадете. Наброени се само начини на испорака на зоните кои се поддржани.

en: Everywhere
mk: Насекаде

en: No shipping methods offered to this zone.
mk: Не се понудени методи за испорака за оваа зона.

en: Enable shipping debug mode to show matching shipping zones and to bypass shipping rate cache.
mk: Овозможете го режимот за отстранување грешки за испорака за да се прикажат соодветните зони за испорака и да се заобиколи кешот на стапката на испорака.

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
mk: Користи <code>[кол]</code>за број на ставки, <br/><code>[цена]</code> за вкупна цена на ставките и <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> за процентите на основните провизии.

en: Endpoint for the "My account &rarr; Downloads" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Превземања"

en: Endpoint for the "My account &rarr; Orders" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Нарачки"

en: Next
mk: Следно

en: No downloads available yet.
mk: Не се овозможени превземања сеуште.

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
mk: Email за ресетирање на Вашата лозинка е испратена на Вашиот mail од Вашата сметка,но може да заксни неколку минути.Причекајте најмалку 10 мин пред повторно да се обидите со ресет.

note: translators: 1: order number 2: order date 3: order status
en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
mk: Нарачката #%1$s беше ставена на %2$s и моментално е %3$s.

en: Password reset email has been sent.
mk: Email со ресет на лозинка е испратен.

en: No order has been made yet.
mk: Не е направена нарачка сеуште.

en: No saved methods found.
mk: Не се пронајдени зачувани методи

en: Previous
mk: Претходен

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote image %s.
mk: Грешка при добивање оддалечена(remote) слика %s.

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
mk: Неважечка URL %s.

note: translators: 1: param 2: type
en: %1$s is not of type %2$s
mk: %1$s не е од тип %2$s

note: translators: %s: product count translators: %s number of products.
en: %s product | %s products
mk[0]: %s продукт
mk[1]: %s продукти

en: Uzbekistani som
mk: узбекистански сом

en: Uruguayan peso
mk: уругвајски пезос

en: Ugandan shilling
mk: Уганда шилинг

en: Tanzanian shilling
mk: Танзански шилинг

en: New Taiwan dollar
mk: Нов тајвански долар

en: Trinidad and Tobago dollar
mk: долар од Тринидад и Тобаго

en: Tongan pa&#x2bb;anga
mk: Тонганската па&#x2bb;анга

en: Tunisian dinar
mk: туниски динар

en: Turkmenistan manat
mk: Туркменистански манат

en: Tajikistani somoni
mk: Таџикистански сомони

en: Swazi lilangeni
mk: Свазиски лилангени

en: Syrian pound
mk: сириска фунта

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
mk: Сао Томе и Принсипе добра

en: South Sudanese pound
mk: Јужен Суданска фунта

en: Surinamese dollar
mk: Суринамски долар

en: Somali shilling
mk: Сомалиски шилинг

en: Sierra Leonean leone
mk: Сиера Леоне Леоне

en: Saint Helena pound
mk: фунта Света Елена

en: Sudanese pound
mk: Суданска фунта

en: Seychellois rupee
mk: Сејшелоа рупија

en: Solomon Islands dollar
mk: долар на Соломонските Острови

en: Serbian dinar
mk: Српски динар

en: Rwandan franc
mk: Руандски франк

en: Qatari riyal
mk: катарски ријал

en: Paraguayan guaran&iacute;
mk: Парагвајски гарани

en: Transnistrian ruble
mk: Транснистриска рубља

en: Polish z&#x142;oty
mk: Полски z&#x142;oty

en: Papua New Guinean kina
mk: Кино на Папуа Нова Гвинеја

en: Panamanian balboa
mk: Панамски балбоа

en: Omani rial
mk: Омански риал

en: Nepalese rupee
mk: Непалска рупија

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
mk: Никарагва кордоба

en: Namibian dollar
mk: намибиски долар

en: Mozambican metical
mk: Мозамбика Метикал

en: Macedonian denar
mk: Македонски денар

en: Libyan dinar
mk: Либиски динар

en: Malawian kwacha
mk: Малависка квача

en: Maldivian rufiyaa
mk: Малдивска руфија

en: Mauritian rupee
mk: Маврициска рупија

en: Mauritanian ouguiya
mk: мавританска угуија

en: Macanese pataca
mk: Маканска патака

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
mk: монголски тогрог

en: Malagasy ariary
mk: Малгашки ариар

en: Moldovan leu
mk: Молдавска леу

en: Moroccan dirham
mk: Марокански дирхам

en: Lesotho loti
mk: Лесото лоти

en: Liberian dollar
mk: Либериски долар

en: Sri Lankan rupee
mk: Шри Ланка рупија

en: Lebanese pound
mk: либанска фунта

en: Kazakhstani tenge
mk: казахстански тенге

en: Cayman Islands dollar
mk: долар на Кајмански Острови

en: Kuwaiti dinar
mk: Кувајтски динар

en: Comorian franc
mk: Коморскиот франк

en: Cambodian riel
mk: Камбоџански рил

en: Kyrgyzstani som
mk: киргистански сом

en: Jordanian dinar
mk: Јордански динар

en: Jamaican dollar
mk: Јамајкански долар

en: Jersey pound
mk: Џерси фунта

en: Icelandic kr&oacute;na
mk: исландски круни

en: Iranian rial
mk: ирански риал

en: Iraqi dinar
mk: ирачки динар

en: Manx pound
mk: Манкс фунти

en: Israeli new shekel
mk: Израелски нов шекел

en: Haitian gourde
mk: хаитски гурд

en: Euro
mk: Евра

en: Honduran lempira
mk: Лемпира од Хондурас

en: Guyanese dollar
mk: гвајски долар

en: Guatemalan quetzal
mk: Гватемалски кецал

en: Guinean franc
mk: Гвинеја франк

en: Gambian dalasi
mk: Гамбиски даласи

en: Gibraltar pound
mk: Гибралтарска фунта

en: Ghana cedi
mk: Цеди од Гана

en: Guernsey pound
mk: фунта Гернзи

en: Georgian lari
mk: грузиски лари

en: Falkland Islands pound
mk: фунта на Фолкландските Острови

en: Fijian dollar
mk: Фиџиски долар

en: Ethiopian birr
mk: Етиопски бир

en: Eritrean nakfa
mk: Еритрејска накфа

en: Algerian dinar
mk: Алжирски динар

en: Djiboutian franc
mk: џибутски франк

en: Cape Verdean escudo
mk: Зеленортско ескудо

en: Cuban peso
mk: Кубански пезос

en: Cuban convertible peso
mk: Кубански конвертибилен пезос

en: Costa Rican col&oacute;n
mk: Костарика дебелото црево

en: Bitcoin
mk: Биткоин

en: Congolese franc
mk: Конго франк

en: Belize dollar
mk: Белизе долар

en: Belarusian ruble
mk: Белоруска рубља

en: Botswana pula
mk: Боцвана пула

en: Bhutanese ngultrum
mk: Бутански нгултрум

en: Bahamian dollar
mk: Бахамски долар

en: Bolivian boliviano
mk: боливиско боливиано

en: Brunei dollar
mk: Брунеи долар

en: Bermudian dollar
mk: Бермудски долар

en: Burundian franc
mk: Бурундиски франк

en: Bahraini dinar
mk: Бахреински динар

en: Optional cost for local pickup.
mk: Опционо чинење за локално превземање

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
mk: Секои %d минути

en: Limit results to those matching a string.
mk: Ограничете резултати на оние што одговараат на низата карактери.

en: Current page of the collection.
mk: Тековна страница на колекцијата.

en: Maximum number of items to be returned in result set.
mk: Максимален број на предмети кои ќе бидат вратени во резултирачкиот сет.

en: A minimum order amount
mk: Минимална вредност на нарачка

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
mk: Овозможете им на клиентите сами да ги земат нарачките. Стандардно, кога користите локални продавници за превземање, основните даноци ќе се применуваат без оглед на адресата на клиентот.

en: Dashboard
mk: Контролна табла

en: Expires
mk: Истекува

en: File
mk: Фајл

en: Flat rate (legacy)
mk: Рамна стапка (наследно)

en: Free shipping (legacy)
mk: Бесплатна испорака (наследство)

en: Free shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
mk: Бесплатна испорака е посебен метод кој може да се активира со купони и минимум трошоци.

en: International flat rate (legacy)
mk: Интернационална рамна стапка (наследена)

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
mk: Ви овозможува да наплаќате фиксна цена за испорака.

en: Local pickup (legacy)
mk: Локално превземање (во наследство)

en: Make default
mk: Направете стандардно

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
mk: Откако е оневозможено, овој наследен метод повеќе нема да биде достапен.

en: The date you provided is invalid.
mk: Датумот што го внесовте е неважечки.

note: translators: %s: Admin shipping settings URL
en: This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping zones</a>.
mk: Овој метод е сместен во 2.6.0 и ќе биде отстранет во идните верзии - препорачуваме да го исклучите и наместо тоа да поставите нова стапка во рамките на <a href="%s"> зони за ёИспорака </a>.

en: eCheck
mk: еЧек

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
mk: Обем под кој е поднесено барањето; ги одредува полињата присутни како одговор.

en: Barbadian dollar
mk: Барбадоски долар

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
mk: Конвертибилна марка на Босна и Херцеговина

en: Azerbaijani manat
mk: Азербејџански манат

en: Aruban florin
mk: Арубански флорин

en: Angolan kwanza
mk: Анголска кванза

en: Netherlands Antillean guilder
mk: Холандски антилски гулден

en: Armenian dram
mk: ерменски драм

en: Albanian lek
mk: албански лек

en: Afghan afghani
mk: авганистански авганистански

en: Local delivery (legacy)
mk: Локална достава (застарено)

en: Zone
mk: Зона

en: Coupons list
mk: Листа на купони

en: Filter coupons
mk: Филтрирај купони

en: Please enter an address to continue.
mk: Ве молиме внесете адреса за да продолжите.

en: Go to shop
mk: Купувај во продавница

en: Return to shop
mk: Врати се во продавница

note: translators: 1: plugin name, 2: URL to WP plugin page.
en: %1$s was installed but could not be activated. <a href="%2$s">Please activate it manually by clicking here.</a>
mk: %1$s инсталирана е но не може да биде активирана. <a href="%2$s">Активирајте ја рачно со притискање овде.</a>

en: Undo?
mk: Врати на претходно?

en: Payment method deleted.
mk: Метод за плаќање е избришан.

en: Return to emails
mk: Врати се во email-ови

en: This payment method was successfully set as your default.
mk: Овој начин на плаќање беше успешно подесен како ваш стандарден.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message, 3: URL to install plugin manually. translators: 1: theme slug, 2: error message, 3: URL to install theme
en: %1$s could not be installed (%2$s). <a href="%3$s">Please install it manually by clicking here.</a>
mk: %1$s неможе да се инсталира (%2$s). <a href="%3$s">Инсталирајте рачно со кликнување овде.</a>

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
mk[0]: %s и %d друг регион
mk[1]: %s и %d други региони

en: A friendly name for the webhook.
mk: Пријателско име за webhook.

en: A friendly summary of the response including the HTTP response code, message, and body.
mk: Пријателско резиме на одговорот вклучувајќи код за HTTP одговор, порака и тело.

en: A human-readable description of the resource.
mk: Човеко-читлив опис на ресурсот.

en: Array of the response headers from the receiving server.
mk: Низа на заглавија за одговор од серверот за примање.

en: An alphanumeric identifier for the resource.
mk: Алфанумерички идентификатор за ресурс.

en: Country ISO 3166 code.
mk: Земја со ISO 3166 код.

en: Coupons navigation
mk: Навигација низ купоните

en: Filter orders
mk: Филтрирај нарачки

en: Filter products
mk: Филтрирај Продукти

en: Indicates the order that will appear in queries.
mk: Го покажува редот по кој ќе бидат прикажани пребарувањата.

en: Invalid webhook ID.
mk: Невалиден ID на webhook-от.

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет поставен на webhooks на кого е доделен специфичен статус.

en: List of sales reports.
mk: Листа на прегледи по продажби.

en: List of top sellers products.
mk: Листа на најпродавани продукти.

note: translators: %s: attribute name
en: No &quot;%s&quot; found
mk: Не е  &quot;%s&quot; пронајден

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
mk: Не е избран метод за испорака. Ве молиме двојно проверете ја вашата адреса или контактирајте не ако ви треба помош.

en: Order on-hold
mk: Нарачка на-задршка

note: translators: %s: page
en: Orders (page %d)
mk: Нарачки (страна %d)

en: Orders list
mk: Листа на Нарачки

en: Orders navigation
mk: Навигација во Нарачките

en: Postcode / ZIP.
mk: Поштенски код/ZIP.

en: Request body.
mk: Тело на Повикот.

en: Request headers.
mk: Заглавие на Повикот.

en: Products list
mk: Листа на продукти

en: Products navigation
mk: навигација меѓу продукти

en: Secret key used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to a MD5 hash from the current user's ID|username if not provided.
mk: Таен клуч кој се користи за генерирање на hash на испорачаниот webhook и обезбеден во насловите на барањето. Ова ќе биде стандардно на MD5 hash од ID на клиентско име | на корисничкото име ако не е дадено.

en: Sort by tax class.
mk: Подреди по класа на данок

en: State code.
mk: Код на држава.

en: Tax class name.
mk: Име на класа на Данок

en: Tax priority.
mk: Даночен приоритет.

en: Tax rate name.
mk: Име на даночната стапка

en: Tax rate.
mk: Даночна стапка

en: Taxes do not support trashing.
mk: Даноците не поддржуваат отфрлање.

en: The HTTP response code from the receiving server.
mk: HTTP код на одговор од серверот за примање.

en: The HTTP response message from the receiving server.
mk: HTTP порака со одговор од серверот за примање.

en: The URL where the webhook payload is delivered.
mk: URL каде webhook содржината е испорачана.

en: The URL where the webhook was delivered.
mk: URL каде webhook-от е испорачан.

en: The date the webhook delivery was logged, in the site's timezone.
mk: Датум кога е најавена испораката на webhook-от, во временската зона на страницата.

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
mk: Датумот на кој webhook-от беше креиран, во временската зона на страницата.

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
mk: Датумот на кој webhook-от беше последен пат изменет, во временската зона на страницата.

en: The delivery duration, in seconds.
mk: Траење на испораката ,во секунди.

en: The response body from the receiving server.
mk: Тело на одговорот од серверот за примање.

en: Uploaded to this product
mk: Подигнато за овој продукт

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
mk: Webhook URL за испорака мора да биде валиден URL кој почнува со http:// или https://.

en: Webhook event.
mk: Webhook настан

en: Webhook resource.
mk: Webhook ресурс.

en: Webhook status.
mk: Webhook статус.

en: Webhook topic is required and must be valid.
mk: Webhook темата е потребна и мора да биде валидна

en: Webhook topic must be valid.
mk: Webhook темата мора да биде валидна

en: Webhook topic.
mk: Webhook тема.

en: Whether or not this is a compound rate.
mk: Дали ова е сложена стапка или не.

en: Whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
mk: Дали оваа даночна стапка се применува и за испораката.

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
mk: Имиња на акции на WooCommerce поврзани со webhook.

en: Insert into product
mk: Вметни во продукт

en: Type of attribute.
mk: Тип на атрибут

en: List of attributes.
mk: Листа на атрибути.

en: List of tags.
mk: Листа на ознаки.

en: List of images.
mk: Листа на слики.

en: Tag name.
mk: Име на ознака.

en: Image name.
mk: Име на слика.

en: Image URL.
mk: URL на слика.

en: HTML description of the resource.
mk: HTML опис на ресурсот.

en: Image ID.
mk: ID на слика.

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
mk: Контролира дали варијантата е заведена "на залиха" или "нема на залиха" на предниот дел.

en: Current variation price.
mk: Тековна цена на варијантата.

en: Attribute ID.
mk: Атрибут ID.

en: If the variation is downloadable.
mk: Ако варијантата може да се превзема (download-ира).

en: If the variation is virtual.
mk: Ако варијантата е виртуелна.

en: Image data.
mk: Податоци за сликата

en: Line taxes.
mk: Линија даноци.

en: List of refunds.
mk: Листа на повратоци

en: Refund ID.
mk: ID на рефунд ставката.

en: Refund reason.
mk: Причина за рефундирањето.

en: Refund total.
mk: Вкупно рефундирање.

en: Selected attribute term name.
mk: Одбрано име атрибут.

en: Shows if the variation can be bought.
mk: Прикажи ако варијантата може да се купи

en: Shows if the variation is on backordered.
mk: Прикажи ако варијантата е на предвремена нарачка

en: Shows if the variation is on sale.
mk: Прикажи ако варијантата е на продажба.

en: Stock management at variation level.
mk: Менаџирање со залиха на ниво на варијанти

en: Variation URL.
mk: URL на варијантата.

en: Variation dimensions.
mk: Димензии на варијантата.

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation height (%s).
mk: Висина на варијантата (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation length (%s).
mk: Должина на варијантата (%s).

en: Variation regular price.
mk: Регуларна цена на варијантата

en: Variation sale price.
mk: Продажна цена на варијантата

note: translators: %s: weight unit
en: Variation weight (%s).
mk: Тежина на варијантата (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation width (%s).
mk: Ширина на варијантата (%s).

en: Menu order, used to custom sort the resource.
mk: Редослед во менито,користен за стандардно сортирање на ресурсите.

en: Allow one item to be bought in a single order.
mk: Дозволи една ставка да биде купена при поединечна нарачка.

en: Allow reviews.
mk: Дозволи критики.

en: Amount of sales.
mk: Износ на продажба.

en: Attribute position.
mk: Позиција на атрибутот

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
mk: Алфанумерички идентификатор за ресурс уникатен за неговиот тип.

en: Attribute name.
mk: Име на атрибутот.

en: Average net daily sales.
mk: Просечна нето-дневна продажба.

en: Billing address.
mk: Адреса за сметката

en: Catalog visibility.
mk: Каталог  видливост

en: Category ID.
mk: Категорија ID.

en: Category archive display type.
mk: Тип на архивска категорија.

en: Category name.
mk: Име на Категорија

en: Category slug.
mk: Категорија дел

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
mk: Код на држава во формат ISO 3166-1 alpha-2.

en: Coupons line data.
mk: Податоци за купоните

en: Currency the order was created with, in ISO format.
mk: Валутата со која беше креирана нарачката,е со ISO формат.

en: Customer's IP address.
mk: IP адреса на Клиент

en: Default sort order.
mk: Стандарден ред за сортирање.

en: Defaults variation attributes.
mk: Стандардни атрибути на варијантата.

en: Define if the attribute can be used as variation.
mk: Дефинирајте дали атрибутот може да се користи како варијантата.

en: Discount total tax.
mk: Попуст на тоталниот данок.

en: Discount total.
mk: Тотален попуст.

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
mk: Тип за превземање, ова ја контролира шемата на front-end.

en: Enable/Disable attribute archives.
mk: Овозможи/Оневозможи архиви на атрибути

en: End date of sale price.
mk: Краен датум на продажната цена.

en: Featured product.
mk: Избрани продукти.

en: Fee lines data.
mk: Податоци за провизијата

en: Fee name.
mk: Име на провизијата:

en: Grand total.
mk: Крајна сума.

en: Gross sales in the period.
mk: Бруто продажба во периодот.

en: Group type.
mk: Тип на група.

en: If the product is virtual.
mk: Ако продуктот е виртуелен.

en: Image alternative text.
mk: Алтернативен текст на сликата

en: Image position. 0 means that the image is featured.
mk: Позиција на сликата. 0 значи дека сликата е избрана.

en: Invalid product.
mk: Невалиден продукт

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет на нарачките доделени на специфичен клиент.

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет  на нарачките доделени на специфичен продукт.

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет  на нарачките со доделен специфичен статус.

en: Limit result set to products assigned a specific category ID.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет  на продукти со доделена специфична ID на категорија.

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class ID.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет на продукти со доделен ID на специфична класа за транспортот.

en: Limit result set to products assigned a specific status.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со доделен одреден статус.

en: Limit result set to products assigned a specific tag ID.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со доделен ID на специфична ознака

en: Limit result set to products assigned a specific type.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со доделен специфичен тип.

en: Limit result set to products with a specific SKU.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со специфичен SKU

en: Limit result set to products with a specific attribute term ID (required an assigned attribute).
mk: Ограничете го резултатот на продукти со ID на специфичен термин на атрибут (побарува назначен атрибут)

en: Limit result set to products with a specific attribute.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со специфичен атрибут.

en: List of available term names of the attribute.
mk: Листа на достапни имиња на термини на атрибутот.

en: List of categories.
mk: Листа на категории.

en: List of cross-sell products IDs.
mk: Листа на ID-а со слични (cross-sell) продукти

en: List of grouped products ID.
mk: Листа на ID-a на групирани продукти.

en: List of related products IDs.
mk: Листа на ID-a сродни продукти.

en: List of up-sell products IDs.
mk: Листа на ID на продукти промовирање(upsell)

en: List of variations.
mk: Листа на варијанти.

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
mk: MD5 hash на предмети во кошничката за да се осигурите дека нарачките не се модифицирани.

en: Menu order, used to custom sort products.
mk: Поредок во менито, искористено за прилагодена врста на продуктите.

en: Net sales in the period.
mk: Нето продажби во период.

en: Note left by customer during checkout.
mk: Забелешка оставена од клиентот за време на Проверката.

en: Number of published products for the resource.
mk: Број на објавени продукти за ресурс.

en: Optional note to send the customer after purchase.
mk: Опциона белешка за испраќање на купувачот по купувањето.

en: Order status.
mk: Статус на нарачка.

en: Parent order ID.
mk: ID на Главна Нарачка

en: Payment method ID.
mk: ID на метод за плаќање.

en: Payment method title.
mk: Наслов на методот за плаќање.

en: Price formatted in HTML.
mk: Цени форматирани во HTML.

en: Product URL.
mk: URL на продуктот.

en: Product description.
mk: Опис на продуктот.

en: Product dimensions.
mk: Димензии на продуктот

en: Product external URL. Only for external products.
mk: URL врска за надворешни продукти. Само за надворешни продукти.

en: Product external button text. Only for external products.
mk: Текст за надворешно копче на продуктот. Само за надворешни продукти.

note: translators: %s: dimension unit
en: Product height (%s).
mk: Висина на продуктот (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Product length (%s).
mk: Должина на продуктот (%s).

en: Product parent ID.
mk: Родителски ID на продуктот.

en: Product regular price.
mk: Регуларна цена на продуктот.

en: Product sale price.
mk: Продажна цена на продуктот

en: Product short description.
mk: Краток опис на Продукт

en: Product slug.
mk: Верзија на име на Продукт (slug)

en: Product status (post status).
mk: Статус на продукти (статус на мислења)

en: Product type.
mk: Тип на Продукт

note: translators: %s: weight unit
en: Product weight (%s).
mk: Тежина на продуктот (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Product width (%s).
mk: Ширина на Продуктот (%s).

en: Report period.
mk: Пријави период.

note: translators: %s: date format
en: Return sales for a specific end date, the date need to be in the %s format.
mk: Да се врати продажбата на одреден краен датум, датумот треба да биде во %s формат.

note: translators: %s: date format
en: Return sales for a specific start date, the date need to be in the %s format.
mk: Враќање на продажбата за одреден датум на почеток, датумот треба да биде во %s формат.

en: Review rating (0 to 5).
mk: Рејтинг на преглед (0 до 5).

en: Reviewer email.
mk: Еmail на коментатор.

en: Reviewer name.
mk: Име на коментатор.

en: Reviews average rating.
mk: Просечен рејтинг на критиките

en: Shipping address.
mk: Адреса за испорака.

en: Shipping class ID.
mk: ID на класа за Испорака

en: Shipping class name.
mk: Име на класа за Испорака

en: Shipping class slug.
mk: Име на класа за Испорака (slug)

en: Shipping lines data.
mk: Податоци за линии за Испорака

en: Shipping method ID.
mk:  ID за методот за Испорака

en: Shipping method name.
mk: Име на методот за Испорака

en: Shipping tax total.
mk: Вкупно Данок за Испорака

en: Show if is a compound tax rate.
mk: Прикажи ако е сложена даночна стапка.

en: Shows if the product can be bought.
mk: Прикажи ако продуктот може да се купи.

en: Shows if the product is on sale.
mk: Се прикажува ако продуктот е на продажба.

en: Shows if the product need to be shipped.
mk: Прикажи ако продуктот треба да се испорача.

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
mk: Прикажи ако коментаторот го купил или не продуктот.

en: Shows where the order was created.
mk: Прикажи каде е нарачката креирана.

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
mk: Прикажи дали е испораката на продуктот оданочена

en: Start date of sale price.
mk: Дата на старт на продажна цена

en: Stock management at product level.
mk: Менаџирање со залиха на ниво на продукти

en: Stock quantity.
mk: Количина на залиха

en: Sum of all taxes.
mk: Сума на сите даноци

en: Sum of line item taxes only.
mk: Сума на даноци по линија само.

en: Tag ID.
mk: ID на ознаката.

en: Tag slug.
mk: Ознаки

en: Tax class of fee.
mk: Класа на Данок на Провизија

en: Tax lines data.
mk: Линии со податоци за данокот

en: Tax rate code.
mk: Код на даночната стапка.

en: Tax rate label.
mk: Ознака на даночната стапка

en: Tax status of fee.
mk: Статус за данокот на провизијата

en: Tax status.
mk: Статус на данокот.

en: Tax total (not including shipping taxes).
mk: Вкупен данок (без данок на испорака).

en: Term name.
mk: Име на терминот.

en: The ID for the parent of the resource.
mk: ID на родителот на ресурсот.

en: The date the image was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога е создадена сликата, во временската зона на страницата.

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
mk: Датумот кога нарачката е завршена, во временската зона на сајтот.

en: The date the order was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога е креирана нарачката,во временската зона на сајтот.

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
mk: Датум кога е последен пат менувана нарачката,во временската зона на сајтот.

en: The date the order was paid, in the site's timezone.
mk: Датум кога платена нарачката,во временската зона на сајтот.

en: The date the product was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога е креиран продуктот,во временската зона на сајтот.

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
mk: Датум кога е последен пат менувана нарачката,во временската зона на сајтот.

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
mk: Датум кога е последен пат модифицирана сликата, во временската зона на страницата.

en: The date the review was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога е коментарот креиран,во временската зона на сајтот.

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога варијантата е креирана,во временската зона на сајтот.

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
mk: Датум кога варијантата последен пат модифицирана,во временската зона на сајтот.

en: Total charged for shipping.
mk: Вкупно наплатено за испорака.

en: Total charged for taxes.
mk: Вкупно наплатено за даноци.

en: Total discount amount for the order.
mk: Вкупна вредност на попуст за нарачката.

en: Total discount tax amount for the order.
mk: Вкупен вредност на попуст на данокот во оваа нарачка.

en: Total number of purchases.
mk: Вкупен број на купувања.

en: Total of coupons used.
mk: Вкупно употребени купони.

en: Total of items purchased.
mk: Вкупен број на купени предмети

en: Total of orders placed.
mk: Вкупен број на нарачки.

en: Total of refunded orders.
mk: Вкупно рефундирани нарачки

en: Total shipping amount for the order.
mk: Вкупна вредност на трошокот за испорака за оваа нарачка.

en: Total shipping tax amount for the order.
mk: Вкупен данок за испорака за оваа нарачка.

en: Totals.
mk: Вкупно

en: True the prices included tax during checkout.
mk: Вистина е дека цените го вклучуваат данокот за време на проверката на кошничката.

en: Unique identifier.
mk: Уникатен идентификатор

en: Unique transaction ID.
mk: Уникатен ID на трансакцијата.

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
mk: ID на клиентот кој ја поседува нарачката. 0 за гости.

en: User agent of the customer.
mk: Кориснички агент на клиентот.

en: Variation ID.
mk: ID на варијантата.

en: Variation image data.
mk: Податоци за слика на варијантата

en: Coupon code is required.
mk: Потребен е Кодот на Купонот.

en: Customer ID is invalid.
mk: Клиентскиот ID е невалиден.

en: Fee name is required.
mk: Име на провизијата е потребна.

en: Line item meta data.
mk: Линија мета податоци по ставки

en: Line subtotal (before discounts).
mk: Линија Меѓузбир (пред попусти).

en: Line subtotal tax (before discounts).
mk: Линија меѓузбир на данок (пред попусти).

en: Line total (after discounts).
mk: Линија Вкупно (по попусти).

en: Line total tax (after discounts).
mk: Линија Вкупен данок (по попусти).

en: Meta key.
mk: Мета клуч.

en: Meta label.
mk: Мета етикета.

en: Meta value.
mk: Мета вредност.

en: Number of decimal points to use in each resource.
mk: Број на децимални точки што треба да се користат во секој ресурс.

en: Order item ID provided is not associated with order.
mk: ID на приложената ставка во нарачката не е придружена кон Нарачката.

en: Product ID or SKU is required.
mk: ID или SKU на продуктот се потребни.

en: Product price.
mk: Цена на продуктот.

en: Quantity ordered.
mk: Нарачана количина

en: Shipping method ID is required.
mk: Потребен е ID за методот на Испорака

en: Tax class of product.
mk: Класа на Данок за Продуктот

en: Tax subtotal.
mk: Меѓузбир на данок

en: Tax total.
mk: Вкупен данок .

en: Variation ID, if applicable.
mk: ID на варијанта, доколку е применливо.

en: Limit result set to products with a specific slug.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со специфичен slug.

en: List of downloadable files.
mk: Листа на датотеки кои можат да се превземат

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
mk: Ако управувате со залихата, ова контролира дали се овозможени нарачки со чекање.

en: Shows if backorders are allowed.
mk: Прикажува дали нарачки со чекање се дозволени.

en: Define if the attribute is visible on the "Additional information" tab in the product's page.
mk: Дефинирајте дали атрибутот е видлив на "таб-ot" "Дополнителни информации" на страницата на продуктот.

en: Amount of reviews that the product have.
mk: Износ на коментари што ги има продуктот.

en: Shows if the product is on backordered.
mk: Прикажи ако продуктот е по нарачка.

en: If the product is downloadable.
mk: Ако продуктот може да се превземе (download).

en: Current product price.
mk: Тековна цена на продуктот.

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
mk: Дефинирајте дали нарачката е платена. Тој ќе го постави статусот на нарачка " на обработка" и ќе ја намали залихата на продуктот.

en: WooCommerce database update
mk: Надградба на базата на податоци на WordPress

en: Legacy shipping methods (flat rate, international flat rate, local pickup and delivery, and free shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
mk: Наследените методи за испорака (рамна стапка, меѓународна рамна стапка, локално превземање и бесплатна испорака) се застарени, но ќе продолжат да работат како нормални за сега. <b><em> Тие ќе бидат отстранети во идните верзии на WooCommerce </em></b>. Ние препорачуваме оневозможување на овие и подесување на нови цени во зоните за испорака што е можно поскоро.

en: Add shipping methods &amp; zones
mk: Додај метод за испорака &amp; зони

en: Address line 1.
mk: Адресна линија 1.

en: Address line 2.
mk: Адресна линија 2.

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
mk: Настана грешка при обидот да се креира поврат со помош на API за исплата.

en: Avatar URL.
mk: Аватар на URL.

en: Cannot create existing resource.
mk: Не може да се креира постоечки ресурс.

en: Cannot create order note, please try again.
mk: Не може да се креира белешка за нарачка, обидете се повторно.

en: Cannot create order refund, please try again.
mk: Не може да се креира поврат на нарачка, обидете се повторно.

en: Consumer key is invalid.
mk: Клучот на потрошувачот е невалиден

en: Coupon code.
mk: Код на Купонот.

en: Coupon description.
mk: Опис за купонот.

en: City name.
mk: Име на Град

en: Company name.
mk: Име на фирма.

en: Customer first name.
mk: Клиентско Име

en: Customer last name.
mk: Презиме на Клиент

en: Customer login name.
mk: Име за најава на Клиент.

en: Customer password.
mk: Лозинка на клиент.

en: Customers do not support trashing.
mk: Клиентите не дозволуваат критика.

en: Determines the type of discount that will be applied.
mk: Го одредува видот на попуст што ќе се примени.

en: Download ID (MD5).
mk: Превземи ID (MD5).

en: Download file URL.
mk: Превземи ја датотечната URL.

en: Downloadable file name.
mk: Име на датотека која се превзема

en: Email address is invalid.
mk: Email адресата е невалидна.

en: Email address.
mk: Email адреса.

en: First name.
mk: Име.

en: How many times the coupon can be used per customer.
mk: Колку пати купонот може да се користи од клиент.

en: ISO code of the country.
mk: ISO код на земјата.

en: ISO code or name of the state, province or district.
mk: ISO код или име на државата, провинција или област.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
mk: Невалиден (број кој се користи само еднаш) е веќе искористен.

en: Invalid order item.
mk: Невалиден предмет во нарачка.

en: Invalid order refund ID.
mk: Невалиден ID за рефундирање на нарачката.

en: Invalid resource id for reassignment.
mk: Невалиден ID на ресурс за прераспоредување.

en: Invalid resource id.
mk: Невалиден ID на изворот.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
mk: Невалиден потпис -Пропадна обидот за сортирање на параметрите.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
mk: Невалиден потпис - приложениот потпис не се совпаѓа

en: Invalid signature - signature method is invalid.
mk: Невалиден потпис - методот на потпис е невалиден

en: Invalid order ID.
mk: Невалиден ID на нарачка.

en: Invalid timestamp.
mk: Невалиден временски печат

en: Item ID.
mk: ID на ставката.

en: Last name.
mk: Презиме.

en: Last order ID.
mk: ID на последната нарачка.

en: Last order data.
mk: Податоци за последната нарачка.

en: Learn more about shipping zones
mk: Научи повеќе за зони за испорака

en: Limit result set to resources with a specific code.
mk: Ограничете го резултатот на ресурси со специфичен код

en: Limit result set to resources with a specific email.
mk: Ограничете го резултатот на ресурси со специфичен email.

en: Limit result set to resources with a specific role.
mk: Ограничете го резултатот на ресурси доделени

en: Line items data.
mk: Линија податоци по ставки

en: List of billing address data.
mk: Листа на податоци на адресата за сметка.

en: List of category IDs the coupon applies to.
mk: Листа на ID-a на категории на кои може да се примени купонот.

en: List of category IDs the coupon does not apply to.
mk: Листа на ID-a на категории на кои не може да се примени купонот.

en: List of email addresses that can use this coupon.
mk: Листа на email адреси кои можат да го користат овој купон.

en: List of product IDs the coupon can be used on.
mk: Листа на ID на продукти на кои може да се користи купонот.

en: List of product IDs the coupon cannot be used on.
mk: Листа на ID на продукти на кои не може да се користи купонот.

en: List of shipping address data.
mk: Листа на податоци за адреси за испорака

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
mk: Максималниот број на предмети во кошничката на кои може да се примени на купонот.

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
mk: Максимален износ на нарачка дозволен при користење на купонот.

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
mk: Минималниот износ на нарачката што треба да биде во кошничката пред да се примени купонот.

en: Number of downloads remaining.
mk: Преостанат број на превземања.

en: Number of times the coupon has been used already.
mk: Колку пати купонот е веќе искористуван.

en: Order ID.
mk: ID на Нарачка.

en: Order is invalid
mk: Нарачката е невалидна

en: Order key.
mk: Клуч на Нарачка

en: Order note.
mk: Белешка за Нарачката

en: Phone number.
mk: Број на телефон.

en: Postal code.
mk: Поштенски код..

en: Quantity of orders made by the customer.
mk: Количина на нарачка направена од корисник

en: Reason for refund.
mk: Причина за рефундирање.

en: Refund amount must be greater than zero.
mk: Вредност која се рефундира мора да биде поголема од 0.

en: Product name.
mk: Име на Продукт.

en: Refund amount.
mk: Вредност која се рефундира.

en: Setup shipping zones
mk: Подесување на зони за испорака

en: Shipping is currently enabled, but you have not added any shipping methods to your shipping zones.
mk: Испораката е моментално овозможена, но не сте додале никакви методи за испорака до Вашите зони на испорака.

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
mk: Покажува / дефинира дали белешката е само за референца или за купувачот (клиентот ќе биде известен).

en: The API key provided does not have read permissions.
mk: Доделениот API клуч нема дозвола за читање.

en: The API key provided does not have write permissions.
mk: Доделениот API клуч нема дозволи за пишување.

en: The coupon code cannot be empty.
mk: Кодот на купонот не може да биде оставен празен.

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
mk: Датумот на кој беше создаден купонот, во временската зона на сајтот.

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
mk: Датумот кога купонот беше последен пат изменет, во временската зона на сајтот.

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
mk: Датумот на кој беше креиран клиентот, во временската зона на страницата.

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
mk: Датумот кога клиентот беше последен пат изменет,во временската зона на страницата.

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
mk: Датумот кога е креирана белешка за нарачка, во временската зона на страницата.

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога беше креирано рефундирање на нарачката е создаден во временската зона на сајтот.

en: The date when download access expires, in the site's timezone.
mk: Датум кога истекува пристапот за превземање,во временската зона на сајтот.

en: The email address for the customer.
mk: email адреса на клиентот.

en: Total amount spent.
mk: Вкупна потрошена вредност

en: UTC DateTime when the coupon expires.
mk: UTC DateTime кога рокот на купонот истекува.

en: Unique identifier for the object.
mk: attribute of the terms

en: Username isn't editable.
mk: Името на клиентот не може да се уреди.

en: Webhooks do not support trashing.
mk: Webhook-овите не поддржуваат отфрлање.

en: Unique identifier for the resource.
mk: Уникатен идентификатор за ресурсите.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
mk: Дали да се премостат отпадотоци и да се избришат присилно.

en: File details.
mk: Детали за датотеката.

en: File URL.
mk: URL до датотеката.

en: File name.
mk: Име на датотека.

en: Downloadable product ID.
mk:  ID на продуктот кој може да се превземи.

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
mk: Клиентите нема да можат да купуваат  продукти од вашата продавница додека не се овозможи начин за испорака.

en: New:
mk: Ново:

en: For example:
mk: На пример:

en: Dismiss
mk: Отфрли

en: MaxMind GeoIP database.
mk: MaxMind GeoIP датабаза.

en: cURL version.
mk: cURL верзија.

en: Rest of the world
mk: Остаток од светот

en: The secret key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers.
mk: Тајниот клуч се користи за генерирање на hash на испорачаниот webhook и обезбеден во насловите на барањето.

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
mk: група на региони на кои може да им се доделат различни методи и стапки на испорака.

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
mk: Поштенски код за ова правило. Полу-колона (;) одделува повеќе вредности. Оставете празно да се примени на сите области. Wild карта (*) и опсези за нумерички поштенски кодови (на пример, 12345 ... 12350) исто така може да се користат.

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
mk: Додајте зони колку што ви треба &ndash; корисниците ќе ги видат методите достапни за нивната адреса.

en: Archive template
mk: Архивиран  шаблон

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
mk: Прикажува дали се овозможени WP Cron Jobs.

en: Europe zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
mk: Евро зона = Било која земја во Европа = фиксна цена за испорака

en: Limit to specific ZIP/postcodes
mk: Ограничете на специфични ZIP/поштенски кодови

en: List 1 postcode per line
mk: Листај 1 поштенски код по линија

en: Page ID is set, but the page does not exist
mk: ID на страницата е подесен,но страницата не постои

en: The version of cURL installed on your server.
mk: Верзија на cURL инсталирана на Вашиот сервер

en: US domestic zone = All US states = Flat rate shipping
mk: US домашни зони = Сите US држави  = рамна стапка за испорака

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
mk: Вашиот сервер не ја поддржува функцијата %s - ова е потребно за користење на GeoIP датабазата од MaxMind.

note: Translators: %1$s: MySQL version, %2$s: Recommended MySQL version.
en: WordPress requirements
mk: WordPress Барања

en: Add shipping zone
mk: Додај зони за испорака

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
mk: Вашата тема содржи датотека woocommerce.php, нема да можете да го снимите преку woocommerce/archive-product.php стандардниот шаблон бидејќи woocommerce.php има приоритет над archive-product.php. Ова е наменето за да се спречат проблеми со прикажувањето на содржините.

en: Show categories
mk: Прикажи категории

en: Zone name
mk: Име на зона

en: Delete payment method
mk: Избриши начин на плаќање

en: Sell to all countries, except for&hellip;
mk: Продавај во сите земји,освен во&hellip;

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
mk: Зона на испорака е географски регион каде што се применуваат одредени методи и стапки за испорака

en: Add shipping class
mk: Додај класа за испорака

en: Add shipping method
mk: Додај метод за испорака

en: Close modal panel
mk: Затвори модален панел

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
mk: Повлечете и пуштете за преуредување на Вашите сопствени зони. Ова е ред по кој ќе се поклопува со адресата на клиентот.

en: No shipping classes have been created.
mk: Не се креирани класи за испорака.

en: Product count
mk: Број на продукти

en: Region(s)
mk: Региони

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
mk: Можете да додадете повеќе методи за испорака во оваа зона. Само клиентите во зоната ќе ги видат.

en: Edit failed. Please try again.
mk: Уредувањето пропадна.Обидете се повторно.

en: This shipping method does not have any settings to configure.
mk: Овој метод за испорака нема подесувања кои може да се конфигурираат.

en: Calculations
mk: Калкулации

en: Default customer location
mk: Стандардна клиентска локација

en: Default to customer billing address
mk: Стандардна адреса за фактурирање на клиентите

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
mk: Отстрани трошоци за испорака &amp; калкулации за испорака

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
mk: Дали сакате прво да ги зачувате вашите промени? Вашите променети податоци ќе бидат отфрлени ако одлучите да откажете.

en: Downloads
mk: Превземања

en: Endpoint for the "My account &rarr; Payment methods" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Начини за Плаќање"

en: Endpoint for the delete payment method page.
mk: Крајна точка за страницата бришење на начинот за плаќање.

en: Endpoint for the setting a default payment method page.
mk: Крајна точка за страницата подесување на стандрден начин на плаќање.

en: Force shipping to the customer billing address
mk: Присилна испорака до адресата за наплата на клиентите

en: No location by default
mk: Без локација стандардно

en: Payment methods
mk: Методи на Плаќања:

en: Sell to specific countries
mk: Продавај во специфични земји

en: Set default payment method
mk: Постави стандарден метод за плаќање

en: Ship to specific countries
mk: Испорачајте во специфични земји

en: Shipping location(s)
mk: Локации за испорака

en: Shipping method could not be added. Please retry.
mk: Метод на Испорака неможе да се додаде.Обидете се повторно.

en: Show categories &amp; products
mk: Прикажи категории &amp; продукти

en: Show subcategories &amp; products
mk: Прикажи под-категории &amp; продукти

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
mk: Оваа опција одредува стандардна клиентска локација. MaxMind GeoLite датабазата периодично ќе се превземе во содржината на wp-content директориумот, ако користите геолоцирање.

en: Your changes were not saved. Please retry.
mk: Вашите промени не беа зачувани. Ве молиме обидете се повторно.

en: Zone does not exist!
mk: Зоната не постои!

en: Addresses
mk: Адреси

en: Default to customer shipping address
mk: Стандардна адреса за испорака на клиентите

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
mk: Забелешка: причината за рефундирање ќе биде видлива од страна на клиентот.

en: This order is no longer editable.
mk: Оваа нарачка повеќе не може да се уредува.

en: Customer download link
mk: Клиентски линк за превземање

en: Add item(s)
mk: Додај ставки

en: Delete item
mk: Избриши ставка

en: Edit item
mk: Уреди ставка

en: Stock quantity
mk: Количина на залиха

en: Tax status
mk: Статус на данокот

en: List of created resources.
mk: Листа на креирани ресурси.

en: Community forum
mk: Форум на заедницата

en: Taxonomy does not exist.
mk: Таксономијата не постои.

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
mk: Купоните се одличен начин да понудат попусти и награди за вашите клиенти. Тие ќе се појават тука штом се креираат.

en: Learn more about coupons
mk: Научи повеќе за купоните

en: Learn more about orders
mk: Научи повеќе за Нарачките

en: Ready to start selling something awesome?
mk: Подготвени да почнете со продажба на нешто извонредно?

en: When you receive a new order, it will appear here.
mk: Кога ќе примите нова нарачка, ќе се појави тука.

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа забелешка? Оваа акција е неповратна.

en: List of delete resources.
mk: Листа на избришани ресурси

en: List of updated resources.
mk: Листа на ажурирани ресурси.

en: Sorry, you are not allowed to batch manipulate this resource.
mk: За жал, не ви е дозволено да се манипулира со овој ресурс.

note: translators: %s: items limit
en: Unable to accept more than %s items for this request.
mk: Не може да се прифатат повеќе од %s ставки за ова барање.

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
mk: Едноставен офлајн портал кој ви овозможува да прифатите чек како метод за плаќање.

[ctx: Check payment method]
en: Check payments
mk: Плаќања со чек

en: Help &amp; Support
mk: Помош &amp; Поддршка

en: A simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
mk: Едноставен офлајн портал кој ви овозможува да го прифатите BACS плаќањето.

en: A simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
mk: Едноставен офлајн портал кој прифаќа плаќање во Кеш при испорака

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
mk: Прифати плаќање со PayPal користејќи ги средствата на сметката или со кредитна картичка.

en: Bank transfer (BACS) payments
mk: Трансфер преку (BACS) плаќање

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
mk: Не може да се постави ресурсен родител, таксономијата не е хиерархиска.

en: Invalid post ID.
mk: Невалиден ID за праќање.

en: Items
mk: Ставки

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
mk: Ограничете го резултатот поставен на сите предмети, освен на оние со одреден главен ID.

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
mk: Ограничете го резултатот на ресурси доделени на специфичен продукт.

en: Limit result set to resources with a specific slug.
mk: Ограничете го резултатот на ресурси со специфичен slug.

note: translators: %s: post type
en: Cannot create existing %s.
mk: Не може да се креира постоечкиот %s.

en: ID is invalid.
mk: ID е невалиден.

en: Invalid ID.
mk: Невалиден  ID.

en: Limit response to resources published after a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничен одговор на ресурси објавени по даден   ISO8601 датум за согласност.

en: Limit response to resources published before a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничен одговор на ресурси објавени пред даден ISO8601 датум за согласност.

en: Limit result set to specific ids.
mk: Ограничете го резултатот на специфичен id-a.

en: Limit result set to those of particular parent IDs.
mk: Ограничете го резултатот на оние од ID-a на одреден родител.

en: Resource does not support trashing.
mk: Ресурсот не дозволува негативни коментари.

en: Save to account
mk: Зачувај во сметка

note: translators: %s: post type
en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
mk: Жалиме, не Ви е дозволено бришење %s.

en: Offset the result set by a specific number of items.
mk: Исфрлете резултат со специфичен број на ставки.

en: Order sort attribute ascending or descending.
mk: Атрибут за сортирање на Нарачка опаѓачки или растечки

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
mk: Потребно за да биде вистина,затоа што ресурсот не подржува отфрлање

en: Resource does not exist.
mk: Ресусрсот не постои.

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
mk: За жал, не Ви е дозволено да создавате ресурси.

en: Sorry, you cannot create new resource.
mk: За жал, не можете да креирате нов ресурс.

en: Sorry, you cannot delete this resource.
mk: За жал, не можете да го избришете овој ресурс.

en: Sorry, you cannot update resource.
mk: За жал, не можете да го ажурирате овој ресурс.

en: Sort collection by resource attribute.
mk: Колекција на сортирање според атрибутот на ресурсот.

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
mk: Жалиме, не моежете да го избришете овој ресурс.

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
mk: За жал, не Ви е дозволено да го уредувате овој ресурс.

en: Sorry, you cannot list resources.
mk: За жал, не можете да го листате овој ресурс.

note: translators: %s: post type
en: The %s does not support trashing.
mk: %s не дозволува негативни коментари.

note: translators: %s: post type
en: The %s has already been deleted.
mk: %s е веќе избришано..

en: The resource cannot be deleted.
mk: Ресурсот не може да биде избришан.

en: Use WP Query arguments to modify the response; private query vars require appropriate authorization.
mk: Користете WP Query аргументи за да го модифицирате одговорот; приватните променливи за пребарување бараат соодветно овластување.

en: Sorry, you cannot view this resource.
mk: За жал, не можете да го видите овој ресурс.

en: Sort collection by object attribute.
mk: Колекција на сортирање според атрибутот на објектот.

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
mk: Дали да се кријат ресурсите кои не се доделени на било кои продукти.

note: translators: %s: post type
en: The %s cannot be deleted.
mk: %s не може да се избрише.

en: Europe
mk: Европа

en: Asia
mk: Азија

en: Africa
mk: Африка

en: South America
mk: Јужна Америка

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
mk: Копирањето во клипборд не успеа. Ве молиме притиснете Ctrl/Cmd+C за да копирате.

en: Saudi riyal
mk: Саудиски ријал

en: Please enter a stronger password.
mk: Ве молиме внесете посилна лозинка

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
mk: Откажаните нарачки со email пораки се испраќаат до избраните примачи кога нарачките се обележани откажани (ако претходно биле процесирани или на статус чекање).

note: translators: %s: order link.
en: Payment for order %s refunded
mk: Плаќање за нарачката %s е рефундиран

note: translators: %s is product title
en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
mk: Бидете први кои ќе разгледате &ldquo;%s&rdquo;

en: Clear
mk: Исчисти

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
mk: Плаќањето за нарачка #%1$s од %2$s не успеа. Нарачката беше како што следува:

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
mk: За жал, вашата нарачка не може да се обработи , Банката/Трговецот  ја одби трансакцијата. Обидете се повторно да го купите.

note: translators: %s: taxes translators: %s: tax amount
en: (includes %s)
mk: (вклучува %s)

en: Hide empty categories
mk: Сокриј празни категории

en: Pakistani rupee
mk: пакистанска рупија

en: Kenyan shilling
mk: Кениски шилинг

en: Failed order
mk: Неуспешна нарачка

en: [{site_title}]: New order #{order_number}
mk: [{site_title}]: Нова нарачка #{order_number}

en: Invalid product ID.
mk: Невалиден  ID на продукт.

note: translators: error message
en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
mk: Грешка: URL адресата за испорака не може да се достигне: %s

note: translators: error message
en: Error: Delivery URL returned response code: %s
mk: Грешка: URL адресата за испорака го врати кодот за одговор: %s

en: WooCommerce database update complete. Thank you for updating to the latest version!
mk: Ажурирањето на базата на податоци на WooCommerce заврши. Ви благодариме што се ажуриравте на најновата верзија!

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
mk: Ве молиме изберете некои опции за продуктот пред да го додадете овој продукт во вашата кошничка.

en: State / Zone
mk: Држава / Зона

en: Standard rate
mk: Стандардна стапка

en: Tax class already exists
mk: Класата на данок веќе постои

note: Translators: %1$s: MySQL version, %2$s: Recommended MySQL version.
en: %1$s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %2$s
mk: %1$s - Препорачуваме минимум MySQL верзија од 5.6.Погледни: %2$s

note: Translators: %1$s: Memory limit, %2$s: Docs link.
en: %1$s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %2$s
mk: %1$s - Препорачуваме подесување на меморија од најмалку од 64MB. Погледни: %2$s

note: Translators: %1$s: Memory limit, %2$s: Docs link.
en: Increasing memory allocated to PHP
mk: Зголеми ја меморијата алоцирана за PHP

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
mk: Multibyte String (mbstring) се користи за конвертирање на енкодиран карактер, како за email-ови или конвертирање на знаци во мали букви.

note: Translators: %s classname and link.
en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
mk: Вашиот сервер не ја овозможува класата %s - некои gateway plugin-ови што користат SOAP може да не работаат како што се очекува.

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
mk: Вашиот сервер не ги поддржува функциите %s - ова е потребно за подобро кодирање на знаци. За тоа ќе се користат некои постари функции наместо тие.

en: Last page
mk: Последна страна

en: Next page
mk: Следна страна

en: First page
mk: Пва страница

en: No matching tax rates found.
mk: Нема даночни стапки кои се совпаѓаат.

en: Previous page
mk: Претходна страна

en: Tax rate ID: %s
mk: ID: %s за даночната стапка

en: Loading&hellip;
mk: Вчитување&hellip;

en: Search&hellip;
mk: Пребарај&hellip;

en: "%s" tax rates
mk: "%s" даночни стапки

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
mk: Вашите променети податоци ќе бидат изгубени ако ја напуштите оваа страница без да зачувате.

en: Manually sent
mk: Рачно испратено

en: Manual
mk: Прирачник

en: Content type
mk: Тип на содржина

en: Footer text
mk: Текст на дното на страната

en: "From" address
mk: "Од" адреса

note: translators: %s: help description with link to WP Mail logging and support page.
en: Email notifications sent from WooCommerce are listed below. Click on an email to configure it.<br>%s
mk: Email известувања испратени од WooCommerce се наведени подолу. Кликнете на Email-от за да го конфигурирате.

en: Email notifications
mk: Email известувања

note: translators: %s: average total sales
en: %s average gross daily sales
mk: %s просечна бруто дневна продажба

note: translators: %s: average total sales
en: %s average gross monthly sales
mk: %s просечна бруто месечна продажба

en: Average gross sales amount
mk: Просечна бруто продажна вредност

en: Setup wizard
mk: Волшебник за подесување

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
mk: Ако ви треба повторно да пристапите до волшебникот за подесување, кликнете на копчето подолу.

en: Product permalinks
mk: Траен линк до Продуктот

en: Seti
mk: Сети

en: Sagarmatha
mk: Сагарманта

en: Rapti
mk: Рапти

en: Narayani
mk: Нарајани

en: Mechi
mk: Мечи

en: Koshi
mk: Коши

en: Karnali
mk: Карнали

en: Janakpur
mk: Јанакпур

en: Mahakali
mk: Махакали

en: Lumbini
mk: Лумбини

en: Gandaki
mk: Гандаки

en: Kuala Lumpur
mk: Куалалумпур

en: Putrajaya
mk: Путраџаја

en: Malacca (Melaka)
mk: Малака (Мелака)

en: Labuan
mk: Лабуан

en: Bagmati
mk: Bagerhat

en: Penang (Pulau Pinang)
mk: Пенанг (Пулау Пинанг)

en: Buy now
mk: Купи сега

en: Show more details
mk: Прикажи повеќе детали

note: translators: %s: method translators: %s: payment method translators: %s: shipping method
en: via %s
mk: преку %s

en: Monthly
mk: Месечно

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
mk: Нарачка

note: Translators: %s Product title.
en: %s removed.
mk: %s отстрането.

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
mk: Влечете и пуштете, или кликнете за да подесите ред на варијанти на администраторот

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
mk: Внесете приматели (разделени со запирки) кои ќе го добијат ова известување.

[ctx: submit button]
en: Search
mk: Барај

en: Note:
mk: Забелешка:

note: translators: %s is product title
en: Leave a Reply to %s
mk: Остави одговор на %s

en: Order again
mk: Нарачај повторно

en: Tag: | Tags:
mk[0]: Ознака:
mk[1]: Ознаки:

en: %s customer review | %s customer reviews
mk[0]: %s Преглед на корисник
mk[1]: %s Прегледи на корисник

note: translators: %s product name
en: %s download remaining | %s downloads remaining
mk[0]: %s преостанато превземање
mk[1]: %s преостанати превземања

note: translators: %s is product title
en: Add a review
mk: Додај преглед

en: Available downloads
mk: Достапни превземања

en: Average
mk: Просечно

en: Billing email
mk: email за сметка

en: Category: | Categories:
mk[0]: Категорија
mk[1]: Категории

en: Email you used during checkout.
mk: Email кои го користите за време на проверката.

en: Found in your order confirmation email.
mk: Најдено во Вашиот email за потврда на нарачката

en: Good
mk: Во ред

en: Not that bad
mk: Не е така лошо

en: Order ID
mk: ID на Нарачка

en: Order details
mk: Детали за Нарачката

en: Order number.
mk: Нарачка број.

en: Order updates
mk: Ажурирања на Нарачка

en: Perfect
mk: Перфектно

en: Rate&hellip;
mk: Стапка&hellip;

en: Recent orders
mk: Претходни нарачки

en: Search for:
mk: Барај за:

en: Submit
mk: Поднеси

en: There are no reviews yet.
mk: Нема критики сеуште.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
mk: Овој продукт е моментално без залиха и недостапен.

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
mk: За да ја следите вашата нарачка, внесете го вашиот ID за нарачка во полето подолу и притиснете го копчето "Track". Ова ви беше дадено на вашата сметка и во email-от за потврда што треба да го добиете.

en: Very poor
mk: Сиромашно

en: You have not set up this type of address yet.
mk: Немате направено подесувања за овој тип на адреса сеуште.

en: You may also like&hellip;
mk: Вие исто така би сакале&hellip;

en: Your rating
mk: Ваше рангирање

en: Your review
mk: Ваше мислење

en: Your review is awaiting approval
mk: Вашето мислење очекува одобрување

en: verified owner
mk: потврден сопственик

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
mk: Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.

en: Related products
mk: Поврзани продукти

en: Cart
mk: Кошничка

en: Password
mk: Лозинка

[ctx: slug]
en: uncategorized
mk: некатегоризирано

en: Romanian leu
mk: Романски лев

en: Bulgarian lev
mk: Бугарски лев

en: Subtotal
mk: Меѓузбир

en: New password
mk: Нова лозинка

note: translators: %s: Quantity.
en: Quantity
mk: Количина

en: Your order
mk: Вашата нарачка

en: Show hierarchy
mk: Прикажи хиерархија

en: Price:
mk: Цена:

note: translators: %s: minimum price translators: %s: maximum price translators: %s: rating
en: Remove filter
mk: Отстрани филтер

en: List
mk: Листа

en: Hide if cart is empty
mk: Сокриј ако кошничката е празна

en: Lost your password?
mk: Ја заборавивте лозинката?

note: translators: %s: reviews count
en: Reviews (%d)
mk: Прегледи (%d)

en: Paused
mk: Паузирано

en: Disabled
mk: Оневозможено

en: and
mk: и

en: Coupon:
mk: Купон:

en: Min price
mk: Мин. цена

en: Save address
mk: Зачувај адреса

en: Confirm new password
mk: Потврди нова лозинка

en: Password change
mk: Промена на лозинка

en: Additional information
mk: Дополнителни информации

en: My account
mk: Моја сметка

en: Billing Address 2
mk: Адреса за наплата 2

en: Log in
mk: Најави се

en: Order fully refunded
mk: Нарачката е целосно рефундирана

en: IP Address
mk: IP адреса

en: Payment
mk: Плаќање

en: Croatian kuna
mk: Хрватска куна

note: translators: URL follows
en: To set your password, visit the following address:
mk: За да ја ресетираш лозинката, посети ја следната адреса:

note: translators: %s: order status
en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
mk: Статусот на оваа нарачка е &ldquo;%s&rdquo;&mdash; не може да се плати за нејзе. Ве молиме побарајте нѐ доколку ви е потребна помош.

note: Translators: %s App name. translators: %s: app name
en: %s would like to connect to your store
mk: %s сакате да се поврзете со Вашата продавница

en: A list or dropdown of product categories.
mk: Опаѓачка листа на категории на продукти.

en: AND
mk: И

en: Active
mk: Активен

en: Active filters
mk: Активни филтри

en: All products
mk: Сите продукти

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
mk: Сметката е веќе регистрирана со тоа корисничко име. Ве молиме изберете друга.

note: translators: %s: taxonomy name translators: %s: the attribute name.
en: Any %s
mk: Секое %s

en: Application authentication request
mk: Барање за автентикација на апликацијата

en: Apply coupon
mk: Примени купон

en: Approve
mk: Одобри

en: Attribute
mk: Атрибут

en: Billing &amp; Shipping
mk: Плаќање &amp; Испорака

en: Billing address
mk: Адреса за сметката

en: Calculate shipping
mk: Пресметајте испорака

en: Cart totals
mk: Вкупно во кошничката

en: Category order
mk: Нарачка по категорија

en: Checkout
mk: Проверка

en: Choose an option
mk: Изберете опција

en: Click here to enter your code
mk: Кликни овде за да го внесиш твојот код

en: Click here to login
mk: Кликни овде за да се Најавиш

en: Click here to reset your password
mk: Кликни овде да ја ресетираш лозинката

en: Create an account?
mk: Креирај Корисничка сметка?

en: Current password (leave blank to leave unchanged)
mk: Тековна лозинка (оставете празно за да оставите непроменето)

en: Deny
mk: Одбиј

en: Email address
mk: Email адреса

en: Enter a new password below.
mk: Внеси нова лозинка подолу.

en: Featured products
mk: Избрани продукти

note: translators: Filter: verb "to filter"
en: Filter
mk: Филтер

en: Filter by
mk: Филтрирај од

en: Filter by price
mk: Филтрирај по цена

en: Have a coupon?
mk: Имате купон?

en: Hide free products
mk: Сокриј бесплатни продукти

note: Translators: %s display name.
en: Logged in as %s
mk: Најавени како %s

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
mk: Ја заборавивте лозинката?Внесете го Kорисничко име или email.Ќе примите врска за да креирате нова лозинка преку email.

en: Max price
mk: Макс. цена

en: New password (leave blank to leave unchanged)
mk: Нова лозинка (оставете го празно за да ја оставите непроменета)

en: No product categories exist.
mk: Категории на продукти не постојат

en: No products in the cart.
mk: Нема продукти во Кошничката.

en: Number of reviews to show
mk: Број на критики за приказ

en: OR
mk: ИЛИ

en: On-sale products
mk: Продукти на продажба

en: Only show children of the current category
mk: Прикажи ги само под-категориите од тековната категорија

en: Pay for order
mk: Плати за нарачка

en: Place order
mk: Направете нарачка

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
mk: Ве молиме пополнете ги Вашите податоци погоре за да ги видите достапните методи за плаќање.

en: Query type
mk: Тип на пребарување

en: Random
mk: Случаен

en: Re-enter new password
mk: Внесете повторно нова лозинка

en: Recent reviews
mk: Скорешни критики

en: Recently Viewed Products
mk: Претходно Видени Продукти

en: Register
mk: Регистрирај се

en: Remember me
mk: Запамти ме

en: Return to cart
mk: Врати се во Кошничка

en: Returning customer?
mk: Клиент повратник?

en: Sale!
mk: Купи!

en: Sales
mk: Продажба

en: Select a category
mk: Изберете категорија

en: Ship to a different address?
mk: Испорачај на друга адреса?

en: Shipping address
mk: Адреса за испорака

en: Show as dropdown
mk: Прикажи како спушти-надолу

en: Show hidden products
mk: Прикажи скриени продукти

en: Show product counts
mk: Прикажи број на продукти

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
mk: За жал, нема достапни методи за плаќање за вашата локација. Ве молиме контактирајте не ако ви треба помош или сакате да направите алтернативни договори.

en: Sort by average rating
mk: Подреди по просечна оцена

en: Sort by price: high to low
mk: Подреди по цена: од висока према ниска

en: Sort by price: low to high
mk: Подреди по цена: од ниска према висока

[ctx: Sorting order]
en: Order
mk: Ред

en: Thank you. Your order has been received.
mk: Ви благодараме. Вашата нарачка е примена.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
mk: Следните адреси стандардно ќе се користат на страницата за наплата.

en: Top rated products
mk: Најдобро рангирани продукти

en: Update cart
mk: Ажурирај кошничка

en: Update totals
mk: Ажурирај Вкупно

note: translators: %1$s: app name, %2$s: URL
en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or <a href="%2$s">cancel and return to %1$s</a>
mk: За да се поврзете со %1$s, треба да сте најавени. Најавете се во продавницата подолу или <a href="%2$s">откажете и вратете се на %1$s</a>

en: Username or email
mk: Клиентско име или email

en: Username or email address
mk: Клиентско име или email адреса

note: translators: %s: Customer username
en: Username: %s
mk: Клиентско име: %s

note: translators: %s: Order link.
en: View order: %s
mk: Погледни нарачка: %s

en: You may be interested in&hellip;
mk: Можеби ќе Ве интересира in&hellip;

en: You must be logged in to checkout.
mk: Мора да сте најавени за проверка на нарачка.

en: Your cart is currently empty.
mk: Вашата кошничка е моментално празна.

[ctx: breadcrumb]
en: Home
mk: Дома

note: translators: %s: page number
en: &nbsp;&ndash; Page %s
mk: &nbsp;&ndash; Страна %s

en: Continue shopping
mk: Продолжи со купување

en: Date:
mk: Дата:

en: Default sorting
mk: Стандардно сортирање

en: Enter a username or email address.
mk: Внесете Корисничко Име или email адреса

en: Free shipping coupon
mk: Бесплатен купон за испорака

en: Invalid username or email.
mk: Невалидно корисничко име или email.

[ctx: Item name in quotes]
note: translators: %s: Item name. translators: %s: product name
en: &ldquo;%s&rdquo;
mk: &ldquo;%s&rdquo

note: translators: %s: Order date
en: Order &ndash; %s
mk: Нарачка &ndash; %s

en: Order number:
mk: Број на нарачка;

en: Password reset is not allowed for this user
mk: Ресет на Лозинката не е дозволена за овој клиент

en: Please enter a valid order ID
mk: Ве молиме внесете валиден ID на нарачка

note: translators: %s: Order date
en: Refund &ndash; %s
mk: Рефундирање &ndash; %s

note: translators: %s: search query
en: Search results: &ldquo;%s&rdquo;
mk: Резултатите од пребарувањето: &ldquo;%s&rdquo;

en: Select
mk: Изберете

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
mk: За жал, оваа нарачка е неважечка и не може да се плати.

en: Sort by popularity
mk: Подреди по популарност

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the "Place order" button at the bottom of the page.
mk: Износите за Нарачки се ажурирани. Ве молиме потврдете ја вашата нарачка со притискање на копчето "Постави Нарачка" на дното на страницата.

en: This function should not be called before woocommerce_init.
mk: Оваа функција не треба даа биде повика пред woocommerce_init.

en: This product is protected and cannot be purchased.
mk: Овој продукт е заштитен и не може да биде купен.

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
mk: Откажана е неплатената нарачка - достигнато е временското ограничување.

en: Use a new payment method
mk: Користи нов метод за плаќање

note: translators: %s: coupon code.
en: [Remove]
mk: [Отстрани]

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
mk: плаќање

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
mk: за испорака

en: Shipping Address 2
mk: Адреса на испорака 2

en: Showing the single result
mk: Прикажан е еден резултат

en: No products were found matching your selection.
mk: Не се пронајдени продукти кои се совпаѓаат на вашиот избор.

note: translators: $1 and $2 opening and closing emphasis tags respectively
en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
mk: Бидејќи вашиот прелистувач не поддржува JavaScript или е оневозможен, погрижете се да кликнете на копчето %1$sUpdate Totals%2$s пред да ја нарачате вашата нарачка. Ако не го сторите тоа, може да ви биде наплатено повеќе од износот наведен погоре.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
mk: Ако сте купувале со нас претходно, внесете ги вашите податоци подолу. Ако сте нов клиент, продолжете во делот за наплата.

en: There are some issues with the items in your cart. Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
mk: Има некои проблеми со артиклите во вашата кошничка. Вратете се на страницата со кошничка и решете ги овие проблеми пред да се одјавите.

en: Number of products to show
mk: Број на продукти што треба да се прикажат

en: Egyptian pound
mk: египетска фунта

en: Ukrainian hryvnia
mk: Украинска гривни

en: Turkish lira
mk: турска лира

en: Thai baht
mk: Тајландски бах

en: Swiss franc
mk: швајцарски франк

en: Swedish krona
mk: шведски круни

en: South African rand
mk: Јужноафрикански ранд

en: Singapore dollar
mk: Сингапурски долар

en: Russian ruble
mk: руска рубља

en: Pound sterling
mk: Фунта

en: Philippine peso
mk: Филипински пезос

en: New Zealand dollar
mk: Новозеландски долар

en: Norwegian krone
mk: Норвешка круна

en: Nigerian naira
mk: Нигериска наира

en: Mexican peso
mk: Мексикански пезос

en: Malaysian ringgit
mk: малезиски рингит

en: South Korean won
mk: Јужна Кореја победи

en: Lao kip
mk: Лао кип

en: Japanese yen
mk: јапонски јен

en: Dominican peso
mk: Доминикански пезос

en: Danish krone
mk: данска круна

en: Czech koruna
mk: чешка круна

en: Colombian peso
mk: Колумбиски пезос

en: Chilean peso
mk: Чилеански пезос

en: Canadian dollar
mk: канадски долар

en: Brazilian real
mk: Бразилски реално

en: Bangladeshi taka
mk: Бангладешки така

en: Australian dollar
mk: австралиски долар

en: Argentine peso
mk: Аргентински пезос

en: United Arab Emirates dirham
mk: Дирхам на Обединетите Арапски Емирати

note: translators: %s: product name
en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
mk[0]: %s е додаден во Вашата кошничка.
mk[1]: %s се додадени во вашата кошничка.

en: Proceed to checkout
mk: Продолжи кон наплата

en: Enable/Disable
mk: Овозможи/Оневозможи

en: Title
mk: Наслов

en: Subject
mk: Предмет

en: New order
mk: Нова нарачка

en: Your {site_title} order #{order_number} has been partially refunded
mk: Вашата {site_title} нарачка на {order_date} е делумично рефундирана.

en: Cancelled order
mk: Откажана нарачка

en: Instructions
mk: Инструкции

en: Advanced options
mk: Напредни опции

en: Credit card
mk: Кредитна картичка

en: Reset password
mk: Ресетирај лозинка

en: Enable check payments
mk: Овозможи плаќање со чек

en: What is PayPal?
mk: Што е PayPal?

en: Availability
mk: Достапност

en: Method title
mk: Наслов на методот

note: translators: %s: Order ID.
en: [Order #%s]
mk: [Нарачка #%s]

en: Enable
mk: Овозможи

note: translators: %s: order number translators: %s: order ID translators: %s: Order ID.
en: Order #%s
mk: Нарачка #%s

note: translators: %s: payment status.
en: Payment %s via IPN.
mk: Плаќање %s преку IPN.

en: Your {site_title} order #{order_number} has been refunded
mk: Нарачката на {site_title} со број #{order_number} беше рефундирана

en: Enable PayPal Standard
mk: Овозможи PayPal Standard

en: Additional rates
mk: Дополнителни стапки

en: Method availability
mk: Достапност на методата

en: Option name | Additional cost [+- Percents%] | Per cost type (order, class, or item)
mk: Име на опција | Дополнителен трошок [+- отсто%] | По вид на трошок (нарачка, класа или ставка)

en: One per line: Option name | Additional cost [+- Percents] | Per cost type (order, class, or item) Example: <code>Priority mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
mk: По еден во ред: Име на опција | Дополнителен трошок [+- Отсто%] | По вид на трошок (нарачка, класа или ставка) Пример: <code>Нарачка со брза пошта | 6.95 [+ 0.2%] |</code>.

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
mk: Овие стапки се дополнителни можности при доставување со дополнително чинење (фиксен трошок).

note: translators: %s: shipping class name
en: "%s" shipping class cost
mk: "%s" Цена за испорака на класата

en: + Add account
mk: + Додај сметка

en: A minimum order amount AND a coupon
mk: Минимална вредност на нарачка И Купон

en: A minimum order amount OR a coupon
mk: Минимална вредност на нарачка ИЛИ со Купон

en: A valid free shipping coupon
mk: Валиден бесплатен купон за испорака

en: API credentials
mk: API анекси

en: Accept COD if the order is virtual
mk: Прифати плаќање во Кеш доколку нарачката е виртуелна

en: Accept for virtual orders
mk: Прифати виртуелни нарачки

en: Account details
mk: Детали на сметката

en: Account name
mk: Име на сметката

en: Account number
mk: Број на сметката

en: Address override
mk: Адресата е преместена

en: All allowed countries
mk: Сите овозможени земји

en: Allowed ZIP/post codes
mk: Дозволени ZIP/поштенски кодови

en: Authorize
mk: Авторизирај

en: Bank code
mk: Код на Банка

en: Bank name
mk: Име на Банка

en: Bank transit number
mk: Број на банкарски транзит

en: Branch code
mk: Шифра на филијали

en: Branch sort
mk: Вид на подружница

en: Calculation type
mk: Тип на калкулација

en: Capture
mk: Зароби го

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
mk: Изберете дали сакате веднаш да ги симните средствата или само да ги одобрите плаќањата.

en: Debug log
mk: Отстранување на грешки при логирање

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
mk: Внесете трошок (без данок) или сума, на пр. <code>10.00 * [кол.]</code>.

en: Delivery fee
mk: Надомест за испорака

en: Direct bank transfer
mk: Директен трансфер во Банка

en: Enable PayPal sandbox
mk: Овозможи PayPal sandbox

en: Enable for shipping methods
mk: Овозможи за методи за испорака

en: Enable logging
mk: Овозможи најава

note: translators: %s: URL
en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your <a href="%s">PayPal API Credentials</a>.
mk: Внесете ги вашите акредитиви на PayPal API за да го процесирате повратокот на средства  преку PayPal. Научете како да пристапите до вашите <a href="%s">PayPal API Сертификати</a>.

en: Excluding selected countries
mk: Селектираните земји се исклучени

en: Fee type
mk: Тип на провизија

en: Fixed amount
mk: Фиксна вредност

en: Fixed amount per product
mk: Фиксна вредност по продукт

en: Flat rate
mk: Рамна стапка

en: Free shipping requires...
mk: Бесплатна испорака бара...

en: Gateway disabled
mk: Преминот е оневозможен

en: Get your API credentials from PayPal.
mk: Добијте ги вашите API акредитиви од PayPal.

en: How to calculate delivery charges
mk: Како да се пресметаат трошоците за испорака (транспорт)

en: IPN payment completed
mk: IPN плаќањето е комплетирано

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
mk: Ако COD е достапен само за одредени методи, подестете го тука. Оставете празно за да овозможите за сите методи.

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
mk: Ако вашиот главен email на PayPal се разликува од email PayPal внесен погоре, внесете ја вашата главна email адреса на примач за вашата PayPal сметка овде. Ова се користи за да се проверат барањата за IPN.

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
mk: Инструкции кои ќе бидат додадени во страницата за благодарност и email-овите.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
mk: Инструкции кои ќе бидат додадени во страницата за благодарност.

en: Invoice prefix
mk: Префикс на Фактурата

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: reason code.
en: Order #%1$s has been marked as refunded - PayPal reason code: %2$s
mk: Нарачката #%1$s е означена како рефундирана - причината за PayPal код: %2$s

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: reason code.
en: Order #%1$s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %2$s
mk: Нарачката #%1$s е означена како рефундирана - причината за PayPal код: %2$s

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order will not be shipped until the funds have cleared in our account.
mk: Направете плаќање директно на нашата банкарска сметка. Ве молиме користете го вашиот ID за Нарачка како референца за плаќање. Вашата нарачка нема да се испраќа додека средствата не се легнати на нашата сметка.

en: Minimum order amount
mk: Минимална вредност на нарачка

en: No shipping class cost
mk: Нема цена на класата за испорака

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: order link.
en: Order #%1$s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %2$s
mk: Нарачката #%1$s е откажана. Ве молиме проверете го статусот на плаќање и ажурирајте го статусот на нарачката тука: %2$s

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
mk: По можност овозможете "Пренос на податоци за плаќање" (Профил> Профил и Подесувања> Мои Aлатки за продажба> Преференци на вебсајт), а потоа копирајте го вашиот токен за идентитетот овде. Ова ќе овозможи исплата да биде потврдена без потреба од PayPal IPN.

en: Our bank details
mk: Нашите детали од банка

en: PDT payment completed
mk: PDT  плаќање комплетирано

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
mk: Плати преку PayPal; можете да платите со вашата кредитна картичка ако немате PayPal сметка.

en: Pay with cash upon delivery.
mk: Плати во готово по испорака

en: PayPal acceptance mark
mk: PayPal ознака за прифаќање

en: PayPal Standard does not support your store currency.
mk: PayPal не ја прифаќа Валутата на Вашата продавница

en: PayPal identity token
mk: PayPal токен за идентитет

en: Payment action
mk: Акција на Плаќање

note: translators: %s: order link.
en: Payment for order %s reversed
mk: Плаќањето за нарачка %s е вратено

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
mk: Опис на метод на плаќање кој клиентот ќе го види на вашата проверка при плаќање.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
mk: Опис на метод на плаќање кој клиентот ќе го види на вашата веб-страница.

note: translators: %s: pending reason. translators: 1: Pending reason
en: Payment pending (%s).
mk: Плаќањето е во тек (%s).

en: Payment to be made upon delivery.
mk: Плаќањето да се направи по испорака.

en: Per class: Charge shipping for each shipping class individually
mk: По класа: Наплати испорака за секоја класа за Испорака индивидуално

en: Per order: Charge shipping for the most expensive shipping class
mk: По Нарачка: Наплатете ја испораката со најскапата класа за испорака

en: Percentage of cart total
mk: Процент на Вкупно во Кошничката

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
mk: Внесете префикс за броевите на фактурата. Ако ја користите вашата PayPal сметка за повеќе продавници, овој префикс е уникатен бидејќи PayPal нема да дозволи нарачки со ист број на фактура.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
mk: Внесете ја вашата e-mail адреса на PayPal; ова е потребно за да се изврши плаќање.

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
mk: Испратете чек на Име на Продавница, Улица, Град, Држава/регион, поштенски код

en: Receiver email
mk: Еmail на примачот

note: translators: 1: Refund amount, 2: Refund ID
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
mk: Рефундирано %1$s -ID на рефундурање: %2$s

en: Remove selected account(s)
mk: Отстрани ја селектираната Сметка(и)

note: translators: %s: order link.
en: Reversal cancelled for order #%s
mk: Повторно откажување за нарачка #%s

en: Routing number
mk: Број за рутирање

en: Select shipping methods
mk: Селектирај методи за испорака

en: Select some countries
mk: Одберете некои земји

en: Selected countries
mk: Одбрани земји

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
mk: Испрати детали за испорака до PayPal наместо сметка.

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
mk: Одделете ги кодовите со запирка. Прифаќа wild карти, на пр. <code>P*</code> ќе одговара на поштенски број на PE30. Исто така прифаќа шема, на пр. <code>NG1 ___</code> ќе одговара на NG1 1AA, но не и NG10 1AA

en: Shipping class costs
mk: Цена на класата за испорака

en: Shipping costs updated.
mk: Цената за Испорака е ажурирана.

note: translators: %s: Order shipping method
en: Shipping via %s
mk: Испорака преку %s

en: Sort code
mk: Код за сортирање

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
mk: Ги поддржува следните привремени места за текст : <code>[кол]</code> = број на ставки, <code>[цена]</code> = цена на ставките, <code>[процент на провизија="10" min_fee="20"]</code> = Провизија базирана на проценти.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
mk: Ова го контролира описот што клиентот го гледа за време на проверката на кошничката.

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
mk: Клиентите ќе треба да го потрошат овој износ за да добијат бесплатна испорака (ако е овозможено погоре).

note: translators: %s: email address .
en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
mk: Грешка при проверка:PayPal IPN одговор од друга email адреса (%s).

note: translators: 1: Payment amount
en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
mk: Грешка при проверка: износите на PayPal не се совпаѓаат (amt %s).

note: translators: %s: Amount.
en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
mk: Грешка при проверка:Износите на PayPal не се совпаѓаат (бруто %s).

note: translators: %s: currency code.
en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
mk: Грешка при проверка:Валутите на PayPal не се совпаѓаат (code %s).

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
mk: Кој ZIP/поштенски код е достапен за локална испорака?

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
mk: Кој ZIP/поштенски код е достапен за локално превземање?

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
mk: Колкава провизија сакате да наплаќате за локална испорака, без оглед дали избирате бесплатно. Оставете празно да се оневозможи.

en: A note has been added to your order
mk: Забелешка е додадена на Вашата нарачка

en: Choose which format of email to send.
mk: Изберете формат на е-пошта за испраќање.

en: Completed order
mk: Завршена нарачка

en: Copy file to theme
mk: Копирај ја датотеката во темата

en: Customer note
mk: Забелешка на клиентот

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
mk: Клиентски email со забелешка се испраќаат кога додавате забелешка на нарачка.

en: Email heading
mk: Наслов на е-пошта

en: Email heading (paid)
mk: Наслов на е-пошта (платен)

en: Email type
mk: Email тип

en: Enable bank transfer
mk: Овозможи трансфер во Банка

en: Enable this email notification
mk: Овозможи го ова email известување

note: translators: %s: admin email translators: %s: WP admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
mk: Внесете приматели (разделени со запирка) за овој email.  Стандардно на %s.

note: translators: %s: number of orders translators: %s: count
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Не успеа <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Не успеа <span class="count">(%s)</span>

en: File was not found.
mk: Фајлот не е пронајден

en: Full refund email heading
mk: Email за целосен поврат

en: Full refund subject
mk: Предмет на целосен поврат

en: HTML template
mk: HTML шаблон

en: Hide template
mk: Скриј го шаблонот.

en: Multipart
mk: Од повеќе делови

en: New account
mk: Нова Сметка

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
mk: Еmail-пораките за нова нарачка се испраќаат до избраните примачи кога е примена нова нарачка.

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
mk: Забелешка додадена на Вашата {site_title} нарачка од {order_date}

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
mk: Целокупните  email пораки се испраќаат до потрошувачите кога нивните нарачки се обележани како завршени и обично укажуваат дека нивните нарачки се транспортираат.

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are refunded.
mk: Еmail-овите за рефундирани нарачки се испратени до Клиентите кога нивните нарачки се рефундирани.

en: Partial refund email heading
mk: Наслов на email-от за делумно рефундирање

en: Partial refund subject
mk: Предмет на email-от за делумно рефундирање

en: Plain text
mk: Обичен текст

en: Plain text template
mk: Обичен текст - шаблон

en: Processing order
mk: Процесирана нарачка

en: Recipient(s)
mk: Примател(и)

en: Refunded order
mk: Рефунирана нарачка

en: Select options
mk: Избери опции

en: Template file copied to theme.
mk: Фајл на шаблонот копиран во темата.

en: Template file deleted from theme.
mk: Фајл на шаблонот избришан од темата.

en: Thank you for your order
mk: Благодариме за Вашата нарачка

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
mk: Ова е известување за нарачка испратено до клиентите кои содржат податоци за нарачката по уплатата.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
mk: Ова го контролира насловот што корисникот го гледа за време на проверката на кошничката.

note: translators: %s: Path to template file
en: This template has been overridden by your theme and can be found in: %s.
mk: Овој шаблон е преклопен од вашата тема и може да се најде во: %s.

en: View template
mk: Погледни шаблон

en: Welcome to {site_title}
mk: Добродојдовте на {site_title}

en: Are you sure you want to delete this template file?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа датотека со шаблон?

en: Could not write to template file.
mk: Не може да се запише во датотеката со шаблон.

en: Delete template file
mk: Избриши ја датотеката со шаблон

note: translators: %s: Admin shipping settings URL
en: These costs can optionally be added based on the <a href="%s">product shipping class</a>.
mk: Овие трошоци може опционално да се додадат врз основа на <a href="%s">класата за испорака на продукти</a>.

en: Failed order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked failed (if they were previously pending or on-hold).
mk: Е-пораките за неуспешна нарачка се испраќаат до избраните примачи(и) кога нарачките се означени како неуспешни (ако претходно биле на чекање или на чекање).

en: Proceed to PayPal
mk: Продолжи кон PayPal

en: Email Address
mk: е-маил

[ctx: Page slug]
en: shop
mk: продавница

[ctx: Page slug]
en: cart
mk: кошничка

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
mk: Категории

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
mk: Ознаки

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
mk: Купони

[ctx: Order status]
en: Processing
mk: Се процесира

[ctx: Order status]
en: Completed
mk: Завршено

note: translators: %s: attribute name translators: %s: Address title
en: Edit %s
mk: Уреди %s

en: State / County
mk: Држава / Регион

en: Please fill out all password fields.
mk: Ве молиме пополнете ги сите полиња за лозинка.

en: Please enter a coupon code.
mk: Ве молиме внесете код на купон.

en: New coupon
mk: Нов купон

en: No coupons found
mk: Не се пронајдени купони

en: Edit order
mk: Уреди нарачка

en: Add new order
mk: Додај нова нарачка

en: Add order
mk: Додај нарачка

en: No orders found
mk: Не се пронајдени нарачки

en: Invalid order.
mk: Невалидна нарачка.

en: Municipality
mk: Општина

en: Coupon is not valid.
mk: Купонот не е валиден.

note: translators: %s: search term
en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
mk: Резултати од пребарувањето за &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: author name
en: Author: %s
mk: Автор: %s

en: Error 404
mk: Грешка 404

en: Note
mk: Забелешка

en: Region
mk: Регион

en: Canton
mk: Кантон

en: Province
mk: Провинција

en: (ex. VAT)
mk: (без ДДВ)

en: (incl. tax)
mk: (со данок)

en: VAT
mk: ДДВ

en: Refund failed.
mk: Рефундирањето не успеа.

en: Error
mk: Грешка

en: Order cancelled by customer.
mk: Нарачката е откажана од купувачот.

note: translators: %s: attribute name
en: All %s
mk: Сите %s

note: translators: %s: shipping location (prefix e.g. 'to' + ISO 3166-1 alpha-2 country code)
en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
mk: За жал<strong>не испорачуваме %s</strong>. Внесете друга адреса за доставување.

en: Search shipping classes
mk: Пребарај ги класите за доставување

note: translators: 1: backordered quantity 2: product name 3: order number
en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
mk: %1$s парчиња од %2$s се повратени во нарачката #%3$s.

note: translators: %s: Attribute name.
en: %s is a required field | %s are required fields
mk[0]: %s е потребно поле
mk[1]: %s се потребни полиња

note: translators: %s: product name
en: %s is out of stock.
mk: %s го нема на залиха.

en: (ex. tax)
mk: ( без данок)

en: API docs
mk: API документи

en: Account details changed successfully.
mk: Деталите на сметката се успешно променети.

en: Add coupon
mk: Додај купон

note: translators: %s: attribute name
en: Add new %s
mk: Додај нов %s

en: Add new coupon
mk: Додај нов купон

en: Add new shipping class
mk: Додај нова класа за испорака

en: Address changed successfully.
mk: Адресата е успешно променета

[ctx: Admin menu name]
en: Products
mk: Продукти

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping classes
mk: Класи на Испорака

en: All shipping classes
mk: Сите класи за испорака

note: translators: %s: number of orders
en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Откажано <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Откажано <span class="count">(%s)</span>

en: Cart updated.
mk: Кошничката е ажурирана

en: Company name
mk: Име на фирма

note: translators: %s: number of orders
en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Завршено <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Завршено <span class="count">(%s)</span>

en: County
mk: Округ

en: Coupon code removed successfully.
mk: Кодот на купонот е отстранет успешно.

en: Customer details
mk: Детали за Клиент

en: District
mk: Област

en: Edit coupon
mk: Уредете Купон

en: Edit product
mk: Уреди продукт

en: Edit shipping class
mk: Уреди класа за испорака

en: File not found
mk: Фајлот не е пронајден

en: Invalid download link.
mk: Невалиден линк за превземање.

en: Login
mk: Влез

note: translators: %s: attribute name
en: New %s
mk: Ново %s

en: New passwords do not match.
mk: Новите лозинки не се совпаѓаат.

en: New product
mk: Нов продукт

[ctx: Order status]
en: Cancelled
mk: Откажана

[ctx: Page slug]
en: checkout
mk: наплата

[ctx: Order status]
en: Failed
mk: Неуспешна

en: New shipping class Name
mk: Ново Име за класа на испорака

en: No coupons found in trash
mk: Не се пронајдени купони во канта за отпадоци

en: No orders found in trash
mk: Не се пронајдени нарачки во корпа за отпадоци

en: No products found in trash
mk: Нема продукти пронајдени во Канта за Отпадоци

note: translators: %s: number of orders
en: On hold <span class="count">(%s)</span> | On hold <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: На чекање <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: На чекање <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: On hold
mk: На Чекање

[ctx: Order status]
en: Pending payment
mk: Во исчекување на плаќање

[ctx: Order status]
en: Refunded
mk: Рефундирана

[ctx: Page slug]
en: my-account
mk: Моја сметка

en: No file defined
mk: Нема дефинирано датотека

note: translators: %s: attribute name
en: Parent %s
mk: Главен %s

note: translators: %s: attribute name
en: Parent %s:
mk: Главен %s

en: Parent coupon
mk: Главен купон

en: Parent orders
mk: Главни нарачки

en: Parent product
mk: Главен продукт

en: Parent shipping class
mk: Главна класа за испорака

en: Parent shipping class:
mk: Главна класа за испорака:

en: Passwords do not match.
mk: Лознинката не се поклопува.

note: translators: %s: number of orders
en: Pending payment <span class="count">(%s)</span> | Pending payment <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Во исчекување на плаќање <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Во исчекување на плаќање <span class="count">(%s)</span>

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
mk: Ве молиме одберете продукт за да го додадете во кошничката&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
mk: Ве молиме одберете количина на предмети кои сакате да ги додадете во Вашата кошничка&hellip;

en: Please enter your current password.
mk: Ве молиме внесете ја Вашата моментална лозинка.

en: Please enter your password.
mk: Ве молиме внесете ја Вашата лозинка.

en: Please provide a valid email address.
mk: Ве молиме приложете валидна email адреса.

en: Please re-enter your password.
mk: Ве молиме внесете ја повторно Вашата лозинка.

en: Please select a rating
mk: Ве молиме одберете ја Вашата оцена

en: Postcode / ZIP
mk: Поштенски код/ZIP

en: Premium support
mk: Премиум поддршка

note: translators: %s: number of orders
en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Се процесира <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Се процесираат <span class="count">(%s)</span>

en: Product image
mk: Слика на продуктот

en: Product low in stock
mk: Продуктот има малку на залиха

en: Product out of stock
mk: Продуктот го нема на залиха

en: Refunds
mk: Рефундирања

note: translators: %s: number of orders
en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Рефундирано <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Рефундирано <span class="count">(%s)</span>

en: Remove product image
mk: Отстрани слика на продукт

note: translators: %s: attribute name
en: Search %s
mk: Барај %s

en: Search coupons
mk: Барај купони

en: Search orders
mk: Барани нарачки

en: Search products
mk: Пребарај по продукти

en: Set product image
mk: Постави слика на продукт

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
mk: За жал, купонот "%s" е неважечки - тој е отстранет од вашата нарачка.

en: Sorry, this download has expired
mk: За жал, ова превземање е истечено

en: Suburb
mk: Предградие

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
mk: Кошничката е наполнета со предмети од Вашата претходна нарачка.

en: This email address is already registered.
mk: email адресата веќе е регистрирана.

en: This is not your download link.
mk: Ова не е Ваш линк за превземање.

en: This is where store orders are stored.
mk: Тука се зачувани нарачките од Вашата продавница.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
mk: Овде можете да додавате нови купони што клиентите можат да ги користат во вашата продавница.

en: Town / City
mk: Место / Град

en: Town / District
mk: Место / Реон

note: translators: %s: attribute name
en: Update %s
mk: Ажурирај %s

en: Update shipping class
mk: Ажурирај класа за испорака

en: Use as product image
mk: Користи слика на продукт

en: Username is required.
mk: Потребно е име на клиент

en: View WooCommerce API docs
mk: Погледни WooCommerce API  документи

en: View WooCommerce documentation
mk: Погледни WooCommerce API  документација

en: View WooCommerce settings
mk: Погледни WooCommerce подесувања

en: View coupon
mk: Приказ на купон

en: View product
mk: Погледни продукт

note: Translators: %s Product title.
en: You can only have 1 %s in your cart.
mk: Можете да имате само 1 %s во вашата кошничка.

en: Your current password is incorrect.
mk: Вашата тековна лозинка е неточна.

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
mk: Вашата нарачка повеќе не може да се откаже. Ве молиме контактирајте не ако ви треба помош.

en: Your order was cancelled.
mk: Ваашата нарачка е откажана.

en: required
mk: потребно

note: translators: 1: state field 2: valid states
en: %1$s is not valid. Please enter one of the following: %2$s
mk: %1$s не е валидно.Ве молиме внесете едно од следните: %2$s

note: translators: %s: field name translators: %s: Field name.
en: %s is a required field.
mk: %s е потребно поле

note: translators: %s: email address translators: %s: Email address.
en: %s is not a valid email address.
mk: %s не е валидна email адреса.

note: translators: %s: product name
en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
mk: %s е отстранет од Вашата кошничка. Не можете да го набавите повеќе. Ве молиме контактирајте не за помош.

note: translators: %s: phone number translators: %s: Phone number.
en: %s is not a valid phone number.
mk: %s не е валиден телефонски број.

en: (incl. VAT)
mk: (со ДДВ)

en: API Key updated successfully.
mk: API клучот е успешно ажуриран.

note: translators: %s: error message
en: Access denied
mk: Пристапот е оневозможен

en: Account username
mk: Корисничко име на Сметката

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
mk: Се случи грешка ,не можеше да се испратат податоците за потрошувачите

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
mk: Ставката не е повеќе достапна и е одстранета од Вашата кошница.

en: Coupon has been removed.
mk: Купонот е отстранет

en: Create coupons
mk: Креирај купони

en: Create customers
mk: Креирај Корисници

en: Create orders
mk: Креирај нарачки

en: Create products
mk: Креирај продукти

en: Create webhooks
mk: Креирај webhooks

en: Description is missing.
mk: Недостасува опис.

en: Dismiss this notice.
mk: Отфрлија оваа забелешка.

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
mk: Get cart не треба да се повика пред акцијата wp_loaded.

en: Invalid nonce verification
mk: Невалидна верификација засега

en: Invalid payment method.
mk: Невалиден начин за плаќање.

en: Invalid refund amount
mk: Невалидна вредност за рефундирање

note: translators: %s: scope
en: Invalid scope %s
mk: Невалиден опсег %s

en: Invalid shipping method!
mk: Невалиден метод за испорака!

note: translators: 1: product ID 2: old stock level 3: new stock level
en: Item #%1$s stock increased from %2$s to %3$s.
mk: Лагерот на предметот #%1$s е зголемен од %2$s на %3$s.

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
mk: Забелешки за вашата нарачка, на пр. посебни забелешки за испорака.

note: translators: %d: page number translators: %d: Page number. translators: %d is the page number (1, 2, 3...).
en: Page %d
mk: Страна %d

en: Permissions is missing.
mk: Недостигаат дозволи.

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
mk: Ве молиме внесете валиден поштенски код/ZIP.

en: Please rate the product.
mk: Ве молиме оценете го овој продукт.

note: translators: %s: tag name
en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
mk: Означени постови &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: product tag
en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
mk: Означени продукти &ldquo;%s&rdquo;

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
mk: За жал имаше проблем при отстранувањето на купонот.

note: translators: %s: product name
en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
mk: За жал, "%s" не е на залиха. Уредете ја вашата кошничка и обидете се повторно. Се извинуваме за непријатностите кои се причинети.

en: Sorry, your session has expired.
mk: За жал, Вашата сесија е истечена.

note: translators: %s: shop cart url
en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
mk: За жал, Вашата сесија истече,<a href="%s" class="wc-backward">Вратете се во Продвницата</a>

note: translators: %s: url
en: The %s is not a valid URL
mk: %s не е валиден URL

en: The callback_url needs to be over SSL
mk: callback_url мора да биде преку SSL

en: User is missing.
mk: Клиентот недостика

en: View and manage coupons
mk: Погледни и уреди купони

en: View and manage customers
mk: Приказ и управување со клиенти

en: View and manage orders and sales reports
mk: Приказ и управување со нарачки и извештаи од продажба

en: View and manage products
mk: Приказ и управување со продукти

en: View coupons
mk: Погледни ги купоните

en: View customers
mk: Приказ на клиенти

en: View orders and sales reports
mk: Погледни нарачка и извештаи од продажби

en: View products
mk: Погледни продукти

en: We were unable to process your order, please try again.
mk: Не можевме да ја обработиме вашата нарачка, обидете се повторно.

note: translators: %s: product name
en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
mk: Не можете да додадете &quot;%s&quot; во кошничката, бидејќи продуктот нема залиха.

note: translators: 1: product name 2: quantity in stock
en: You cannot add that amount of &quot;%1$s&quot; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
mk: Не можете да додадете таа сума од  &quot;%1$s&quot; во кошничката, бидејќи нема доволно  на залиха (%2$s преостанати).

note: translators: 1: quantity in stock 2: current quantity
en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %1$s in stock and you already have %2$s in your cart.
mk: Не можете да додадете таа сума во кошничката & mdash; имаме %1$s на залиха и веќе имате %2$s во вашата кошничка.

en: You do not have permission to access this page
mk: Немате дозвола за пристап до оваа страница

en: the
mk: на

en: Product tags
mk: Ознаки на Продукт

en: Log in to Download Files
mk: Лог во Превземени датотеки

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
mk: За жал, го достигнавте лимитот за превземања на оваа датотека

en: You must be logged in to download files.
mk: Мора да сте најавени за да превземете датотеки.

en: No webhooks found.
mk: Не се пронајдени веб-куки.

en: Coupon | Coupons
mk[0]: Купон
mk[1]: Купони

en: No products found
mk: Не се пронајдени продукти

en: Add new product
mk: Додај нов продукт

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
mk: За жал овој продукт не е достапен. Ве молиме изберете друга комбинација.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
mk: За жал, ниту еден продукт не одговара на вашиот избор. Ве молиме изберете друга комбинација.

en: Please choose product options&hellip;
mk: Ве молиме изберете ги опциите за продуктот&hellip;

en: Product backorder
mk: Продукти по нарачка

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
mk: За жал, купонот "%s" веќе е аплициран и не може да се користи заедно со други купони.

note: translators: %s number of products in cart. translators: %d is the count of products.
en: %d product | %d products
mk[0]: %d продукт
mk[1]: %d продукти

en: Coupon code applied successfully.
mk: Кодот на купонот е успешно аплициран.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
mk: Жалам, овој продукт не може да се купи.

en: Valle
mk: Вале

[ctx: Page setting]
en: Cart
mk: Кошничка

en: Invalid coupon code
mk: Невалиден код на купон

en: Language
mk: Јазик

note: translators: %s: Height unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: Height
en: Height (%s)
mk: Висина (%s)

note: translators: %s: Width unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: width
en: Width (%s)
mk: Ширина (%s)

note: translators: %s: Length unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: length
en: Length (%s)
mk: Должина (%s)

en: Visibility
mk: Видливост

en: Change to:
mk: Промени во:

en: Enter price (%s)
mk: Внесете цена (%s)

en: Theme
mk: Тема

en: File does not exist
mk: Датотеката не постои

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
mk: Грешка: %s

en: MySQL version.
mk: MySQL верзија.

en: PHP version.
mk: PHP верзија.

en: In stock?
mk: На залиха?

en: Version
mk: Верзија

en: Network enabled
mk: Мрежата е овозможена

en: Parent theme author URL.
mk: URL на главната Тема

en: Parent theme version.
mk: Верзија на Главна Тема.

en: Parent theme name.
mk: Име на Главна Тема.

en: Active plugins.
mk: Активни додатоци.

en: WC database version.
mk: WC верзија на датабазата.

en: Max upload size.
mk: Макс големина за товарење.

en: Server info.
mk: Инфо за серверот.

note: Translators: %1$s: shortcode text, %2$s: block slug.
en: Page does not contain the %s shortcode.
mk: Страницата не го содржи краткиот код „%s“.

note: translators: %s: parameter
en: Missing parameter %s
mk: Недостасува параметар %s

note: translators: %s: parent theme latest version
en: %s is available
mk: %s е достапно

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
mk: <strong>Добродојдовте во WooCommerce</strong> &#8211; Вие&lsquo;сте на чекор од почеток на продажба :)

en: API Version
mk: API Верзија

en: Author URL
mk: Авторски URL

en: Catalog &amp; search
mk: Каталог &amp; пребарување

en: Child theme
mk: Тема (дете)

en: Consumer secret is invalid.
mk: Тајна на Потрошувачот е невалидна

en: Custom:
mk: Прилагодено:

en: Decrease existing price by (fixed amount or %):
mk: Намалување на постојната цена за (фиксен износ или %):

note: translators: %s item name.
en: Deleted %s
mk: Избришан %s

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
mk: Прикажува дали моменталната активна тема прикажува WooCommerce поддршка.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
mk: Прикажува дали тековната тема е под-тема (child).

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
mk: Дали вашата страница присилува SSL сертификат за трансакции?

en: Enter sale price (%s)
mk: Внесете продажна цена (%s)

note: Translators: %s docs link.
en: If you are modifying WooCommerce on a parent theme that you did not build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
mk: Ако го модифицирате WooCommerce на Главната тема што не сте ја изградиле лично, препорачуваме да ја користите под-темата. Погледнете: <a href="%s" target="_blank"> Како да креирате под-тема</a>

en: Force SSL
mk: Присили SSL

en: Learn more about templates
mk: Научи повеќе за шаблоните

en: Logs
mk: Логови

[ctx: Page setting]
en: Checkout
mk: Наплата

en: Not declared
mk: Не е наведено

en: Overrides
mk: Заобиколи

en: Page not set
mk: Страницата не е подесена

[ctx: Page setting]
en: My account
mk: Моја Сметка

[ctx: Page setting]
en: Shop base
mk: База на Продавница

en: Placeholder
mk: Привремен

en: Run the Setup Wizard
mk: Стартувај го Маѓепсникот за Подесување

en: Sale
mk: Купи

en: Save changes
mk: Зачувај промени

en: Skip setup
mk: Прескокни подесување

en: Sold individually?
mk: Се продава индивидуално?

en: Templates
mk: Шаблони

en: The coupon code already exists
mk: Кодот на купонот веќе постои

en: The installed version of the current active theme.
mk: Инсталирана верзија на моменталната активна тема.

en: The installed version of the parent theme.
mk: Инсталирана верзија на Главна Тема.

en: The name of the current active theme.
mk: Име на моменталната активна тема.

en: The name of the parent theme.
mk: Име на Главна Тема

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
mk: Бројот на децимални позиции во прикажаните цени.

en: The parent theme developers URL.
mk: URL на авторот на Главната Тема

en: The position of the currency symbol.
mk: Позиција на симболот на Валутата.

en: The theme developers URL.
mk: URL на програмерите на Темата

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
mk: Овој дел ги прикажува фајловите што се преоклопени со стандардните страници на WooCommerce шаблонот.

en: Tools
mk: Алатки

en: WooCommerce support
mk: WooCommerce поддршка

en: Visit plugin homepage
mk: Посети го сајтот на plugin-от

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
mk: Во која валута се наведени цените во каталогот и во кои валути ќе може да се плати преку Портите за Плаќање.

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
mk: WooCommerce API. Користете клиентски клуч во полето за клиентско име и скриена информација во полето за лозинка на клиентот.

en: — No Change —
mk: — Без промена —

en: Copy for support
mk: Копирај за поддршка

note: Translators: %s: default timezone..
en: Default timezone is %s - it should be UTC
mk: Стандардната временска зона е %s - треба да биде UTC

en: Default timezone is UTC
mk: Стандардната временска зона е UTC

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
mk: Прикажува дали WordPress е во режим на отклонување грешки.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
mk: GZip (gzopen) е искористен за отворање на GEOIP датабазата од MaxMind.

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
mk: HTML/Multipart email пораките користат DOMDocument за да генерираат вметнати CSS во шаблоните.

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
mk: Информации за веб-серверот кој моментално ја хостира Вашата страница.

en: Log directory writable
mk: Лог директориум со овозможен запис

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
mk: PayPal го користи овој метод за комуникација при испраќање назад на трансакциските информации.

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
mk: Платежните Порти можат да користат cURL за да комуницираат со оддалечени сервери за да одобруваат плаќања, други plugi-и исто така може да го користат кога комуницираат со сервиси на далечина.

en: Remote get
mk: Далечински get

en: Remote post
mk: Далечински post

en: SUHOSIN installed
mk: SUHOSIN инсталиран

en: Server environment
mk: Серверска околина

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
mk: Неколку WooCommerce екстензии можат да напишат log-ови, што ги олеснува проблемите со дебагирање. Директориумот мора да дозволи запишување за да се случи ова.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
mk: Некои веб-сервиси како испораката користат SOAP за да добиваат информации од оддалечени сервери, на пример, во реално испорачани наводи од FedEx бараат да се инсталира SOAP.

en: Table does not exist
mk: Табелата не постои

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
mk: Suhosin е напреден систем за заштита за PHP инсталации. Тој беше дизајниран да ги заштити вашите сервери од една страна, против голем број на добро познати проблеми во PHP-апликациите, а од друга страна против потенцијалните непознати слабости во рамките на овие апликации или самото јадро на PHP. Ако е овозможено на вашиот сервер, Suhosin можеби ќе треба да биде конфигуриран да ги зголеми ограничувањата за доставување податоци.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
mk: Времето (во секунди) што вашиот сајт ќе го потроши за една операција пред да би паузиран (за да избегнете заклучување на серверот)

en: The current language used by WordPress. Default = English
mk: Тековниот јазик што го користи WordPress. Стандардно = англиски

en: The default timezone for your server.
mk: Временска зона на Вашиот сервер.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
mk: Максималната големина на фајлот што може да биде содржан во еден пост.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
mk: Максималната големина на фајлот која може да биде upload-ирана во Вашата WordPress инсталација.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
mk: Максималната количина на меморија (RAM) што вашиот сајт може да го користи во истовремено.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
mk: Максималниот број на променливи кои вашиот сервер може да ги користи за една функција за да се избегне преоптоварување.

en: The root URL of your site.
mk: URL root за овој сајт.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
mk: Верзија на MySQL инсталирана на Вашиот сервер кој ве хостира.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
mk: Верзија на PHP инсталирана на Вашиот сервер кој ве хостира

en: The version of WooCommerce installed on your site.
mk: Верзијата на WooCommerce кој е инсталиран на Вашиот сајт.

en: The version of WordPress installed on your site.
mk: Верзија на WordPress инсталиран на Вашиот сајт.

en: Understanding the status report
mk: Разбирајќи го извештајот за статус

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
mk: Без разлика дали имате или не овозможено WordPress Multisite.

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
mk: WooCommerce plugin-овите може да го користат овој метод на комуникација при проверка на ажурирањата на plugin-овите.

en: WordPress environment
mk: WooCommerce опкружување

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
mk: Вашиот сервер нема вклучено fsockopen или cURL - PayPal IPN и други скрипти кои комуницираат со други сервери нема да работаат. Контактирајте го Вашиот хостинг провајдер.

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
mk: Вашиот сервер не ја овозможува класата %s - HTML / Multipart email-ови, како и некои екстензии, нема да работаат без DOMDocument.

en: Backorders?
mk: Нарачки со чекање?

en: The decimal separator of displayed prices.
mk: децимален раздвојувач на прикажаните цени.

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
mk: Листа на термините на таксономија кои можат да се користат во врска со статусот на нарачка / продукт.

en: The thousand separator of displayed prices.
mk: Разделувач за илјади во прикажаните цени

en: Database
mk: База на податоци

en: Pay
mk: Плати

en: Free
mk: Бесплатно

en: Updated at
mk: Ажурирано на

en: Action
mk: Акција

en: Method
mk: Метод

en: Priority
mk: Приоритет

en: Copy
mk: Копирај

en: Copied!
mk: Копирано!

en: Measurements
mk: Мерења

en: Notifications
mk: Известувања

en: Popularity (sales)
mk: Популарност (продажби)

en: Show products
mk: Прикажи продукти

en: Integration
mk: Интеграција

en: Currency
mk: Валута

en: Product deleted
mk: Продуктот е избришан

en: Product updated
mk: Продуктот е ажуриран

en: Order deleted
mk: Нарачката е избришана

en: Order updated
mk: Нарачката е ажурирана

en: Number of decimals.
mk: Број на децимали.

en: Coupon deleted
mk: Купонот е избришан

en: Coupon updated
mk: Купонот е ажуриран

en: IP address
mk: IP адреса

en: Enable the use of coupon codes
mk: Овозможи употреба на купони

en: Redirect only
mk: Само пренасочување

en: Force downloads
mk: Принуди преземање

en: File download method
mk: Начин за преземање

en: Enable taxes
mk: Овозможи данок

en: Prices entered with tax
mk: Цените се со вклучен данок

en: Rounding
mk: Заокружување

en: Marketing
mk: Маркетинг

en: Customer shipping address
mk: Адреса на доставување на купувачот

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
mk: Изберете дали оваа даночна стапка се применува и на доставувањето.

en: This controls which shipping address is used by default.
mk: Ова контролира која адреса на доставување се користи како основна.

en: Shipping tax class based on cart items
mk: Класа за данок на доставување, врз основа на ставките во кошничката

en: Shipping tax class
mk: Класа на данок на доставување

en: Shipping method(s)
mk: Метод(и) за испорака

note: translators: $s tax rate section name
en: %s rates
mk: %s стапки

en: Action event
mk: Акциски Настан

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
mk: Кодот на земјата со 2 бројки на пример US . Оставете ги празни за да се примени на сите..

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
mk: Кодот на земјата со 2 бројки на пример AL . Оставете ги празни за да се примени на сите..

en: Access restriction
mk: Ограничен пристап

en: Add to cart behaviour
mk: Додај во кошница (однесување)

en: Additional tax classes
mk: Дополнителни даночни класи

en: As a single total
mk: Како единствен збир

en: Average rating
mk: Просечна оценка(рејтинг)

en: Calculate tax based on
mk: Пресметајте го данокот базиран на

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
mk: Изберете приоритет за оваа даночна стапка. Ќе се користи само една стапка на појавување по приоритет. За да дефинирате повеќе даночни стапки за една област, треба да наведете различен приоритет по стапка.

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
mk: Изберете дали ова е сложена стапка. Сложените даночни стапки се применуваат врз другите даночни стапки.

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
mk: Изберете до кои земји сакате да ги испратите нарачките, или одберете да испраќате до сите локации.

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
mk: Градови за ова правило. со (;) оддели повеќе вредности. Оставете празно да се примени во сите градови.

en: Compound
mk: Соединение

en: Consumer key
mk: Клуч на Потрошувачот

en: Consumer secret
mk: Тајна на Потрошувач

en: Country code
mk: Код на земјата

en: Country&nbsp;code
mk: Земја&nbsp;код

en: Coupon created
mk: Купонот е креиран

en: Created at
mk: Креиран во

en: Custom
mk: Прилагодено

en: Customer billing address
mk: Клиентска адреса за наплата

en: Customer created
mk: Клиентот е креиран

en: Customer deleted
mk: Клиентот е избришан

en: Customer updated
mk: Клиентот е ажуриран

en: Dimensions unit
mk: Единици за димензии

en: Display prices during cart and checkout
mk: Прикажи ги цените за време на приказ на кошничката и проверката

en: Display prices in the shop
mk: Приказ на цените во продавницата

en: Display tax totals
mk: Приказ на вкупните даноци

en: Downloads require login
mk: Превземањата бараат најава

en: Enable out of stock notifications
mk: Овозможи известување за немање на залиха

en: Enable stock management
mk: Овозможи менаџирање со залиха

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
mk: Овозможете ја оваа опција за да дозволите пристап до превземањата кога нарачките се "обработуваат/процесираат", наместо кога се "завршени".

en: Enter a name for this tax rate.
mk: Внеси име за оваа даночна стапка.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
mk: Внесете даночна стапка (процент) на 4 децимални места.

en: Enter the action that will trigger this webhook.
mk: Внесете акција што ќе го активира овој webhook.

en: Excluding tax
mk: Со исклучок на данокот

en: Friendly name for identifying this key.
mk: Пријателско име за идентификување на овој клуч.

note: translators: %s: date
en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
mk: Пријателско име за идентификување на овој webhook, стандардно на Webhook создаден на %s.

en: Generate API key
mk: Генерирај API клуч

en: Get system report
mk: Добиј извештај за системот

en: Grant access to downloadable products after payment
mk: Дозволи пристап до продукти за превземање (даунлоад) по плаќање

en: Hide out of stock items from the catalog
mk: Сокриј ги ставките од каталогот кои ги нема на залиха

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
mk: Задржете состојба на залиха (за неплатени нарачки) за x минути. Кога ќе се постигне ова ограничување, Нарачката на Чекање ќе биде откажана. Оставете празно да се оневозможи.

en: Hold stock (minutes)
mk: Задржете состојба на залиха

en: Import CSV
mk: Увези CSV

en: Including tax
mk: Со вклучен данок

en: Insert row
mk: Вметни ред

en: Itemized
mk: Детализирано

en: Key details
mk: Клучни детали

en: Low stock threshold
mk: Низок праг на залиха

en: Manage stock
mk: Управување со залиха

en: No row(s) selected
mk: Нема селектиран(и)  ред(ови)

en: No, I will enter prices exclusive of tax
mk: Не,Јас ќе ги внесувам цените без данок

en: Notification recipient(s)
mk: Примател(и) на известувањата.

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
mk: Опционо контролирате која даночна класа ќе ја добие испораката, или оставете ја, па данокот за испорака ќе се базира на продуктите во Кошничката.

en: Order created
mk: Нарачка е креирана

en: Out of stock visibility
mk: Нема на залиха - видливост

en: Owner of these keys.
mk: Сопстевеник на овие клучеви.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
mk: Ве молиме копирајте ги и вметнете ги овие информации во вашиот тикет при контакт со поддршка:

en: Price display suffix
mk: Суфикс на прикажаната цена

en: Product created
mk: Продукт е креиран

en: Product ratings
mk: Рангирање на продуктот

en: QRCode
mk: QR Код

en: Rate&nbsp;%
mk: Стапка&nbsp;%

en: Redirect to the cart page after successful addition
mk: Пренасочување на страницата на Кошничката по успешното додавање

en: Remove selected row(s)
mk: Отстрани го селектираниот ред-ови

en: Revoke key
mk: Откажи клуч

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
mk: Заокружи го данокот на меѓузбирно ниво,наместо заокружување по линија

en: Save webhook
mk: Зачувај webhook

en: Secret
mk: Тајна

en: Select the access type of these keys.
mk: Одберете типови за пристап на овие клучеви.

en: Select when the webhook will fire.
mk: Изберете кога ќе се отпушти webhook.

en: Ship to all countries
mk: Испорачај до Сите Земји

en: Ship to all countries you sell to
mk: Испорачајте до сите земји во кои продавате

en: Ship to specific countries only
mk: Испорачајте во специфични земји, само

en: Shipping destination
mk: Дестинација на испораката

en: Show "verified owner" label on customer reviews
mk: Покажи "верификуван сопственик" ознака на клиентската критика

en: Sort by most recent
mk: Подреди по најнови

en: Sort by price (asc)
mk: Подреди по цена (растечка)

en: Sort by price (desc)
mk: Подреди по цена (опаѓачка)

en: Standard rates
mk: Стандардни стапки

en: State code
mk: Код на држава

en: Stock display format
mk: Формат за прикажување на залиха

en: Tax name
mk: Име на данок

en: Tax options
mk: Опции за данокот

en: Tax rate ID.
mk: ID за даночната стапка

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
mk: Опциите се &quot;Active&quot; (испорачува носивост), &quot;Paused&quot;(не испорачува), или &quot;Disabled&quot; (не испорачува поради проблеми со испораката).

en: There are currently no logs to view.
mk: Моментално нема логови за преглед.

en: This controls what unit you will define lengths in.
mk: Ова контролира во која единица ќе дефинирате должини.

en: This controls what unit you will define weights in.
mk: Ова контролира која единица ќе ја дефинира тежината.

en: This option determines which address is used to calculate tax.
mk: Оваа опција одредува која адреса ќе се користи за пресметување на данок.

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
mk: Оваа опција е важна бидејќи ќе влијае на тоа како внесувате цени. Со промена нема да се ажурираат постојните продукти.

en: This setting does not apply to guest purchases.
mk: Ова подесување не се однесува на купувања од клиент Гостин

en: URL where the webhook payload is delivered.
mk: URL каде webhook содржината е испорачана.

en: Webhook actions
mk: Webhook акции

en: Webhook data
mk: Webhook податоци

en: Weight unit
mk: Единица за тежина

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
mk: Да, јас ќе внесувам цени со вклучен данок

en: "From" name
mk: "Од" Име

en: Add payment method
mk: Додај начин за плаќање

en: Calculate coupon discounts sequentially
mk: Пресметајте ги купоните со попусти секвенцијално

en: Cart page
mk: Страница на кошничката

en: Checkout endpoints
mk: Крајни точки за проверка

en: Checkout page
mk: Страница за проверка

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
mk: Купоните може да се применат од страниците за проверка и на страницата со содржина на кошничката

en: Currency options
mk: Опции на валути

en: Default sorting (custom ordering + name)
mk: Стандардно сортирање (стандардна нарачка + име)

en: Email options
mk: Email опции

en: Email sender options
mk: Email опции за испраќачот

en: Email template
mk: Email шаблон

en: Emails
mk: Email-ови

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Add payment method" page.
mk: Крајна точка за страницата "Проверка &rarr; Додај метод на плаќање".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Order received" page.
mk: Крајна точка за страницата "Проверка &rarr; примена Нарачка".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Pay" page.
mk: Крајна точка за страницата "Проверка &rarr; Плати"

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
mk: Крајните точки се додаваат на URL-то на вашата страница за да се справат со конкретни акции за време на процесот на Проверка. Тие треба да бидат единствени.

en: Force HTTP when leaving the checkout
mk: Форсирај HTTP кога ќе ја напуштите Проверката на Кошничката

en: Force secure checkout
mk: Форсира јбезбедна Проверка на Кошничката

en: Geolocate
mk: Геолоцирај

en: Geolocate (with page caching support)
mk: Геолоцирај (со поддршка за кеширање на страници)

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
mk: Ако дефинирате страница "Услови", клиентот ќе биде запрашан дали ги прифаќаат при Проверка при Купување.

en: Order received
mk: Нарачката е примена

en: Sell to all countries
mk: Продавај во сите земји

en: Selling location(s)
mk: Продажна(и) локација

en: Shop base address
mk: Адреса на базата на Продавницата

en: Shop page
mk: Страница на Продавницата

en: Shop page display
mk: Прикажување на Страница на Продавницата

en: Show subcategories
mk: Прикажи под-категории

en: Specific Countries
mk: Специфични земји

en: Store notice
mk: Известување на Продавницата

en: Terms and conditions
mk: Термини и услови

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
mk: Следниве опции влијаат на тоа како цените се прикажуваат на предниот дел.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
mk: Овие страници треба да се постават така што WooCommerce знае каде да ги испрати клиентите до Проверка на Кошничката.

en: This controls the position of the currency symbol.
mk: Ова ја контролира позицијата на симболот на Валутата

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
mk: Ова контролира во кои валути се излистани цените во каталогот се наведени во каталогот и кои Порти за плаќање ќе ги превземат плаќањата.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
mk: Ова е демо продавница за тестирање  &mdash; нема да се исполнат нарачките.

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
mk: Оваа опција ви овозможува да ограничите во кои земји сакате да продавате.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
mk: Ова ќе ја постави основната страница на вашата продавница - тука ќе биде архивата на вашите продукти.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
mk: Ова го подесува бројот на децимални позиции на прикажаните цени.

en: Out of stock threshold
mk: Вон праг на залиха

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
mk: Ова го подесува децималниот раздвојувач на прикажаните цени.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
mk: Ова го поставува раздвојувачот за илјади на прикажаните цени.

en: Enable low stock notifications
mk: Овозможи известување за мала залиха

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
mk: Дефинирајте го текстот што ќе се прикаже по цените на продуктите. Ова би можело да биде, на пример, "вкл. ДДВ" за да се објасни вашата цена. Можете исто така да ги замените цените користејќи едно од следниве: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
mk: Пренасочување кон кошничката од архива (продавница) по успешното дополнување

en: Default product sorting
mk: Стандардно сортирање на продукти

note: translators: %s: URL to settings.
en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
mk: Основната страница може да се користи и во вашите <a href="%s">постојани врски на продукти</a>.

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
mk: При примена на повеќе купони, аплицирајте го првиот купон на целосната цена, а вториот купон на цената со попуст и така натаму.

en: Enable the shipping calculator on the cart page
mk: Овозможи го калкулаторот за испорака на страницата на кошничката

en: Hide shipping costs until an address is entered
mk: Сокриј ги трошоците за испорака додека се внесе адресата

en: Weight
mk: Тежина

en: Dimensions
mk: Димензии

en: Tax
mk: Данок

en: Show
mk: Прикажи

en: Totals
mk: Вкупно

note: translators: Save as in "Save $x".
en: Save
mk: Зачувај

en: Filter by coupon
mk: Филтрирај по купон

en: Period
mk: Период

en: new users
mk: нови корисници

en: Last order
mk: Последна нарачка

en: Location
mk: Локација

en: All
mk: Сите

en: Year
mk: Година

[ctx: number of pages]
en: of
mk: од

en: Select Page
mk: Избери страница

en: Go to the previous page
mk: Оди на претходна страница

en: Go
mk: Оди

en: Learn more
mk: Научи повеќе

en: Height
mk: Висина

en: Close
mk: Затвори

en: Stock status
mk: Статус на залиха

en: Total sales
mk: Вкупно продажби

en: Money spent
mk: Потрошени пари

en: This month
mk: Овој месец

en: Order Total
mk: Вкупен износ

note: translators: Reset button text for filters.
en: Reset
mk: Ресетирај

en: Add new
mk: Додај нов

en: Access expires
mk: Пристапот истекува

en: Save attributes
mk: Зачувај атрибути

en: Width
mk: Ширина

en: Length
mk: Должина

en: Net profit
mk: Нето профит

en: Number of orders
mk: Број на нарачки

en: Most popular
mk: Најпопуларни

en: All coupons
mk: Сите купони

en: No used coupons found
mk: Не се пронајдени искористени купони

en: Enabled
mk: Овозможено

en: Add products
mk: Додај продукти

en: Add tax
mk: Додај данок

en: Add product(s)
mk: Додај продукт(и)

en: Expand
mk: Прошири

en: Upsells
mk: Додадена продажба

en: Add fee
mk: Додај такса

en: Fee name
mk: Име на такса

en: Go to the last page
mk: Оди на последната страница

en: Go to the next page
mk: Оди на следната страница

en: Total tax
mk: Вкупен данок

en: Shipping class
mk: Класа на доставување

en: No shipping class
mk: Нема класа на доставување

en: Shipping amount
mk: Износ на доставување

en: Shipping tax amount
mk: Износ на данок на доставување

en: This is the sum of the 'Shipping total' field within your orders.
mk: Ова е вкупен износ на полето „Доставување вкупно“ во вашите нарачки.

en: Total sales minus shipping and tax.
mk: Вкупна продажба минус доставување и данок.

en: Shipping methods
mk: Методи за Испорака

note: translators: %s: average sales
en: %s average net daily sales
mk: %s просечна нето-дневна продажба

note: translators: %s: average sales
en: %s average net monthly sales
mk: %s aпросечна нето-месечна продажба

note: translators: %s: total shipping
en: %s charged for shipping
mk: %s наплатено за испорака

note: translators: %s: coupons amount
en: %s coupons used in total
mk: %s купоните се ажурирани во целост

note: translators: %s: discount amount
en: %s discounts in total
mk: %s попусти во целост

note: translators: %s: total sales
en: %s gross sales in this period
mk: %s бруто продажби во овој период

note: translators: %s: total items
en: %s items purchased
mk: %s купени артикли

note: translators: %s: net sales
en: %s net sales in this period
mk: %s нето продажба во периодот

note: translators: %s: total orders
en: %s orders placed
mk: %s нарачките се поставени

note: translators: single or plural number of orders
en: %s previous order linked | %s previous orders linked
mk[0]: %s претходната нарачка е поврзана
mk[1]: %s претходните нарачки се поврзани

note: translators: %s: total items purchased
en: %s purchases for the selected items
mk: %s купувања за избраните артикли

note: translators: %s: total items sold
en: %s sales for the selected items
mk: %s продажби за избраните артикли

note: translators: %s: signups amount
en: %s signups in this period
mk: %s зачленувања за овој период

note: translators: %s: total coupons
en: %s worth of coupons used
mk: %s вредност на искористените купони

en: Account creation
mk: Креирање на сметка

en: Amount already refunded
mk: Вредноста е веќе повратена

en: Average net sales amount
mk: Просечна нето продажба

en: Cancel schedule
mk: Откажи распоред

en: Choose coupons&hellip;
mk: Изберете купони...

en: Choose file
mk: Изберете фајл

en: Customer
mk: Корисник

en: Customer orders
mk: Нарачки од клиент

en: Customer role.
mk: Улога на клиентот

note: translators: %s dimension unit
en: Dimensions (L&times;W&times;H) (%s)
mk: Димензии (должина х ширина х висина) (L&times;W&times;H) (%s)

en: Discount amount
mk: Износ на попуст

en: Edit account
mk: Сметка за Уредување

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
mk: Овозможете ја оваа опција ако продуктот не е испорачан или нема трошок за испорака

en: Enable this option to enable stock management at variation level
mk: Овозможете ја оваа опција за да овозможите управување на залихи со променливо ниво

en: Endpoint for the "My account &rarr; Addresses" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Адреси"

en: Endpoint for the "My account &rarr; Edit account" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Уреди ја сметката"

en: Endpoint for the "My account &rarr; Lost password" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Изгубена лозинка"

en: Endpoint for the "My account &rarr; View order" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Види нарачка"

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
mk: Крајна точка за активирањето на одјавувањето. Можете да го додадете ова во вашите менија преку сопствената врска: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Export CSV
mk: Извези CSV

en: File name
mk: Име на фајл

en: General options
mk: Генерални опции

en: Gross sales amount
mk: Бруто продажна вредност

en: Guest orders
mk: Нарачка од Гостин

en: Guest sales
mk: Продажба на гости

en: Insert file URL
mk: Вметни го URL на фајлот

en: Last 7 days
mk: Последните  7 дена

en: Last month
mk: Последен месец

en: Link previous orders
mk: Поврзете ги претходните нарачки

en: Logout
mk: Одјави се:

en: Lost password
mk: Заборавена лозинка

en: Most discount
mk: Најмногу намалени

en: My account page
mk: Страница на Мојата Сметка

en: Name (Last, First)
mk: Име (Презиме,Име)

en: Net sales amount
mk: Вредност на нето продажби

en: No coupons found in range
mk: Не се пронајдени купони во опсег

en: No customers found.
mk: Клиентот не е пронајден.

en: No low in stock products found.
mk: Не се пронајдени продукти со мала залиха.

en: No out of stock products found.
mk: Не се пронајдени продукти без залиха

en: No products found in range
mk: Нема продукти пронајдени во опсегот

en: No products found.
mk: Не се пронајдени продукти.

en: No taxes found in this period
mk: Не се пронајдени даноци во овој период

en: None
mk: Нема

en: Number of coupons used
mk: Број на употребени купони

en: Number of items sold
mk: Број на продадени предмети

en: Optional
mk: Опционо

en: Or, enter tax rate ID:
mk: Или,внесете ID на даночната стапка

en: Parent
mk: Главен

en: Payment gateway
mk: Порта за Плаќање

en: Rate
mk: Стапка

en: Rate %
mk: Стапка %

en: Rate code
mk: Код на стапка

en: Rate name
mk: Име на стапка

en: Reason for refund (optional):
mk: Причина за рефундирање (опционо):

en: Refresh stats
mk: Освежени статистики

note: translators: User display name
en: Refreshed stats for %s
mk: Освежени статистики за %s

en: Refund
mk: Рефундирање

en: Refund amount
mk: Вредност која се рефундира

en: Regular price
mk: Регуларна цена

en: Remove this image
mk: Отстрани ја оваа слика

en: Restock refunded items
mk: Поврат на залиха на рефундирани предмети.

en: Sale end date
mk: Краен датум на продажба

en: Sale price
mk: Продажна цена

en: Sale start date
mk: Датум на старт на продажба

en: Sales amount
mk: Вредност на продажба

en: Same as parent
mk: Исто како родител

en: Search customers
mk: Барај корисници

en: Select categories&hellip;
mk: Селектирај категории...

en: Shipping name
mk: Име на Испорака

en: Showing reports for:
mk: Прикажи резултати за:

en: Signups
mk: Пријави

note: translators: 1: total income 2: days
en: Sold %1$s worth in the last %2$d days
mk: Продаден е %1$s во последните %2$d дена

en: Tax amount
mk: Износ на данок

en: Tax class
mk: Класа на данок

en: Tax class.
mk: Класа на Данок

en: This is the sum of the "Tax rows" shipping tax amount within your orders.
mk: Ова е збирот на износот данок за испораката "Даночни редови" за Вашите нарачки.

en: This is the sum of the "Tax rows" tax amount within your orders.
mk: Ова е збирот на износот на данокот "Даночни редови" за Вашите нарачки.

en: This is the sum of the 'Order total' field within your orders.
mk: Ова е збирот на полето "Вкупно за нарачка" на Вашите нарачки.

en: To edit this order change the status back to "Pending payment"
mk: За да ја уредите оваа нарачка, променете го статусот назад во "Во исчекување"

en: Top earners
mk: Најдобри заработувачи

en: Top freebies
mk: Најдобри бесплатни

en: Top sellers
mk: Најдобри продавачи

en: Total available to refund
mk: Вкупно достапно за рефундирање

en: Units in stock
mk: Единици на залиха

en: Upload an image
mk: Подигни ја сликата

en: Username
mk: Име на клиент

en: Variation description.
mk: Опис на варијантата

en: Variation price (required)
mk: Цена на варијантата (задолжително)

en: View order
mk: Погледни нарачка

en: View orders
mk: Погледни нарачка

note: translators: refund amount
en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
mk: Ќе мора рачно да направите рефундирање преку вашата Порта за Плаќање по користење на ова.

en: customer orders
mk: нарачки од клиент

en: guest orders
mk: нарачка од гостин

note: translators: variations count
en: %s item | %s items
mk[0]: %s артикал
mk[1]: %s артикли

en: Add to gallery
mk: Додај во галерија

en: After pre-tax discounts.
mk: После пред-даночни попусти

en: Cross-sells
mk: Крос-продажба

en: Current page
mk: Тековна страна

en: Custom ordering position.
mk: Прилагодена позиција на нарачката.

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
mk: Намалување на редовните цени (фиксен износ или процент)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
mk: Намалување на продажните цени (фиксен износ или процент)

en: Default Form Values
mk: Стандардни вредности на форма

en: Delete all variations
mk: Избриши ги сите варијанти

en: Delete image
mk: Избриши ја сликата

en: Download expiry
mk: Превземањето истече

en: Download limit
mk: Лимит на превземање

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
mk[0]: Превземање %s пат
mk[1]: Превземање %s пати

en: Downloads remaining
mk: Преостанати превземања

en: Enable reviews
mk: Овозможи критики

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
mk: Внесете опционо забелешка за испраќање према Клиент по извршено купување

en: Go to the first page
mk: Оди на прва страница

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
mk: Зголемување на редовните цени ( за фиксен износ или процент)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
mk: Зголемување на продажните цени ( за фиксен износ или процент)

en: LxWxH in decimal form
mk: Д х Ш х В во децимална форма

en: Menu order
mk: Поредок во менито

en: Pricing
mk: Цена

en: Product ID.
mk: ID на Продукт

en: Product SKU.
mk: SKU на Продуктот.

en: Purchase note
mk: Забелешка за Набавка

en: Qty
mk: Кол

en: Refunded
mk: Рефундирано

en: Revoke access
mk: Откажи влез

en: Set regular prices
mk: Постави регуларна цена

en: Set sale prices
mk: Постави продажна цена

en: Set scheduled sale dates
mk: Постави планирани дати на продажба

en: Sold individually
mk: Продај индивидуално

note: translators: 1: Downloadable file, 2: List of allowed filetypes.
en: The downloadable file %1$s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %2$s
mk: Фајлот за превземање %1$s не може да се користи како што е, бидејќи нема дозволен тип на фајл. Дозволени типови вклучуваат: %2$s

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
mk: Промени &quot;Може да се превземе&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
mk: Промени &quot;Овозможено&quot;

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
mk: Промени &quot;Уреди Залиха&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
mk: Промени &quot;Виртуелно&quot;

note: translators: 1: variation id 2: product name
en: Variation #%1$s of %2$s
mk: Варијанта  #%1$s од %2$s

en: Variation ID:
mk: ID на варијантата

en: Weight in decimal form
mk: Тежина во децимална форма

en: Shipping classes
mk: Класи на испорака

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
mk: Ако управувате со залихата, ова контролира дали е дозволено или не нарачки со чекање. Ако е овозможено, залихата може да оди под 0.

en: Total shipping
mk: Вкупно за испорака

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
mk: Ова е вкупен данок за стапката (данок на доставување + данок на продукт).

en: Number of orders.
mk: Број на нарачки.

en: Product search
mk: Пребарај по продукти

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
mk: Ова е вкупниот износ на нарачката после какви било рефундирања и со исклучени даноци и испорака.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
mk: Ова е вкупниот износ на нарачката после какви било рефундирања и со вклучени даноци и испорака.

en: orders | orders
mk[0]: нарачки
mk[1]: нарачки

note: translators: 1: total items sold 2: days
en: Sold %1$d item in the last %2$d days | Sold %1$d items in the last %2$d days
mk[0]: Продадена е %1$d ставка во последните %2$d дена
mk[1]: Продадени %1$d ставки во последните %2$d дена

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
mk: Овозможете ја оваа опција ако пристапот му се дава на датотека што може да се превземе по купувањето на продуктот

en: Add product gallery images
mk: Додај слики во галеријата на продукти

en: Add images to product gallery
mk: Додади слики во галеријата на продукти

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
mk: Cross-sells се продукти кои ги промовирате во кошничката, врз основа на тековниот продукт.

en: Upsells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
mk: Upsells се продукти кои ги препорачувате наместо моментално гледаниот продукт, на пример, продукти кои се попрофитабилни или поквалитетни или поскапи.

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
mk: Класите за доставување се користат од одредени методи на доставување за групирање на слични продукти.

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
mk: Контролира дали продуктот е заведен "на залиха" или "нема на залиха" на предниот дел.

en: Downloadable products
mk: Продукти кој можат да се превземат

en: Docs
mk: Документи

en: Phone
mk: Телефон

en: Address | Addresses
mk[0]: Адреса

en: Delete note
mk: Избриши забелешка

en: Standard
mk: Стандардно

en: Never
mk: Никогаш

en: Unlimited
mk: Неограничено

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
mk: Од&hellip;

note: translators: %s: plugin author translators: %s: note author translators: %s: Comment author.
en: by %s
mk: од %s

en: Advanced
mk: Напредно

note: translators: Submit button text for filters.
en: Apply
mk: Примени

en: Do not allow
mk: Не дозволувај

en: Order Date
mk: Датум на нарачката

en: Grant access
mk: Дозволи пристап

note: translators: $1: Date created, $2 Time created
en: added on %1$s at %2$s
mk: додадено на %1$s во %2$s

en: Order Status
mk: Состојба на нарачка

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
mk: Максимална големина: %s

[ctx: posts]
note: translators: %s: count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

en: Use image
mk: Користи слика

en: Thumbnail
mk: Сликичка

en: Subcategories
mk: Подкатегории

en: Topic
mk: Тема

en: Learn More
mk: Дознај повеќе

en: Next step
mk: Следен чекор

en: Allow
mk: Дозволи

en: Button text
mk: Текст на копчето

en: Product URL
mk: URL на продуктот

en: Inventory
mk: Инвентар

en: Customer:
mk: Клиент:

en: Value of the coupon.
mk: Вредност на купонот.

en: Thank you for selling with WooCommerce.
mk: Ви благодариме што продавате со WooCommerce.

en: Add webhook
mk: Додај webhook

en: OR enter path to file:
mk: ИЛИ внесете патека до датотеката:

en: There are no notes yet.
mk: Сè уште нема забелешки.

en: No categories
mk: Без категории

en: File URL
mk: URL за датотека

en: Add note
mk: Додај забелешка

en: Note to customer
mk: Забелешка за купувач

en: Shipping only
mk: Само доставување

en: No shipping address set.
mk: Нема поставено адреса на доставување.

en: Add
mk: Додади

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
mk: Додајте белешка за вашата препорака, или додадете белешка на клиентот (корисникот ќе биде известен).

en: Allow free shipping
mk: Дозволи бесплатна испорака

note: translators: %s: URL to free shipping document.
en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s" target="_blank">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
mk: Обележете го ова поле ако купонот дава бесплатна испорака. Мора да биде овозможен <a href="%s" target="_blank">метод за бесплатна испорака</a> во вашата зона за испорака и да биде поставен да бара „валиден купон за бесплатна испорака“ (видете ја поставката „Потребна е бесплатна испорака“ ).

en: All done!
mk: Се е извршено!

en: Allow, but notify customer
mk: Дозволи, но извести го клиентот.

en: Any category
mk: Било која категорија

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
mk: Пред да можете да ја вчитате датотеката за внесување, ќе треба да ја поправите следнава грешка:

en: Billing details
mk: Податоци за сметката

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
mk: Изберете го ова поле ако купонот не може да се користи заедно со други купони.

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are items in the cart that are not on sale.
mk: Означете го ова поле доколку купонот не треба да се применува на продадени предмети/ставки. Купоните по позиции ќе работат само ако предметот не е на продажба. Купоните за кошничката ќе работат само ако има предмети во кошничката што не се продаваат.

en: Choose a file from your computer:
mk: Изберете фајл од Вашиот компјутер

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
mk: Кодот на Купонот веќе постои - корисниците ќе го користат најновиот купон со овој код.

en: Coupon expiry date
mk: Дата на истекување на купонот

en: Customer ID.
mk: Клиентски ID.

en: Customer notes about the order
mk: Клиентска забелешка за нарачката

en: Customer provided note
mk: Клиентска проследена забелешка

en: Delimiter
mk: Разделник

en: Discount type
mk: Тип на попуст

en: Downloadable files
mk: Датотеки за превземање

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
mk: Внесете го бројот на денови пред да истече врската за превземање, или оставете празно.

en: Exclude categories
mk: Исклучени категории

en: Exclude sale items
mk: Исклучени продажни предмети

note: translators: file name. translators: %d file count
en: File %d
mk: Фајл %d

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
mk: Здраво! Поставете CSV-фајл што содржи даночни стапки за да ја внесете содржината во вашата продавница. Изберете фајл .csv за да поставите, а потоа кликнете "Постави фајл и увези".

en: How many times this coupon can be used before it is void.
mk: Колку пати овој купон може да се искористи пред да биде неважечки.

en: General
mk: Генерално

en: How many times this coupon can be used by an individual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
mk: Колку пати овој купон може да го користи индивидуален клиент. Користи го email-от за плаќање за гости и клиентски ID за најавени клиенти.

en: Import tax rates
mk: Увези даночни стапки

en: Individual use only
mk: Само за индивидуално користење

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
mk: Оставете празно за неограничено повторно превземање.

en: Limit usage to X items
mk: Ограничете ја употребата на X ставки

en: Linked Products
mk: Поврзани Продукти

en: Load billing address
mk: Вчитај адреси за сметки

en: Load shipping address
mk: Вчитај адреси за испорака

en: Manage stock?
mk: Управување со залиха?

en: Maximum spend
mk: Максимално потрошено

en: Minimum spend
mk: Минимално трошење

en: No billing address set.
mk: Не е поставена адреса за сметка

en: No maximum
mk: Без максимум

en: No minimum
mk: Без минимум

en: No restrictions
mk: Без ограничувања

en: Other
mk: Друго

en: N/A
mk: Не е достапно

note: translators: %s: payment method
en: Payment via %s
mk: Плаќање преку %s

en: Private note
mk: Приватна белешка

en: Product Type
mk: Тип на Продукт

en: Product categories
mk: Категории на продукти

en: Regenerate download permissions
mk: Регенерирани дозволи за превземање

en: Sale price dates
mk: Датуми на продажни цени

en: Schedule
mk: Распоред

en: Shipping details
mk: Детали за испорака

en: Shipping
mk: Испорака

en: Sorry, there has been an error.
mk: За жал, има грешка.

en: Stock Keeping Unit
mk: Единица за чување на залиха

en: Stock qty
mk: Кол. на Залиха

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
mk: Количина на залиха.Ако ова е варијантен продукт, оваа вредност ќе се користи за контрола на залихите за сите варијанти, освен ако не дефинирате залиха на ниво на варијанти.

[ctx: Tax status]
en: None
mk: Нема

en: Taxable
mk: Оданочен

en: Thanks :)
mk: Благодарам :)

en: The CSV is invalid.
mk: CSV е невалиден.

en: The file does not exist, please try again.
mk: Фајлот не постои,обидете се повторно

en: This field allows you to set the maximum spend (subtotal) allowed when using the coupon.
mk: Ова поле ви овозможува да го одредите максималното трошење (меѓузбир) дозволено при користење на купонот.

en: This field allows you to set the minimum spend (subtotal) allowed to use the coupon.
mk: Ова поле ви овозможува да го поставите минималното трошење (меѓузбир) дозволено за да го користите купонот.

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
mk: Ова е URL-то или апсолутна патека до фајлот со која ќе им се овозможи пристап на клиентите. Внесените URL адреси веќе треба да бидат кодирани.

en: This is the name of the download shown to the customer.
mk: Ова е името за превземањето прикажано на клиентот.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
mk: Овој текст ќе биде прикажан на копчето поврзан со надворешниот продукт.

en: Transaction ID
mk: Трансакција  ID

en: Upload file and import
mk: Подигни и увези го фајлот

en: Usage limit per coupon
mk: Лимит на употреба по купон

en: Usage limit per user
mk: Ограничена употреба по клиент

en: Usage limits
mk: Ограничување на употреба

en: Usage restriction
mk: Забрана за користење

en: Variations
mk: Варијанти

en: View tax rates
mk: погледни даночни стапки

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
mk: За&hellip;

note: translators: %d: amount of expired transients
en: %d transients rows cleared
mk: %d преносни редови се исчистени

note: translators: %d: count
en: %d webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
mk[0]: %d webhook е перманентно избришан.
mk[1]: %d webhookс се перманентно избришани.

en: Both
mk: Заедно

en: Capabilities
mk: Можности

en: Cash on delivery
mk: Плаќање при испорака

en: Clear transients
mk: Исчисти транзиенти

en: Delete WooCommerce tax rates
mk: Избришете даночни стапки на WooCommerce

en: Delivery URL
mk: URL на испорака

en: Display type
mk: Приказ на тип

en: Enable cash on delivery
mk: Овозможи плаќање при испорака

en: Expired transients
mk:  Истечени транзиенти

en: Move to Trash
mk: Премести во корпа за отпад

en: Offline Payments
mk: Офлајн плаќање

en: Product transients cleared
mk: Промените на продуктот се исчистени

en: Products
mk: Продукти

en: Recount terms
mk: Термин за повторна пресметка

en: Remove image
mk: Отстрани слика

en: Reset capabilities
mk: Ресетирај можности

en: Roles successfully reset
mk: Улогите се успешно ресетирани

en: Search webhooks
mk: Пребарај по webhook

en: Tax rates successfully deleted
mk: Даночните стапки се успешно избришани.

en: Term counts
mk: Број на термини

en: Terms successfully recounted
mk: Термините се успешно преброени

note: translators: %s: callback string
en: There was an error calling %s
mk: Имаше грешка при повикувањето %s

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
mk: Оваа алатка ќе ги исчисти СИТЕ истечени транзиенти од WordPress.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
mk: Оваа алатка ќе го исчисти кешот за транзиенти на продуктот/продавницата.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
mk: Оваа алатка ќе ги ресетира улогите на администраторот, клиентот и shop_manager улогата како стандардна. Користете го ова ако вашите клиенти немаат пристап до сите административни страници на WooCommerce.

en: Upload/Add image
mk: Подигни/Додај

note: translators: %s: date
en: Webhook created on %s
mk: Webhook креиран на %s

en: Webhook created successfully.
mk: Webhook е креиран успешно.

en: Webhook updated successfully.
mk: Webhook ажуриран успешно.

en: You do not have permission to edit Webhooks
mk: Немате дозвола за уредување на Webhook-ови

en: You do not have permission to update Webhooks
mk: Немате дозвола за ажурирање на Webhooks

en: Your changes have been saved.
mk: Вашите промени се зачувани.

en: Allow backorders?
mk: Дозволи нарачки со чекање?

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
mk: Изберете даночна класа за овој продукт. Даночните класи се користат за примена на различни даночни стапки специфични за одредени видови продукти.

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
mk: Дефинирајте дали целиот продукт е оданочен, или само трошокот за испорака.

en: Add File
mk: Додај датотека

[ctx: placeholder]
en: Buy product
mk: Купи продукт

en: Enter the external URL to the product.
mk: Внесете го надворешниот URL на продуктот.

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
mk: SKU се однесува на Единица за чување на залиха и единствен идентификатор за секој посебен продукт и услуга што можат да се купат.

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
mk: Продуктите кои се превземаат даваат пристап кон датотеката по купувањето.

en: Virtual products are intangible and are not shipped.
mk: Виртуелните продукти се нематеријални и не се испраќаат.

en: Search for a downloadable product&hellip;
mk: Пребарај по продукти кои можат да се превземат

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
mk: Максималниот број на поединечни ставки на кои овој купон може да се примени кога се користат попусти за продукти. Оставете празно за да се примени на сите квалификувани ставки во кошничката.

en: Exclude products
mk: Исклучени продукти

en: Search for a product&hellip;
mk: Пребарај по продукти&hellip;

note: translators: %s: number of orders
en: Drafts <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Нацрти <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Нацрти <span class="count">(%s)</span>

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
mk: Термините за атрибути може да се доделуваат на продукти и варијанти.<br/><br/><b>Забелешка</b>: Бришењето на терминот ќе го отстрани од сите продукти и варијанти на кои е доделен. Оградувањето на терминот нема автоматски да го додели на продукти.

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top-right of this page.
mk: Категориите на продукти за Вашата продавница може да се менаџираат тука. За да го промените редоследот на категории на предниот крај, можете да влечете и пуштите за да ги сортирате. За да видите повеќе категории, кликнете на врската "опции на екран" во горниот десен агол на оваа страница.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
mk: Оваа алатка ќе ги преброи термините на продуктите - корисно кога ги менувате вашите подесувања на начин што ги крие продуктите од каталогот.

note: translators: %1$s: callback string, %2$s: error message
en: There was an error calling %1$s: %2$s
mk: Настана грешка при повикување %1$s: %2$s

en: Price
mk: Цена

en: Categories
mk: Категории

en: Tags
mk: Ознаки

en: Date
mk: Датум

en: Status
mk: Статус

en: Guest
mk: Гостин

en: Processing
mk: Се процесира

en: Last name
mk: Презиме

en: Total
mk: Вкупно

en: Search
mk: Барај

en: Cancel
mk: Откажи

en: Postcode
mk: Поштенски код

en: City
mk: Град

[ctx: Page title]
en: Shop
mk: Продавница

[ctx: Page title]
en: Cart
mk: Кошничка

en: No
mk: Не

en: Yes
mk: Да

en: Expiry date
mk: Датум на истекување

en: Code
mk: Код

en: Image
mk: Слика

en: Restore
mk: Врати

en: Catalog
mk: Каталог

en: Order saved.
mk: Нарачката е зачувана.

en: Stock
mk: Залиха

en: Product saved.
mk: Продуктот е зачуван.

en: Skip this step
mk: Прескокни го овој чекор

en: State
mk: Држава

en: Right
mk: Десно

en: Left
mk: Лево

en: Payments
mk: Плаќања

en: Simple product
mk: Едноставен продукт

en: Grouped product
mk: Групиран продукт

en: Product updated.
mk: Продуктот е ажуриран.

en: Currency position.
mk: Позиција на валута

en: Usage / Limit
mk: Употреба / Ограничување

en: Actions
mk: Акции

en: Billing
mk: Плаќање

en: Catalog visibility:
mk: &amp;

en: Choose a currency&hellip;
mk: Изберете валута...

en: Company
mk: Фирма

en: Complete
mk: Завршено

en: Email
mk: Е-пошта

en: Continue
mk: Продолжи

en: Coupon code
mk: Код на Купонот

en: Coupons by date
mk: Купони по датум

en: Customer list
mk: Листа на Клиент

en: Customers
mk: Корисници

en: Customers vs. guests
mk: Клиенти vs Гости

en: Delete permanently
mk: Избриши трајно

en: Description (optional)
mk: Опис (опционо)

en: Downloadable
mk: Може да се превземе

en: External/Affiliate product
mk: Надворешни/Поврзани продукти

en: First name
mk: Име

en: Hard crop?
mk: Присилно сечење?

en: Left with space
mk: Лево со празнина

en: Let's go!
mk: Одиме!

en: Low in stock
mk: Малку на залиха

en: Most stocked
mk: Најмногу на залиха

en: Not right now
mk: Не, сега

en: Order notes
mk: Белешки за Нарачката

en: Order status changed by bulk edit:
mk: Статусот на нарачката е променет со групно уредување

[ctx: Page title]
en: Checkout
mk: Проверка

[ctx: Page title]
en: My account
mk: Моја Сметка

en: PayPal email address
mk: PayPal email адреса

en: Preview
mk: Преглед

en: Product name
mk: Име на Продукт

en: Ready!
mk: Подготвени!

en: Right with space
mk: Десно со празнина

en: Select all
mk: Селектирај се

en: Sales by category
mk: Продажби по категорија

en: Sales by date
mk: Продажби по датуми

en: Sales by product
mk: Продажби по продукти

en: Select a page&hellip;
mk: Изберете страница...

en: Select none
mk: Одберете Ништо

en: Show all types
mk: Прикажи ги сите типови

en: State / County or state code
mk: Држава / Регион или код на Држава

en: Taxes by code
mk: Даноци по код

en: Taxes by date
mk: Даноци по датум

en: Taxes
mk: Даноци

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
mk: Промените кои ги внесовте ќе бидат изгубени доколку ја напуштите страницата.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
mk: Подесувањата за оваа големина на сликата се оневозможени бидејќи неговите вредности се пребришуваат со филтер.

en: Toggle featured
mk: Промени на одбрано

en: Trash
mk: Корпа за отпадоци

en: View
mk: Поглед

en: Virtual
mk: Виртуелно

en: Where is your store based?
mk: Каде е сместена Вашата продавница?

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
mk: WooCommerce &rsaquo; Магепсник за превземање

en: Your settings have been saved.
mk: Вашите подесувања се зачувани.

en: in
mk: во

en: kg
mk: кг

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
mk[0]: %s купонот е преместен во Канта за Отпадоци.
mk[1]: %s купоните се преместени во Канта за Отпадоци.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
mk[0]: %s купонот не е ажуриран,некој врши промени.
mk[1]: %s купоните не се ажурирани,некој врши промени.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
mk[0]: %s купонот е перманентно избришан.
mk[1]: %s купоните се перманентно избришани.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
mk[0]: %s купонот е вратен од канта за отпадоци.
mk[1]: %s купоните се вратени од канта за отпадоци.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
mk[0]: %s купонот е ажуриран.
mk[1]: %s купоните е ажурирани.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
mk[0]: %s Нарачката е префрлена во канта за отпадоци.
mk[1]: %s Нарачките се префрлени во канта за отпадоци.

note: translators: %s: order count
en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
mk[0]: %s нарачката не е ажурирана,некој врши измени.
mk[1]: %s нарачките не се ажурирани,некој врши измени.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
mk[0]: %s нарачката е перманентно избришана.
mk[1]: %s нарачките се перманентно избришани.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
mk[0]: %s нарачката е вратена од кантата за отпадоци.
mk[1]: %s нарачките се вратени од кантата за отпадоци.

note: translators: %s: order count
en: %s order updated. | %s orders updated.
mk[0]: %s нарачката е ажурирана.
mk[1]: %s нарачките се ажурирани.

note: translators: %s: product count
en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
mk[0]: %s продуктот не е ажуриран,некој врши измени.
mk[1]: %s продуктите не се ажурирани,некој врши измени.

note: translators: %s: product count
en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
mk[0]: %s продуктот е перманентно избришан.
mk[1]: %s продуктите се перманентно избришани.

note: translators: %s: product count
en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
mk[0]: %s продуктот е вратен од кантата за отпадоци.
mk[1]: %s продуктите се вратени од кантата за отпадоци.

note: translators: %s: product count
en: %s product updated. | %s products updated.
mk[0]: %s продуктот е ажуриран.
mk[1]: %s продуктите се ажурирани.

en: Coupon amount
mk: Износ на Купонот

en: Coupon draft updated.
mk: Нацртот за купонот е ажуриран.

en: Coupon saved.
mk: Купонот е е зачуван.

en: Coupon submitted.
mk: Купонот е поднесен.

en: Coupon type
mk: Тип на Купон

en: Coupon updated.
mk: Купонот е ажуриран

en: Custom field deleted.
mk: Прилагоденото поле е избришано.

en: Custom field updated.
mk: Прилагоденото поле е ажурирано

en: Order draft updated.
mk: Привремената нарачка е ажурирана.

en: Order submitted.
mk: Нарачката е поднесена.

en: Order updated.
mk: Нарачката е ажурирана

en: Product Categories
mk: Категории на продукти

en: Product IDs
mk: ID-а на Продукт

en: Product description
mk: Опис на продуктот

note: translators: %s: product url
en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
mk: Нацрт на продуктот е ажуриран. <a target="_blank" href="%s">Преглед на продукт</a>

note: translators: 1: date 2: product url
en: Product scheduled for: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
mk: Продуктот е закажан за: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s"> Преглед на Продукт </a>

en: Purchase
mk: Набавка

en: Ship to
mk: Испрати до

en: Decimal separator.
mk: Децимален раздвојувач.

en: Thousand separator.
mk: Разделувач на илјади.

en: Page setup
mk: Поставување страница

en: State/County
mk: Држава / округ

en: Variable product
mk: Променлив продукт

note: translators: %s: product count
en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
mk[0]: %s продуктот е преместен во канта за отпадоци.
mk[1]: %s продуктите се преместени во канта за отпадоци.

note: translators: %s: product url
en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
mk: Продуктот е поднесен. <a target="_blank" href="%s"> Преглед на продукт </a>

en: Orders
mk: Нарачки

en: Order | Orders
mk[0]: Нарачка
mk[1]: Нарачки

en: Description
mk: Опис

en: Name
mk: Име

en: Edit
mk: Измени

en: Coupons
mk: Купони

en: Default
mk: Стандардно

en: Out of stock
mk: Нема на залиха

en: In stock
mk: На залиха

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
mk: Нарачки

[ctx: default-slug]
en: shop
mk: продавница

en: Free!
mk: Бесплатно!

en: Discount:
mk: Попуст:

en: Total:
mk: Вкупно:

en: Read more
mk: Прочитај повеќе

note: translators: %s: stock amount
en: %s in stock
mk: %s на залиха

note: translators: %s: average rating translators: %s: rating translators: %s: Rating. translators: %s is referring to the average rating value translators: %s is the rating value wrapped in HTML strong tags.
en: Rated %s out of 5
mk: Оценето %s од 5

[ctx: min_price]
en: From:
mk: Од:

en: About WooCommerce
mk: За WooCommerce

en: For more information:
mk: За повеќе информации:

en: Report a bug
mk: Пријави грешка

en: Delete
mk: Избриши

en: Value(s)
mk: Вредност(и)

en: Write
mk: Запиши

en: User
mk: Корисник

en: American Samoa
mk: Американска Самоа

en: Rating
mk: Рејтинг

note: Translators: %s order type name.
en: %s actions
mk: %s акции

en: Sales reports
mk: Извештаи за продажба

en: WordPress.org project
mk: WordPress.org проект

en: Card number
mk: Број на картичка

en: Payment method:
mk: Начин на плаќање:

en: WooCommerce Recent Reviews
mk: WooCommerce - последни рецензии

note: Translators: %s order type name.
en: %s notes
mk: %s забелешки

en: Product gallery
mk: Галерија на продуктот

en: Copy to a new draft
mk: Копирај во нов нацрт

en: Attributes
mk: Атрибути

en: Choose an image
mk: Изберете слика

en: Enter a value
mk: Внесете вредност

[ctx: slug]
en: product-tag
mk: продукт-ознака

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
mk: Внеси <strong>даночни стапки</strong> во вашата продавница преку csv датотека.

[ctx: default-slug]
en: product
mk: produkt

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
mk: Вчитувањето не успеа

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
mk: Се вчитуваат повеќе резултати&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
mk: Не се пронајдени совпаѓања

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
mk: Ве молиме избришете %qty% карактери

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
mk: Ве молиме избришете 1 карактер

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
mk: Ве молиме внесете %qty% или повеќе карактери

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
mk: Ве молиме внесете 1 или повеќе карактери

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
mk: Пребарување&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
mk: Можете да одберете само %qty% ставки

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
mk: Можете да одберете само 1 ставка

[ctx: slug]
en: product
mk: produkt

[ctx: slug]
en: product-category
mk: produkt-kategorija

en: Used for variations
mk: Користено за варијанти

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
mk: Редослед во менито на варијанти (ја одредува позицијата во листата на варијанти)

en: View/Edit
mk: Погледни/Уреди

en: Local pickup
mk: Локално преземање

en: Local delivery
mk: Локална испорака

en: Select an option&hellip;
mk: Изберете опција&hellip;

en: (can be backordered)
mk: (може да се нарача повторно)

en: Settings
mk: Подесувања

en: Shipping:
mk: Испорака

en: Armed Forces (AE)
mk: Вооружени сили (АЕ)

en: Armed Forces (AP)
mk: Вооружени сили (АP)

note: translators: 1: top seller product title 2: top seller quantity
en: %1$s top seller this month (sold %2$d)
mk: %1$s Топ продавач овој месец (продадени %2$d)

en: %qty% variations
mk: %qty% варијанти

note: Translators: %s order type name.
en: %s data
mk: %s податоци

en: %s items
mk: %s артикли

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
mk[0]: <strong>%s нарачката</strong> чека процесирање
mk[1]: <strong>%s нарачките</strong> чекаат процесирање

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
mk[0]: <strong>%s нарачка</strong> на чекање
mk[1]: <strong>%s нарачки</strong> на чекање

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
mk[0]: <strong>%s продукт</strong> малку на залиха
mk[1]: <strong>%s продукти</strong> малку на залиха

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
mk[0]: <strong>%s продукт</strong> го нема на залиха
mk[1]: <strong>%s продукти</strong> ги нема на залиха

en: API key
mk: API клуч

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
mk: Неуспешна акција.Освежете ја страницата и обидете се повторно.

en: Add attribute
mk: Додај атрибут

en: Add key
mk: Додај клуч

en: Add new attribute
mk: Додај нов атрибут

en: Add to menu
mk: Додај во мени

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете сите варијанти? Тоа не може да се врати назад.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете атрибутот?

en: Are you sure you want to remove this variation?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја отстраните оваа варијанта?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го откажете пристапот за ова превземање?

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овај поврат? Дејство е неповратно.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа даночна колона? Дејство е неповратно.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го процесирате повратот? Дејство е неповратно.

en: Attribute updated successfully
mk: Атрибутот е ажуриран успешно

en: Before asking for help, we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
mk: Пред да побарате помош, препорачуваме да ја проверите страницата за статус на системот за да ги идентификувате проблемите со вашата конфигурација.

en: Click to toggle
mk: Кликни за да Вклучиш

en: Configure terms
mk: Конфигурирај правила

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
mk: Копирате информации за сметка на информациите за испорака? Ова ќе ги отстрани сите тековно внесени информации за испораката.

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
mk: Не може да се даде пристап - корисникот веќе може да има дозвола за оваа датотека или е-пошта за сметка не е поставена. Осигурајте се дека email-от за сметка е поставен и нарачката е зачувана.

en: Coupon data
mk: Податоци за Купонот

en: Custom base
mk: Прилагодена база

en: Custom ordering
mk: Прилагодена Нарачка

en: Default sort order
mk: Стандарден ред за сортирање

en: Duplicate
mk: Копирај

en: Edit attribute
mk: Атрибут за уредување

en: Enable Archives?
mk: Овозможи Aрхиви?

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
mk: Внесете сопствена база за користење. Базата мора да биде подесена или WordPress ќе користи стандардните поставки.

en: Enter a name for the new attribute term:
mk: Внесете име за новиот атрибут:

en: Enter a value (fixed or %)
mk: Внесете вредност (фиксна или %)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
mk: Внесете некој текст или некои атрибути со цевка (|) одвоени вредности.

en: Error: non-existing attribute ID.
mk: Грешка: непостоечки  ID на атрибут.

en: Featured
mk: Избран

en: Found a bug?
mk: Пронајдовте грешка?

en: Free Shipping
mk: Бесплатна Испорака

en: Last access
mk: Последен влез

en: Last warning, are you sure?
mk: Последно предупредување,дали сте сигурни?

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
mk: Вчитај информации за фактурирането на клиентот? Ова ќе ги отстрани сите тековно внесени информации за наплата.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
mk: Вчитај информации за испорака на клиентот? Ова ќе ги отстрани сите тековно внесени информации за испорака.

en: Name (numeric)
mk: Име (нумеричко)

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
mk: Име за атрибутот (прикажан на предниот крај).

en: No attributes currently exist.
mk: Атрибути моментално не постојат.

en: No customer selected
mk: Клиент не е селектиран

en: No product to duplicate has been supplied!
mk: Не е испорачан дуплиран продукт!

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
mk: Забелешка: Дозволите за ставките за нарачки автоматски ќе се доделуваат кога статусот на нарачката се менува во обработка /завршен.

en: Official extensions
mk: Официјална екстензија

en: Order by
mk: Нарачано од

en: Please enter in a value less than the regular price.
mk: Ве молиме внесете во Вредност помала од регуларната цена.

en: Please enter in country code with two capital letters.
mk: Ве молиме внесете код на земја со две големи букви.

en: Product | Products
mk[0]: Продукт
mk[1]: Продукти

en: Please select some items.
mk: Ве молиме одберете некои ставки.

en: Product attribute base
mk: База на атрибути на продуктот

en: Product category base
mk: База на категории на продукти

note: translators: %s: product id
en: Product creation failed, could not find original product: %s
mk: Креирањето на продукт пропадна,не може да се најде оргиналниот продукт: %s

en: Product data
mk: Податоци на продукт

en: Product short description
mk: Краток опис на Продукт

en: Product tag base
mk: База на ознаката на Продуктот

en: Read
mk: Прочитај

en: Read/Write
mk: Прочитај/Запиши

note: translators: Remove chip.
en: Remove
mk: Отстрани

en: Reports
mk: Прегледи

en: Reviews
mk: Критики

en: Revoke
mk: Откажи

en: Revoke API key
mk: Откажи API клуч

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
mk: Краен датум на продажба(YYYY-MM-DD форматирај или остави празно)

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
mk: Sale price dates  (YYYY-MM-DD форматирај или остави празно)

en: Save changes before changing page?
mk: Зачувај промени пред да ја промениш страната?

en: Search key
mk: Пребарај по клуч

en: Set variation image
mk: Постави варијанта на слика

en: Shop base
mk: База на Продавница

en: Shop base with category
mk: База на продавница со категории

note: translators: %s: Documentation URL
en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, <a href="%s">please read our documentation</a>. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
mk: Ви треба помош за разбирање, користење или проширување на WooCommerce, <a href="%s"> ве молиме прочитајте ја нашата документација </a>. Ќе ги најдете сите видови на ресурси, вклучувајќи фрагменти, курсеви и многу повеќе.

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
mk: Кратенката "%s" е веќе во употреба.Променете ја,Ве молиме.

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
mk: Кратенката "%s" не е дозволена, бидејќи тоа е резервиран термин. Променете го, молам.

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
mk: Кратенката "%s" е премногу долга (28 карактери макс).Скратете ја,молам.

en: Term ID
mk: ID на терминот

en: Terms
mk: Термини

en: There are no product reviews yet.
mk: Сеуште нема мислења за продуктите.

en: Type
mk: Тип

en: Unique slug/reference for the attribute; must be no more than 28 characters.
mk: Уникатна кратенка/референца за атрибутот; мора да биде со помалку од 28 карактери.

en: Unknown
mk: Непознато

en: Update
mk: Ажурирај

en: Visible on the product page
mk: Видливо на страната на продукти

en: Visit Store
mk: Посети ја Продавницата

en: WooCommerce endpoints
mk: WooCommerce крајни точки

en: WooCommerce settings
mk: WooCommerc подесувања

en: WooCommerce status
mk: WooCommerc статус

en: WooCommerce tax rates (CSV)
mk: WooCommerc даночни стапки  (CSV)

en: You cannot add the same tax rate twice!
mk: Не можете да додадете истa даночна стапка двапати!

en: Card code
mk: Код на картичка

en: Consumer key ending in
mk: Клучот на потрошувачот завршува за

note: translators: 1: current item count translators: %d: downloads count
en: Download %d
mk: Превземи %d

en: Expiry (MM/YY)
mk: Истекува  (MM/YY)

en: Fee
mk: Провизија

note: translators: 1: current item count translators: %d: downloads count
en: Download | Downloads
mk[0]: Превземање
mk[1]: Превземања

en: Add to cart
mk: Додај во кошница

en: Free State
mk: Слободна држава

note: translators: %s: stock amount
en: Only %s left in stock
mk: Само %s останати на залиха

note: translators: 1: old order status 2: new order status
en: Order status changed from %1$s to %2$s.
mk: Статусот на нарачката е променет од %1$s на %2$s.

en: Subtotal:
mk: Меѓузбир:

en: Downloadable product permissions
mk: Дозволи на продуктот кој може да се превземи

en: WooCommerce Tax
mk: Данок на WooCommerce

en: Make a duplicate from this product
mk: Направи копија од овој продукт

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
mk: Го одредува редоследот на условите на страниците на продукти предната страна. Ако користите вообичаено нарачување, можете да ги повлечете и спуштите условите во овој атрибут.

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
mk: Овозможете го ова ако сакате овој атрибут да има архиви на продукти во вашата продавница.

en: Remove this item meta?
mk: Отстрани го овој мета податок на предметот?

en: Permissions
mk: Дозволи

en: Available on backorder
mk: Достапно по нарачка

en: Backordered
mk: Продукти по нарачка

en: Western Cape
mk: Западен Кејп

en: North West
mk: северозапад

en: Northern Cape
mk: Северен Кејп

en: Mpumalanga
mk: Мпумаланга

en: Limpopo
mk: Лимпопо

en: KwaZulu-Natal
mk: КваЗулу-Натал

en: Gauteng
mk: Гаутенг

en: Eastern Cape
mk: Источен Кејп

en: Puerto Rico
mk: Порторико

en: Northern Mariana Islands
mk: Северните Маријански Острови

en: Guam
mk: Гуам

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
mk: Грузија

en: Colorado
mk: Колорадо

en: Ohio
mk: Охајо

en: Nevada
mk: Невада

en: Nebraska
mk: Небраска

en: Missouri
mk: Мисоури

en: Mississippi
mk: Мисисипи

en: Minnesota
mk: Минесто

en: Michigan
mk: Мичиген

en: Massachusetts
mk: Масечусетс

en: Maryland
mk: Мериленд

en: New York
mk: Њујорк

en: New Jersey
mk: Њу Џерзи

en: New Mexico
mk: Њу Мексико

en: California
mk: Калифорнија

en: Arizona
mk: Аризона

en: Alaska
mk: Аљаска

en: Alabama
mk: Алабама

en: Trabzon
mk: Трабзон

en: Tokat
mk: Токат

en: Bursa
mk: Бурса

en: Burdur
mk: Бурдур

en: Bolu
mk: Болу

en: Bitlis
mk: Битлис

en: Adana
mk: Адана

en: Antalya
mk: Анталија

en: Ankara
mk: Анкара

en: Denizli
mk: Денизли

en: Bilecik
mk: Билечик

en: Afyon
mk: Афјон

en: Artvin
mk: Артвин

en: Isparta
mk: Испарта

en: Hatay
mk: Хатаи

en: Hakkari
mk: Хакари

en: Giresun
mk: Гиресун

en: Gaziantep
mk: Газиантеп

en: Erzurum
mk: Ерзурум

en: Erzincan
mk: Ерзинчан

en: Edirne
mk: Одрин

en: Armed Forces (AA)
mk: Вооружени сили (АА)

en: Wyoming
mk: Вајоминг

en: Wisconsin
mk: Висконсин

en: West Virginia
mk: Западна Вирџинија

en: Washington
mk: Вашингтон

en: Virginia
mk: Вирџинија

en: Vermont
mk: Вермонт

en: Utah
mk: Јута

en: Texas
mk: Тексас

en: Tennessee
mk: Тенеси

en: South Dakota
mk: Јужна Дакота

en: South Carolina
mk: Јужна Каролина

en: Rhode Island
mk: Род Ајленд

en: Pennsylvania
mk: Пенсилванија

en: Oregon
mk: Орегон

en: Oklahoma
mk: Оклахома

en: North Dakota
mk: Северна Дакота

en: North Carolina
mk: Северна Каролина

en: New Hampshire
mk: Њу Хемпшир

en: Maine
mk: Мејн

en: Louisiana
mk: Луизијана

en: Kentucky
mk: Кентаки

en: Kansas
mk: Канзас

en: Iowa
mk: Ајова

en: Indiana
mk: Индијана

en: Illinois
mk: Илиноис

en: Idaho
mk: Ајдахо

en: Hawaii
mk: Хаваи

en: Florida
mk: Флорида

en: Delaware
mk: Делавер

en: Connecticut
mk: Конектикат

en: Arkansas
mk: Арканзас

en: Osmaniye
mk: Османије

en: Kilis
mk: Килис

en: Yalova
mk: Јалова

en: Ardahan
mk: Ардахан

en: Batman
mk: Бетмен

en: Karaman
mk: Караман

en: Bayburt
mk: Бајбурт

en: Aksaray
mk: Аксарај

en: Zonguldak
mk: Зонгулдак

en: Yozgat
mk: Јозгат

en: Van
mk: комбе

en: Tunceli
mk: Тунчели

en: Sivas
mk: Сивас

en: Sinop
mk: Синоп

en: Siirt
mk: Сиирт

en: Samsun
mk: Самсун

en: Sakarya
mk: Сакарија

en: Rize
mk: Ризе

en: Ordu
mk: Орду

en: Mardin
mk: Мардин

en: Manisa
mk: Маниса

en: Malatya
mk: Малатја

en: Konya
mk: Коња

en: Kocaeli
mk: Коџаели

en: Kayseri
mk: Кајсери

en: Kastamonu
mk: Кастамону

en: Kars
mk: Карс

en: Amasya
mk: Амасија

en: Metro Manila
mk: Метро Манила

en: Zamboanga Sibugay
mk: Замбоанга Сибугај

en: Zamboanga del Sur
mk: Замбоанга дел Сур

en: Zamboanga del Norte
mk: Замбоанга дел Норте

en: Zambales
mk: Замбалес

en: Tawi-Tawi
mk: Тави-Тави

en: Tarlac
mk: Тарлак

en: Surigao del Sur
mk: Суригао дел Сур

en: Surigao del Norte
mk: Суригао дел Норте

en: Sulu
mk: Сулу

en: Sultan Kudarat
mk: Султанот Кударат

en: Southern Leyte
mk: Јужен Лејте

en: South Cotabato
mk: Јужен Котабато

en: Sorsogon
mk: Сорсогон

en: Siquijor
mk: Сикиџор

en: Sarangani
mk: Сарангани

en: Samar
mk: Самар

en: Romblon
mk: Ромблон

en: Rizal
mk: Ризал

en: Quirino
mk: Квирино

en: Quezon
mk: Кезон

en: Pangasinan
mk: Пангасинан

en: Pampanga
mk: Пампанга

en: Palawan
mk: Палаван

en: Oriental Mindoro
mk: Ориентален Миндоро

en: Occidental Mindoro
mk: Западен Миндоро

en: Nueva Vizcaya
mk: Нуева Вискаја

en: Nueva Ecija
mk: Нуева Еција

en: Northern Samar
mk: Северен Самар

en: Negros Oriental
mk: Негрос ориентал

en: Negros Occidental
mk: Негрос Оксидентал

en: Mountain Province
mk: Планинска провинција

en: Misamis Oriental
mk: Мисамис ориентал

en: Masbate
mk: Масбате

en: Marinduque
mk: Мариндук

en: Maguindanao
mk: Магуинданао

en: Leyte
mk: Лејте

en: Lanao del Sur
mk: Ланао дел Сур

en: Lanao del Norte
mk: Ланао дел Норте

en: Laguna
mk: Лагуна

en: La Union
mk: Ла Унија

en: Kalinga
mk: Калинга

en: Isabela
mk: Изабела

en: Iloilo
mk: Илоило

en: Ilocos Sur
mk: Илокос Сур

en: Ilocos Norte
mk: Илокос Норте

en: Ifugao
mk: Ифугао

en: Guimaras
mk: Гимарас

en: Eastern Samar
mk: Источен Самар

en: Dinagat Islands
mk: Острови Динагат

en: Davao Oriental
mk: Давао ориентал

en: Davao Occidental
mk: Давао Оксидентал

en: Davao del Sur
mk: Давао дел Сур

en: Davao del Norte
mk: Давао дел Норте

en: Cotabato
mk: Котабато

en: Compostela Valley
mk: Долината на Компостела

en: Cebu
mk: Себу

en: Cavite
mk: Кавит

en: Catanduanes
mk: Катандуани

en: Capiz
mk: Капиз

en: Camiguin
mk: Камигуин

en: Camarines Sur
mk: Камарини Сур

en: Camarines Norte
mk: Камарини Норте

en: Cagayan
mk: Кагајан

en: Bulacan
mk: Булакан

en: Bukidnon
mk: Букиднон

en: Bohol
mk: Бохол

en: Biliran
mk: Билиран

en: Benguet
mk: Бенгете

en: Batangas
mk: Батангас

en: Batanes
mk: Батанес

en: Bataan
mk: Батаан

en: Basilan
mk: Базилан

en: Aurora
mk: Аурора

en: Apayao
mk: Апајао

en: Antique
mk: Антички

en: Albay
mk: Албај

en: Cremona
mk: Кремона

en: Cosenza
mk: Косенца

en: Como
mk: Комо

en: Catania
mk: Катаниа

en: Aklan
mk: Аклан

en: Agusan del Sur
mk: Агусан дел Сур

en: Agusan del Norte
mk: Агусан дел Норте

en: Abra
mk: Абра

en: Ucayali
mk: Укајали

en: Tacna
mk: Такна

en: Puno
mk: Пуно

en: Piura
mk: Пиура

en: Pasco
mk: Паско

en: Moquegua
mk: Мокегуа

en: Madre de Dios
mk: Мадре де Диос

en: Loreto
mk: Лорето

en: Lima
mk: Лима

en: Lambayeque
mk: Ламбаек

en: La Libertad
mk: Ла Либертад

en: Ica
mk: Ика

en: Huancavelica
mk: Хуанкавелица

en: Cusco
mk: Куско

en: Cajamarca
mk: Кахамарка

en: Ayacucho
mk: Ајакучо

en: Arequipa
mk: Арекипа

en: Ancash
mk: Анкаш

en: El Callao
mk: Ел Калао

en: Southland
mk: Саутленд

en: Otago
mk: Отаго

en: Canterbury
mk: Кентербери

en: West Coast
mk: Западен Брег

en: Tasman
mk: Тасман

en: Marlborough
mk: Марлборо

en: Nelson
mk: Нелсон

en: Wellington
mk: Велингтон

en: Gisborne
mk: Гизборн

en: Taranaki
mk: Таранаки

en: Bay of Plenty
mk: Заливот на изобилството

en: Waikato
mk: Ваикато

en: Auckland
mk: Окленд

en: Northland
mk: Нортленд

en: Huíla
mk: Хуила

en: Terengganu
mk: Теренгану

en: Selangor
mk: Селангор

en: Sarawak
mk: Саравак

en: Sabah
mk: Сабах

en: Perlis
mk: Перлис

en: Perak
mk: Перак

en: Pahang
mk: Паханг

en: Negeri Sembilan
mk: Негери Сембилан

en: Kelantan
mk: Келантан

en: Kedah
mk: Кедах

en: Johor
mk: Џохор

en: Zacatecas
mk: Закатекас

en: Yucatán
mk: Јукатан

en: Veracruz
mk: Веракруз

en: Tlaxcala
mk: Тлаксала

en: Tamaulipas
mk: Тамаулипас

en: Tabasco
mk: Табаско

en: Sonora
mk: Сонора

en: Sinaloa
mk: Синалоа

en: San Luis Potosí
mk: Сан Луис Потоси

en: Quintana Roo
mk: Квинтана Ру

en: Querétaro
mk: Керетаро

en: Puebla
mk: Пуебла

en: Oaxaca
mk: Оахака

en: Nayarit
mk: Најарит

en: Morelos
mk: Морелос

en: Michoacán
mk: Мичоакан

en: Hidalgo
mk: Идалго

en: Guerrero
mk: Гереро

en: Guanajuato
mk: Гуанахуато

en: Durango
mk: Дуранго

en: Colima
mk: Колима

en: Coahuila
mk: Коахуила

en: Chihuahua
mk: Чивава

en: Chiapas
mk: Чиапас

en: Campeche
mk: Кампече

en: Baja California Sur
mk: Долна Калифорнија Сур

en: Baja California
mk: Долна Калифорнија

en: Aguascalientes
mk: Агуаскалиентес

en: Nuevo León
mk: Нуево Леон

en: Jalisco
mk: Халиско

en: Okinawa
mk: Окинава

en: Kagoshima
mk: Кагошима

en: Miyazaki
mk: Мијазаки

en: Oita
mk: Оита

en: Kumamoto
mk: Кумамото

en: Nagasaki
mk: Нагасаки

en: Saga
mk: Сага

en: Fukuoka
mk: Фукуока

en: Kochi
mk: Кочи

en: Ehime
mk: Ехиме

en: Kagawa
mk: Кагава

en: Tokushima
mk: Токушима

en: Yamaguchi
mk: Јамагучи

en: Hiroshima
mk: Хирошима

en: Okayama
mk: Окајама

en: Shimane
mk: Шимане

en: Tottori
mk: Тотори

en: Wakayama
mk: Вакајама

en: Nara
mk: Нара

en: Hyogo
mk: Хјого

en: Osaka
mk: Осака

en: Kyoto
mk: Кјото

en: Shiga
mk: Шига

en: Mie
mk: Мие

en: Aichi
mk: Аичи

en: Shizuoka
mk: Шизуока

en: Gifu
mk: Гифу

en: Nagano
mk: Нагано

en: Yamanashi
mk: Јаманаши

en: Fukui
mk: Фукуи

en: Ishikawa
mk: Ишикава

en: Toyama
mk: Тојама

en: Niigata
mk: Ниигата

en: Kanagawa
mk: Канагава

en: Tokyo
mk: Токио

en: Chiba
mk: Чиба

en: Saitama
mk: Саитама

en: Gunma
mk: Гунма

en: Tochigi
mk: Точиги

en: Ibaraki
mk: Ибараки

en: Fukushima
mk: Фукушима

en: Yamagata
mk: Јамагата

en: Akita
mk: Акита

en: Miyagi
mk: Мијаги

en: Iwate
mk: Ивате

en: Aomori
mk: Аомори

en: Hokkaido
mk: Хокаидо

en: Viterbo
mk: Витербо

en: Vicenza
mk: Виченца

en: Vibo Valentia
mk: Вибо Валентиа

en: Verona
mk: Верона

en: Vercelli
mk: Верчели

en: Verbano-Cusio-Ossola
mk: Вербано-Кузио-Осола

en: Venezia
mk: Венеција

en: Varese
mk: Варезе

en: Udine
mk: Удине

en: Trieste
mk: Трст

en: Treviso
mk: Тревизо

en: Trento
mk: Тренто

en: Trapani
mk: Трапани

en: Torino
mk: Торино

en: Terni
mk: Терни

en: Teramo
mk: Терамо

en: Taranto
mk: Таранто

en: Sondrio
mk: Сондрио

en: Siracusa
mk: Сиракуза

en: Siena
mk: Сиена

en: Savona
mk: Савона

en: Sassari
mk: Сасари

en: Salerno
mk: Салерно

en: Rovigo
mk: Ровиго

en: Roma
mk: Ромите

en: Rimini
mk: Римини

en: Rieti
mk: Риети

en: Reggio Emilia
mk: Реџо Емилија

en: Reggio Calabria
mk: Реџо Калабрија

en: Ravenna
mk: Равена

en: Ragusa
mk: Рагуза

en: Prato
mk: Прато

en: Potenza
mk: Потенца

en: Pordenone
mk: Порденоне

en: Pistoia
mk: Пистоја

en: Pisa
mk: Пиза

en: Piacenza
mk: Пјаченца

en: Pescara
mk: Пескара

en: Pesaro e Urbino
mk: Пезаро и Урбино

en: Perugia
mk: Перуџа

en: Pavia
mk: Павија

en: Parma
mk: Парма

en: Palermo
mk: Палермо

en: Padova
mk: Падова

en: Oristano
mk: Ористано

en: Nuoro
mk: Нуоро

en: Novara
mk: Новара

en: Napoli
mk: Наполи

en: Monza e della Brianza
mk: Монца и дела Брајанца

en: Modena
mk: Модена

en: Milano
mk: Милано

en: Messina
mk: Месина

en: Matera
mk: Матера

en: Massa-Carrara
mk: Маса-Карара

en: Mantova
mk: Мантова

en: Macerata
mk: Мацерата

en: Lucca
mk: Лука

en: Lodi
mk: Лоди

en: Livorno
mk: Ливорно

en: Lecco
mk: Леко

en: Lecce
mk: Лече

en: Latina
mk: Латина

en: La Spezia
mk: Ла Специја

en: Isernia
mk: Исернија

en: Imperia
mk: Империја

en: Grosseto
mk: Гросето

en: Gorizia
mk: Горица

en: Genova
mk: Џенова

en: Frosinone
mk: Фрозиноне

en: Forlì-Cesena
mk: Форли-Чезена

en: Foggia
mk: Фоџа

en: Firenze
mk: Фиренца

en: Ferrara
mk: Ферара

en: Fermo
mk: Фермо

en: Enna
mk: Ена

en: Cuneo
mk: Кунео

en: Crotone
mk: Кротоне

en: Chieti
mk: Чиети

en: Catanzaro
mk: Катанзаро

en: Caserta
mk: Казерта

en: Campobasso
mk: Кампобасо

en: Caltanissetta
mk: Калтанисета

en: Cagliari
mk: Каљари

en: Brindisi
mk: Бриндизи

en: Brescia
mk: Бреша

en: Bolzano
mk: Болзано

en: Bologna
mk: Болоња

en: Biella
mk: Биела

en: Granada
mk: Гренада

en: Hong Kong Island
mk: Хонг Конг

en: Sevilla
mk: Севиља

en: Gabrovo
mk: Габрово

en: Dobrich
mk: Добрич

en: Burgas
mk: Бургас

en: Blagoevgrad
mk: Благоевград

en: Haskovo
mk: Хасково

en: Sofia
mk: Софија

en: Sliven
mk: Сливен

en: Ruse
mk: Русе

en: Plovdiv
mk: Пловдив

en: Pleven
mk: Плевен

en: Pernik
mk: Перник

en: Pazardzhik
mk: Пазарџик

en: Montana
mk: Монтана

en: Lovech
mk: Ловеч

en: Kyustendil
mk: Ќустендил

en: Kardzhali
mk: Карџали

en: Varna
mk: Варна

en: Barcelona
mk: Барселона

en: Baleares
mk: Балеарес

en: Alicante
mk: Аликанте

en: Albacete
mk: Албасете

en: Budapest
mk: Будимпешта

en: Bali
mk: Бали

en: Smolyan
mk: Смолјан

en: Silistra
mk: Силистра

en: Shumen
mk: Шумен

en: Razgrad
mk: Разград

en: Thakurgaon
mk: Такургаон

en: Tangail
mk: Тангаил

en: Sylhet
mk: Силхет

en: Sunamganj
mk: Сунамганџ

en: Sirajganj
mk: Сираганџ

en: Sherpur
mk: Шерпур

en: Pernambuco
mk: Пернамбуко

en: Minas Gerais
mk: Минас Жераис

en: Mato Grosso do Sul
mk: Мато Гросо до Сул

en: Mato Grosso
mk: Мато Гросо

en: Distrito Federal
mk: Федерален Округ

en: Bahia
mk: Баија

en: Amazonas
mk: Амазонија

en: Alagoas
mk: Алагоаш

en: Acre
mk: Акре

en: Yambol
mk: Јамбол

en: Vratsa
mk: Враца

en: Vidin
mk: Видин

en: Veliko Tarnovo
mk: Велико Тарново

en: Targovishte
mk: Тарговиште

en: Stara Zagora
mk: Стара Загора

en: Nunavut
mk: Нунавут

en: Northwest Territories
mk: Севернозападни Територии

en: Newfoundland and Labrador
mk: Њуфаундленд и Лабрадор

en: New Brunswick
mk: Њу Брансвик

en: Manitoba
mk: Манитоба

en: British Columbia
mk: Британска Колумбија

en: Alberta
mk: Алберта

en: Tocantins
mk: Токантини

en: Sergipe
mk: Сергипе

en: Santa Catarina
mk: Санта Катерина

en: Roraima
mk: Рораима

en: Rio Grande do Sul
mk: Рио Гранде до Сул

en: Rio Grande do Norte
mk: Рио Гранде до Норте

en: Rio de Janeiro
mk: Рио де Жанеиро

en: Bangka Belitung
mk: Бангка Белитунг

en: Sumatera Selatan
mk: Суматера Селатан

en: Jambi
mk: Жамби

en: Kepulauan Riau
mk: Кепуалан Риау

en: Riau
mk: Риау

en: Sumatera Barat
mk: Суматера Барат

en: Sumatera Utara
mk: Суматера Утара

en: Daerah Istimewa Aceh
mk: Даера Истимева Асех

en: Zala
mk: Зала

en: Veszprém
mk: Веспрем

en: Vas
mk: Вас

en: Tolna
mk: Толна

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
mk: Саболц-Сјатмар-Берег

en: Somogy
mk: Сомоги

en: Pest
mk: Пешт

en: Madrid
mk: Мадрид

en: Lugo
mk: Луго

en: Lleida
mk: Леида

en: Las Palmas
mk: Лас Палмас

en: Huesca
mk: Хуеска

en: Huelva
mk: Хуелва

en: Gipuzkoa
mk: Гипуцкоа

en: Guadalajara
mk: Гвадалахара

en: Girona
mk: Жирона

en: Cuenca
mk: Куенка

en: Ciudad Real
mk: Град Реал

en: Ceuta
mk: Цеута

en: Cantabria
mk: Кантабриа

en: Burgos
mk: Бургос

en: Badajoz
mk: Бахадос

en: Valladolid
mk: Ваљадолид

en: Valencia
mk: Валенсија

en: Toledo
mk: Толедо

en: Teruel
mk: Теруел

en: Tarragona
mk: Тарагона

en: Soria
mk: Сориа

en: Segovia
mk: Сеговиа

en: Santa Cruz de Tenerife
mk: Санта Круз де Тенерифе

en: Salamanca
mk: Саламанка

en: Pontevedra
mk: Понтеведра

en: Palencia
mk: Паленсија

en: Navarra
mk: Навара

en: Murcia
mk: Мурсија

en: Melilla
mk: Мелила

en: Baranya
mk: Баранија

en: Békés
mk: Бекеш

en: Zaragoza
mk: Сарагоса

en: Zamora
mk: Замора

en: Ourense
mk: Керенсе

en: Yukon Territory
mk: Јукон

en: Saskatchewan
mk: Саскачеван

en: Quebec
mk: Квебек

en: Ontario
mk: Онтарио

en: Nova Scotia
mk: Нова Скотија

en: Jawa Timur
mk: Џава Тимур

en: Jawa Tengah
mk: Џава Тенга

en: Banten
mk: Бантен

en: Jawa Barat
mk: Џава Барат

en: Lampung
mk: Лампунг

en: Bengkulu
mk: Бенгкулу

en: Nógrád
mk: Ноград

en: Komárom-Esztergom
mk: Комаром-Естергом

en: Jász-Nagykun-Szolnok
mk: Јаш-Нагикун-Солнок

en: Hajdú-Bihar
mk: Хајди-Бихар

en: Győr-Moson-Sopron
mk: Ѓер-Мосон-Сопрон

en: Fejér
mk: Фејер

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
mk: Борсод-Абај-Земплен

en: Maluku
mk: Малуку

en: Gorontalo
mk: Горонтало

en: Sulawesi Selatan
mk: Сулавеси Селатан

en: Sulawesi Barat
mk: Сулавеси Барат

en: Sulawesi Tenggara
mk: Сулавеси Тенгара

en: Sulawesi Tengah
mk: Сулавеси Тенга

en: Goa
mk: Гоа

en: Chhattisgarh
mk: Чатисгарх

en: Bihar
mk: Бихар

en: Assam
mk: Асам

en: Arunachal Pradesh
mk: Аруналхал Прадеш

en: Andhra Pradesh
mk: Андра Прадеш

en: Papua Barat
mk: Папуа Барат

en: Papua
mk: Папуа

en: Maluku Utara
mk: Малуку Утара

en: Tripura
mk: Трипура

en: Telangana
mk: Телангана

en: Tamil Nadu
mk: Тамил Наду

en: Sikkim
mk: Сиким

en: Rajasthan
mk: Раџастан

en: Punjab
mk: Панџаб

en: Nagaland
mk: Нагаланд

en: Mizoram
mk: Мизорам

en: Meghalaya
mk: Мегалаја

en: Manipur
mk: Манипур

en: Maharashtra
mk: Махарашра

en: Kerala
mk: Керала

en: Asturias
mk: Астурија

en: Prince Edward Island
mk: Островот на Принц Едвард

en: Kalimantan Utara
mk: Калимантан Утара

en: Sulawesi Utara
mk: Сулавеси Утара

en: Kalimantan Selatan
mk: Калимантан Селатан

en: Kalimantan Timur
mk: Калимантан Тимур

en: Kalimantan Tengah
mk: Калимантан Тенгах

en: Kalimantan Barat
mk: Калимантан Барат

en: Daman and Diu
mk: Даман и Диу

en: Delhi
mk: Делхи

en: West Bengal
mk: Западен Бенгал

en: Uttar Pradesh
mk: Утар Прадеш

en: Tehran (تهران)
mk: Техеран

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
mk: Северен Корасан (خراسان شمالی)

en: Kurdistan / کردستان)
mk: Курдистан / کردستان)

en: Golestan (گلستان)
mk: Голестан (گلستان)

en: Bergamo
mk: Бергамо

en: Benevento
mk: Беневенто

en: Belluno
mk: Белуно

en: Bari
mk: Бари

en: Avellino
mk: Авелино

en: Asti
mk: Асти

en: Ascoli Piceno
mk: Асколи Пичено

en: Arezzo
mk: Арецо

en: Ancona
mk: Анкона

en: Alessandria
mk: Алесандрија

en: Barletta-Andria-Trani
mk: Барлета-Андрија-Трани

en: Aosta
mk: Аоста

en: Agrigento
mk: Агриџенто

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
mk: Систан и Белучестан (сиستان و بلوچستان)

en: Hormozgan (هرمزگان)
mk: Хормозган (هرمزگان)

en: Markazi (مرکزی)
mk: Маркази (Маркзи)

en: Mazandaran (مازندران)
mk: Мазандаран (мазинран)

en: Gilan (گیلان)
mk: Гилан (гилан)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
mk: Кохгилује и Бојер Ахмад (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Qom (قم)
mk: Ком (قم)

en: Fars (فارس)
mk: Фарс (فارس)

en: Semnan (سمنان)
mk: Семнан (سمنان)

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
mk: Разави Хорасан (خراسان رضوی)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
mk: Јужен Хорасан (Красан јужен)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
mk: Чахармахал и Бахтијари (چهارمحال و بختیاری)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
mk: Западен Азербејџан (آذربایجان западен)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
mk: Источен Азербејџан (Азербејџан شرقی)

en: Alborz (البرز)
mk: Алборз (البرز)

en: Luristan (لرستان)
mk: Луристан (لرستان)

en: Zanjan (زنجان)
mk: Занџан (Зенџан)

en: Ghazvin (قزوین)
mk: Газвин (قزوین)

en: Hamadan (همدان)
mk: Хамадан (همدان)

en: Kerman (کرمان)
mk: Керман (کرمان)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
mk: Керманшах (کرمانشاه)

en: Yazd (یزد)
mk: Јазд (یزد)

en: Isfahan (اصفهان)
mk: Исфахан (اصفهان)

en: Ardabil (اردبیل)
mk: Ардабил (ардабил)

en: Bushehr (بوشهر)
mk: Бушер (بوشهر)

en: Ilaam (ایلام)
mk: Илаам (ايلام)

en: Khuzestan (خوزستان)
mk: Кузестан (Кузستان)

en: Dadra and Nagar Haveli
mk: Дадра и Нагар Хавели

en: Chandigarh
mk: Чандигар

en: Andaman and Nicobar Islands
mk: Андамански и Никобарски Острови

en: Uttarakhand
mk: Утараханд

en: Madhya Pradesh
mk: Мадја Прадеш

en: Karnataka
mk: Карнатака

en: Jharkhand
mk: Џарканд

en: Jammu and Kashmir
mk: Џаму и Кашмир

en: Himachal Pradesh
mk: Химачал Прадеш

en: Haryana
mk: Харајана

en: Gujarat
mk: Гуџарат

en: Nusa Tenggara Timur
mk: Нуса Тенггара Тимур

en: Nusa Tenggara Barat
mk: Нуса Тенггара Барат

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
mk: Даерах Исимева Јогјакарта

en: DKI Jakarta
mk: ДКИ Џакарта

en: Heves
mk: Хевес

en: Bács-Kiskun
mk: Бач-Кискун

en: New Territories
mk: Нови територии

en: Kowloon
mk: Коулун

en: Albania
mk: Албанија

en: Algeria
mk: Алжир

en: Andorra
mk: Андора

en: Angola
mk: Ангола

en: Anguilla
mk: Ангуила

en: Antarctica
mk: Антартик

en: Antigua and Barbuda
mk: Антигва и Барбуда

en: Argentina
mk: Аргентина

en: Armenia
mk: Ерменија

en: Aruba
mk: Аруба

en: Australia
mk: Австралија

en: Austria
mk: Австрија

en: Azerbaijan
mk: Азербеџан

en: Bahamas
mk: Бахами

en: Bahrain
mk: Бахреин

en: Bangladesh
mk: Бангладеш

en: Barbados
mk: Барбадос

en: Belarus
mk: Белорусија

en: Belgium
mk: Белгија

en: Belau
mk: Белау

en: Belize
mk: Белизе

en: Benin
mk: Бенин

en: Bermuda
mk: Бермуда

en: Bhutan
mk: Бутан

en: Bolivia
mk: Боливија

en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

en: Botswana
mk: Боцвана

en: Brazil
mk: Бразил

en: British Indian Ocean Territory
mk: Британска територија на Индискиот океан

en: Brunei
mk: Брунеи

en: Bulgaria
mk: Бугарија

en: Burkina Faso
mk: Буркина Фасо

en: Burundi
mk: Бурунди

en: Cambodia
mk: Камбоџа

en: Cameroon
mk: Камерун

en: Canada
mk: Канада

en: Cape Verde
mk: Кејп Верде

en: Cayman Islands
mk: Кајмански Острови

en: Central African Republic
mk: Централна Африканска Република

en: Chad
mk: Чад

en: Chile
mk: Чиле

en: China
mk: Кина

en: Christmas Island
mk: Божиќни Острови

en: Colombia
mk: Колумбија

en: Congo (Brazzaville)
mk: Конго (Бразавил)

en: Congo (Kinshasa)
mk: Конго (Киншаса)

en: Cook Islands
mk: Кук Островите

en: Costa Rica
mk: Коста Брава

en: Croatia
mk: Хрватска

en: Cuba
mk: Куба

en: Cyprus
mk: Кипар

en: Czech Republic
mk: Чешка

en: Denmark
mk: Данска

en: Djibouti
mk: Џибути

en: Dominica
mk: Доминика

en: Dominican Republic
mk: Доминиканска Република

en: Ecuador
mk: Еквадор

en: Egypt
mk: Египет

en: El Salvador
mk: Ел Салвадор

en: Equatorial Guinea
mk: Екваторијална Гвинеа

en: Eritrea
mk: Еритреа

en: Estonia
mk: Естонија

en: Ethiopia
mk: Етиопија

en: Falkland Islands
mk: Фолкландски острови

en: Faroe Islands
mk: Фарски Острови

en: Fiji
mk: Фиџи

en: Finland
mk: Финска

en: France
mk: Франција

en: French Guiana
mk: Француска Гвинеа

en: French Polynesia
mk: Француска Полинезија

en: Gabon
mk: Габон

en: Gambia
mk: Гамбија

en: Georgia
mk: Грузија

en: Germany
mk: Германија

en: Ghana
mk: Гана

en: Gibraltar
mk: Гиблартар

en: Greece
mk: Грција

en: Greenland
mk: Гренланд

en: Grenada
mk: Гренада

en: Guadeloupe
mk: Гвадалупе

en: Guatemala
mk: Гватамала

en: Guinea
mk: Гвинеа

en: Guinea-Bissau
mk: Гвинеа-Бису

en: Haiti
mk: Хаити

en: Honduras
mk: Хондурас

en: Hong Kong
mk: Хонг Конг

en: Hungary
mk: Унгарија

en: Iceland
mk: Исланд

en: India
mk: Индија

en: Indonesia
mk: Индонезија

en: Iran
mk: Иран

en: Jordan
mk: Јордан

en: Japan
mk: Јапонија

en: Jersey
mk: Џерси

en: Iraq
mk: Ирак

en: Jamaica
mk: Јамајка

en: Italy
mk: Италија

en: Israel
mk: Израел

en: Ivory Coast
mk: Брег на слонова коска

en: Isle of Man
mk: Острво Ман

en: Kiribati
mk: Кирибати

en: Kenya
mk: Кенија

en: Kazakhstan
mk: Казахстан

en: Malaysia
mk: Малезија

en: Malawi
mk: Малави

en: Madagascar
mk: Мадагаскар

en: Luxembourg
mk: Луксембург

en: Lithuania
mk: Литванија

en: Liechtenstein
mk: Лихтенштајн

en: Libya
mk: Либија

en: Lebanon
mk: Лебанон

en: Liberia
mk: Либерија

en: Lesotho
mk: Лешото

en: Latvia
mk: Латвија

en: Laos
mk: Лаос

en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

en: Kuwait
mk: Кувајт

en: Montenegro
mk: Црна Гора

en: Mongolia
mk: Монголија

en: Monaco
mk: Монако

en: Moldova
mk: Молдавија

en: Micronesia
mk: Микронезија

en: Mexico
mk: Мексико

en: Mayotte
mk: Мајота

en: Mauritius
mk: Мауритиус

en: Mauritania
mk: Мауританија

en: Martinique
mk: Мартиник

en: Marshall Islands
mk: Маршалски Острови

en: Malta
mk: Малта

en: Mali
mk: Мали

en: Maldives
mk: Малдиви

en: Montserrat
mk: Монсерат

en: Qatar
mk: Катар

en: Portugal
mk: Португалија

en: Poland
mk: Полска

en: Pitcairn
mk: Питкарн

en: Philippines
mk: Филипини

en: Peru
mk: Перу

en: Paraguay
mk: Парагвај

en: Papua New Guinea
mk: Папуа Нова Гвинеја

en: Panama
mk: Панама

en: Palestinian Territory
mk: Палестинска територија

en: Pakistan
mk: Пакистан

en: Oman
mk: Оман

en: Norway
mk: Норвешка

en: North Korea
mk: Северна Кореја

en: Nigeria
mk: Нигерија

en: Niger
mk: Нигер

en: Nicaragua
mk: Никарагва

en: New Zealand
mk: Нов Зеланд

en: New Caledonia
mk: Нова Каледонија

en: Netherlands
mk: Холандија

en: Nepal
mk: Непал

en: Nauru
mk: Науру

en: Namibia
mk: Намбија

en: Myanmar
mk: Мианмар

en: Mozambique
mk: Мозамбик

en: Morocco
mk: Мароко

en: Senegal
mk: Сенегал

en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

en: San Marino
mk: Сан Марино

en: Russia
mk: Русија

en: Romania
mk: Романија

en: Rwanda
mk: Руанда

en: Sudan
mk: Судан

en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

en: Spain
mk: Шпанија

en: South Sudan
mk: Јужен Судан

en: South Korea
mk: Јужна Кореја

en: South Africa
mk: Јужна Африка

en: Somalia
mk: Сомалија

en: Slovenia
mk: Словенија

en: Slovakia
mk: Словачка

en: Singapore
mk: Сингапур

en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

en: Serbia
mk: Србија

en: Trinidad and Tobago
mk: Тринидад и Тобаго

en: Tonga
mk: Тонга

en: Togo
mk: Того

en: Thailand
mk: Тајланд

en: Tanzania
mk: Танзаниа

en: Tajikistan
mk: Таџикистан

en: Taiwan
mk: Тајван

en: Syria
mk: Сирија

en: Switzerland
mk: Швајцарија

en: Sweden
mk: Шведска

en: Venezuela
mk: Венецуела

en: Vatican
mk: Ватикан

en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

en: Uruguay
mk: Ургвај

en: Ukraine
mk: Украина

en: Uganda
mk: Уганда

en: Tunisia
mk: Тунис

en: United States (US)
mk: Соединети Американски Држави (САД)

en: United Kingdom (UK)
mk: Обединето Кралство (UK)

en: United Arab Emirates
mk: Обединети Арапски Емирати

en: Vanuatu
mk: Вануату

en: Afghanistan
mk: Авганистан

en: Reunion
mk: Повторно обединување

en: Niue
mk: Ниуе

en: Guyana
mk: Гвајана

en: Guernsey
mk: Гернси

en: French Southern Territories
mk: Француски Јужни Територии

en: Comoros
mk: Комори

en: Seychelles
mk: Сејшели

en: Solomon Islands
mk: Соломонови Острови

en: Suriname
mk: Суринам

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
mk: Сао Томе и Принципе

en: Saint Vincent and the Grenadines
mk: Свети Винсент и Гренадини

en: Saint Martin (Dutch part)
mk: Сент Мартин (Холандски дел)

en: Saint Lucia
mk: Света Луција

en: Saint Kitts and Nevis
mk: Свети Китс и Невис

en: Saint Helena
mk: Света Елена

en: Timor-Leste
mk: Тимор

en: Svalbard and Jan Mayen
mk: Свалбард и Јан Мејн

en: Buenos Aires
mk: Буенос Аирес

en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

en: Zambia
mk: Замбија

en: Yemen
mk: Јемен

en: Western Sahara
mk: Западна Сахара

en: Vietnam
mk: Виетнам

en: Tuvalu
mk: Тувалу

en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

en: Tokelau
mk: Толекау

en: Santa Fe
mk: Санта Фе

en: Santa Cruz
mk: Санта Круз

en: San Luis
mk: Сан Луис

en: San Juan
mk: Сан Хуан

en: Salta
mk: Салта

en: Mendoza
mk: Мендоза

en: La Rioja
mk: Ла Риоха

en: La Pampa
mk: Ла Пампа

en: Jujuy
mk: Жужуи

en: Formosa
mk: Формоза

en: Corrientes
mk: Кориентес

en: Chubut
mk: Чубут

en: Brahmanbaria
mk: Браманбариа

en: Bogura
mk: Богура

en: Bhola
mk: Бола

en: Barishal
mk: Баришаи

en: Barguna
mk: Баргуна

en: Bandarban
mk: Бандарбан

en: Bagerhat
mk: Багерат

en: Western Australia
mk: Западна Австралија

en: Victoria
mk: Викторија

en: Tasmania
mk: Тасманија

en: South Australia
mk: Јужна Австралија

en: Queensland
mk: Квинсленд

en: Northern Territory
mk: Северна Територија

en: New South Wales
mk: Нов Јужен Велс

en: Australian Capital Territory
mk: Австралиска Капитална Територија

en: Jamalpur
mk: Џамалпур

en: Jhalokati
mk: Џалокати

en: Jhenaidah
mk: Џенаида

en: Habiganj
mk: Абиганџ

en: Gopalganj
mk: Гопалганџ

en: Gazipur
mk: Газипур

en: Gaibandha
mk: Гаилбанда

en: Feni
mk: Фени

en: Faridpur
mk: Фаридпур

en: Dinajpur
mk: Динаџпур

en: Dhaka
mk: Џака

en: Cumilla
mk: Гумилиа

en: Chuadanga
mk: Чуаданга

en: Chandpur
mk: Чандпур

en: Mymensingh
mk: Мименсинг

en: Munshiganj
mk: Мунсиганџ

en: Moulvibazar
mk: Мувилбазар

en: Meherpur
mk: Мехерпур

en: Manikganj
mk: Маникганџ

en: Magura
mk: Магура

en: Madaripur
mk: Мадарипур

en: Lalmonirhat
mk: Лалмонират

en: Lakshmipur
mk: Лакшмипур

en: Kushtia
mk: Куштиа

en: Kurigram
mk: Куриграм

en: Kishoreganj
mk: Кишореганџ

en: Khulna
mk: Кулна

en: Khagrachhari
mk: Каграчари

en: Joypurhat
mk: Џојпурат

en: Rajshahi
mk: Рајсхахи

en: Rajbari
mk: Раџбари

en: Pirojpur
mk: Пироџпур

en: Patuakhali
mk: Патуакхали

en: Panchagarh
mk: Панчарагх

en: Pabna
mk: Пабна

en: Noakhali
mk: Ноакхали

en: Nilphamari
mk: Нилпамари

en: Netrakona
mk: Нетракона

en: Nawabganj
mk: Навабганџ

en: Natore
mk: Наторе

en: Narsingdi
mk: Нарсингди

en: Narayanganj
mk: Нарајанганџ

en: Narail
mk: Нараил

en: Naogaon
mk: Наогаон

en: Shariatpur
mk: Шариатпур

en: Satkhira
mk: Саткира

en: Rangpur
mk: Рангпур

en: Rangamati
mk: Рангамати

en: Santiago del Estero
mk: Сантиаго дел Естеро

en: Misiones
mk: Мисионес

en: Chaco
mk: Чако

en: Catamarca
mk: Катамарка

en: Bouvet Island
mk: Бувет Остров

en: Tierra del Fuego
mk: Тиера дел Фуего

en: Wallis and Futuna
mk: Валис и Футуна

en: Saint Pierre and Miquelon
mk: Сен Пјер и Микелон

en: Saint Martin (French part)
mk: Сент мартин (Француски дел)

en: Norfolk Island
mk: Остров Норфолк

en: Cox's Bazar
mk: Коксовата чаршија

en: Turks and Caicos Islands
mk: Островите Туркс и Каикос

en: South Georgia/Sandwich Islands
mk: Јужна Џорџија / Сендвич Острови

en: Saint Barth&eacute;lemy
mk: Свети Вартелеј

en: Heard Island and McDonald Islands
mk: Островот Херд и Островите Мекдоналд

en: Cura&ccedil;ao
mk: Курасао

en: Cocos (Keeling) Islands
mk: Острови Кокос (Килинг).

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
mk: Бонаир, Свети Евстатиј и Саба
