NODE Wireless Multiroom Streamer-от награден со врвни почести од EISA

Континуираното лидерство на NODE во овој сегмент го импресионира најпрестижниот светски hi-fi печат

ТОРОНТО, КАНАДА, 15ти Август, 2021 – Bluesound, водечкиот производител на премиум безжични multiroom streaming плеери со висока резолуција, денеска објави дека неговиот најнов NODE ја доби наградата EISA 2021-22 за дигитален музички плеер. EISA, Експертско здружение за сликање и звук, е независно тело од преку 50 специјализирани електронски публикации од целиот свет. Добитниците на наградите се избрани како најдобри во својата категорија од илјадниците производи тестирани и прегледани од публикациите членки на EISA во текот на годината.

Уредниците на hi-fi аудио табелата на EISA го пофалија Bluesound NODE за неговата префинетост и интуитивност, велејќи:

„Бежичниот multiroom систем на Bluesound беше револуционерен кога за прв пат се појави, неговата платформа BluOS беше дизајнирана да репродуцира музика со висока резолуција, со процес на префинетост и развој. Оваа најнова верзија на неговиот музички плеер NODE е едноставен начин да внесете multiroom во вашиот систем, со Wi-Fi, Ethernet, Apple AirPlay 2, aptX HD Bluetooth и USB-A за пристап до аудио содржините од сервисите за стриминг, интернет радио и вашите музички библиотеки. Новиот NODE сега има и HDMI ARC, за аудио од телевизори и системи за игри – сето тоа се контролира со помош на интуитивната апликација BluOS Controller или преку популарните гласовни асистенти.

Node with EISA logo

„Стримингот навистина го промени начинот на конзумирање на музика и понуди платформа како новите уметници да допрат до нова публика“, вели Мет Симондс, менаџер за производи во Bluesound. „NODE е создаден за да им овозможи на аудиофилите да пристапуваат до новите и старите омилени содржини, а не да бидат приврзани само на нивната соба за слушање, а за да може да уживаат во одличен звук“.

Со оглед на тоа што EISA наградите сега се во својата четврта деценија и тука членуваат водечките аудио публикации од Европа, Америка и Азија и Пацификот, резултатите нашироко се сметаат за една од највисоките почести во индустријата за hi-fi. За да се добие награда EISA, производите се подложени на робустен, ригорозен и исцрпен процес на оценување во две фази. По интензивно тестирање и аудиција од специјалисти во публикациите на членовите на EISA, секој член поднесува потесен список на најдобрите производи во секоја категорија на награди пред да биде ставен низ демократски процес на гласање за да се воспостави консензус за извонредност и да се одредат победничките производи.

Select your currency
EUREuro